Sign in Sign up

Sóchi

Result Startlist

Pos # Name Born Nation Time Time2
1 16-1 Iivo Niskanen 1992 Finland 23:14.89 23:14.
1 16-2 Sami Jauhojärvi 1981 Finland 23:14.89 23:14.
2 13-1 Maxim Vylegzhanin 1982 Russia 23:15.86 + 00
2 13-2 Nikita Kriukov 1985 Russia 23:15.86 + 00
3 15-1 Emil Jönsson 1985 Sweden 23:30.01 + 15
3 15-2 Teodor Peterson 1988 Sweden 23:30.01 + 15
4 1-1 Ola Vigen Hattestad 1982 Norway 23:33.55 + 18
4 1-2 Petter Northug 1986 Norway 23:33.55 + 18
5 5-1 Dario Cologna 1986 Switzerland 23:35.90 + 21
5 5-2 Gianluca Cologna 1990 Switzerland 23:35.90 + 21
6 17-1 Simeon Hamilton 1987 USA 23:49.95 + 35
6 17-2 Erik Bjornsen 1991 USA 23:49.95 + 35
7 2-1 Hannes Dotzler 1990 Germany 23:57.02 + 42
7 2-2 Tim Tscharnke 1989 Germany 23:57.02 + 42
8 14-1 Nikolay Chebotko 1982 Kazakhstan 24:01.38 + 46
8 14-2 Alexey Poltoranin 1987 Kazakhstan 24:01.38 + 46
9 6-1 Martin Jaks 1986 Czech Republic 24:01.83 + 46
9 6-2 Ales Razym 1986 Czech Republic 24:01.83 + 46
10 12-1 Cyril Miranda 1985 France DNS + -24:45
10 12-2 Jean Marc Gaillard 1980 France DNS + -24:45
11 3-1 Federico Pellegrino 1990 Italy Semifinal + Semifin
11 3-2 Dietmar Nöckler 1988 Italy Semifinal + Semifin
12 4-1 Devon Kershaw 1982 Canada Semifinal + Semifin
12 4-2 Alex Harvey 1988 Canada Semifinal + Semifin
13 19-1 Hiroyuki Miyazawa 1991 Japan Semifinal + Semifin
13 19-2 Yuichi Onda 1980 Japan Semifinal + Semifin
14 9-1 Peeter Kümmel 1982 Estonia Semifinal + Semifin
14 9-2 Raido Ränkel 1990 Estonia Semifinal + Semifin
15 18-1 Maciej Kreczmer 1981 Poland Semifinal + Semifin
15 18-2 Maciej Starega 1990 Poland Semifinal + Semifin
16 7-1 Harald Wurm 1984 Austria Semifinal + Semifin
16 7-2 Max Hauke 1992 Austria Semifinal + Semifin
17 20-1 Peter Mlynar 1988 Slovakia Semifinal + Semifin
17 20-2 Martin Bajcicak 1976 Slovakia Semifinal + Semifin
18 10-1 Florin Daniel Pripici 1995 Romania Semifinal + Semifin
18 10-2 Paul Constantin Pepene 1988 Romania Semifinal + Semifin
19 21-1 Andrey Gridin 1988 Bulgaria Semifinal + Semifin
19 21-2 Veselin Tsinzov 1986 Bulgaria Semifinal + Semifin
20 23-1 Ruslan Perekhoda 1987 Ukraine Semifinal + Semifin
20 23-2 Oleksii Krasovskyi 1994 Ukraine Semifinal + Semifin
21 22-1 Philip Bellingham 1991 Australia Semifinal + Semifin
21 22-2 Callum Watson 1989 Australia Semifinal + Semifin
DNS 11-1 Sun Qinghai 1988 China Semifinal
DNS 11-2 Xu Wenlong 1987 China Semifinal
DNF 8-1 Andrew Young 1992 Great Britain Semifinal
DNF 8-2 Andrew Musgrave 1990 Great Britain Semifinal

Info

What OWG 2014
Discipline Team Sprint C
Host Sóchi
Nation Russia
Date Wednesday 19.Feb 2014
Calendar 2013/2014