Sign in Sign up

Steinbach-Hallenberg

Result Startlist

Pos # Name Born Nation Time Time2
1 167 Sebastian Eisenlauer 1990 Germany 26:16.5 26:16
2 171 Thomas Wick 1991 Germany 26:27.6 + 11
3 172 Lucas Bögl 1990 Germany 26:30.3 + 13
4 173 Florian Notz 1992 Germany 26:40.5 + 24
5 170 Markus Weeger 1991 Germany 27:02.4 + 45
6 164 Janosch Brugger 1997 Germany 27:02.6 + 46
7 166 Daniel Herzog 1993 Germany 27:17.5 + 01:01
8 165 Marius Cebulla 1995 Germany 27:42.6 + 01:26
9 152 Christoph Büttner 1997 SC Steinheid 27:58.3 + 01:41
10 156 Thomas Hauber 1994 Germany 28:09.9 + 01:53
11 181 Chris Ole Sauerbrey 1998 Germany 28:15.0 + 01:58
12 169 Andy Kühne 1987 WSC Erzgebirge Oberwiesenthal 28:15.4 + 01:58
13 160 Vincent Waller 1996 Germany 28:32.1 + 02:15
14 168 Aleksander Wolz 1991 Germany 28:36.7 + 02:20
15 162 Richard Leupold 1997 Germany 28:39.1 + 02:22
16 161 Dominik Bury 1996 Poland 28:46.0 + 02:29
17 151 Juri Miosga 1996 SC Sonthofen 28:47.3 + 02:30
18 183 Malik Scheler 1998 SC Steinheid 28:51.0 + 02:34
19 189 Elias Homrighausen 1999 SK Wunderthausen 28:51.9 + 02:35
20 154 Felix Daudert 1997 Germany 28:58.6 + 02:42
21 182 Florian Knopf 1999 SLV Bernau 28:59.7 + 02:43
22 157 Josua Strübel 1995 Germany 29:10.4 + 02:53
23 174 Philipp Unger 1998 Germany 29:12.3 + 02:55
24 159 Arne Reichelt 1996 SK Dresden-Niedersedlitz 29:19.2 + 03:02
25 163 Marco Milde 1995 Germany 29:27.4 + 03:10
26 144 Felix Schwebe 1996 Einsiedler SV 29:30.7 + 03:14
27 176 Albert Kuchler 1998 Germany 29:31.8 + 03:15
28 142 Mateusz Chowaniak 1995 Poland 29:35.0 + 03:18
29 180 Franz Bergelt 1998 SV Neudorf 29:35.7 + 03:19
30 145 Jakob Leismüller 1997 Germany 29:36.7 + 03:20
31 179 Josef Fässler 1998 SC Scheidegg 29:46.8 + 03:30
32 137 Nils Weirich 1997 TGV Schotten 29:48.3 + 03:31
33 141 Julian Smith 1996 Canada 29:49.0 + 03:32
34 193 Florian Winker 1999 SSV Spaichingen 29:50.1 + 03:33
35 153 Gareth Williams 1997 Canada 29:56.9 + 03:40
36 148 Alois Kunz Espinosa 1997 WSV Aschau 29:58.1 + 03:41
37 192 Nicklas Stange 1998 SWV Goldlauter 30:05.4 + 03:48
38 150 Kamil Bury 1995 Poland 30:06.9 + 03:50
39 198 Moritz Bauroth 1999 SC Monte Kaolino Hirschau e.V. 30:16.0 + 03:59
40 132 Felix Wetterling 1990 SC Willingen 30:17.1 + 04:00
41 138 Sebastian Marburger 1997 SK Wunderthausen 30:18.2 + 04:01
42 143 Bartlomiej Rucki 1995 Poland 30:21.1 + 04:04
43 209 Rico Luz 1999 SV Baiersbronn 30:31.4 + 04:14
44 178 Etienne Hebert 1998 Canada 30:41.6 + 04:25
45 188 Paul Schoenewald 1998 WSV Asbach 30:48.1 + 04:31
46 135 Eric Byram 1996 Black Jack Nordic 30:49.6 + 04:33
47 149 Lukas Gross 1995 Germany 30:49.8 + 04:33
48 187 Jonathan Epp 1998 SC Monte Kaolino Hirschau 30:51.8 + 04:35
49 203 Julian Eder 1999 SV Finsterau 30:57.0 + 04:40
50 147 Sam Greer 1996 Highland Trailblazers 31:01.3 + 04:44
51 201 Jonah Werner 1999 SC Aising-Pang 31:05.4 + 04:48
52 206 Markus Heldt 1999 WSC Erzgebirge Oberwiesenthal 31:10.3 + 04:53
53 133 Tobias Alraun 1997 Germany 31:11.1 + 04:54
54 208 Maximilian Vogt 1999 SV Floh-Seiligenthal E.V. 31:15.3 + 04:58
55 196 Marc-Pascal Kirchner 1999 SC Steinheid 31:17.9 + 05:01
56 186 Adam Zeitler 1998 TV 1862 Gefrees 31:24.4 + 05:07
57 131 Anton Guthardt 1996 TSV Retterode 31:34.2 + 05:17
58 146 Thomas Spötzl 1996 SC Oberstdorf 31:34.3 + 05:17
59 194 Tom Heinrich 1998 TSG Sehma 31:38.0 + 05:21
60 177 Jonas Frohmader 1998 WSV Weissenstadt 31:43.3 + 05:26
61 190 Paul Frohmader 1999 WSV Weissenstadt 31:47.3 + 05:30
62 140 Christian Friedrich 1997 Germany 31:51.4 + 05:34
63 200 Paul Schlegelmilch 1999 SWV Goldlauter Heidersbach 31:52.7 + 05:36
64 211 Philipp Richter 1999 ATSV Gebirge/Gelobtland 31:52.9 + 05:36
65 213 Philipp Stasswender 1999 SC Vachendorf 32:08.0 + 05:51
66 202 Nick Fritzsch 1999 ATSV Gebirge/Gelobtland 32:13.1 + 05:56
67 136 Benjamin Selter 1996 TV Attendorn 32:16.8 + 06:00
68 199 Benedikt Ertl 1999 SC Gaissach 32:20.1 + 06:03
69 130 Julius Buchfink 1996 SV Baiersbronn 32:21.7 + 06:05
70 195 Heiner Herrmann 1999 SC Gefrees 32:25.7 + 06:09
71 197 Matthias Vogler 1999 SC Pfronten 32:26.5 + 06:10
72 207 Konstantin Hofmann 1999 FC Wüstenseblitz 32:35.7 + 06:19
73 184 Leonhard Dorfleitner 1998 Skiclub Partenkirchen E.V. 32:43.6 + 06:27
74 185 Marco Dal Farra 1998 Argentina 33:18.3 + 07:01
75 216 Robert Schardt 1999 SC Inzell 33:18.7 + 07:02
76 215 Marco Rohrer 1999 SC Bubenbach 33:31.0 + 07:14
77 204 Christian Birker 1999 SC Oberstdorf 33:49.7 + 07:33
78 205 Jonas Wündrich 1999 Bertsdorfer SV 34:18.3 + 08:01
79 134 Matias Zuloaga 1997 Argentina 34:33.1 + 08:16
80 212 Jona Dotzler 1999 SC Monte Kaolino Hirschau e.V. 36:05.2 + 09:48
DNS 158 Jacob Vogt 1997 Germany
DNS 191 Elias Wechs 1998 SC Oberstdorf
DNS 210 Niels Oberländer 1999 SC Gefrees
DNS 217 Timo Scheu 1998 TSG Backnang E.V.
DNF 139 Felix Kappelsberger 1997 Germany
DNF 155 Christian Winker 1996 Germany
DNF 175 Lukas Krieger 1998 SC Fischen
DNF 214 Fabian Kraemer 1999 Tuwi Adenau

Info

What National Championship
Discipline 10 km C
Host Steinbach-Hallenberg
Nation Germany
Date Saturday 30.Jan 2016
Calendar 2015/2016