Alpine
Biathlon
Cross-Country
Nor.Combined
Ski Jumping
Speed Skating
Fantasy
Home
Events & Results
Ranking
Hall of Fame
Sprint Classic - Oberstdorf
Cross-Country, World Championship, Tuesday 22.Feb 2005, Germany
History
Results
Startlist
Show more
Pos
BiB
Name
Born
Nation
Time
1
1
Rotchev
Vassili
1980
Russia
2
5
Hetland
Tor Arne
1974
Norway
3
7
Fredriksson
Thobias
1975
Sweden
4
2
Lind
Björn
1978
Sweden
5
9
Hjelmeset
Odd-Bjørn
1971
Norway
6
4
Larsson
Mats
1980
Sweden
7
11
Krezelok
Janusz
1974
Poland
8
3
Chebotko
Nikolay
1982
Kazakhstan
9
6
Iversen
Trond
1976
Norway
10
10
Saarepuu
Anti
1983
Estonia
11
12
Rønning
Eldar
1982
Norway
12
16
Newell
Andrew
1983
USA
13
8
Pyykönen
Lauri
1978
Finland
14
13
Kershaw
Devon
1982
Canada
15
14
Kurttila
Keijo
1975
Finland
16
15
Narusk
Priit
1977
Estonia
17
-
Kreczmer
Maciej
1981
Poland
18
-
Schlütter
Andreas
1972
Germany
19
-
Grey
George
1979
Canada
20
-
Göring
Franz
1984
Germany
21
-
Goldsack
Drew
1981
Canada
22
-
Kochevoy
Yevgeniy
1984
Kazakhstan
23
-
Pasini
Fabio
1980
Italy
24
-
Östberg
Fredrik
1979
Sweden
25
-
Joutsen
Jari
1978
Finland
26
-
Frasnelli
Loris
1979
Italy
27
-
Brink
Jörgen
1974
Sweden
28
-
Martsyv
Vitaly
1983
Ukraine
29
-
Eigenmann
Christoph
1979
Switzerland
30
-
Pasini
Renato
1977
Italy
31
-
Murray
Paul
1977
Australia
32
-
Koos
Torin
1980
USA
33
-
Schwienbacher
Freddy
1975
Italy
34
-
Alypov
Ivan
1982
Russia
35
-
Darragon
Roddy
1983
France
36
-
Li
Geliang
1981
China
37
-
Jewett
Gordon
1978
Canada
38
-
Kozisek
Dusan
1983
Czechia
39
-
Leybyuk
Roman
1977
Ukraine
40
-
Fafalis
Lefteris
1976
Greece
41
-
Komamura
Shunsuke
1979
Japan
42
-
Brodar
Nejc
1982
Slovenia
43
-
Holiencik
Stanislav
1981
Slovakia
44
-
von Allmen
Peter
1978
Switzerland
45
-
Chauvet
Benoit
1981
France
46
-
Gumenyak
Mikhail
1980
Ukraine
47
-
Malak
Michal
1980
Slovakia
48
-
Kondryschev
Andrey
1983
Kazakhstan
49
-
Møller
Martin Troels
1980
Denmark
50
-
Legkov
Alexander
1983
Russia
51
-
Tian
Ye
1982
China
52
-
Flora
Lars
1978
USA
53
-
Norin
Artem
1983
Russia
54
-
Sim
Ben
1985
Australia
55
-
Ivanou
Aliaksei
1980
Belarus
56
-
Stöggl
Thomas
1977
Austria
57
-
Putsko
Olexander
1981
Ukraine
58
-
Galiceanu
Mihai
1982
Romania
59
-
Kraas
Oliver
1975
South Africa
60
-
Li
Zhiguang
1983
China
61
-
Dawei
Han
1977
China
62
-
Novoselski
Aleksei
1985
Lithuania
63
-
Sørensen
Sebastian
1984
Denmark
64
-
Tagscherer
Zoltan
1976
Hungary
65
-
Klobucar
Denis
1983
Croatia
66
-
Mock
Andrew
1982
Australia
67
-
Jurcevic
Damir
1978
Croatia
68
-
Jakobsson
Jakob
1983
Iceland
69
-
Kuzmin
Daniel
1978
Israel
70
-
Bariakov
Ivan
1983
Bulgaria
71
-
Derrick
Ben
1973
Australia
72
-
Khash Erdene
Khurelbataar
1983
Mongolia
73
-
Kizilarslan
Muhammet
1986
Turkey
74
-
Tsinzov
Veselin
1986
Bulgaria
75
-
Cseke
Csaba
1974
Hungary
76
-
Sargsyan
Hovhannes
1987
Armenia
77
-
Bianchi
Martin
1981
Argentina
78
-
Khachatryan
Edmond
1983
Armenia
79
-
Eason
Alan
1970
Great Britain
80
-
Oğlago
Burhan
1986
Turkey
80
-
Jallai
Erkki
1981
Estonia
82
-
Hollo
Matyas
1977
Hungary
83
-
Ilieski
Igor
1989
North Macedonia
84
-
Ferreira
Bevan
1968
South Africa
85
-
Icoski
Gjorgji
1984
North Macedonia
86
-
Jovanoski
Borce
1986
North Macedonia
87
-
Spaseski
Ile
1987
North Macedonia
88
-
Silva
Danny
1973
Portugal
89
-
Freitas
Helio
1969
Brazil