Login

Annecy-Le Grand-Bornand

Result Startlist

No # Name Born Nation Time Shooting Misses
1 12 Johannes Thingnes Bø 1993 Norway 23:30.3 23:30.3 0+0 0
2 7 Eduard Latypov 1994 Russia + 07.2 23:37.5 0+0 0
3 59 Filip Fjeld Andersen 1999 Norway + 18.2 23:48.5 0+0 0
4 31 Quentin Fillon Maillet 1992 France + 21.2 23:51.5 1+0 1
5 62 Sturla Holm Lægreid 1997 Norway + 24.5 23:54.8 0+0 0
6 26 Anton Smolski 1996 Belarus + 26.5 23:56.8 0+0 0
7 34 Emilien Jacquelin 1995 France + 33.0 24:03.3 1+1 2
8 29 Vetle Sjåstad Christiansen 1992 Norway + 38.8 24:09.1 1+0 1
9 16 Sebastian Samuelsson 1997 Sweden + 40.7 24:11.0 1+0 1
10 17 Timofei Lapshin 1988 Russia + 42.7 24:13.0 0+0 0
11 45 Said Karimulla Khalili 1998 Russia + 48.2 24:18.5 0+1 1
12 37 Alexander Loginov 1992 Russia + 49.1 24:19.4 0+1 1
13 39 Simon Desthieux 1991 France + 52.1 24:22.4 0+1 1
14 94 Alexander Povarnitsyn 1994 Russia + 52.3 24:22.6 0+0 0
15 21 Tarjei Bø 1988 Norway + 53.4 24:23.7 1+1 2
16 32 Philipp Nawrath 1993 Germany + 53.8 24:24.1 1+0 1
17 71 Thomas Bormolini 1991 Italy + 58.7 24:29.0 0+0 0
18 95 Daniil Serokhvostov 1999 Russia + 58.8 24:29.1 0+1 1
19 8 Dzmitry Lazouski 1998 Belarus + 01:06.4 24:36.7 0+0 0
20 19 Jesper Nelin 1992 Sweden + 01:07.1 24:37.4 0+1 1
21 18 Johannes Kühn 1991 Germany + 01:10.4 24:40.7 0+2 2
22 47 Antonin Guigonnat 1991 France + 01:12.3 24:42.6 0+2 2
23 42 Felix Leitner 1996 Austria + 01:13.6 24:43.9 0+1 1
24 51 Benedikt Doll 1990 Germany + 01:13.9 24:44.2 1+1 2
25 25 Vasilii Tomshin 1997 Russia + 01:14.2 24:44.5 1+0 1
26 99 Erik Lesser 1988 Germany + 01:17.5 24:47.8 0+1 1
27 111 Mikita Labastau 1997 Belarus + 01:20.0 24:50.3 0+0 0
28 9 Benjamin Weger 1989 Switzerland + 01:22.6 24:52.9 0+1 1
29 83 Philipp Horn 1994 Germany + 01:23.0 24:53.3 1+1 2
30 30 Lukas Hofer 1989 Italy + 01:26.2 24:56.5 0+2 2
31 97 Adam Runnalls 1998 Canada + 01:33.4 25:03.7 0+0 0
32 4 Tero Seppälä 1996 Finland + 01:34.9 25:05.2 0+1 1
33 108 Martin Jäger 1987 Switzerland + 01:36.6 25:06.9 1+0 1
34 14 Simon Eder 1983 Austria + 01:37.7 25:08.0 1+1 2
35 61 Paul Schommer 1992 USA + 01:43.5 25:13.8 0+1 1
36 54 Christian Gow 1993 Canada + 01:46.1 25:16.4 0+1 1
37 56 Raman Yaliotnau 1993 Belarus + 01:47.1 25:17.4 2+1 3
38 27 Vytautas Strolia 1992 Lithuania + 01:47.5 25:17.8 0+2 2
39 73 Jules Burnotte 1995 Canada + 01:48.0 25:18.3 0+1 1
40 49 Fabien Claude 1994 France + 01:49.2 25:19.5 2+2 4
41 89 Sean Doherty 1995 USA + 01:49.3 25:19.6 0+1 1
42 6 Tsukasa Kobonoki 1991 Japan + 01:50.2 25:20.5 0+0 0
43 91 David Komatz 1991 Austria + 01:51.2 25:21.5 0+0 0
44 35 Alexandr Mukhin 1998 Kazakhstan + 01:53.2 25:23.5 1+0 1
45 55 Peppe Femling 1992 Sweden + 01:53.9 25:24.2 0+1 1
46 69 Taras Lesiuk 1996 Ukraine + 01:58.2 25:28.5 0+0 0
47 2 Roman Rees 1993 Germany + 02:01.7 25:32.0 0+2 2
48 36 Michal Krcmar 1991 Czech Republic + 02:02.1 25:32.4 2+1 3
49 57 Sivert Guttorm Bakken 1998 Norway + 02:03.5 25:33.8 2+1 3
50 63 Simon Bartko 1996 Slovakia + 02:03.6 25:33.9 2+1 3
51 85 Niklas Hartweg 2000 Switzerland + 02:03.8 25:34.1 1+0 1
52 22 Jake Brown 1992 USA + 02:05.5 25:35.8 0+3 3
53 15 Campbell Wright 2002 New Zealand + 02:05.6 25:35.9 1+0 1
54 79 Maksim Varabei 1995 Belarus + 02:07.5 25:37.8 1+2 3
55 40 Artem Tyshchenko 1993 Ukraine + 02:11.1 25:41.4 0+0 0
56 1 Florent Claude 1991 Belgium + 02:11.8 25:42.1 2+0 2
57 87 Malte Stefansson 2000 Sweden + 02:12.6 25:42.9 1+1 2
58 53 Miha Dovzan 1994 Slovenia + 02:14.7 25:45.0 0+2 2
59 44 Kosuke Ozaki 1992 Japan + 02:14.8 25:45.1 0+2 2
60 65 Thierry Langer 1991 Belgium + 02:16.4 25:46.7 0+1 1
61 38 Vladimir Iliev 1987 Bulgaria + 02:16.5 25:46.8 2+2 4
62 28 Rene Zahkna 1994 Estonia + 02:17.6 25:47.9 0+1 1
63 107 Oskar Brandt 1995 Sweden + 02:19.1 25:49.4 1+2 3
64 11 Mikulas Karlik 1999 Czech Republic + 02:21.8 25:52.1 0+3 3
65 52 Jakub Stvrtecky 1998 Czech Republic + 02:22.5 25:52.8 2+1 3
66 10 Kresimir Crnkovic 1995 Croatia + 02:23.3 25:53.6 1+1 2
67 92 Xingyuan Yan 1996 China + 02:23.4 25:53.7 1+1 2
68 81 Eric Perrot 2001 France + 02:23.9 25:54.2 2+1 3
69 101 Dimitar Gerdzhikov 1992 Bulgaria + 02:24.1 25:54.4 0+1 1
70 66 Olli Hiidensalo 1991 Finland + 02:26.0 25:56.3 2+0 2
71 24 Martin Ponsiluoma 1995 Sweden + 02:27.2 25:57.5 1+2 3
72 43 Kalev Ermits 1992 Estonia + 02:27.3 25:57.6 3+0 3
73 106 Milan Zemlicka 1996 Czech Republic + 02:30.1 26:00.4 0+0 0
74 64 Tommaso Giacomel 2000 Italy + 02:30.8 26:01.1 3+2 5
75 67 Mikito Tachizaki 1988 Japan + 02:31.7 26:02.0 0+1 1
76 78 Lovro Planko 2001 Slovenia + 02:38.1 26:08.4 1+2 3
77 20 Dmitrii Shamaev 1995 Russia + 02:41.0 26:11.3 0+1 1
78 13 Michal Sima 1992 Slovakia + 02:41.9 26:12.2 2+1 3
79 72 Joni Mustonen 1994 Finland + 02:43.3 26:13.6 1+1 2
80 5 Scott Gow 1990 Canada + 02:43.6 26:13.9 1+3 4
81 68 Tom Lahaye-Goffart 1996 Belgium + 02:45.8 26:16.1 0+1 1
82 77 Adam Vaclavik 1994 Czech Republic + 02:46.6 26:16.9 1+3 4
83 98 Alex Cisar 2000 Slovenia + 02:47.5 26:17.8 0+0 0
84 3 Pavel Magazeev 1988 Russia + 02:49.2 26:19.5 1+1 2
85 48 Dumitru Cornel Puchianu 1989 Romania + 02:51.9 26:22.2 2+2 4
86 75 Tomas Hasilla 1990 Slovakia + 02:52.0 26:22.3 2+1 3
87 41 Anton Sinapov 1993 Bulgaria + 02:52.3 26:22.6 3+0 3
88 102 Daniele Cappellari 1997 Italy + 02:58.6 26:28.9 1+2 3
89 86 Aleksandrs Patrijuks 1993 Latvia + 02:59.5 26:29.8 2+1 3
90 23 Klemen Bauer 1986 Slovenia + 03:01.6 26:31.9 2+2 4
91 104 Leif Nordgren 1989 USA + 03:02.3 26:32.6 1+1 2
92 80 Chunyu Zhang 1998 China + 03:05.3 26:35.6 1+1 2
93 93 Linas Banys 1998 Lithuania + 03:06.5 26:36.8 0+1 1
94 90 Tomas Kaukenas 1990 Lithuania + 03:07.8 26:38.1 2+1 3
95 33 Grzegorz Guzik 1991 Poland + 03:08.0 26:38.3 1+2 3
96 46 Maksim Makarov 1995 Moldova + 03:10.4 26:40.7 2+0 2
97 110 Patrick Jakob 1996 Austria + 03:15.7 26:46.0 0+1 1
98 74 Blagoy Todev 2001 Bulgaria + 03:25.8 26:56.1 1+1 2
98 84 Vladislav Kireyev 2000 Kazakhstan + 03:25.8 26:56.1 1+0 1
100 82 Edgars Mise 1998 Latvia + 03:34.9 27:05.2 1+1 2
101 100 Nikita Romanov 1999 Lithuania + 03:38.6 27:08.9 0+1 1
102 76 Przemyslaw Pancerz 1998 Poland + 03:42.9 27:13.2 0+1 1
103 96 Zhenyu Zhu 1999 China + 03:43.0 27:13.3 1+2 3
104 105 Cesar Beauvais 2000 Belgium + 03:43.4 27:13.7 1+0 1
105 103 Roberts Slotins 1991 Latvia + 03:56.3 27:26.6 3+1 4
106 50 Sebastian Stalder 1998 Switzerland + 04:09.5 27:39.8 2+2 4
107 70 Raido Ränkel 1990 Estonia + 04:12.0 27:42.3 2+4 6
108 60 Ruslan Tkalenko 1992 Ukraine + 04:12.1 27:42.4 1+2 3
109 109 Wojciech Skorusa 1999 Poland + 05:46.6 29:16.9 1+1 2
DNS 58 Jakov Fak 1987 Slovenia
DNF 88 Wojciech Filip 1999 Poland 0+- 0

Info

What World Cup
Discipline 10 km Sprint
Host Annecy-Le Grand-Bornand
Nation France
Date Friday 17.Dec 2021
Calendar 2021/2022