Login

Ruhpolding

Result Startlist

No # Name Born Nation Time Shooting Misses
1 17 Quentin Fillon Maillet 1992 France 23:23.7 23:23.7 0+0 0
2 63 Benedikt Doll 1990 Germany + 07.2 23:30.9 0+0 0
3 43 Anton Smolski 1996 Belarus + 32.1 23:55.8 0+1 1
4 5 Vytautas Strolia 1992 Lithuania + 33.6 23:57.3 0+0 0
5 18 Tero Seppälä 1996 Finland + 41.9 24:05.6 0+0 0
6 31 Erik Lesser 1988 Germany + 43.3 24:07.0 0+1 1
7 11 Dmytro Pidruchnyi 1991 Ukraine + 47.1 24:10.8 0+1 1
8 81 Eric Perrot 2001 France + 49.4 24:13.1 0+0 0
9 30 Simon Desthieux 1991 France + 50.4 24:14.1 1+0 1
10 62 Joscha Burkhalter 1996 Switzerland + 51.7 24:15.4 0+0 0
11 38 Aleksander Fjeld Andersen 1997 Norway + 53.5 24:17.2 0+0 0
12 2 Simon Eder 1983 Austria + 54.4 24:18.1 0+0 0
13 82 Dominik Windisch 1989 Italy + 56.2 24:19.9 0+1 1
14 7 Martin Ponsiluoma 1995 Sweden + 57.6 24:21.3 0+2 2
15 15 Erlend Bjøntegaard 1990 Norway + 01:01.1 24:24.8 0+1 1
16 35 Lukas Hofer 1989 Italy + 01:01.3 24:25.0 0+1 1
17 67 Bogdan Tsymbal 1997 Ukraine + 01:01.8 24:25.5 0+1 1
18 4 Sebastian Samuelsson 1997 Sweden + 01:01.9 24:25.6 0+2 2
19 41 Kalev Ermits 1992 Estonia + 01:03.4 24:27.1 0+0 0
20 47 Roman Rees 1993 Germany + 01:04.2 24:27.9 0+1 1
21 57 Maxim Tsvetkov 1992 Russia + 01:06.3 24:30.0 1+0 1
22 61 Artem Pryma 1987 Ukraine + 01:06.9 24:30.6 0+1 1
23 55 Daniil Serokhvostov 1999 Russia + 01:10.6 24:34.3 0+1 1
24 116 David Zobel 1996 Germany + 01:10.8 24:34.5 0+1 1
25 3 Campbell Wright 2002 New Zealand + 01:14.7 24:38.4 0+0 0
26 29 Anton Dudchenko 1996 Ukraine + 01:15.1 24:38.8 1+0 1
27 32 Florent Claude 1991 Belgium + 01:16.1 24:39.8 1+0 1
28 107 Maksim Varabei 1995 Belarus + 01:16.9 24:40.6 0+1 1
29 49 Peppe Femling 1992 Sweden + 01:17.4 24:41.1 0+1 1
30 14 Fangming Cheng 1994 China + 01:18.3 24:42.0 0+1 1
31 98 Alexander Povarnitsyn 1994 Russia + 01:19.1 24:42.8 1+0 1
32 6 Alexander Loginov 1992 Russia + 01:19.5 24:43.2 0+2 2
33 34 Thomas Bormolini 1991 Italy + 01:20.4 24:44.1 1+1 2
34 74 Adam Vaclavik 1994 Czech Republic + 01:20.6 24:44.3 0+1 1
35 93 Said Karimulla Khalili 1998 Russia + 01:20.8 24:44.5 1+1 2
36 36 Kresimir Crnkovic 1995 Croatia + 01:21.3 24:45.0 0+0 0
37 50 Fabien Claude 1994 France + 01:21.6 24:45.3 1+2 3
38 104 Didier Bionaz 2000 Italy + 01:21.8 24:45.5 1+0 1
39 9 Jakov Fak 1987 Slovenia + 01:22.2 24:45.9 1+0 1
40 20 Johannes Dale 1997 Norway + 01:23.3 24:47.0 0+2 2
41 22 Philipp Nawrath 1993 Germany + 01:24.7 24:48.4 2+1 3
42 26 Michal Krcmar 1991 Czech Republic + 01:24.8 24:48.5 1+0 1
43 8 Vladimir Iliev 1987 Bulgaria + 01:26.3 24:50.0 1+1 2
44 19 Jesper Nelin 1992 Sweden + 01:27.8 24:51.5 1+1 2
45 102 Jules Burnotte 1995 Canada + 01:27.9 24:51.6 1+0 1
46 13 Scott Gow 1990 Canada + 01:28.1 24:51.8 1+0 1
47 69 Mikita Labastau 1997 Belarus + 01:28.4 24:52.1 1+0 1
48 48 Olli Hiidensalo 1991 Finland + 01:32.8 24:56.5 1+0 1
49 10 Rene Zahkna 1994 Estonia + 01:33.9 24:57.6 0+0 0
50 40 Antonin Guigonnat 1991 France + 01:34.1 24:57.8 2+1 3
51 51 Christian Gow 1993 Canada + 01:35.5 24:59.2 0+0 0
52 78 Sverre Dahlen Aspenes 1997 Norway + 01:40.7 25:04.4 1+0 1
53 16 Emilien Jacquelin 1995 France + 01:42.8 25:06.5 1+3 4
54 97 Oskar Brandt 1995 Sweden + 01:45.7 25:09.4 1+2 3
55 27 Dzmitry Lazouski 1998 Belarus + 01:46.6 25:10.3 0+2 2
56 28 Timofei Lapshin 1988 Russia + 01:46.9 25:10.6 0+1 1
57 1 Sean Doherty 1995 USA + 01:47.2 25:10.9 2+1 3
58 58 Håvard Bogetveit 1992 Norway + 01:48.3 25:12.0 0+2 2
59 76 Philipp Horn 1994 Germany + 01:48.9 25:12.6 2+0 2
60 79 Xingyuan Yan 1996 China + 01:49.7 25:13.4 1+0 1
61 46 Tommaso Giacomel 2000 Italy + 01:51.8 25:15.5 3+1 4
62 73 Asset Dyussenov 1997 Kazakhstan + 01:54.9 25:18.6 0+1 1
62 89 Martin Jäger 1987 Switzerland + 01:54.9 25:18.6 0+2 2
64 112 Niklas Hartweg 2000 Switzerland + 01:58.4 25:22.1 0+1 1
65 68 Aleksandrs Patrijuks 1993 Latvia + 01:59.4 25:23.1 2+0 2
66 111 Alex Cisar 2000 Slovenia + 02:01.3 25:25.0 1+0 1
67 87 Tomas Sklenarik 1999 Slovakia + 02:03.0 25:26.7 0+0 0
68 92 Jan Gunka 2002 Poland + 02:03.5 25:27.2 0+0 0
69 45 Karol Dombrovski 1991 Lithuania + 02:05.2 25:28.9 0+2 2
70 103 Mikulas Karlik 1999 Czech Republic + 02:05.6 25:29.3 1+1 2
71 12 Anton Babikov 1991 Russia + 02:06.8 25:30.5 1+1 2
72 96 Malte Stefansson 2000 Sweden + 02:08.0 25:31.7 2+1 3
73 66 Heikki Laitinen 1994 Finland + 02:08.1 25:31.8 0+2 2
74 65 Kristo Siimer 1999 Estonia + 02:08.3 25:32.0 1+1 2
75 53 Maksim Makarov 1995 Moldova + 02:10.0 25:33.7 0+1 1
76 44 David Komatz 1991 Austria + 02:10.4 25:34.1 1+1 2
77 75 Harald Lemmerer 1991 Austria + 02:11.9 25:35.6 1+1 2
78 54 Jakub Stvrtecky 1998 Czech Republic + 02:17.1 25:40.8 0+4 4
79 101 Sindre Fjellheim Jorde 1996 Norway + 02:17.3 25:41.0 0+3 3
80 37 Tsukasa Kobonoki 1991 Japan + 02:20.3 25:44.0 1+1 2
81 42 Miha Dovzan 1994 Slovenia + 02:21.1 25:44.8 0+3 3
82 91 Mihail Usov 1996 Moldova + 02:21.2 25:44.9 1+1 2
83 60 Raman Yaliotnau 1993 Belarus + 02:22.3 25:46.0 1+3 4
84 21 Grzegorz Guzik 1991 Poland + 02:22.7 25:46.4 2+0 2
85 70 Adam Runnalls 1998 Canada + 02:23.5 25:47.2 1+2 3
86 95 Dmitrii Shamaev 1995 Russia + 02:24.3 25:48.0 0+0 0
87 88 Lovro Planko 2001 Slovenia + 02:24.5 25:48.2 0+2 2
88 105 Jaakko Ranta 1997 Finland + 02:25.3 25:49.0 0+0 0
89 100 Patrick Jakob 1996 Austria + 02:33.9 25:57.6 0+1 1
90 110 Artem Tyshchenko 1993 Ukraine + 02:36.7 26:00.4 0+2 2
91 108 Dimitar Gerdzhikov 1992 Bulgaria + 02:38.9 26:02.6 1+0 1
91 94 Max Durtschi 1991 USA + 02:38.9 26:02.6 0+2 2
93 33 Michal Sima 1992 Slovakia + 02:39.7 26:03.4 1+1 2
94 72 Blagoy Todev 2001 Bulgaria + 02:45.4 26:09.1 0+1 1
95 114 Lukasz Szczurek 1988 Poland + 02:48.2 26:11.9 0+1 1
96 64 Anton Sinapov 1993 Bulgaria + 02:50.7 26:14.4 0+3 3
97 25 Klemen Bauer 1986 Slovenia + 02:53.1 26:16.8 4+1 5
98 83 Edgars Mise 1998 Latvia + 02:56.6 26:20.3 0+1 1
99 85 Mikito Tachizaki 1988 Japan + 02:58.9 26:22.6 1+1 2
100 84 Tomas Kaukenas 1990 Lithuania + 03:00.1 26:23.8 1+3 4
101 39 Simon Bartko 1996 Slovakia + 03:00.8 26:24.5 1+3 4
102 24 Alexandr Mukhin 1998 Kazakhstan + 03:01.8 26:25.5 2+1 3
103 56 Dumitru Cornel Puchianu 1989 Romania + 03:08.8 26:32.5 1+2 3
104 71 Marcin Zawol 2002 Poland + 03:15.8 26:39.5 0+2 2
104 99 Maxime Germain 2001 USA + 03:15.8 26:39.5 1+1 2
106 52 Kosuke Ozaki 1992 Japan + 03:20.3 26:44.0 2+2 4
107 106 Linas Banys 1998 Lithuania + 03:22.8 26:46.5 1+1 2
108 59 Vaclav Cervenka 1999 USA + 03:28.6 26:52.3 2+0 2
109 23 Sebastian Stalder 1998 Switzerland + 03:32.5 26:56.2 2+3 5
110 113 Chunyu Zhang 1998 China + 03:51.6 27:15.3 2+2 4
111 80 Enkhsaikhan Enkhbat 2002 Mongolia + 03:58.4 27:22.1 1+2 3
112 90 Cesar Beauvais 2000 Belgium + 03:58.5 27:22.2 1+1 2
113 77 Tom Lahaye-Goffart 1996 Belgium + 05:16.3 28:40.0 1+3 4
114 86 Suyoung Lee 1989 South Korea + 05:49.0 29:12.7 2+3 5
DNS 109 Pjotr Dielen 2000 Belgium
DNS 115 Rudis Balodis 1999 Latvia

Info

What World Cup
Discipline 10 km Sprint
Host Ruhpolding
Nation Germany
Date Thursday 13.Jan 2022
Calendar 2021/2022