Sign in Sign up

Langdorf-Arbersee

Result Startlist

No # Name Born Nation Time4 Shooting Misses
1 74 Jaroslav Soukup 1982 Czech Republic 28:42.5 28:42 0+0 0
2 19 Sergey Novikov 1979 Belarus 28:44.0 + 01 0+1 1
3 54 Carsten Pump 1976 Germany 28:56.1 + 13 1+1 2
4 37 Ruslan Lysenko 1976 Ukraine 29:04.5 + 22 1+0 1
5 76 Dmitri Yaroshenko 1976 Russia 29:06.6 + 24 0+1 1
6 41 Friedrich Pinter 1978 Austria 29:09.6 + 27 0+2 2
7 48 Olexander Bilanenko 1978 Ukraine 29:17.1 + 34 0+0 0
8 40 Vladimir Drachev 1966 Belarus 29:18.9 + 36 2+1 3
9 17 Vyacheslav Derkach 1976 Ukraine 29:19.1 + 36 1+1 2
10 5 Lionel Grebot 1978 France 29:19.2 + 36 1+0 1
11 75 Alexandre Aubert 1979 France 29:32.1 + 49 2+0 2
12 66 Filipp Shulman 1980 Russia 29:32.6 + 50 0+3 3
13 80 Stefan Zingerle 1981 Italy 29:39.9 + 57 0+1 1
14 6 Edgars Piksons 1983 Latvia 29:43.1 + 01:00 1+1 2
15 44 Marian Blaj 1978 Romania 29:48.3 + 01:05 1+1 2
16 9 Simon Hallenbarter 1979 Switzerland 29:51.7 + 01:09 2+0 2
17 4 Pavol Hurajt 1978 Slovakia 29:52.1 + 01:09 1+0 1
18 13 Mikhail Kochkin 1979 Russia 29:53.5 + 01:11 1+2 3
19 23 Timo Antila 1980 Finland 29:55.0 + 01:12 1+1 2
20 29 Tomas Holubec 1976 Czech Republic 29:55.6 + 01:13 1+1 2
21 65 Jon Kristian Svaland 1979 Norway 29:55.7 + 01:13 0+2 2
22 52 Wieslaw Ziemianin 1970 Poland 29:58.2 + 01:15 1+0 1
23 47 Markus Windisch 1984 Italy 30:02.4 + 01:19 0+1 1
24 71 Matti Hakala 1984 Finland 30:03.6 + 01:21 1+0 1
25 22 Kristaps Libietis 1982 Latvia 30:05.4 + 01:22 1+1 2
26 70 Ivan Joller 1983 Switzerland 30:07.9 + 01:25 0+1 1
27 32 Alexander Os 1980 Norway 30:12.6 + 01:30 2+2 4
28 28 Mattia Cola 1984 Italy 30:12.8 + 01:30 0+1 1
29 64 Lois Habert 1983 France 30:13.1 + 01:30 1+1 2
30 45 Matthias Simmen 1972 Switzerland 30:15.5 + 01:33 0+2 2
31 34 Sergey Sadovnikov 1982 Belarus 30:19.3 + 01:36 1+1 2
32 63 Danilo Kodela 1979 Slovenia 30:25.7 + 01:43 0+2 2
33 14 Vasja Rupnik 1977 Slovenia 30:26.6 + 01:44 1+3 4
34 25 Jörn Wollschläger 1978 Germany 30:27.4 + 01:44 2+2 4
35 26 Grzegorz Bodziana 1981 Poland 30:28.6 + 01:46 0+1 1
36 62 Janis Berzins 1982 Latvia 30:37.8 + 01:55 1+1 2
37 38 Marek Matiasko 1977 Slovakia 30:38.4 + 01:55 0+2 2
38 18 Ales Lejsek 1982 Czech Republic 30:48.1 + 02:05 1+2 3
39 36 Vitaliy Rudenchyk 1982 Bulgaria 30:51.7 + 02:09 1+3 4
40 60 Miroslav Matiasko 1982 Slovakia 30:52.9 + 02:10 1+2 3
41 20 Christoph Knie 1984 Germany 30:57.3 + 02:14 0+4 4
42 24 Gregor Brvar 1983 Slovenia 30:58.0 + 02:15 2+2 4
43 77 Dusan Simocko 1983 Slovakia 30:58.6 + 02:16 2+1 3
44 53 Rustam Valiullin 1976 Belarus 31:00.3 + 02:17 1+5 6
45 51 Ondrej Moravec 1984 Czech Republic 31:04.3 + 02:21 2+2 4
46 12 Hans Martin Gjedrem 1980 Norway 31:05.1 + 02:22 2+2 4
46 46 Janne Kantanen 1983 Finland 31:05.1 + 02:22 2+1 3
48 85 Alexandr Syman 1977 Belarus 31:07.7 + 02:25 2+1 3
49 68 Steve Renner 1984 Germany 31:08.1 + 02:25 0+3 3
50 56 Hans Peter Foidl 1978 Austria 31:10.9 + 02:28 1+1 2
51 82 Klemen Lauseger 1982 Slovenia 31:14.3 + 02:31 2+2 4
52 73 Andriy Deryzemlya 1977 Ukraine 31:19.7 + 02:37 3+1 4
53 67 Janis Pleiksnis 1982 Latvia 31:22.4 + 02:39 1+1 2
54 61 Roland Zwahlen 1977 Switzerland 31:45.6 + 03:03 1+4 5
55 49 Gerhardt Klann 1976 Canada 32:00.2 + 03:17 2+2 4
56 58 Michail Kletcherov 1982 Bulgaria 32:04.6 + 03:22 1+2 3
57 7 Magnus Olsson 1985 Sweden 32:06.1 + 03:23 3+1 4
58 27 David Leoni 1982 Canada 32:08.0 + 03:25 3+3 6
59 79 Haakon Andersen 1978 Norway 32:10.3 + 03:27 2+2 4
60 31 Martin Möller 1980 Greenland 32:18.9 + 03:36 2+3 5
61 15 Kevin Patzoldt 1984 USA 32:22.6 + 03:40 0+1 1
62 3 Martin Mesotitsch 1983 Austria 32:24.3 + 03:41 0+4 4
63 83 Jaime Robb 1984 Canada 32:25.2 + 03:42 1+4 5
64 8 Pawel Lasek 1984 Poland 32:37.0 + 03:54 0+0 0
65 1 Ville Laitinen 1981 Finland 33:10.3 + 04:27 0+2 2
66 57 Martin Maasik 1984 Estonia 33:13.1 + 04:30 1+1 2
67 81 Stanislaw Kepka 1984 Poland 33:19.0 + 04:36 1+3 4
68 2 Christian Cusini 1984 Italy 33:21.9 + 04:39 2+2 4
69 43 Brian Olsen 1983 USA 33:28.7 + 04:46 2+3 5
70 39 Lee-Steve Jackson 1980 Great Britain 33:49.6 + 05:07 2+4 6
71 42 Aleksandar Milenkovic 1967 Serbia 33:54.0 + 05:11 1+4 5
72 16 Pascal Langer 1977 Belgium 34:16.7 + 05:34 1+2 3
73 84 Robert Rosser 1969 USA 34:18.0 + 05:35 2+3 5
74 72 Paul Whibley 1978 Great Britain 35:19.3 + 06:36 1+2 3
75 11 Kevin Kane 1983 Great Britain 35:20.7 + 06:38 1+3 4
76 30 Alari Remmelg 1984 Estonia 35:20.9 + 06:38 1+3 4
77 59 Carl Carrier 1972 Great Britain 35:22.5 + 06:40 2+3 5
78 21 Nikolai Jarmo 1984 Estonia 35:24.2 + 06:41 3+2 5
79 50 Duncan Douglas 1965 USA 35:39.6 + 06:57 2+4 6
80 55 Nikola Jeremic 1986 Serbia 36:05.2 + 07:22 2+0 2
81 35 Balazs Gond 1987 Hungary 36:15.1 + 07:32 4+2 6
82 33 Yann Debayle 1981 France 36:21.6 + 07:39 1+5 6
DNS 86 Valentin Vukov 1987 Bulgaria 0
DNF 10 Edin Hodzic 1986 Serbia 5+- 5
DNF 69 Simon Eder 1983 Austria 2+1 3
DNF 78 Admir Hodzic 1985 Serbia 3+- 3
What Europa mesterskap
Discipline 10 km Sprint
Host Langdorf-Arbersee
Nation Germany
Date Thursday 2.Mar 2006
Calendar 2005/2006