Login

Ufa

Result Startlist

No # Name Born Nation Time Shooting Misses
1 63 Tarjei BÝ 1988 Norway 26:16.9 26:16.9 0+1 1
2 81 Simon Schempp 1988 Germany + 54.0 27:10.9 0+2 2
3 72 Vladimir Chepelin 1988 Belarus + 01:03.5 27:20.4 0+2 2
4 77 Sergey Semenov 1988 Ukraine + 01:23.2 27:40.1 2+1 3
5 73 Alexey Volkov 1988 Russia + 01:36.3 27:53.2 0+1 1
6 79 Vitali Tsvetau 1988 Belarus + 02:02.3 28:19.2 1+2 3
7 67 Martin Janousek 1990 Czech Republic + 02:11.7 28:28.6 0+0 0
8 82 Andrejs Rastorgujevs 1988 Latvia + 02:28.3 28:45.2 1+1 2
9 74 Timofei Lapshin 1988 Russia + 02:29.7 28:46.6 2+1 3
10 98 Sergey Kugubaev 1988 Russia + 02:30.9 28:47.8 4+0 4
11 95 Vladimir Alenishko 1989 Belarus + 02:42.4 28:59.3 1+1 2
12 66 Roland Gerbacea 1989 Romania + 02:45.9 29:02.8 2+2 4
13 75 Miroslav Kenanov 1988 Bulgaria + 02:49.4 29:06.3 1+1 2
14 107 Vaycheslav Shuvalov 1988 Russia + 02:51.1 29:08.0 1+1 2
15 104 Sergey Rutsevich 1988 Belarus + 02:55.0 29:11.9 1+1 2
16 68 Michael Reiter 1988 Austria + 03:10.7 29:27.6 2+3 5
17 102 Vitaliy Sokolyuk 1990 Ukraine + 03:22.9 29:39.8 0+1 1
18 78 Vitaliy Kilchytskyy 1988 Ukraine + 03:25.0 29:41.9 2+3 5
19 94 Benjamin Weger 1989 Switzerland + 03:33.4 29:50.3 1+2 3
20 76 Mindaugas Kovoliunas 1989 Lithuania + 03:36.2 29:53.1 0+1 1
21 99 Ondrej Exler 1990 Czech Republic + 03:42.3 29:59.2 0+1 1
22 96 Wojciech Maryniarczyk 1988 Poland + 03:43.9 30:00.8 1+0 1
23 97 Lukas Kristejn 1989 Czech Republic + 03:49.0 30:05.9 1+0 1
24 62 Stefan Gavrila 1989 Romania + 03:54.8 30:11.7 1+2 3
25 91 Ivan Zlatev 1990 Bulgaria + 03:58.8 30:15.7 2+0 2
26 87 Mykhaylo Serdyuk 1989 Ukraine + 03:59.4 30:16.3 1+1 2
27 88 Oskars Muiznieks 1989 Latvia + 03:59.4 30:16.3 1+1 2
28 83 Michal Baka 1988 Slovakia + 04:33.4 30:50.3 0+1 1
29 64 Todor Genkovski 1988 Bulgaria + 05:05.4 31:22.3 0+3 3
30 90 Remus Faur 1989 Romania + 05:23.8 31:40.7 2+1 3
31 89 Aleksandris Sverckovs 1990 Latvia + 05:26.7 31:43.6 0+2 2
32 100 Adrian Cojenelu 1990 Romania + 05:30.1 31:47.0 2+2 4
33 84 Rokas Suslavicius 1990 Lithuania + 05:34.1 31:51.0 2+0 2
34 92 Milanko Petrovic 1988 Serbia + 05:34.5 31:51.4 2+4 6
35 93 Lucien Sloof 1990 Netherlands + 05:48.4 32:05.3 1+1 2
36 101 Marek Firlej 1989 Poland + 06:05.9 32:22.8 1+1 2
37 61 Krzystof Mietus 1990 Poland + 06:20.7 32:37.6 2+1 3
38 106 Rolands Puzulis 1990 Latvia + 06:34.1 32:51.0 2+1 3
39 86 Adrian Staryk 1990 Poland + 06:40.3 32:57.2 3+4 7
40 103 Jakub Havel 1988 Czech Republic + 06:52.5 33:09.4 3+3 6
41 105 Aleksandar Lazarov 1990 Bulgaria + 07:43.6 34:00.5 4+2 6
42 70 Damir Rastic 1988 Serbia + 08:02.0 34:18.9 4+3 7
43 80 Vassiliy Kondratyev 1990 Kazakhstan + 08:17.0 34:33.9 2+4 6
44 71 Joel Sloof 1988 Netherlands + 08:50.1 35:07.0 3+4 7
45 69 Anuzar Yunusov 1988 Uzbekistan + 09:09.5 35:26.4 1+2 3
46 85 Stefan Lopatic 1992 Bosnia&Herzegovina + 09:51.5 36:08.4 0+4 4
DNF 65 Salamat Dzhumaliev 1989 Kyrgyzstan 3+- 3

Info

What European Championship Junior
Discipline 10 km Sprint
Host Ufa
Nation Russia
Date Saturday 28.Feb 2009
Calendar 2008/2009