Sign in Sign up

Nove Mesto

Result Startlist

No # Name Born Nation Time Shooting Misses
1 48 Raman Yaliotnau 1993 Belarus 24:34.5 24:34.5 0+2 2
2 49 Adam Vaclavik 1994 Czech Republic + 11.7 24:46.2 1+0 1
3 2 Maikol Demetz 1993 Italy + 21.4 24:55.9 0+0 0
4 15 Artem Tyshchenko 1993 Ukraine + 22.5 24:57.0 2+0 2
5 67 Alexander Povarnitsyn 1994 Russia + 43.9 25:18.4 2+1 3
6 55 Aliaksandr Marchanka 1993 Belarus + 48.9 25:23.4 1+2 3
7 59 Tomas Vojik 1993 Czech Republic + 50.8 25:25.3 9+2 11
8 77 Dany Chavoutier 1993 France + 51.1 25:25.6 0+1 1
9 31 Miha Dovzan 1994 Slovenia + 51.7 25:26.2 0+2 2
10 78 Andriy Dotsenko 1994 Ukraine + 54.8 25:29.3 1+1 2
11 11 Anton Sinapov 1993 Bulgaria + 57.5 25:32.0 2+1 3
12 6 Ivan Alekhin 1993 Russia + 01:09.1 25:43.6 1+3 4
13 53 Clement Dumont 1993 France + 01:12.6 25:47.1 1+0 1
14 75 Alexander Nazarov 1993 Russia + 01:18.4 25:52.9 0+4 4
15 5 Michal Kubaliak 1993 Slovakia + 01:19.3 25:53.8 1+3 4
16 73 Maksim Ramanouski 1993 Belarus + 01:29.4 26:03.9 1+1 2
17 13 Rene Zahkna 1994 Estonia + 01:31.0 26:05.5 3+1 4
18 14 Viktar Kryuko 1995 Belarus + 01:35.8 26:10.3 3+2 5
19 7 Aristide Begue 1994 France + 01:41.8 26:16.3 2+2 4
20 44 Nikolaus Leitinger 1993 Austria + 01:42.1 26:16.6 0+0 0
21 37 Yury Shopin 1993 Russia + 01:43.4 26:17.9 2+1 3
22 47 Severin Dietrich 1994 Switzerland + 01:48.8 26:23.3 1+1 2
23 28 Fabien Claude 1994 France + 01:52.3 26:26.8 3+2 5
24 76 Matthew Hudec 1994 Canada + 01:54.1 26:28.6 1+0 1
25 39 Johan Talihärm 1994 Estonia + 01:59.1 26:33.6 3+1 4
26 72 Ondrej Hosek 1995 Czech Republic + 02:06.5 26:41.0 0+1 1
27 51 George Buta 1993 Romania + 02:14.5 26:49.0 1+1 2
28 25 Mikael Koivunen 1993 Finland + 02:20.9 26:55.4 2+1 3
29 33 Antti Repo 1994 Finland + 02:23.6 26:58.1 2+1 3
30 65 Henrich Lonsky 1993 Slovakia + 02:27.5 27:02.0 0+4 4
31 41 Rafal Penar 1995 Poland + 02:37.6 27:12.1 3+1 4
32 17 Jules Cuenot 1994 Switzerland + 02:37.8 27:12.3 1+2 3
33 71 Christoph Noeckler 1993 Austria + 02:38.6 27:13.1 0+2 2
34 16 Vid Zabret 1994 Slovenia + 02:41.8 27:16.3 1+1 2
35 50 Maksym Ivko 1995 Ukraine + 02:46.0 27:20.5 2+2 4
36 4 David Tolar 1995 Czech Republic + 02:51.0 27:25.5 0+1 1
37 56 Kamil Cymerman 1993 Poland + 03:01.2 27:35.7 2+1 3
38 70 Tomasz Jakiela 1996 Poland + 03:01.3 27:35.8 0+2 2
39 36 Brett Davie 1994 Canada + 03:06.2 27:40.7 1+1 2
40 54 Arthur Roots 1994 Canada + 03:08.1 27:42.6 1+1 2
41 42 Saverio Zini 1994 Italy + 03:09.4 27:43.9 3+2 5
42 23 Jakub Topor 1994 Poland + 03:18.1 27:52.6 2+3 5
43 58 Anton Myhda 1995 Ukraine + 03:27.0 28:01.5 2+2 4
44 30 Jakob Ellingson 1994 USA + 03:32.3 28:06.8 2+2 4
45 79 Tarvi Sikk 1995 Estonia + 03:38.5 28:13.0 1+1 2
46 10 Christian Gow 1993 Canada + 03:42.2 28:16.7 4+3 7
47 32 Simon Bartko 1996 Slovakia + 03:43.6 28:18.1 3+3 6
48 64 Olli Jaakkola 1996 Finland + 03:50.4 28:24.9 1+4 5
49 63 Brian Halligan 1995 USA + 03:51.8 28:26.3 2+3 5
50 52 Mihael Marsanic 1995 Croatia + 04:02.2 28:36.7 2+2 4
51 29 Marius Ungureanu 1994 Romania + 04:02.4 28:36.9 3+2 5
52 62 Philipp Aichhorn 1994 Austria + 04:05.5 28:40.0 0+3 3
53 57 Kermo Sikk 1993 Estonia + 04:28.2 29:02.7 0+3 3
54 9 Aleksandrs Patrijuks 1993 Latvia + 04:32.5 29:07.0 1+4 5
55 68 Rene Bevelaqua 1993 Slovakia + 04:35.6 29:10.1 1+4 5
56 35 Petyo Ivanov 1995 Bulgaria + 04:55.5 29:30.0 1+3 4
57 43 Filip Petrovic 1995 Croatia + 04:57.0 29:31.5 3+1 4
58 74 Stanislav Angelkov 1995 Bulgaria + 05:12.2 29:46.7 1+3 4
59 24 Michael Pfeffer 1994 Austria + 05:15.2 29:49.7 5+2 7
60 38 Damon Morton 1996 Australia + 05:15.9 29:50.4 1+4 5
61 22 Kresimir Crnkovic 1995 Croatia + 05:56.7 30:31.2 5+5 10
62 21 Paul Thomas Everett 1996 USA + 06:00.1 30:34.6 2+3 5
63 20 Marko Starcevic 1994 Bosnia&Herzegovina + 06:06.5 30:41.0 2+4 6
64 46 Goran Kosarac 1995 Bosnia&Herzegovina + 06:09.5 30:44.0 1+2 3
65 1 Arnoldas Mikelkevicius 1994 Lithuania + 06:10.7 30:45.2 3+3 6
66 60 Vladimir Oryashkov 1996 Bulgaria + 06:25.0 30:59.5 2+3 5
67 40 Dimitrios Kyriazis 1994 Greece + 06:51.0 31:25.5 0+3 3
68 34 Bence Banszki 1993 Hungary + 07:00.5 31:35.0 0+4 4
69 8 Dzenis Avdic 1995 Serbia + 07:17.0 31:51.5 4+3 7
70 3 Liviu Dubalari 1996 Moldova + 07:29.9 32:04.4 4+3 7
71 26 Nicolae Gaiduc 1996 Moldova + 07:36.6 32:11.1 3+3 6
72 66 Bence Zeno Bodnar 1994 Hungary + 07:40.4 32:14.9 1+2 3
73 19 Daniel Walker 1994 Australia + 08:08.4 32:42.9 3+3 6
74 61 Nedim Mehmedbasic 1994 Serbia + 08:19.5 32:54.0 2+2 4
75 27 Redzep Hodzic 1994 Serbia + 08:40.8 33:15.3 4+4 8
76 69 Adam Büki 1995 Hungary + 09:16.8 33:51.3 2+3 5
77 12 David Panyik 1995 Hungary + 10:06.7 34:41.2 3+3 6
78 45 Khasan Saidov 1996 Uzbekistan + 12:12.7 36:47.2 3+3 6
79 18 Oleg Khmelevskiy 1997 Uzbekistan + 15:15.9 39:50.4 3+4 7

Info

What European Championship Junior
Discipline 10 km Sprint
Host Nove Mesto
Nation Czech Republic
Date Friday 31.Jan 2014
Calendar 2013/2014