Log in Sign up

Düsseldorf

Result Startlist

Pos # Name Born Nation Time Time2
1 14-1 Hilde Gjermundshaug Pedersen 1964 Norway 10:05.7 10:05
1 14.2 Marit Bjørgen 1980 Norway 10:05.7 10:05
2 2-1 Ella Gjømle Berg 1979 Norway 10:09.7 + 04
2 2-2 Guro Strøm Solli 1983 Norway 10:09.7 + 04
3 6-1 Natalia Matveeva 1986 Russia 10:10.4 + 04
3 6-2 Alena Sidko 1979 Russia 10:10.4 + 04
4 17-1 Gabriella Paruzzi 1969 Italy 10:11.7 + 06
4 17-2 Arianna Follis 1977 Italy 10:11.7 + 06
5 1-1 Aino-Kaisa Saarinen 1979 Finland 10:15.6 + 09
5 1-2 Virpi Kuitunen Sarasvuo 1976 Finland 10:15.6 + 09
6 13-1 Lina Andersson 1981 Sweden 10:16.6 + 10
6 13-2 Anna Dahlberg Olsson 1976 Sweden 10:16.6 + 10
7 7-1 Aurelie Storti Perrillat 1980 France 10:17.2 + 11
7 7-2 Emilie Vina 1982 France 10:17.2 + 11
8 4-1 Evi Sachenbacher-Stehle 1980 Germany 10:17.7 + 12
8 4-2 Claudia Künzel Nystad 1978 Germany 10:17.7 + 12
9 15-1 Manuela Henkel 1974 Germany 10:17.8 + 12
9 15-2 Stefanie Böhler 1981 Germany 10:17.8 + 12
10 16-1 Seraina Mischol 1981 Switzerland 10:23.5 + 17
10 16-2 Laurence Rochat 1979 Switzerland 10:23.5 + 17
11 5-1 Madoka Natsumi 1978 Japan Semifinal + Semifin
11 5-2 Nobuko Fukuda 1980 Japan Semifinal + Semifin
12 20-1 Nicole Fessel 1983 Germany Semifinal + Semifin
12 20-2 Anke Reschwamm Schulze 1972 Germany Semifinal + Semifin
13 10-1 Ida Ingemarsdotter 1985 Sweden Semifinal + Semifin
13 10-2 Anna-Karin Strömstedt Olsson 1981 Sweden Semifinal + Semifin
14 18-1 Mona-Liisa Nousiainen 1983 Finland Semifinal + Semifin
14 18-2 Riikka Sarasoja-Lilja 1982 Finland Semifinal + Semifin
15 19-1 Sara Renner 1976 Canada Semifinal + Semifin
15 19-2 Chandra Crawford 1983 Canada Semifinal + Semifin
16 3-1 Andreja Mali 1977 Slovenia Semifinal + Semifin
16 3-2 Petra Majdic 1979 Slovenia Semifinal + Semifin
17 22-1 Olga Rocheva Schuchkina 1980 Russia Semifinal + Semifin
17 22-1 Julija Tchepalova 1976 Russia Semifinal + Semifin
18 9-1 Flurina Bachmann 1979 Switzerland Semifinal + Semifin
18 9-2 Doris Trachsel 1984 Switzerland Semifinal + Semifin
19 8-1 Karin Moroder 1974 Italy Semifinal + Semifin
19 8-2 Magda Genuin 1979 Italy Semifinal + Semifin
20 23-1 Ekaterina Ivanova Vinogradova 1977 Belarus Semifinal + Semifin
20 23-2 Viktoria Lopatina 1981 Belarus Semifinal + Semifin
21 11-1 Piret Pormeister 1985 Estonia Semifinal + -11:54
21 11-2 Kaili Sirge 1983 Estonia Semifinal + Semifin
22 24-1 Vesna Fabjan 1985 Slovenia Semifinal + Semifin
22 24-2 Mirjam Cossettini 1983 Slovenia Semifinal + Semifin
23 12-1 Bo Song 1985 China Semifinal + Semifin
23 12-2 Yinghui Xu 1989 China Semifinal + Semifin
24 21-1 Elodie Bourgeois Pin 1982 France Semifinal + Semifin
24 21-2 Aurelie Jaeggy 1984 France Semifinal + Semifin
What World Cup
Discipline Team Sprint F
Host Düsseldorf
Nation Germany
Date Sunday 23.Oct 2005
Calendar 2005/2006