Sign in Sign up

Otepää

Result Startlist

No # Name Born Nation Time4 Shooting Misses
1 31 Magnus Jonsson 1982 Sweden 25:02.6 25:02 0+0 0
2 70 Johannes Thingnes Bø 1993 Norway 25:12.8 + 10 0+0 0
3 36 Daniel Mesotitsch 1976 Austria 25:27.1 + 24 0+0 0
4 20 Victor Vasilyev 1987 Russia 25:33.9 + 31 0+0 0
5 46 Sergey Klyachin 1986 Russia 25:37.9 + 35 0+1 1
6 43 Roland Lessing 1978 Estonia 25:41.3 + 38 0+0 0
7 11 Vetle Sjåstad Christiansen 1992 Norway 25:41.6 + 38 2+0 2
8 52 Alexander Os 1980 Norway 25:45.9 + 43 0+1 1
9 13 Lars Helge Birkeland 1988 Norway 25:54.6 + 51 1+0 1
10 71 Ivan Tcherezov 1980 Russia 25:58.8 + 56 0+0 0
11 57 Vit Janov 1987 Czech Republic 26:11.8 + 01:09 0+1 1
12 48 Timofey Lapshin 1988 Russia 26:13.3 + 01:10 1+1 2
13 30 Aleksandr Pechenkin 1991 Russia 26:15.1 + 01:12 0+3 3
14 21 Christoph Stephan 1986 Germany 26:15.2 + 01:12 1+1 2
15 56 Kristian Sæten 1988 Norway 26:16.5 + 01:13 1+2 3
16 44 Daniel Böhm 1986 Germany 26:17.8 + 01:15 1+0 1
17 89 Dag Erik Kokkin 1987 Norway 26:31.2 + 01:28 0+1 1
18 59 Antonin Guigonnat 1991 France 26:33.1 + 01:30 0+1 1
19 82 Jeremy Teela 1976 USA 26:34.8 + 01:32 0+0 0
20 40 Danil Steptsenko 1986 Estonia 26:35.6 + 01:32 0+1 1
21 4 Clement Arnault 1990 France 26:37.2 + 01:34 0+2 2
22 79 Benedikt Doll 1990 Germany 26:45.5 + 01:42 1+2 3
23 64 Aliaksandr Darozhka 1991 Belarus 26:48.6 + 01:45 0+0 0
24 91 Alexey Slepov 1986 Russia 26:50.0 + 01:47 3+1 4
25 26 Ruslan Tkalenko 1992 Ukraine 26:51.4 + 01:48 0+1 1
26 17 Oleg Berezhnoy 1984 Ukraine 26:55.5 + 01:52 0+0 0
27 96 Jay Hakkinen 1977 USA 26:55.6 + 01:52 0+1 1
28 35 Roman Pryma 1981 Ukraine 26:56.8 + 01:54 0+1 1
29 58 Matthew Neumann 1989 Canada 26:57.2 + 01:54 0+1 1
30 50 Michael Reiter 1988 Austria 26:58.8 + 01:56 0+3 3
31 55 Joel Sloof 1988 Netherlands 27:00.2 + 01:57 0+1 1
32 72 Baptiste Jouty 1991 France 27:00.6 + 01:57 0+2 2
33 49 Gabriel Stegmayr 1988 Sweden 27:00.9 + 01:58 1+1 2
34 9 Peter Brunner 1991 Austria 27:02.0 + 01:59 1+1 2
35 33 Bill Bowler 1986 USA 27:04.2 + 02:01 0+0 0
36 76 Tomas Holubec 1976 Czech Republic 27:04.5 + 02:01 0+1 1
37 68 Artem Tyshchenko 1993 Ukraine 27:05.9 + 02:03 1+0 1
38 85 Sven Grossegger 1987 Austria 27:08.2 + 02:05 2+1 3
39 90 David Komatz 1991 Austria 27:11.3 + 02:08 0+2 2
40 94 Robin Kiel 1987 Germany 27:23.8 + 02:21 1+1 2
41 84 Vincent Blais 1990 Canada 27:24.2 + 02:21 0+1 1
42 7 Bernhard Leitinger 1990 Austria 27:26.2 + 02:23 1+2 3
43 87 Aaron Gillmor 1991 Canada 27:30.8 + 02:28 0+0 0
44 69 Olli Hiidensalo 1991 Finland 27:31.5 + 02:28 1+1 2
45 95 Vitaliy Kilchytskyy 1988 Ukraine 27:35.4 + 02:32 2+1 3
46 27 Viktor Porfiryanu 1991 Kazakhstan 27:44.6 + 02:41 0+2 2
47 18 Michal Zak 1991 Czech Republic 27:46.3 + 02:43 1+0 1
48 41 Michael Willeitner 1990 Germany 27:49.3 + 02:46 2+2 4
49 92 Aliaksei Abromchyk 1991 Belarus 27:52.1 + 02:49 0+1 1
50 66 Tobias Hermann 1991 Germany 27:59.1 + 02:56 3+2 5
51 51 Anton Pantov 1991 Kazakhstan 28:06.7 + 03:04 2+1 3
52 10 Haibin Chen 1984 China 28:07.8 + 03:05 0+1 1
53 78 Peppe Femling 1992 Sweden 28:08.6 + 03:05 1+2 3
54 61 In-Bok Lee 1984 South Korea 28:10.8 + 03:08 1+1 2
55 42 Matti Hakala 1984 Finland 28:12.6 + 03:09 2+2 4
56 1 Antti Raatikainen 1990 Finland 28:14.0 + 03:11 2+1 3
57 5 Lucien Sloof 1990 Netherlands 28:14.1 + 03:11 0+1 1
58 62 Zhonghai Li 1986 China 28:15.4 + 03:12 3+0 3
59 67 Xuezhi Li 1991 China 28:16.7 + 03:14 1+1 2
60 81 Je-Uk Jun 1987 South Korea 28:19.5 + 03:16 1+1 2
61 47 Toms Praultis 1989 Latvia 28:20.3 + 03:17 0+1 1
62 60 Damir Rastic 1988 Serbia 28:28.6 + 03:25 1+1 2
63 12 Victor Lobo Escolar 1979 Spain 28:29.8 + 03:27 1+0 1
64 8 Oskars Muiznieks 1989 Latvia 28:33.6 + 03:30 0+1 1
65 38 Vladimir Alenishko 1989 Belarus 28:36.7 + 03:34 0+3 3
66 29 Pete Beyer 1987 Great Britain 28:45.1 + 03:42 1+2 3
67 34 Vasil Chorbadzhiev 1990 Bulgaria 28:46.4 + 03:43 1+1 2
68 32 Darko Damjanovski 1981 Macedonia 28:49.8 + 03:47 1+2 3
69 53 Samuel Pulido Serrano 1983 Spain 28:51.2 + 03:48 0+0 0
70 19 Martin Bogdanov 1986 Bulgaria 28:52.2 + 03:49 2+2 4
71 23 Dzmitry Abasheu 1991 Belarus 28:52.6 + 03:49 1+3 4
72 24 Karoly Gombos 1981 Hungary 28:56.9 + 03:54 1+1 2
73 74 Radi Palevski 1994 Bulgaria 29:21.2 + 04:18 0+1 1
74 73 Peeter Kirss 1990 Estonia 29:23.6 + 04:20 2+4 6
75 2 Jan Treier 1992 Estonia 29:24.8 + 04:22 1+1 2
76 83 Albert Gumarov 1991 Kazakhstan 29:31.4 + 04:28 3+3 6
77 16 Yonggyu Kim 1993 South Korea 29:47.3 + 04:44 2+3 5
78 3 Wynn Roberts 1988 USA 29:50.5 + 04:47 3+3 6
79 14 Rokas Suslavicius 1990 Lithuania 29:59.4 + 04:56 2+0 2
80 88 Jaan Koolmeister 1992 Estonia 30:00.7 + 04:58 1+3 4
81 93 Dan Fuller 1988 Great Britain 30:29.5 + 05:26 0+2 2
82 77 Edin Hodzic 1986 Serbia 30:43.1 + 05:40 3+1 4
83 65 Pedro Quintana Arias 1989 Spain 30:46.0 + 05:43 2+2 4
84 86 Su-Young Lee 1989 South Korea 30:53.1 + 05:50 3+3 6
85 25 Dejan Krsmanovic 1986 Serbia 30:57.0 + 05:54 3+2 5
86 39 Apostolos Angelis 1993 Greece 31:08.1 + 06:05 3+2 5
87 15 Kai Skinstad 1988 Canada 31:20.0 + 06:17 1+3 4
88 80 Gjorgji Icoski 1984 Macedonia 31:32.4 + 06:29 2+1 3
89 28 Julio Castaneda 1985 Argentina 31:45.9 + 06:43 1+1 2
90 63 Calum Irvine 1994 Great Britain 31:46.9 + 06:44 4+2 6
91 6 Dyllan Harmer 1992 Australia 32:04.7 + 07:02 4+2 6
92 75 Nikolaj Kondratov 1993 Lithuania 32:21.1 + 07:18 1+3 4
93 22 Toni Stanoeksi 1993 Macedonia 32:25.3 + 07:22 4+2 6
94 54 Stephen Hill 1985 Great Britain 32:54.9 + 07:52 1+2 3
95 45 Edvin Tomasevic 1993 Lithuania 33:31.9 + 08:29 2+1 3
DNS 37 Cameron Morton 1974 Australia 0
What IBU Cup
Discipline 10 km Sprint
Host Otepää
Nation Estonia
Date Sunday 6.Jan 2013
Calendar 2012/2013