Log in Sign up

Hochfilzen

Result Startlist

No # Name Born Nation Time4 Shooting Misses
1 7 Lars Berger 1979 Norway 25:02.0 25:02 0+2 2
2 69 Martin Fourcade 1988 France 25:15.6 + 13 0+0 0
3 47 Ole Einar Bjørndalen 1974 Norway 25:17.3 + 15 0+1 1
4 19 Tarjei Bø 1988 Norway 25:19.0 + 17 0+0 0
5 4 Christoph Sumann 1976 Austria 25:33.1 + 31 0+0 0
6 2 Dmytro Pidruchnyi 1991 Ukraine 25:33.3 + 31 0+0 0
7 50 Emil Hegle Svendsen 1985 Norway 25:41.7 + 39 1+0 1
8 8 Simon Schempp 1988 Germany 25:44.1 + 42 0+1 1
9 84 Sergey Semenov 1988 Ukraine 25:49.7 + 47 0+0 0
10 27 Daniel Böhm 1986 Germany 25:50.7 + 48 0+0 0
11 59 Arnd Peiffer 1987 Germany 25:52.0 + 50 0+1 1
12 91 Florian Graf 1988 Germany 25:52.1 + 50 0+0 0
13 22 Jean-Phillippe Le Guellec 1985 Canada 25:57.0 + 55 0+1 1
14 65 Anton Shipulin 1987 Russia 25:57.7 + 55 0+1 1
15 11 Dmitry Malyshko 1987 Russia 26:01.2 + 59 1+1 2
16 52 Lowell Bailey 1981 USA 26:04.2 + 01:02 0+0 0
17 39 Evgeny Ustyugov 1985 Russia 26:07.1 + 01:05 1+0 1
18 62 Simon Eder 1983 Austria 26:14.1 + 01:12 1+0 1
19 46 Daniel Mesotitsch 1976 Austria 26:16.9 + 01:14 0+1 1
19 54 Jean Guillaume Beatrix 1988 France 26:16.9 + 01:14 0+2 2
21 49 Fredrik Lindström 1989 Sweden 26:20.7 + 01:18 0+2 2
22 57 Jakov Fak 1987 Slovenia 26:21.3 + 01:19 1+1 2
23 83 Evgeniy Garanichev 1988 Russia 26:21.8 + 01:19 0+1 1
24 71 Tim Burke 1982 USA 26:25.4 + 01:23 0+2 2
25 85 Simon Desthieux 1991 France 26:26.6 + 01:24 0+2 2
26 67 Andrejs Rastorgujevs 1988 Latvia 26:26.8 + 01:24 1+1 2
27 48 Dominik Landertinger 1988 Austria 26:28.1 + 01:26 0+2 2
28 87 Alexis Boeuf 1986 France 26:28.4 + 01:26 0+1 1
29 75 Dominik Windisch 1989 Italy 26:31.8 + 01:29 0+2 2
30 68 Jaroslav Soukup 1982 Czech Republic 26:41.8 + 01:39 0+1 1
31 53 Brendan Green 1986 Canada 26:41.9 + 01:39 1+1 2
32 103 Henrik L'Abee-Lund 1986 Norway 26:43.2 + 01:41 2+0 2
33 21 Andreas Birnbacher 1981 Germany 26:44.0 + 01:42 0+3 3
33 94 Alexey Volkov 1988 Russia 26:44.0 + 01:42 1+0 1
35 93 Claudio Böckli 1984 Switzerland 26:44.9 + 01:42 0+0 0
36 76 Andriy Deryzemlya 1977 Ukraine 26:46.6 + 01:44 1+1 2
37 89 Tobias Eberhard 1985 Austria 26:54.7 + 01:52 2+1 3
38 5 Simon Hallenbarter 1979 Switzerland 26:57.1 + 01:55 1+1 2
39 34 Björn Ferry 1978 Sweden 26:57.5 + 01:55 2+1 3
40 55 Vladimir Iliev 1987 Bulgaria 27:00.8 + 01:58 1+1 2
41 3 Vit Janov 1987 Czech Republic 27:02.5 + 02:00 0+1 1
42 32 Michal Krcmar 1991 Czech Republic 27:02.8 + 02:00 0+1 1
43 44 Krasimir Anev 1987 Bulgaria 27:03.4 + 02:01 1+1 2
44 64 Indrek Tobreluts 1976 Estonia 27:05.3 + 02:03 0+1 1
45 42 Christian de Lorenzi 1981 Italy 27:09.7 + 02:07 0+2 2
46 77 Ivan Joller 1983 Switzerland 27:10.7 + 02:08 1+1 2
47 105 Nathan Smith 1985 Canada 27:13.4 + 02:11 0+1 1
48 79 Ondrej Moravec 1984 Czech Republic 27:13.7 + 02:11 2+1 3
49 30 Carl Johan Bergman 1978 Sweden 27:16.2 + 02:14 0+2 2
50 13 Yan Savitskiy 1987 Kazakhstan 27:16.6 + 02:14 1+0 1
51 92 Yuri Liadov 1987 Belarus 27:21.7 + 02:19 1+0 1
52 6 Christofer Eriksson 1989 Sweden 27:23.8 + 02:21 0+3 3
53 56 Vetle Sjåstad Christiansen 1992 Norway 27:25.0 + 02:23 1+2 3
53 98 Martin Otcenas 1987 Slovakia 27:25.0 + 02:23 0+0 0
55 16 Ahti Toivanen 1990 Finland 27:25.9 + 02:23 1+2 3
56 101 Tomas Krupcik 1988 Czech Republic 27:27.2 + 02:25 0+1 1
57 74 Tomas Hasilla 1990 Slovakia 27:28.0 + 02:26 0+2 2
58 20 Roland Lessing 1978 Estonia 27:29.8 + 02:27 1+2 3
59 26 Benjamin Weger 1989 Switzerland 27:30.6 + 02:28 2+2 4
60 97 Ted Armgren 1988 Sweden 27:33.4 + 02:31 2+0 2
61 15 Markus Windisch 1984 Italy 27:34.0 + 02:32 0+2 2
62 63 Evgeny Abramenko 1987 Belarus 27:38.1 + 02:36 3+0 3
63 61 Klemen Bauer 1986 Slovenia 27:38.7 + 02:36 1+2 3
64 36 Jeremy Teela 1976 USA 27:39.8 + 02:37 2+0 2
65 58 Hidenori Isa 1976 Japan 27:40.3 + 02:38 0+1 1
66 38 Karolis Zlatkauskas 1985 Lithuania 27:40.8 + 02:38 0+2 2
67 81 Tomas Kaukenas 1990 Lithuania 27:41.1 + 02:39 1+2 3
68 31 Lukas Hofer 1989 Italy 27:44.4 + 02:42 2+2 4
69 1 Vladimir Chepelin 1988 Belarus 27:44.6 + 02:42 3+1 4
70 45 Janez Maric 1975 Slovenia 27:44.8 + 02:42 3+1 4
71 9 Kauri Koiv 1983 Estonia 27:46.6 + 02:44 1+2 3
72 51 Erik Lesser 1988 Germany 27:48.9 + 02:46 3+2 5
73 60 Olli Hiidensalo 1991 Finland 27:49.6 + 02:47 2+0 2
74 24 Jarkko Kauppinen 1982 Finland 27:55.5 + 02:53 1+2 3
75 18 Baptiste Jouty 1991 France 27:58.2 + 02:56 2+2 4
76 14 Matej Kazar 1983 Slovakia 27:58.8 + 02:56 2+3 5
77 35 Friedrich Pinter 1978 Austria 28:03.0 + 03:01 1+3 4
78 40 Pavol Hurajt 1978 Slovakia 28:07.1 + 03:05 0+3 3
79 78 Krzysztof Plywacyk 1983 Poland 28:09.0 + 03:07 2+1 3
80 23 Milanko Petrovic 1988 Serbia 28:09.3 + 03:07 0+4 4
81 70 Cornel Puchianu 1989 Romania 28:09.4 + 03:07 1+1 2
82 28 Simon Fourcade 1984 France 28:20.9 + 03:18 0+3 3
83 29 Sergey Novikov 1979 Belarus 28:25.4 + 03:23 0+3 3
84 95 Lukasz Szczurek 1988 Poland 28:28.2 + 03:26 0+1 1
85 72 Alexei Almoukov 1990 Australia 28:29.9 + 03:27 1+1 2
86 17 Michail Kletcherov 1982 Bulgaria 28:30.7 + 03:28 0+3 3
87 37 Sergey Naumik 1985 Kazakhstan 28:31.2 + 03:29 1+1 2
88 66 Fangming Cheng 1994 China 28:33.1 + 03:31 1+1 2
89 33 Artem Pryma 1987 Ukraine 28:41.8 + 03:39 2+4 6
90 99 Roland Gerbacea 1989 Romania 28:43.4 + 03:41 1+1 2
91 73 Joel Sloof 1988 Netherlands 29:14.1 + 04:12 3+2 5
92 90 Miroslav Kenanov 1988 Bulgaria 29:14.6 + 04:12 2+0 2
93 41 Lee-Steve Jackson 1980 Great Britain 29:19.7 + 04:17 1+3 4
94 82 Darko Damjanovski 1981 Macedonia 29:20.9 + 04:18 1+2 3
95 88 Simon Kocevar 1990 Slovenia 29:21.5 + 04:19 1+1 2
96 104 Junji Nagai 1981 Japan 29:32.2 + 04:30 1+1 2
97 100 Sean Doherty 1995 USA 29:51.3 + 04:49 3+2 5
98 12 In-Bok Lee 1984 South Korea 29:51.6 + 04:49 0+2 2
99 86 Toms Praultis 1989 Latvia 29:52.0 + 04:50 0+3 3
100 80 Dias Keneshev 1985 Kazakhstan 29:53.1 + 04:51 2+1 3
101 96 Giuseppe Montello 1992 Italy 30:31.1 + 05:29 1+3 4
102 25 Rolands Puzulis 1990 Latvia 30:57.2 + 05:55 2+2 4
103 106 Kevin Kane 1983 Great Britain 31:27.8 + 06:25 2+1 3
DSQ 102 Serguei Sednev 1983 Ukraine 27:12.4 1+0 1
DSQ 43 Alexander Loginov 1992 Russia 28:16.7 3+3 6
DNS 10 Leif Nordgren 1989 USA 0
What World Cup
Discipline 10 km Sprint
Host Hochfilzen
Nation Austria
Date Friday 6.Dec 2013
Calendar 2013/2014

Manager

1 Green Bullet Cycling
2 team isnes
3 Fos disipler
4 Tsjuub
5 Orgrimmar FC