Login

Oberhof

Result Startlist

No # Name Born Nation Time Shooting Misses
1 56 Alexander Loginov 1992 Russia 27:00.8 27:00.8 0+1 1
2 40 Emilien Jacquelin 1995 France + 06.5 27:07.3 1+1 2
3 7 Sturla Holm Lægreid 1997 Norway + 15.1 27:15.9 1+0 1
4 30 Johannes Kühn 1991 Germany + 18.6 27:19.4 1+1 2
5 89 Roman Rees 1993 Germany + 20.2 27:21.0 1+0 1
6 63 Anton Babikov 1991 Russia + 23.0 27:23.8 0+0 0
7 62 Tarjei Bø 1988 Norway + 23.6 27:24.4 2+1 3
8 27 Daniil Serokhvostov 1999 Russia + 25.8 27:26.6 2+0 2
9 28 Quentin Fillon Maillet 1992 France + 29.5 27:30.3 1+1 2
10 12 Filip Fjeld Andersen 1999 Norway + 38.2 27:39.0 0+1 1
11 39 Florent Claude 1991 Belgium + 41.0 27:41.8 1+0 1
12 69 Fangming Cheng 1994 China + 42.1 27:42.9 0+1 1
13 48 Thomas Bormolini 1991 Italy + 46.9 27:47.7 0+0 0
14 50 Sebastian Samuelsson 1997 Sweden + 54.2 27:55.0 2+0 2
15 5 Erik Lesser 1988 Germany + 56.7 27:57.5 1+2 3
16 46 Vetle Sjåstad Christiansen 1992 Norway + 59.0 27:59.8 1+1 2
17 41 Rene Zahkna 1994 Estonia + 01:02.7 28:03.5 0+0 0
18 60 Jakov Fak 1987 Slovenia + 01:03.4 28:04.2 0+0 0
19 8 Bogdan Tsymbal 1997 Ukraine + 01:04.8 28:05.6 1+0 1
20 80 Sean Doherty 1995 USA + 01:05.4 28:06.2 1+0 1
21 3 Olli Hiidensalo 1991 Finland + 01:09.6 28:10.4 0+1 1
22 97 Lucas Fratzscher 1994 Germany + 01:09.9 28:10.7 1+1 2
23 23 Fabien Claude 1994 France + 01:10.6 28:11.4 2+1 3
24 20 Paul Schommer 1992 USA + 01:15.6 28:16.4 0+1 1
25 21 Sivert Guttorm Bakken 1998 Norway + 01:17.2 28:18.0 0+3 3
26 83 Anton Dudchenko 1996 Ukraine + 01:17.5 28:18.3 0+1 1
27 9 Dzmitry Lazouski 1998 Belarus + 01:21.9 28:22.7 0+1 1
28 38 Johannes Thingnes Bø 1993 Norway + 01:22.1 28:22.9 3+2 5
29 68 Joscha Burkhalter 1996 Switzerland + 01:24.1 28:24.9 2+0 2
30 37 Michal Krcmar 1991 Czech Republic + 01:24.5 28:25.3 0+2 2
31 58 Vytautas Strolia 1992 Lithuania + 01:26.9 28:27.7 1+2 3
32 29 Vladimir Iliev 1987 Bulgaria + 01:32.9 28:33.7 1+2 3
33 11 Dominik Windisch 1989 Italy + 01:34.1 28:34.9 2+1 3
34 35 Jake Brown 1992 USA + 01:34.4 28:35.2 1+2 3
35 75 Tommaso Giacomel 2000 Italy + 01:36.3 28:37.1 1+2 3
36 19 Adam Vaclavik 1994 Czech Republic + 01:39.5 28:40.3 2+1 3
37 43 Tero Seppälä 1996 Finland + 01:40.9 28:41.7 1+2 3
38 54 Benedikt Doll 1990 Germany + 01:42.1 28:42.9 2+2 4
39 70 Raman Yaliotnau 1993 Belarus + 01:47.5 28:48.3 1+2 3
40 25 Alexander Povarnitsyn 1994 Russia + 01:48.0 28:48.8 2+1 3
41 18 Tsukasa Kobonoki 1991 Japan + 01:48.2 28:49.0 0+0 0
42 57 Jakub Stvrtecky 1998 Czech Republic + 01:50.8 28:51.6 1+2 3
43 15 Klemen Bauer 1986 Slovenia + 01:51.1 28:51.9 1+2 3
44 44 Dmytro Pidruchnyi 1991 Ukraine + 01:52.9 28:53.7 3+1 4
45 59 Said Karimulla Khalili 1998 Russia + 01:56.8 28:57.6 1+3 4
46 1 Anton Smolski 1996 Belarus + 01:58.3 28:59.1 1+3 4
47 52 Simon Desthieux 1991 France + 02:00.1 29:00.9 1+2 3
48 49 Jesper Nelin 1992 Sweden + 02:01.0 29:01.8 1+3 4
49 91 Didier Bionaz 2000 Italy + 02:01.9 29:02.7 1+1 2
50 36 Felix Leitner 1996 Austria + 02:04.7 29:05.5 1+1 2
51 34 Philipp Nawrath 1993 Germany + 02:04.8 29:05.6 2+3 5
52 107 Maxim Tsvetkov 1992 Russia + 02:05.0 29:05.8 1+3 4
53 100 Lovro Planko 2001 Slovenia + 02:06.1 29:06.9 0+2 2
54 53 Michal Sima 1992 Slovakia + 02:08.1 29:08.9 0+2 2
55 73 Simon Eder 1983 Austria + 02:10.3 29:11.1 1+1 2
56 42 Mikita Labastau 1997 Belarus + 02:11.0 29:11.8 2+1 3
57 108 Kristo Siimer 1999 Estonia + 02:15.6 29:16.4 1+1 2
57 32 Martin Ponsiluoma 1995 Sweden + 02:15.6 29:16.4 3+2 5
59 10 Simon Bartko 1996 Slovakia + 02:18.9 29:19.7 0+2 2
60 102 Marcin Zawol 2002 Poland + 02:31.3 29:32.1 0+1 1
61 6 Malte Stefansson 2000 Sweden + 02:31.8 29:32.6 2+2 4
62 88 Aleksandrs Patrijuks 1993 Latvia + 02:32.9 29:33.7 1+3 4
63 61 Adam Runnalls 1998 Canada + 02:33.1 29:33.9 0+4 4
64 33 Miha Dovzan 1994 Slovenia + 02:36.5 29:37.3 0+2 2
65 65 Kalev Ermits 1992 Estonia + 02:41.5 29:42.3 1+3 4
66 4 Artem Pryma 1987 Ukraine + 02:42.0 29:42.8 2+2 4
67 71 Jan Gunka 2002 Poland + 02:42.7 29:43.5 0+3 3
68 76 Asset Dyussenov 1997 Kazakhstan + 02:50.5 29:51.3 1+2 3
69 94 Edgars Mise 1998 Latvia + 02:51.5 29:52.3 1+0 1
70 82 Dimitar Gerdzhikov 1992 Bulgaria + 02:51.9 29:52.7 1+1 2
71 78 Peppe Femling 1992 Sweden + 02:54.1 29:54.9 1+3 4
72 22 Alexandr Mukhin 1998 Kazakhstan + 02:57.8 29:58.6 0+3 3
73 101 Sergey Bocharnikov 1988 Belarus + 03:00.7 30:01.5 2+3 5
74 66 Eric Perrot 2001 France + 03:02.3 30:03.1 3+1 4
75 26 Jules Burnotte 1995 Canada + 03:03.1 30:03.9 3+2 5
76 105 Taras Lesiuk 1996 Ukraine + 03:04.8 30:05.6 2+3 5
77 55 Grzegorz Guzik 1991 Poland + 03:05.1 30:05.9 3+1 4
78 79 Rok Trsan 1992 Slovenia + 03:05.3 30:06.1 0+1 1
79 96 Trevor Kiers 1997 Canada + 03:17.1 30:17.9 3+2 5
80 77 Tomas Kaukenas 1990 Lithuania + 03:22.6 30:23.4 3+0 3
81 109 Blagoy Todev 2001 Bulgaria + 03:23.4 30:24.2 1+3 4
82 81 Enkhsaikhan Enkhbat 2002 Mongolia + 03:23.5 30:24.3 1+1 2
83 64 Vitezslav Hornig 1999 Czech Republic + 03:25.2 30:26.0 1+0 1
84 45 Maksim Makarov 1995 Moldova + 03:26.8 30:27.6 2+1 3
85 17 Anton Sinapov 1993 Bulgaria + 03:32.7 30:33.5 3+1 4
86 16 Antonin Guigonnat 1991 France + 03:37.7 30:38.5 3+3 6
87 104 Chunyu Zhang 1998 China + 03:40.5 30:41.3 1+3 4
88 24 Patrick Jakob 1996 Austria + 03:46.2 30:47.0 0+2 2
89 103 David Komatz 1991 Austria + 03:49.3 30:50.1 2+2 4
90 92 Oskar Brandt 1995 Sweden + 03:50.8 30:51.6 2+3 5
91 72 Raul Antonio Flore 1997 Romania + 03:52.5 30:53.3 1+1 2
92 90 Lukasz Szczurek 1988 Poland + 03:53.0 30:53.8 1+2 3
93 93 Milan Zemlicka 1996 Czech Republic + 03:55.4 30:56.2 1+2 3
94 31 Kosuke Ozaki 1992 Japan + 04:00.4 31:01.2 0+3 3
95 86 Heikki Laitinen 1994 Finland + 04:00.8 31:01.6 2+2 4
96 85 Xingyuan Yan 1996 China + 04:03.2 31:04.0 3+2 5
97 95 Jaakko Ranta 1997 Finland + 04:10.7 31:11.5 3+3 6
98 13 Mihail Usov 1996 Moldova + 04:10.8 31:11.6 2+3 5
99 99 Serafin Wiestner 1990 Switzerland + 04:26.2 31:27.0 3+2 5
100 98 Linas Banys 1998 Lithuania + 04:29.8 31:30.6 1+2 3
101 51 Sebastian Stalder 1998 Switzerland + 04:42.2 31:43.0 1+4 5
102 106 Florin-Catalin Buta 1998 Romania + 04:47.4 31:48.2 1+3 4
103 87 Mikito Tachizaki 1988 Japan + 04:51.5 31:52.3 2+2 4
104 74 Matej Baloga 1997 Slovakia + 05:05.8 32:06.6 3+3 6
105 67 Matthew Strum 1995 Canada + 06:56.7 33:57.5 1+1 2
106 47 Campbell Wright 2002 New Zealand + 07:17.5 34:18.3 5+3 8
107 84 Yonggyu Kim 1993 South Korea + 07:23.2 34:24.0 3+2 5
108 14 Suyoung Lee 1989 South Korea + 08:00.6 35:01.4 3+4 7
DNF 2 Karol Dombrovski 1991 Lithuania 5+- 5

Info

What World Cup
Discipline 10 km Sprint
Host Oberhof
Nation Germany
Date Friday 7.Jan 2022
Calendar 2021/2022