Login

Östersund

Result Startlist

No # Name Born Nation Time Shooting Misses
1 12 Sebastian Samuelsson 1997 Sweden 22:33.5 22:33.5 0+0 0
2 62 Vetle Sjåstad Christiansen 1992 Norway + 11.8 22:45.3 0+0 0
3 18 Johannes Thingnes Bø 1993 Norway + 12.2 22:45.7 0+0 0
4 15 Emilien Jacquelin 1995 France + 23.2 22:56.7 0+1 1
5 26 Simon Desthieux 1991 France + 23.8 22:57.3 0+0 0
6 20 Philipp Nawrath 1993 Germany + 27.5 23:01.0 0+0 0
6 45 Fabien Claude 1994 France + 27.5 23:01.0 0+1 1
8 57 Sivert Guttorm Bakken 1998 Norway + 37.6 23:11.1 0+0 0
9 72 Filip Fjeld Andersen 1999 Norway + 49.1 23:22.6 0+0 0
10 9 Alexander Loginov 1992 Russia + 53.4 23:26.9 0+0 0
11 30 Eduard Latypov 1994 Russia + 01:04.8 23:38.3 1+0 1
12 32 Tarjei Bø 1988 Norway + 01:05.5 23:39.0 0+1 1
13 1 Jakov Fak 1987 Slovenia + 01:08.1 23:41.6 0+0 0
14 76 Antonin Guigonnat 1991 France + 01:10.2 23:43.7 0+1 1
15 40 Benjamin Weger 1989 Switzerland + 01:11.4 23:44.9 0+0 0
16 36 Tero Seppälä 1996 Finland + 01:12.2 23:45.7 0+1 1
17 51 Philipp Horn 1994 Germany + 01:13.9 23:47.4 1+0 1
18 4 Benedikt Doll 1990 Germany + 01:14.7 23:48.2 0+1 1
19 58 Anton Smolski 1996 Belarus + 01:15.8 23:49.3 1+1 2
20 6 Simon Eder 1983 Austria + 01:17.8 23:51.3 0+0 0
21 28 Dmytro Pidruchnyi 1991 Ukraine + 01:19.8 23:53.3 0+0 0
22 52 Christian Gow 1993 Canada + 01:19.9 23:53.4 0+1 1
23 61 Daniil Serokhvostov 1999 Russia + 01:20.1 23:53.6 0+1 1
24 33 Anton Dudchenko 1996 Ukraine + 01:21.0 23:54.5 0+1 1
25 55 Jake Brown 1992 USA + 01:21.2 23:54.7 0+1 1
26 78 Thomas Bormolini 1991 Italy + 01:23.5 23:57.0 0+1 1
27 19 Jakub Stvrtecky 1998 Czech Republic + 01:24.7 23:58.2 1+0 1
28 81 Jules Burnotte 1995 Canada + 01:27.8 24:01.3 1+0 1
29 14 Timofei Lapshin 1988 Russia + 01:28.9 24:02.4 0+1 1
30 7 Jesper Nelin 1992 Sweden + 01:31.3 24:04.8 0+2 2
31 2 Felix Leitner 1996 Austria + 01:31.9 24:05.4 0+1 1
32 24 Quentin Fillon Maillet 1992 France + 01:33.4 24:06.9 0+2 2
33 53 Miha Dovzan 1994 Slovenia + 01:36.2 24:09.7 0+0 0
34 23 Vladimir Iliev 1987 Bulgaria + 01:36.9 24:10.4 1+0 1
35 42 Johannes Dale 1997 Norway + 01:40.1 24:13.6 0+3 3
36 93 Kresimir Crnkovic 1995 Croatia + 01:41.7 24:15.2 0+0 0
37 35 Sturla Holm Lægreid 1997 Norway + 01:44.0 24:17.5 0+1 1
38 11 Scott Gow 1990 Canada + 01:45.1 24:18.6 1+0 1
39 3 Vytautas Strolia 1992 Lithuania + 01:47.1 24:20.6 1+1 2
40 13 Campbell Wright 2002 New Zealand + 01:47.6 24:21.1 0+0 0
41 16 Paul Schommer 1992 USA + 01:49.6 24:23.1 0+0 0
42 34 Tommaso Giacomel 2000 Italy + 01:49.7 24:23.2 2+0 2
43 47 Said Karimulla Khalili 1998 Russia + 01:49.8 24:23.3 1+0 1
44 113 Erik Lesser 1988 Germany + 01:57.0 24:30.5 0+2 2
45 21 Lukas Hofer 1989 Italy + 01:58.2 24:31.7 0+1 1
46 10 Maksim Varabei 1995 Belarus + 01:58.8 24:32.3 0+2 2
47 60 Peppe Femling 1992 Sweden + 02:01.1 24:34.6 0+2 2
48 88 Justus Strelow 1996 Germany + 02:01.8 24:35.3 0+0 0
49 103 Malte Stefansson 2000 Sweden + 02:02.2 24:35.7 0+1 1
50 49 Karol Dombrovski 1991 Lithuania + 02:03.8 24:37.3 0+2 2
51 74 George Buta 1993 Romania + 02:03.9 24:37.4 0+0 0
52 43 Bogdan Tsymbal 1997 Ukraine + 02:04.9 24:38.4 0+1 1
53 67 Olli Hiidensalo 1991 Finland + 02:08.4 24:41.9 2+0 2
54 59 Tuomas Harjula 1998 Finland + 02:13.6 24:47.1 0+1 1
55 84 Sean Doherty 1995 USA + 02:14.5 24:48.0 0+2 2
56 63 Jeremy Finello 1992 Switzerland + 02:14.6 24:48.1 2+1 3
57 73 Blagoy Todev 2001 Bulgaria + 02:15.0 24:48.5 1+0 1
58 80 Julian Eberhard 1986 Austria + 02:21.9 24:55.4 1+1 2
59 107 Niklas Hartweg 2000 Switzerland + 02:22.1 24:55.6 0+1 1
60 5 Sergey Bocharnikov 1988 Belarus + 02:22.5 24:56.0 1+2 3
61 87 Oskar Brandt 1995 Sweden + 02:22.6 24:56.1 2+3 5
62 25 Florent Claude 1991 Belgium + 02:23.5 24:57.0 1+1 2
63 8 Michal Krcmar 1991 Czech Republic + 02:25.1 24:58.6 1+2 3
64 41 Pavel Magazeev 1988 Russia + 02:25.8 24:59.3 0+1 1
65 37 Roman Rees 1993 Germany + 02:29.4 25:02.9 0+3 3
66 17 Klemen Bauer 1986 Slovenia + 02:31.1 25:04.6 1+2 3
67 95 Rok Trsan 1992 Slovenia + 02:32.6 25:06.1 0+0 0
68 31 Rene Zahkna 1994 Estonia + 02:33.8 25:07.3 0+1 1
69 65 Dominik Windisch 1989 Italy + 02:34.4 25:07.9 1+2 3
70 68 Cesar Beauvais 2000 Belgium + 02:36.4 25:09.9 0+1 1
71 101 Raman Yaliotnau 1993 Belarus + 02:41.4 25:14.9 1+2 3
72 104 Roberts Slotins 1991 Latvia + 02:42.8 25:16.3 0+1 1
72 90 Tomas Kaukenas 1990 Lithuania + 02:42.8 25:16.3 1+0 1
74 106 Vaclav Cervenka 1999 USA + 02:47.7 25:21.2 0+0 0
75 115 Raul Antonio Flore 1997 Romania + 02:48.4 25:21.9 0+1 1
76 22 Tsukasa Kobonoki 1991 Japan + 02:50.7 25:24.2 1+1 2
77 75 Dzmitry Lazouski 1998 Belarus + 02:51.3 25:24.8 1+2 3
78 82 Matvey Eliseev 1993 Russia + 02:51.9 25:25.4 1+0 1
79 38 Martin Ponsiluoma 1995 Sweden + 02:52.0 25:25.5 4+1 5
80 50 David Komatz 1991 Austria + 02:52.3 25:25.8 1+1 2
81 44 Thierry Langer 1991 Belgium + 02:54.4 25:27.9 1+2 3
82 86 Kosuke Ozaki 1992 Japan + 02:55.0 25:28.5 1+2 3
83 79 Lukasz Szczurek 1988 Poland + 02:55.6 25:29.1 0+1 1
84 48 Mikito Tachizaki 1988 Japan + 02:57.1 25:30.6 0+1 1
85 46 Anton Sinapov 1993 Bulgaria + 02:57.7 25:31.2 1+1 2
86 29 Michal Sima 1992 Slovakia + 02:58.4 25:31.9 1+1 2
87 96 Danil Beletskiy 1997 Kazakhstan + 02:58.6 25:32.1 0+0 0
88 109 Andriy Dotsenko 1994 Ukraine + 03:00.1 25:33.6 1+0 1
89 97 Heikki Laitinen 1994 Finland + 03:01.4 25:34.9 0+2 2
90 70 Damir Rastic 1988 Serbia + 03:04.4 25:37.9 1+1 2
91 39 Alexandr Mukhin 1998 Kazakhstan + 03:05.1 25:38.6 2+0 2
92 56 Kalev Ermits 1992 Estonia + 03:06.1 25:39.6 1+1 2
93 71 Przemyslaw Pancerz 1998 Poland + 03:09.2 25:42.7 1+0 1
94 105 Didier Bionaz 2000 Italy + -20:10.2 2:43.7 0+3 3
95 54 Mikulas Karlik 1999 Czech Republic + 03:11.6 25:45.1 3+2 5
96 89 Fangming Cheng 1994 China + 03:12.3 25:45.8 2+1 3
97 92 Aleksandrs Patrijuks 1993 Latvia + 03:14.0 25:47.5 1+1 2
98 110 Anton Vidmar 2000 Slovenia + 03:14.1 25:47.6 0+1 1
99 99 Magnus Oberhauser 1998 Austria + 03:14.2 25:47.7 0+2 2
100 117 Linas Banys 1998 Lithuania + 03:15.6 25:49.1 1+1 2
101 100 Trevor Kiers 1997 Canada + 03:15.9 25:49.4 1+2 3
102 66 Matej Baloga 1997 Slovakia + 03:16.9 25:50.4 1+0 1
103 111 Dimitar Gerdzhikov 1992 Bulgaria + 03:18.2 25:51.7 1+2 3
104 91 Adam Vaclavik 1994 Czech Republic + 03:26.0 25:59.5 2+2 4
105 98 Vitezslav Hornig 1999 Czech Republic + 03:28.5 26:02.0 0+2 2
106 85 Denys Nasyko 1995 Ukraine + 03:30.0 26:03.5 2+2 4
107 94 Kristo Siimer 1999 Estonia + 03:32.9 26:06.4 2+1 3
108 83 Edgars Mise 1998 Latvia + 03:34.7 26:08.2 0+1 1
109 64 Mihail Usov 1996 Moldova + 03:37.7 26:11.2 3+1 4
110 114 Xuezhi Li 1991 China + 03:39.6 26:13.1 0+2 2
111 69 Joscha Burkhalter 1996 Switzerland + 03:41.3 26:14.8 3+1 4
112 77 Xingyuan Yan 1996 China + 03:44.5 26:18.0 2+2 4
113 116 Evgeniy Garanichev 1988 Russia + 03:55.5 26:29.0 2+1 3
114 27 Grzegorz Guzik 1991 Poland + 04:01.6 26:35.1 3+2 5
115 108 Wojciech Filip 1999 Poland + 04:09.1 26:42.6 0+1 1
116 112 Tomas Sklenarik 1999 Slovakia + 04:38.5 27:12.0 3+2 5
117 102 Pjotr Dielen 2000 Belgium + 05:51.9 28:25.4 0+1 1

Info

What World Cup
Discipline 10 km Sprint
Host Östersund
Nation Sweden
Date Sunday 28.Nov 2021
Calendar 2021/2022