Log in Sign up

Antholz-Anterselva

Result Startlist

No # Name Born Nation Time4 Shooting Misses
1 16 Simon Schempp 1988 Germany 23:01.2 23:01 0+0 0
2 45 Maxim Tsvetkov 1992 Russia 23:07.0 + 05 0+0 0
3 28 Tarjei Bø 1988 Norway 23:12.0 + 10 0+0 0
4 61 Jean Guillaume Beatrix 1988 France 23:13.3 + 12 0+0 0
5 34 Anton Shipulin 1987 Russia 23:14.8 + 13 0+1 1
6 13 Simon Eder 1983 Austria 23:17.0 + 15 0+0 0
7 7 Krasimir Anev 1987 Bulgaria 23:19.9 + 18 0+0 0
8 48 Johannes Thingnes Bø 1993 Norway 23:22.2 + 21 1+1 2
9 21 Arnd Peiffer 1987 Germany 23:25.5 + 24 0+0 0
10 38 Simon Fourcade 1984 France 23:30.6 + 29 0+0 0
11 29 Benedikt Doll 1990 Germany 23:34.8 + 33 1+0 1
12 6 Lukas Hofer 1989 Italy 23:37.9 + 36 0+1 1
13 3 Dominik Landertinger 1988 Austria 23:39.4 + 38 0+0 0
14 20 Alexey Slepov 1986 Russia 23:39.7 + 38 0+1 1
15 27 Jakov Fak 1987 Slovenia 23:44.5 + 43 0+1 1
16 70 Christian de Lorenzi 1981 Italy 23:49.9 + 48 0+0 0
17 39 Tim Burke 1982 USA 23:50.8 + 49 0+1 1
18 43 Evgeniy Garanichev 1988 Russia 23:51.9 + 50 1+1 2
19 46 Dominik Windisch 1989 Italy 23:53.6 + 52 1+1 2
20 2 Sergey Semenov 1988 Ukraine 23:54.6 + 53 0+1 1
21 42 Michal Krcmar 1991 Czech Republic 23:58.2 + 57 0+1 1
22 53 Julian Eberhard 1986 Austria 24:02.6 + 01:01 2+1 3
23 14 Ole Einar Bjørndalen 1974 Norway 24:03.5 + 01:02 2+0 2
24 47 Matej Kazar 1983 Slovakia 24:05.4 + 01:04 0+1 1
25 31 Oleksander Zhyrnyi 1987 Ukraine 24:09.3 + 01:08 0+1 1
26 51 Vitaliy Kilchytskyy 1988 Ukraine 24:10.2 + 01:09 1+0 1
27 22 Emil Hegle Svendsen 1985 Norway 24:10.9 + 01:09 0+3 3
28 24 Martin Fourcade 1988 France 24:11.0 + 01:09 2+1 3
29 37 Vladimir Iliev 1987 Bulgaria 24:14.5 + 01:13 0+2 2
30 35 Jaroslav Soukup 1982 Czech Republic 24:15.2 + 01:14 0+0 0
31 106 Anton Babikov 1991 Russia 24:15.7 + 01:14 0+1 1
32 18 Lowell Bailey 1981 USA 24:16.6 + 01:15 0+2 2
32 85 Artem Pryma 1987 Ukraine 24:16.6 + 01:15 1+1 2
34 5 Benjamin Weger 1989 Switzerland 24:16.8 + 01:15 2+1 3
34 59 Erik Lesser 1988 Germany 24:16.8 + 01:15 2+1 3
36 10 Andrejs Rastorgujevs 1988 Latvia 24:17.1 + 01:15 0+2 2
37 12 Michal Slesingr 1983 Czech Republic 24:18.1 + 01:16 0+2 2
38 60 Tomas Krupcik 1988 Czech Republic 24:21.7 + 01:20 0+2 2
39 30 Vladimir Chepelin 1988 Belarus 24:24.6 + 01:23 1+1 2
40 41 Serafin Wiestner 1990 Switzerland 24:25.1 + 01:23 1+2 3
41 23 Andreas Birnbacher 1981 Germany 24:27.7 + 01:26 2+0 2
42 82 Henrik L'Abee-Lund 1986 Norway 24:28.6 + 01:27 0+0 0
43 80 Leif Nordgren 1989 USA 24:31.4 + 01:30 0+1 1
44 17 Dmytro Pidruchnyi 1991 Ukraine 24:33.0 + 01:31 1+1 2
45 11 Brendan Green 1986 Canada 24:33.4 + 01:32 1+2 3
46 83 Antonin Guigonnat 1991 France 24:37.7 + 01:36 0+2 2
47 15 Raman Yaliotnau 1993 Belarus 24:37.8 + 01:36 0+2 2
48 50 Dmitriy Dyuzhev 1990 Belarus 24:39.8 + 01:38 1+1 2
49 94 Sean Doherty 1995 USA 24:41.7 + 01:40 1+0 1
50 79 Karol Dombrovski 1991 Lithuania 24:42.7 + 01:41 0+1 1
51 8 Simon Desthieux 1991 France 24:43.7 + 01:42 1+1 2
52 25 Rene Zahkna 1994 Estonia 24:48.1 + 01:46 0+1 1
52 68 Vassiliy Podkorytov 1994 Kazakhstan 24:48.1 + 01:46 0+1 1
54 9 Ondrej Moravec 1984 Czech Republic 24:48.5 + 01:47 3+0 3
55 101 Adam Vaclavik 1994 Czech Republic 24:48.8 + 01:47 2+0 2
56 1 Quentin Fillon Maillet 1992 France 24:49.2 + 01:48 2+1 3
57 77 Ted Armgren 1988 Sweden 24:49.3 + 01:48 0+1 1
58 19 Nathan Smith 1985 Canada 24:51.7 + 01:50 2+1 3
58 49 Sven Grossegger 1987 Austria 24:51.7 + 01:50 2+0 2
60 95 Lenart Oblak 1991 Slovenia 24:53.8 + 01:52 0+0 0
61 87 Anton Pantov 1991 Kazakhstan 24:57.0 + 01:55 0+1 1
62 26 Jesper Nelin 1992 Sweden 24:58.8 + 01:57 2+1 3
63 64 Michael Rösch 1983 Germany 25:01.0 + 01:59 0+1 1
64 55 Tomas Hasilla 1990 Slovakia 25:03.9 + 02:02 0+1 1
65 86 David Komatz 1991 Austria 25:04.6 + 02:03 2+1 3
66 40 Yan Savitskiy 1987 Kazakhstan 25:05.3 + 02:04 0+2 2
67 33 Erlend Bjøntegård 1990 Norway 25:11.7 + 02:10 2+2 4
68 74 Lukasz Szczurek 1988 Poland 25:14.1 + 02:12 0+0 0
69 36 Macx Davies 1992 Canada 25:16.3 + 02:15 1+1 2
70 100 Johannes Kühn 1991 Germany 25:17.4 + 02:16 1+4 5
71 91 Roland Lessing 1978 Estonia 25:19.0 + 02:17 1+1 2
72 67 Michail Kletcherov 1982 Bulgaria 25:19.7 + 02:18 1+1 2
73 44 George Buta 1993 Romania 25:20.1 + 02:18 0+1 1
74 66 Rok Trsan 1992 Slovenia 25:21.3 + 02:20 1+1 2
75 4 Martin Otcenas 1987 Slovakia 25:22.4 + 02:21 1+2 3
76 93 Miroslav Matiasko 1982 Slovakia 25:22.7 + 02:21 0+2 2
77 71 Alexey Volkov 1988 Russia 25:22.9 + 02:21 1+3 4
78 69 Mario Dolder 1990 Switzerland 25:23.7 + 02:22 1+2 3
79 81 Vytautas Strolia 1992 Lithuania 25:25.3 + 02:24 2+1 3
80 89 Martin Jaeger 1987 Switzerland 25:26.2 + 02:25 2+3 5
81 76 Cornel Puchianu 1989 Romania 25:30.0 + 02:28 1+2 3
82 75 Miha Dovzan 1994 Slovenia 25:32.7 + 02:31 1+0 1
83 105 Simon Hallstroem 1991 Sweden 25:33.3 + 02:32 1+0 1
84 88 Remus Faur 1989 Romania 25:33.4 + 02:32 1+0 1
85 72 Kalev Ermits 1992 Estonia 25:35.5 + 02:34 3+1 4
86 97 Christian Gow 1993 Canada 25:36.7 + 02:35 0+1 1
87 52 Jeremy Finello 1992 Switzerland 25:36.8 + 02:35 2+1 3
88 63 Tuomas Gronman 1991 Finland 25:40.2 + 02:39 0+1 1
89 32 Torstein Stenersen 1988 Sweden 25:43.8 + 02:42 2+3 5
90 62 Grzegorz Guzik 1991 Poland 25:48.0 + 02:46 1+2 3
91 102 Dimitar Gerdzhikov 1992 Bulgaria 25:48.2 + 02:47 2+0 2
92 78 Kauri Koiv 1983 Estonia 25:48.9 + 02:47 2+1 3
93 99 Ahti Toivanen 1990 Finland 25:49.2 + 02:48 1+2 3
94 57 Scott Gow 1990 Canada 26:06.3 + 03:05 2+2 4
95 103 Krzysztof Plywacyk 1983 Poland 26:08.2 + 03:07 1+1 2
96 90 Giuseppe Montello 1992 Italy 26:11.5 + 03:10 2+1 3
97 104 Junji Nagai 1981 Japan 26:14.9 + 03:13 0+1 1
98 96 Tomas Kaukenas 1990 Lithuania 26:25.9 + 03:24 1+3 4
99 84 Sergey Bocharnikov 1988 Belarus 26:29.1 + 03:27 2+2 4
100 73 Sami Orpana 1990 Finland 26:34.2 + 03:33 0+2 2
101 58 Ingus Deksnis 1996 Latvia 26:41.4 + 03:40 1+1 2
102 54 Mikito Tachizaki 1988 Japan 26:44.1 + 03:42 1+0 1
103 92 Daumants Lusa 1992 Latvia 26:44.3 + 03:43 2+0 2
104 98 Marcel Laponder 1978 Great Britain 27:02.4 + 04:01 0+2 2
105 56 Jongmin Kim 1993 South Korea 27:10.4 + 04:09 1+2 3
106 65 Scott Dixon 1994 Great Britain 27:51.1 + 04:49 2+0 2
What World Cup
Discipline 10 km Sprint
Host Antholz-Anterselva
Nation Italy
Date Friday 22.Jan 2016
Calendar 2015/2016

Manager

1 Pharmastrong
2 kopvandewedstrijd
3 Orgrimmar FC
4 Erythropoietin
5 Green Bullet Cycling