Sign in Sign up

Nové Město

Result Startlist

Pos # Name Born Nation Time
1 1-1 Maxim Vylegzhanin 1982 Russia 22:03.89 22:03.89
1 1-2 Nikita Kriukov 1985 Russia 22:03.89 22:03.89
2 18-1 Eldar Rønning 1982 Norway 22:04.11 + 00.2
2 18-2 Eirik Brandsdal 1986 Norway 22:04.11 + 00.2
3 4-1 Pål Golberg 1990 Norway 22:05.67 + 01.8
3 4-2 Ola Vigen Hattestad 1982 Norway 22:05.67 + 01.8
4 5-1 Martin Jaks 1986 Czech Republic 22:17.63 + 13.7
4 5-2 Ales Razym 1986 Czech Republic 22:17.63 + 13.7
5 21-1 Simeon Hamilton 1987 USA 22:18.17 + 14.3
5 21-2 Andrew Newell 1983 USA 22:18.17 + 14.3
6 22-1 Sebastian Eisenlauer 1990 Germany 22:18.24 + 14.4
6 22-2 Josef Wenzl 1984 Germany 22:18.24 + 14.4
7 9-1 Ueli Schnider 1990 Switzerland 22:24.82 + 20.9
7 9-2 Gianluca Cologna 1990 Switzerland 22:24.82 + 20.9
8 8-1 Renaud Jay 1991 France 22:25.97 + 22.1
8 8-2 Cyril Miranda 1985 France 22:25.97 + 22.1
9 20-1 David Hofer 1983 Italy 22:30.36 + 26.5
9 20-2 Federico Pellegrino 1990 Italy 22:30.36 + 26.5
10 17-1 Marcus Hellner 1985 Sweden 22:54.21 + 50.3
10 17-2 Emil Jönsson 1985 Sweden 22:54.21 + 50.3
11 19-1 Teodor Peterson 1988 Sweden Semifinal + Semifinal
11 19-2 Simon Persson 1991 Sweden Semifinal + Semifinal
12 2-1 Sergey Ustiugov 1992 Russia Semifinal + Semifinal
12 2-2 Dmitriy Japarov 1986 Russia Semifinal + Semifinal
13 26-1 Ari Luusua 1988 Finland Semifinal + Semifinal
13 26-2 Juho Mikkonen 1990 Finland Semifinal + Semifinal
14 12-1 Daniel Heun 1986 Germany Semifinal + Semifinal
14 12-2 Aleksander Wolz 1991 Germany Semifinal + Semifinal
15 24-1 Maciej Kreczmer 1981 Poland Semifinal + Semifinal
15 24-2 Maciej Starega 1990 Poland Semifinal + Semifinal
16 11-1 Ondrej Horyna 1987 Czech Republic Semifinal + Semifinal
16 11-2 Dusan Kozisek 1983 Czech Republic Semifinal + Semifinal
17 28-1 Cyril Gaillard 1986 France Semifinal + Semifinal
17 28-2 Baptiste Gros 1990 France Semifinal + Semifinal
18 6-1 Max Hauke 1992 Austria Semifinal + Semifinal
18 6-2 Bernhard Tritscher 1988 Austria Semifinal + Semifinal
19 31-1 Francois Vierin 1990 Italy Semifinal + Semifinal
19 31-2 Enrico Nizzi 1990 Italy Semifinal + Semifinal
20 13-1 Sun Qinghai 1988 China Semifinal + Semifinal
20 13-2 Xu Wenlong 1987 China Semifinal + Semifinal
21 23-1 Roman Schaad 1993 Switzerland Semifinal + Semifinal
21 23-2 Jöri Kindschi 1986 Switzerland Semifinal + Semifinal
22 7-1 Denis Volotka 1985 Kazakhstan Semifinal + Semifinal
22 7-2 Nikolay Chebotko 1982 Kazakhstan Semifinal + Semifinal
23 27-1 Alexandr Malyshev 1989 Kazakhstan Semifinal + Semifinal
23 27-2 Yevgeniy Kochevoy 1984 Kazakhstan Semifinal + Semifinal
24 10-1 Martin Bajcicak 1976 Slovakia Semifinal + Semifinal
24 10-2 Peter Mlynar 1988 Slovakia Semifinal + Semifinal
25 29-1 Jan Srail 1990 Czech Republic Semifinal + Semifinal
25 29-2 Jan Barton 1990 Czech Republic Semifinal + Semifinal
26 3-1 Anssi Pentsinen 1986 Finland Semifinal + Semifinal
26 3-2 Matias Strandvall 1985 Finland Semifinal + Semifinal
27 32-1 Rok Trsan 1992 Slovenia Semifinal + Semifinal
27 32-2 Luka Gostincar 1991 Slovenia Semifinal + Semifinal
28 14-1 Petr Knop 1994 Czech Republic Semifinal + Semifinal
28 14-2 Dusan Augustinak 1990 Czech Republic Semifinal + Semifinal
29 25-1 Peeter Kümmel 1982 Estonia Semifinal + Semifinal
29 25-2 Siim Sellis 1987 Estonia Semifinal + Semifinal
30 15-1 Jan Antolec 1990 Poland Semifinal + Semifinal
30 15-2 Sebastian Gazurek 1990 Poland Semifinal + Semifinal
31 16-1 Harald Wurm 1984 Austria Semifinal + Semifinal
31 16-2 Markus Bader 1988 Austria Semifinal + Semifinal
32 30-1 Kein Einaste 1985 Estonia Semifinal + Semifinal
32 30-2 Timo Simonlatser 1986 Estonia Semifinal + Semifinal

Info

What World Cup
Discipline Team Sprint C
Host Nové Město
Nation Czech Republic
Date Sunday 12.Jan 2014
Calendar 2013/2014