Log in Sign up

Liberec

Result Startlist

No # Name Born Nation Time4 Shooting Misses
1 17 Matthias Dorfer 1993 Germany 38:48.8 38:48 1+1+0+0 2
2 45 Johannes Thingnes Bø 1993 Norway 40:15.7 + 01:26 1+1+1+2 5
3 42 Roman Rees 1993 Germany 40:20.2 + 01:31 1+1+1+1 4
4 49 Maikol Demetz 1993 Italy 41:03.3 + 02:14 0+1+0+2 3
5 1 Jules Cuenot 1994 Switzerland 41:23.5 + 02:34 1+1+0+0 2
6 63 Alexander Ketzer 1993 Germany 41:56.1 + 03:07 0+3+0+1 4
7 35 Aliaksandr Marchanka 1993 Belarus 42:09.8 + 03:21 1+3+0+1 5
8 60 Clement Dumont 1993 France 42:42.9 + 03:54 0+2+1+0 3
9 25 Mikael Koivunen 1993 Finland 42:45.8 + 03:57 0+0+1+1 2
10 68 Denis Oreiller 1993 Italy 42:49.7 + 04:00 0+1+1+1 3
11 24 Alexander Starodubets 1993 South Korea 42:55.2 + 04:06 1+0+2+1 4
12 70 Aliaksei Korshunau - Belarus 43:00.5 + 04:11 1+1+1+1 4
13 3 Florian Rivot 1993 France 43:01.5 + 04:12 1+3+0+2 6
14 61 Per Niklas Forsberg 1994 Sweden 43:12.5 + 04:23 1+1+0+2 4
15 51 Ivan Alekhin 1993 Russia 43:20.0 + 04:31 0+3+0+2 5
16 65 Lukas Jira 1993 Czech Republic 43:25.0 + 04:36 1+1+0+2 4
17 11 Maksim Ramanouski 1993 Belarus 43:26.2 + 04:37 0+1+0+2 3
18 40 Mathias Locatelli 1994 France 43:33.6 + 04:44 1+1+1+1 4
19 12 Lukas Dostal 1993 Czech Republic 43:33.7 + 04:44 0+1+2+1 4
20 18 Zeb Svedlund 1993 Sweden 43:42.0 + 04:53 1+0+1+1 3
21 15 Kamil Cymerman 1993 Poland 44:31.7 + 05:42 1+2+1+1 5
22 47 Tomas Vojik 1993 Czech Republic 44:32.5 + 05:43 0+0+1+3 4
23 22 Aasmund Kjøllmoen Steien 1993 Norway 44:36.4 + 05:47 1+3+2+2 8
24 44 Heikki Laitinen 1994 Finland 44:51.8 + 06:03 0+2+2+0 4
25 20 Calum Irvine 1994 Great Britain 44:56.8 + 06:08 0+1+1+2 4
26 55 Kenneth Schoepfer 1994 Switzerland 45:12.4 + 06:23 1+1+0+2 4
27 82 Maximilian Janke 1994 Germany 45:14.3 + 06:25 3+1+2+0 6
28 64 Tommy Grøtte 1993 Norway 45:43.3 + 06:54 2+2+1+2 7
29 5 Peter Konupek 1993 Slovakia 45:52.9 + 07:04 2+0+2+1 5
30 37 Nikolaus Leitinger 1993 Austria 45:53.9 + 07:05 1+0+1+1 3
31 29 Laurentiu Vamanu 1993 Romania 46:04.1 + 07:15 1+3+1+2 7
32 76 Marius Ungureanu 1994 Romania 46:15.0 + 07:26 1+3+1+1 6
33 81 Fabien Claude 1994 France 46:16.0 + 07:27 2+1+1+3 7
34 56 Artem Tyshchenko 1993 Ukraine 46:32.2 + 07:43 1+0+2+3 6
35 71 Thorsten Bischof 1994 Austria 46:46.5 + 07:57 1+3+0+1 5
36 41 Dmytro Ihnatiev 1994 Ukraine 46:58.4 + 08:09 3+1+0+2 6
37 80 Fredrik Ögren - Sweden 47:16.3 + 08:27 0+1+1+4 6
38 72 Henrich Lonsky 1993 Slovakia 47:19.1 + 08:30 1+3+3+1 8
39 9 Aleksandrs Patrijuks 1993 Latvia 47:28.1 + 08:39 0+4+1+2 7
40 16 Oleksandr Kondratenko 1993 Ukraine 47:29.6 + 08:40 0+4+1+2 7
41 21 Grigori Gorlovits 1993 Estonia 47:32.2 + 08:43 0+3+1+2 6
42 73 Ivan Travnikov - Russia 47:32.4 + 08:43 2+2+2+2 8
43 74 Benjamin Stocker 1993 Austria 47:32.9 + 08:44 2+1+3+2 8
44 2 Matej Buric 1994 Croatia 47:33.2 + 08:44 1+3+0+4 8
45 48 Zans Andrejevs 1993 Latvia 47:35.9 + 08:47 2+0+2+2 6
46 85 Federico Di Francesco 1994 Italy 47:36.4 + 08:47 2+2+0+1 5
47 62 Primoz Pancur 1993 Slovenia 47:41.2 + 08:52 2+1+1+3 7
48 31 Michal Kubaliak 1993 Slovakia 47:43.3 + 08:54 3+2+2+2 9
49 34 Bence Banszki 1993 Hungary 47:51.6 + 09:02 0+2+0+2 4
50 69 Nauris Birkentals 1993 Latvia 48:02.1 + 09:13 2+2+1+2 7
51 83 Adam Vaclavik 1994 Czech Republic 48:22.5 + 09:33 3+3+2+1 9
52 6 Gheorghe Pop 1993 Romania 48:24.3 + 09:35 1+3+3+3 10
53 78 Oula Nikkanen - Finland 48:29.4 + 09:40 1+2+0+1 4
54 43 Mats Andersson 1993 Sweden 48:46.3 + 09:57 2+1+1+3 7
55 57 Stefan Chiturlea 1993 Romania 48:51.2 + 10:02 3+1+2+3 9
56 7 Miha Dovzan 1994 Slovenia 49:19.0 + 10:30 2+1+3+4 10
57 23 Xavier Guidetti 1994 Italy 49:23.9 + 10:35 1+0+1+4 6
58 53 Rene Zahkna 1994 Estonia 49:31.0 + 10:42 3+0+2+3 8
59 50 Dimitrios Kyriazis 1994 Greece 49:31.4 + 10:42 1+1+2+0 4
60 67 Andreas Selenius 1993 Finland 49:36.6 + 10:47 0+3+2+2 7
61 84 Jure Sterle 1993 Slovenia 49:43.2 + 10:54 3+1+2+1 7
62 52 Radi Palevski 1994 Bulgaria 49:50.0 + 11:01 1+2+1+3 7
63 79 Rene Bevelaqua 1993 Slovakia 50:11.6 + 11:22 3+1+1+2 7
64 75 Roman Yukhimets - Russia 50:23.3 + 11:34 2+4+1+4 11
65 86 Yevhaniy Lozovyy - Ukraine 50:24.5 + 11:35 3+2+0+2 7
66 27 Jus Kolaric 1993 Slovenia 50:29.4 + 11:40 4+3+3+0 10
67 38 Johan Talihärm 1994 Estonia 51:53.0 + 13:04 3+3+4+3 13
68 14 Georgi Terziyski 1994 Bulgaria 52:30.0 + 13:41 0+4+1+3 8
69 32 Modestas Girkus 1994 Lithuania 52:48.3 + 13:59 3+1+1+5 10
70 13 Edvin Tomasevic 1993 Lithuania 52:51.7 + 14:02 4+2+3+1 10
71 26 Florian Huteggger 1993 Austria 52:58.3 + 14:09 4+3+3+2 12
72 58 Veysel Eldek 1994 Turkey 53:13.5 + 14:24 0+1+1+2 4
73 30 Luka Racki 1993 Croatia 53:21.9 + 14:33 3+3+1+3 10
74 59 Denislav Shehtanov 1994 Bulgaria 53:39.6 + 14:50 3+4+1+1 9
75 39 Alwin Thetaz 1994 Switzerland 53:57.7 + 15:08 3+2+4+5 14
76 4 Toni Stanoeksi 1993 Macedonia 54:08.2 + 15:19 2+4+3+2 11
77 88 Raman Yaliotnau 1993 Belarus 54:24.9 + 15:36 3+5+3+3 14
78 54 Arnoldas Mikelkevicius 1994 Lithuania 54:26.0 + 15:37 2+2+2+3 9
79 87 Stanislav Iliev 1994 Bulgaria 55:12.4 + 16:23 0+3+1+3 7
80 66 Jakub Topor 1994 Poland 55:32.3 + 16:43 3+5+2+3 13
81 28 Scott Dixon 1994 Great Britain 55:38.4 + 16:49 1+2+2+4 9
82 10 Dejan Mumovic 1993 Bosnia&Herzegovina 56:28.4 + 17:39 2+4+1+5 12
83 77 Tarik Kaya 1994 Turkey 58:05.0 + 19:16 2+4+3+2 11
84 46 Osman Aslan 1993 Turkey 59:13.1 + 20:24 1+3+3+5 12
85 33 Artush Mkrtchyan 1994 Armenia 1:01:21.0 + 22:32 3+3+4+4 14
86 19 Bogdan Selin - Moldova 1:02:18.2 + 23:29 0+3+3+3 9
87 8 Oguzhan Cimen 1992 Turkey 1:03:53.1 + 25:04 4+5+5+4 18
DNF 36 Krzysztof Klus 1993 Poland -+-+-+- 0
What European Youth Olympic Festival
Discipline 12.5 km Normal
Host Liberec
Nation Czech Republic
Date Tuesday 15.Feb 2011
Calendar 2010/2011