Sign in Sign up

Langdorf-Arbersee

Result Startlist

No # Name Born Nation Time Shooting Misses
1 4 Natalia Sokolova 1973 Russia 32:49.5 32:49.5 1+0+1+0 2
2 2 Olga Anisimova 1972 Russia + 10.3 32:59.8 1+1+0+0 2
3 16 Irina Malgina 1973 Russia + 19.8 33:09.3 1+0+0+1 2
4 3 Ekaterina Dafovska 1975 Bulgaria + 23.9 33:13.4 2+2+1+0 5
5 7 Katja Wüstenfeld 1976 Germany + 32.5 33:22.0 1+0+0+2 3
6 19 Pauline Jacquin 1983 France + 37.3 33:26.8 0+0+0+0 0
7 10 Martina Halinarova 1973 Slovakia + 37.6 33:27.1 0+0+0+1 1
8 11 Ekaterina Vinogradova 1977 Belarus + 48.0 33:37.5 2+0+1+2 5
9 8 Lucija Larisi 1975 Slovenia + 01:11.6 34:01.1 0+1+0+2 3
10 5 Christelle Gros 1975 France + 01:28.9 34:18.4 0+1+2+1 4
11 33 Jenny Adler 1983 Germany + 01:36.4 34:25.9 0+1+0+0 1
12 18 Eva Tofalvi 1978 Romania + 02:18.4 35:07.9 1+1+0+2 4
13 29 Magdalena Neuner 1987 Germany + 02:21.7 35:11.2 0+0+2+2 4
14 12 Selina Gasparin 1984 Switzerland + 02:21.9 35:11.4 1+0+0+1 2
15 22 Marcela Pavkovcekova 1977 Slovakia + 02:57.2 35:46.7 1+1+1+1 4
16 14 Nina Klenovska 1980 Bulgaria + 02:58.2 35:47.7 2+0+1+2 5
17 51 Anna Frolina 1984 Russia + 03:17.7 36:07.2 0+0+2+1 3
18 23 Helena Ekholm 1984 Sweden + 03:31.5 36:21.0 2+0+1+0 3
19 36 Sofia Domeij 1976 Sweden + 03:41.8 36:31.3 1+0+2+0 3
20 44 Ksenia Zikounkova 1979 Belarus + 03:49.1 36:38.6 0+1+0+1 2
21 6 Anne Laure Mignerey 1973 France + 03:56.7 36:46.2 0+1+3+3 7
22 1 Nina Lemesh 1973 Ukraine + 03:56.9 36:46.4 1+2+3+1 7
23 28 Nadezda Tyagunskaya 1984 Russia + 04:00.4 36:49.9 0+2+2+1 5
24 30 Ann Kristin Aafedt Flatland 1982 Norway + 04:32.8 37:22.3 1+1+1+2 5
25 24 Mihaela Purdea 1982 Romania + 04:45.8 37:35.3 2+1+1+2 6
26 48 Sandra Keith 1980 Canada + 04:48.4 37:37.9 1+1+1+0 3
27 32 Kaisa Mäkäräinen 1983 Finland + 04:49.6 37:39.1 3+0+3+0 6
28 45 Dana Plotogea 1981 Romania + 05:00.8 37:50.3 1+2+1+2 6
29 56 Kari Henneseid Eie 1982 Norway + 05:08.4 37:57.9 0+1+3+0 4
30 25 Pirjo Urpilainen 1978 Finland + 05:19.5 38:09.0 0+0+2+2 4
31 41 Borghild Ouren 1977 Norway + 05:34.0 38:23.5 1+0+2+3 6
32 40 Agnieszka Cyl 1984 Poland + 05:37.4 38:26.9 1+2+1+2 6
33 17 Romy Beer 1981 Germany + 06:05.6 38:55.1 1+4+3+1 9
34 43 Alexandra Stoian 1983 Romania + 06:11.1 39:00.6 2+3+1+0 6
35 60 Jori Mørkve 1980 Norway + 06:16.4 39:05.9 1+2+0+1 4
36 52 Nicole Pfluger 1983 Austria + 06:19.6 39:09.1 0+3+1+2 6
37 35 Caroline Kilchenmann 1984 Switzerland + 06:37.7 39:27.2 1+1+1+2 5
38 42 Anna Maria Nilsson 1983 Sweden + 06:54.1 39:43.6 3+1+1+2 7
39 27 Denise Marie Whitten Teela 1979 USA + 08:16.9 41:06.4 1+2+2+4 9
40 49 Tiffany Tyrala 1984 Poland + 08:44.6 41:34.1 1+2+1+3 7
41 59 Maija Hietamies 1983 Finland + 09:11.6 42:01.1 3+2+0+1 6
42 58 Jill Krause Beste 1978 USA + 09:47.9 42:37.4 3+2+2+2 9
43 53 Adele Walker 1976 Great Britain + 09:50.0 42:39.5 0+1+3+2 6
DNS 13 Liudmila Ananko 1982 Belarus 0
DNS 15 Sona Mihokova 1971 Slovakia 0
DNS 26 Irina Nikoultchina 1974 Bulgaria 0
DNS 31 Olena Petrova 1972 Ukraine 0
DNS 37 Zdenka Vejnarova 1981 Czech Republic 0
DNS 38 Magdalena Nykiel 1983 Poland 0
DNS 39 Irena Cesnekova 1972 Czech Republic 0
DNS 46 Julie Carraz-Collin 1980 France 0
DNS 47 Klara Moravcova 1983 Czech Republic 0
DNS 54 Magda Rezlerova 1982 Czech Republic 0
DNS 57 Gerda Krumina 1984 Latvia 0
DNS 9 Lilia Vaygina-Efremova 1977 Ukraine 0
DNF 20 Oksana Khvostenko 1977 Ukraine 1+0+1+- 2
DNF 21 Madara Liduma 1982 Latvia 0+3+-+- 3
DNF 34 Diana Rasimoviciute-Brice 1984 Lithuania 1+4+-+- 5
DNF 50 Elena Gorohova 1972 Moldova 2+1+2+- 5
DNF 55 Anna Murinova 1973 Slovakia 3+1+2+- 6

Info

What European Championship
Discipline 10 km Pursuit
Host Langdorf-Arbersee
Nation Germany
Date Friday 3.Mar 2006
Calendar 2005/2006