Login

Östersund

Result Startlist

No # Name Born Nation Time Shooting Misses
1 37 Sebastian Samuelsson 1997 Sweden 22:58.7 22:58.7 1+0 1
2 1 Emilien Jacquelin 1995 France + 18.0 23:16.7 0+1 1
3 68 Quentin Fillon Maillet 1992 France + 21.5 23:20.2 0+1 1
4 13 Eduard Latypov 1994 Russia + 26.1 23:24.8 0+0 0
5 39 Vetle Sjåstad Christiansen 1992 Norway + 31.1 23:29.8 0+1 1
6 57 Sturla Holm Lægreid 1997 Norway + 40.5 23:39.2 0+0 0
7 24 Lukas Hofer 1989 Italy + 42.3 23:41.0 0+0 0
8 43 Tarjei Bø 1988 Norway + 44.0 23:42.7 0+1 1
9 16 Johannes Thingnes Bø 1993 Norway + 50.1 23:48.8 1+0 1
10 7 Benjamin Weger 1989 Switzerland + 50.9 23:49.6 0+0 0
11 18 Martin Ponsiluoma 1995 Sweden + 52.5 23:51.2 1+1 2
12 108 Johannes Kühn 1991 Germany + 54.8 23:53.5 0+1 1
13 4 Alexander Loginov 1992 Russia + 55.9 23:54.6 1+0 1
14 15 Benedikt Doll 1990 Germany + 56.7 23:55.4 0+1 1
15 28 Michal Krcmar 1991 Czech Republic + 58.8 23:57.5 0+0 0
16 5 Tero Seppälä 1996 Finland + 59.9 23:58.6 0+1 1
17 20 Vytautas Strolia 1992 Lithuania + 01:02.9 24:01.6 1+0 1
18 53 Roman Rees 1993 Germany + 01:05.1 24:03.8 0+0 0
19 50 Sivert Guttorm Bakken 1998 Norway + 01:06.1 24:04.8 0+2 2
20 87 Antonin Guigonnat 1991 France + 01:13.9 24:12.6 2+0 2
21 19 Scott Gow 1990 Canada + 01:16.2 24:14.9 0+1 1
22 46 Sebastian Stalder 1998 Switzerland + 01:17.1 24:15.8 0+0 0
23 3 Simon Desthieux 1991 France + 01:19.2 24:17.9 1+1 2
23 8 Dmytro Pidruchnyi 1991 Ukraine + 01:19.2 24:17.9 0+1 1
25 6 Fabien Claude 1994 France + 01:20.3 24:19.0 1+2 3
25 85 Tommaso Giacomel 2000 Italy + 01:20.3 24:19.0 0+2 2
27 35 Simon Eder 1983 Austria + 01:21.7 24:20.4 0+1 1
28 105 Alexander Povarnitsyn 1994 Russia + 01:22.0 24:20.7 1+0 1
29 12 Vladimir Iliev 1987 Bulgaria + 01:23.0 24:21.7 0+0 0
30 47 Philipp Horn 1994 Germany + 01:23.5 24:22.2 1+0 1
31 33 Jesper Nelin 1992 Sweden + 01:28.4 24:27.1 1+1 2
32 40 Thomas Bormolini 1991 Italy + 01:29.5 24:28.2 0+1 1
33 55 Said Karimulla Khalili 1998 Russia + 01:29.7 24:28.4 1+1 2
34 31 Jake Brown 1992 USA + 01:30.6 24:29.3 0+2 2
35 26 Felix Leitner 1996 Austria + 01:31.4 24:30.1 1+0 1
36 62 Thierry Langer 1991 Belgium + 01:32.9 24:31.6 0+1 1
37 9 Florent Claude 1991 Belgium + 01:35.5 24:34.2 0+0 0
38 23 Philipp Nawrath 1993 Germany + 01:36.0 24:34.7 0+3 3
39 71 Vasilii Tomshin 1997 Russia + 01:38.5 24:37.2 0+2 2
40 65 Johannes Dale 1997 Norway + 01:42.9 24:41.6 0+2 2
41 74 Maksim Varabei 1995 Belarus + 01:49.2 24:47.9 0+1 1
42 66 Sergey Bocharnikov 1988 Belarus + 01:49.5 24:48.2 1+0 1
43 14 Jakub Stvrtecky 1998 Czech Republic + 01:50.2 24:48.9 0+1 1
44 59 Anton Dudchenko 1996 Ukraine + 01:53.1 24:51.8 1+1 2
45 29 Anton Smolski 1996 Belarus + 01:53.5 24:52.2 3+0 3
46 99 Eric Perrot 2001 France + 01:53.7 24:52.4 1+1 2
47 73 Kosuke Ozaki 1992 Japan + 01:55.9 24:54.6 1+0 1
48 97 Erik Lesser 1988 Germany + 01:57.1 24:55.8 2+1 3
49 70 Lovro Planko 2001 Slovenia + 02:00.2 24:58.9 0+1 1
50 32 Dzmitry Lazouski 1998 Belarus + 02:00.3 24:59.0 0+2 2
50 61 Miha Dovzan 1994 Slovenia + 02:00.3 24:59.0 1+1 2
52 63 Paul Schommer 1992 USA + 02:04.4 25:03.1 0+1 1
53 45 George Buta 1993 Romania + 02:06.4 25:05.1 0+0 0
54 76 Dmitrii Shamaev 1995 Russia + 02:06.8 25:05.5 0+0 0
55 102 Dominik Windisch 1989 Italy + 02:07.3 25:06.0 0+3 3
56 38 Mihail Usov 1996 Moldova + 02:09.6 25:08.3 0+1 1
57 88 Fangming Cheng 1994 China + 02:09.9 25:08.6 1+1 2
58 41 Tsukasa Kobonoki 1991 Japan + 02:10.0 25:08.7 0+1 1
59 89 Sean Doherty 1995 USA + 02:12.3 25:11.0 1+1 2
60 21 Jakov Fak 1987 Slovenia + 02:14.3 25:13.0 1+2 3
61 101 Linas Banys 1998 Lithuania + 02:17.8 25:16.5 0+0 0
62 84 Xingyuan Yan 1996 China + 02:18.1 25:16.8 0+0 0
63 67 Olli Hiidensalo 1991 Finland + 02:18.2 25:16.9 0+2 2
64 83 Tomas Kaukenas 1990 Lithuania + 02:20.1 25:18.8 0+2 2
65 80 Dimitar Gerdzhikov 1992 Bulgaria + 02:20.2 25:18.9 1+0 1
66 10 Christian Gow 1993 Canada + 02:21.3 25:20.0 0+2 2
67 115 Cesar Beauvais 2000 Belgium + 02:21.9 25:20.6 0+0 0
68 95 Adam Vaclavik 1994 Czech Republic + 02:23.6 25:22.3 2+0 2
69 27 Jules Burnotte 1995 Canada + 02:24.5 25:23.2 2+1 3
70 81 Aleksandrs Patrijuks 1993 Latvia + 02:30.9 25:29.6 0+1 1
71 51 Mikito Tachizaki 1988 Japan + 02:31.6 25:30.3 0+0 0
72 56 Adam Runnalls 1998 Canada + 02:31.7 25:30.4 1+2 3
73 48 Peppe Femling 1992 Sweden + 02:32.2 25:30.9 1+2 3
74 25 Daniil Serokhvostov 1999 Russia + 02:33.6 25:32.3 3+1 4
75 60 Mikulas Karlik 1999 Czech Republic + 02:34.1 25:32.8 2+2 4
76 44 Artem Pryma 1987 Ukraine + 02:37.1 25:35.8 0+1 1
77 36 Alexandr Mukhin 1998 Kazakhstan + 02:38.1 25:36.8 1+1 2
78 90 Oskar Brandt 1995 Sweden + 02:43.0 25:41.7 1+3 4
79 11 Rene Zahkna 1994 Estonia + 02:43.7 25:42.4 0+1 1
80 78 Heikki Laitinen 1994 Finland + 02:45.8 25:44.5 0+1 1
81 107 Magnus Oberhauser 1998 Austria + 02:46.0 25:44.7 1+1 2
82 92 Tomas Sklenarik 1999 Slovakia + 02:50.6 25:49.3 1+0 1
83 117 Vitezslav Hornig 1999 Czech Republic + 02:52.1 25:50.8 0+2 2
84 82 Niklas Hartweg 2000 Switzerland + 02:52.9 25:51.6 1+3 4
85 30 Timofei Lapshin 1988 Russia + 02:54.7 25:53.4 1+2 3
86 69 Karol Dombrovski 1991 Lithuania + 02:54.9 25:53.6 1+2 3
87 2 Klemen Bauer 1986 Slovenia + 02:56.1 25:54.8 2+1 3
88 72 Lukasz Szczurek 1988 Poland + 02:56.3 25:55.0 0+0 0
89 106 Mikita Labastau 1997 Belarus + 03:00.3 25:59.0 0+2 2
90 58 Kalev Ermits 1992 Estonia + 03:01.6 26:00.3 2+1 3
91 42 Michal Sima 1992 Slovakia + 03:04.9 26:03.6 1+2 3
92 22 Campbell Wright 2002 New Zealand + 03:07.1 26:05.8 0+3 3
93 112 Taras Lesiuk 1996 Ukraine + 03:07.2 26:05.9 0+1 1
93 91 Bogdan Tsymbal 1997 Ukraine + 03:07.2 26:05.9 2+1 3
95 86 Raido Ränkel 1990 Estonia + 03:10.0 26:08.7 1+2 3
96 17 Kresimir Crnkovic 1995 Croatia + 03:11.3 26:10.0 1+3 4
97 75 Tom Lahaye-Goffart 1996 Belgium + 03:13.8 26:12.5 1+0 1
98 98 Tomas Hasilla 1990 Slovakia + 03:15.7 26:14.4 1+2 3
99 77 Damir Rastic 1988 Serbia + 03:24.1 26:22.8 1+2 3
100 111 Anton Vidmar 2000 Slovenia + 03:24.6 26:23.3 0+1 1
101 109 Chunyu Zhang 1998 China + 03:27.8 26:26.5 0+2 2
102 94 Roberts Slotins 1991 Latvia + 03:31.9 26:30.6 1+2 3
103 114 Leif Nordgren 1989 USA + 03:39.2 26:37.9 0+2 2
104 93 David Komatz 1991 Austria + 03:41.0 26:39.7 2+1 3
105 113 Edgars Mise 1998 Latvia + 03:41.9 26:40.6 1+0 1
106 110 Tuomas Harjula 1998 Finland + 03:46.9 26:45.6 1+1 2
107 34 Grzegorz Guzik 1991 Poland + 03:47.6 26:46.3 1+2 3
108 79 Andrzej Nedza-Kubiniec 1991 Poland + 03:50.9 26:49.6 1+2 3
109 64 Didier Bionaz 2000 Italy + 03:57.7 26:56.4 1+4 5
110 100 Joscha Burkhalter 1996 Switzerland + 04:07.4 27:06.1 1+2 3
111 52 Anton Sinapov 1993 Bulgaria + 04:29.4 27:28.1 3+2 5
112 49 Pavel Magazeev 1988 Russia + 04:34.3 27:33.0 2+4 6
113 96 Vladislav Kireyev 2000 Kazakhstan + 04:39.2 27:37.9 1+2 3
114 103 Przemyslaw Pancerz 1998 Poland + 04:55.2 27:53.9 0+2 2
DNS 104 Blagoy Todev 2001 Bulgaria
DNS 116 Malte Stefansson 2000 Sweden
DNF 54 Julian Eberhard 1986 Austria -+- 0

Info

What World Cup
Discipline 10 km Sprint
Host Östersund
Nation Sweden
Date Thursday 2.Dec 2021
Calendar 2021/2022