Login

Antholz-Anterselva

Result Startlist

No # Name Born Nation Time Shooting Misses
1 7 Johannes Thingnes Bø 1993 Norway 22:44.1 22:44.1 1+0 1
2 19 Martin Ponsiluoma 1995 Sweden + 31.4 23:15.5 1+0 1
3 11 Sturla Holm Lægreid 1997 Norway + 37.3 23:21.4 0+0 0
4 48 Roman Rees 1993 Germany + 56.7 23:40.8 1+0 1
5 33 Vetle Sjåstad Christiansen 1992 Norway + 57.0 23:41.1 1+0 1
6 21 Emilien Jacquelin 1995 France + 01:07.5 23:51.6 0+1 1
7 27 Tommaso Giacomel 2000 Italy + 01:10.2 23:54.3 0+1 1
8 17 Simon Eder 1983 Austria + 01:11.1 23:55.2 0+0 0
9 56 Justus Strelow 1996 Germany + 01:23.6 24:07.7 0+0 0
10 36 Fabien Claude 1994 France + 01:26.0 24:10.1 1+1 2
11 9 Niklas Hartweg 2000 Switzerland + 01:26.5 24:10.6 0+0 0
12 4 Benedikt Doll 1990 Germany + 01:30.5 24:14.6 1+2 3
13 45 Adam Runnalls 1998 Canada + 01:31.8 24:15.9 0+0 0
14 53 Tarjei Bø 1988 Norway + 01:32.4 24:16.5 1+2 3
15 42 Johannes Dale 1997 Norway + 01:34.1 24:18.2 2+1 3
16 29 Sebastian Stalder 1998 Switzerland + 01:37.6 24:21.7 0+1 1
17 24 Christian Gow 1993 Canada + 01:40.2 24:24.3 0+1 1
18 16 Michal Krcmar 1991 Czech Republic + 01:40.3 24:24.4 1+1 2
19 37 Antonin Guigonnat 1991 France + 01:46.4 24:30.5 0+2 2
20 30 Quentin Fillon Maillet 1992 France + 01:46.5 24:30.6 2+1 3
21 34 Andrejs Rastorgujevs 1988 Latvia + 01:48.3 24:32.4 0+2 2
21 47 Serafin Wiestner 1990 Switzerland + 01:48.3 24:32.4 0+1 1
23 32 Tero Seppälä 1996 Finland + 01:51.9 24:36.0 1+0 1
24 13 Florent Claude 1991 Belgium + 01:52.0 24:36.1 1+0 1
25 25 Jesper Nelin 1992 Sweden + 01:52.6 24:36.7 0+2 2
26 26 Olli Hiidensalo 1991 Finland + 01:54.6 24:38.7 0+1 1
27 73 Karol Dombrovski 1991 Lithuania + 01:59.9 24:44.0 0+0 0
28 28 Paul Schommer 1992 USA + 02:04.0 24:48.1 1+0 1
29 1 Jakov Fak 1987 Slovenia + 02:04.3 24:48.4 1+1 2
30 23 Sebastian Samuelsson 1997 Sweden + 02:06.3 24:50.4 2+1 3
31 5 Artem Pryma 1987 Ukraine + 02:09.2 24:53.3 0+1 1
32 77 Tuomas Harjula 1998 Finland + 02:09.5 24:53.6 0+1 1
33 6 David Zobel 1996 Germany + 02:11.0 24:55.1 0+2 2
34 8 Alex Cisar 2000 Slovenia + 02:11.2 24:55.3 0+1 1
35 22 Vytautas Strolia 1992 Lithuania + 02:13.1 24:57.2 0+3 3
36 89 Dominic Unterweger 1999 Austria + 02:14.6 24:58.7 0+0 0
37 15 Campbell Wright 2002 New Zealand + 02:19.7 25:03.8 2+1 3
38 44 Miha Dovzan 1994 Slovenia + 02:21.3 25:05.4 0+1 1
39 100 Philipp Nawrath 1993 Germany + 02:21.5 25:05.6 1+2 3
40 61 Grzegorz Guzik 1991 Poland + 02:24.9 25:09.0 0+1 1
41 2 Anton Dudchenko 1996 Ukraine + 02:28.0 25:12.1 0+1 1
42 3 Vladimir Iliev 1987 Bulgaria + 02:28.5 25:12.6 1+2 3
42 84 Oscar Lombardot 2000 France + 02:28.5 25:12.6 1+1 2
44 82 Denys Nasyko 1995 Ukraine + 02:29.7 25:13.8 0+0 0
45 40 David Komatz 1991 Austria + 02:32.6 25:16.7 0+2 2
46 46 Filip Fjeld Andersen 1999 Norway + 02:33.0 25:17.1 0+3 3
47 58 Edgars Mise 1998 Latvia + 02:34.3 25:18.4 0+0 0
48 12 Didier Bionaz 2000 Italy + 02:35.6 25:19.7 1+2 3
49 95 Heikki Laitinen 1994 Finland + 02:36.2 25:20.3 1+1 2
50 43 Jaakko Ranta 1997 Finland + 02:37.6 25:21.7 1+0 1
51 65 Adam Vaclavik 1994 Czech Republic + 02:41.4 25:25.5 1+3 4
52 62 Elia Zeni 2001 Italy + 02:41.9 25:26.0 1+1 2
53 14 Dmitrii Shamaev 1995 Romania + 02:46.5 25:30.6 1+0 1
54 59 Johannes Kühn 1991 Germany + 02:46.6 25:30.7 2+2 4
55 74 Blagoy Todev 2001 Bulgaria + 02:49.1 25:33.2 0+1 1
56 52 Taras Lesiuk 1996 Ukraine + 02:53.7 25:37.8 0+1 1
57 55 Rene Zahkna 1994 Estonia + 02:54.1 25:38.2 1+2 3
58 70 Maxime Germain 2001 USA + 02:55.1 25:39.2 0+1 1
59 79 Emil Nykvist 1997 Sweden + 02:56.5 25:40.6 1+1 2
60 41 Vaclav Cervenka 1999 USA + 02:58.0 25:42.1 0+1 1
61 85 Maksim Fomin 2000 Lithuania + 02:58.1 25:42.2 1+0 1
62 96 Anton Vidmar 2000 Slovenia + 02:59.8 25:43.9 3+0 3
63 68 Jeremy Finello 1992 Switzerland + 03:00.9 25:45.0 1+4 5
64 72 Logan Pletz 2000 Canada + 03:01.4 25:45.5 0+2 2
65 76 George Buta 1993 Romania + 03:01.6 25:45.7 1+0 1
66 71 Lovro Planko 2001 Slovenia + 03:03.1 25:47.2 0+2 2
67 94 Malte Stefansson 2000 Sweden + 03:03.8 25:47.9 2+1 3
68 39 Patrick Braunhofer 1998 Italy + 03:08.0 25:52.1 1+1 2
69 18 Michal Sima 1992 Slovakia + 03:09.5 25:53.6 1+1 2
70 78 Maksim Makarov 1995 Moldova + 03:10.1 25:54.2 1+0 1
71 75 Tomas Kaukenas 1990 Lithuania + 03:11.3 25:55.4 2+1 3
72 20 Jakub Stvrtecky 1998 Czech Republic + 03:13.5 25:57.6 1+3 4
73 51 Thierry Langer 1991 Belgium + 03:17.3 26:01.4 2+1 3
74 98 Joscha Burkhalter 1996 Switzerland + 03:23.3 26:07.4 1+1 2
75 38 Renars Birkentals 2001 Latvia + 03:23.5 26:07.6 0+2 2
76 49 Tomas Mikyska 2000 Czech Republic + 03:30.7 26:14.8 2+0 2
77 35 Pavel Magazeev 1988 Moldova + 03:36.4 26:20.5 3+1 4
78 83 Jan Gunka 2002 Poland + 03:40.2 26:24.3 2+2 4
79 50 Peppe Femling 1992 Sweden + 03:40.6 26:24.7 3+1 4
80 66 Anton Sinapov 1993 Bulgaria + 03:41.8 26:25.9 0+2 2
81 97 Daniele Fauner 1999 Italy + 03:47.2 26:31.3 1+1 2
82 10 Timofei Lapshin 1988 South Korea + 03:51.7 26:35.8 2+3 5
83 101 Konstantin Vasilev 2003 Bulgaria + 03:52.1 26:36.2 0+0 0
84 60 Asset Dyussenov 1997 Kazakhstan + 04:04.8 26:48.9 1+4 5
85 90 Artem Tyshchenko 1993 Ukraine + 04:06.6 26:50.7 0+1 1
86 67 Raido Ränkel 1990 Estonia + 04:07.6 26:51.7 1+3 4
87 93 Marcin Zawol 2002 Poland + 04:09.4 26:53.5 2+2 4
88 63 Dujin Choi 1995 South Korea + 04:09.8 26:53.9 1+0 1
89 92 Vincent Bonacci 2000 USA + 04:11.0 26:55.1 1+1 2
90 54 Raul Antonio Flore 1997 Romania + 04:12.2 26:56.3 0+0 0
91 81 Sergey Sirik 1994 Kazakhstan + 04:12.3 26:56.4 1+1 2
92 64 Patrick Jakob 1996 Austria + 04:15.1 26:59.2 1+2 3
93 87 Vitezslav Hornig 1999 Czech Republic + 04:26.5 27:10.6 2+2 4
94 99 Trevor Kiers 1997 Canada + 04:31.5 27:15.6 1+2 3
95 57 Robert Heldna 1999 Estonia + 05:00.1 27:44.2 0+1 1
96 80 Kiyomasa Ojima 1998 Japan + 05:16.6 28:00.7 2+3 5
97 69 Roberto Piqueras Garcia 1990 Spain + 05:41.9 28:26.0 1+0 1
98 91 Danil Beletskiy 1997 Kazakhstan + 05:54.7 28:38.8 1+2 3
DNS 31 Mikito Tachizaki 1988 Japan
DNS 86 Eric Perrot 2001 France
DNS 88 Tuudor Palm 2002 Estonia

Info

What World Cup
Discipline 10 km Sprint
Host Antholz-Anterselva
Nation Italy
Date Friday 20.Jan 2023
Calendar 2022/2023