Log in Sign up

Kontiolahti

Result Startlist

No # Name Born Nation Time4 Shooting Misses
1 61 Ondrej Moravec 1984 Czech Republic 49:12.9 49:12 0+0+0+0 0
2 30 Alexey Volkov 1988 Russia 49:59.6 + 46 0+0+0+0 0
3 66 Daniel Mesotitsch 1976 Austria 50:05.4 + 52 0+0+0+0 0
4 21 Alexander Povarnitsyn 1994 Russia 52:30.6 + 03:17 0+0+1+1 2
5 60 Kristoffer Langøien Skjelvik 1991 Norway 52:32.4 + 03:19 0+1+1+0 2
6 31 Aristide Begue 1994 France 52:58.9 + 03:46 0+1+0+1 2
7 76 Tiio Soderhielm 1984 Sweden 53:06.2 + 03:53 2+1+0+0 3
8 12 Dominic Reiter 1995 Germany 53:10.0 + 03:57 1+0+0+0 1
9 27 Antonin Guigonnat 1991 France 53:14.1 + 04:01 0+1+1+0 2
10 38 Alexander Loginov 1992 Russia 53:14.2 + 04:01 1+2+1+0 4
11 32 Tobias Arwidson 1988 Sweden 53:19.1 + 04:06 1+0+0+1 2
12 68 Matvey Eliseev 1993 Russia 53:48.1 + 04:35 1+0+0+0 1
13 51 David Komatz 1991 Austria 53:52.7 + 04:39 0+1+1+0 2
14 44 Niklas Homberg 1994 Germany 53:53.1 + 04:40 0+1+0+2 3
15 71 Håvard Bogetveit 1992 Norway 54:08.0 + 04:55 0+1+1+1 3
16 70 Matthias Bischl 1988 Germany 54:09.4 + 04:56 1+2+0+0 3
17 45 Russell Currier 1987 USA 54:24.5 + 05:11 0+1+0+2 3
18 63 Aslak Nenseter 1994 Norway 54:39.6 + 05:26 0+1+0+0 1
19 29 Rudy Zini 1988 Italy 54:45.5 + 05:32 0+1+0+0 1
20 50 Kevin Plessnitzer 1992 Austria 54:46.1 + 05:33 1+1+1+1 4
21 24 Matej Krupcik 1992 Czech Republic 54:57.0 + 05:44 0+2+0+0 2
22 36 Ruslan Tkalenko 1992 Ukraine 55:12.3 + 05:59 0+1+0+3 4
23 64 Martin Ponsiluoma 1995 Sweden 55:19.1 + 06:06 1+0+1+0 2
24 77 Alexey Slepov 1986 Russia 55:35.6 + 06:22 2+2+2+0 6
25 52 Henrik Sagosen Smeby 1994 Norway 55:40.5 + 06:27 2+0+0+1 3
26 79 Philipp Horn 1994 Germany 55:43.2 + 06:30 1+1+1+2 5
27 5 Haakon Svaland 1993 Norway 55:51.8 + 06:38 1+2+0+1 4
28 48 Andriy Dotsenko 1994 Ukraine 56:01.7 + 06:48 0+2+0+1 3
29 57 Artem Tyshchenko 1993 Ukraine 56:04.5 + 06:51 0+2+0+0 2
30 65 Eligius Tambornino 1986 Switzerland 56:22.2 + 07:09 0+1+0+3 4
31 74 Severin Dietrich 1994 Switzerland 56:34.0 + 07:21 0+1+0+0 1
32 3 Christofer Eriksson 1989 Sweden 56:35.3 + 07:22 0+2+0+2 4
33 54 Alexander Mc Intosh Howe 1989 USA 56:40.1 + 07:27 3+0+0+1 4
34 33 Michael Willeitner 1990 Germany 56:49.2 + 07:36 0+3+2+0 5
35 18 Semen Suchilov 1992 Russia 56:51.8 + 07:38 1+1+0+2 4
36 35 Ahti Toivanen 1990 Finland 57:00.1 + 07:47 0+2+0+2 4
37 34 Emilien Jacquelin 1995 France 57:29.0 + 08:16 0+0+1+2 3
38 75 Maksym Ivko 1995 Ukraine 58:21.9 + 09:09 2+1+2+0 5
39 55 Peter Brunner 1991 Austria 58:34.0 + 09:21 1+3+1+1 6
40 6 Aidan Millar 1995 Canada 58:36.7 + 09:23 1+0+1+2 4
41 16 Ondrej Hosek 1995 Czech Republic 58:47.3 + 09:34 1+0+1+1 3
42 23 Kresimir Crnkovic 1995 Croatia 58:50.8 + 09:37 2+1+1+1 5
43 62 Lukas Kristejn 1989 Czech Republic 59:06.2 + 09:53 2+1+2+0 5
44 2 Jake Brown 1992 USA 59:20.2 + 10:07 3+1+2+1 7
45 11 Marius Ungureanu 1994 Romania 59:23.7 + 10:10 0+0+1+2 3
46 41 Denis Serban 1991 Romania 59:29.1 + 10:16 0+1+0+1 2
47 72 Stefan Mair 1994 Austria 59:29.4 + 10:16 0+2+0+3 5
48 37 Martin Jaeger 1987 Switzerland 59:58.5 + 10:45 0+3+1+2 6
48 53 Martin Femsteinevik 1994 Norway 59:58.5 + 10:45 1+2+0+1 4
50 69 Dejan Krsmanovic 1986 Serbia 1:00:12.5 + 10:59 1+0+1+0 2
51 13 Denys Nasyko 1995 Ukraine 1:00:14.4 + 11:01 2+2+2+0 6
52 67 Scott Dixon 1994 Great Britain 1:00:15.3 + 11:02 2+1+0+0 3
53 56 Jarkko Kauppinen 1982 Finland 1:00:17.4 + 11:04 2+0+0+0 2
54 78 Tomas Vojik 1993 Czech Republic 1:00:17.8 + 11:04 0+2+0+4 6
55 22 Ajlan Rastic 1993 Serbia 1:00:52.6 + 11:39 0+2+1+3 6
56 26 Carsen Campbell 1994 Canada 1:01:11.6 + 11:58 1+1+4+0 6
57 81 Jakob Ellingson 1994 USA 1:01:16.5 + 12:03 2+0+3+1 6
58 25 Tarvi Sikk 1995 Estonia 1:01:19.8 + 12:06 2+2+1+0 5
59 10 Johan Talihärm 1994 Estonia 1:02:11.9 + 12:59 2+2+2+2 8
60 14 Edin Hodzic 1986 Serbia 1:02:46.4 + 13:33 1+3+1+2 7
61 47 Ondrej Kosztolanyi 1995 Slovakia 1:03:05.6 + 13:52 0+2+0+1 3
62 28 Apostolos Angelis 1993 Greece 1:03:21.1 + 14:08 1+2+1+3 7
63 20 Michal Kubaliak 1993 Slovakia 1:03:30.5 + 14:17 1+1+2+1 5
64 58 Aliaksandr Darozhka 1991 Belarus 1:03:33.1 + 14:20 0+5+0+4 9
65 40 Zans Andrejevs 1993 Latvia 1:03:43.3 + 14:30 1+1+0+2 4
66 46 Liviu Dubalari 1996 Moldova 1:04:08.4 + 14:55 0+0+1+0 1
67 49 Alex Gleave 1989 Great Britain 1:05:30.4 + 16:17 1+1+0+1 3
68 42 Zana Oztunc 1997 Turkey 1:07:32.9 + 18:20 3+0+0+0 3
69 8 Mehmet Ustuntas 1995 Turkey 1:09:45.1 + 20:32 0+0+1+1 2
70 4 Roberts Slotins 1991 Latvia 1:11:10.4 + 21:57 0+4+1+4 9
71 1 Nicolae Gaiduc 1996 Moldova 1:12:04.1 + 22:51 1+2+3+2 8
72 73 Vinny Fountain 1991 Great Britain 1:12:04.8 + 22:51 4+2+3+4 13
73 59 Nauris Birkentals 1993 Latvia 1:13:04.3 + 23:51 2+3+2+1 8
74 39 Dejan Mumovic 1993 Bosnia&Herzegovina 1:15:40.1 + 26:27 1+3+2+2 8
DNS 17 Antti Repo 1994 Finland
DNS 19 Ihar Karpiuk 1996 Belarus
DNS 43 Raman Shynkevich 1996 Belarus
DNS 7 Patrick Jakob 1996 Austria
DNS 80 Anton Smolski 1996 Belarus
DNS 9 Ivan Joller 1983 Switzerland
DNF 15 Mladen Plakalovic 1991 Bosnia&Herzegovina 1+4+3+- 8
What IBU Cup
Discipline 20 km Normal
Host Kontiolahti
Nation Finland
Date Thursday 2.Mar 2017
Calendar 2016/2017