Login

Nove Mesto

Result Startlist

No # Name Born Nation Time Shooting Misses
1 19 Simon Desthieux 1991 France 22:58.0 22:58.0 0+0 0
2 25 Sebastian Samuelsson 1997 Sweden + 02.4 23:00.4 0+0 0
3 10 Arnd Peiffer 1987 Germany + 04.4 23:02.4 0+0 0
4 31 Sturla Holm Lægreid 1997 Norway + 10.4 23:08.4 0+1 1
5 15 Tarjei Bø 1988 Norway + 10.6 23:08.6 0+1 1
6 7 Benedikt Doll 1990 Germany + 14.5 23:12.5 0+1 1
7 29 Quentin Fillon Maillet 1992 France + 26.9 23:24.9 1+1 2
8 5 Emilien Jacquelin 1995 France + 29.9 23:27.9 0+1 1
9 33 Jakov Fak 1987 Slovenia + 32.8 23:30.8 0+0 0
10 42 Eduard Latypov 1994 Russia + 37.2 23:35.2 0+1 1
11 12 Johannes Thingnes Bø 1993 Norway + 38.5 23:36.5 1+2 3
12 51 Endre Strømsheim 1997 Norway + 39.3 23:37.3 0+0 0
13 70 Antonin Guigonnat 1991 France + 42.7 23:40.7 1+1 2
14 23 Erik Lesser 1988 Germany + 50.7 23:48.7 1+0 1
15 26 Dmytro Pidruchnyi 1991 Ukraine + 52.7 23:50.7 1+0 1
16 79 Said Karimulla Khalili 1998 Russia + 53.4 23:51.4 0+0 0
17 45 Andrejs Rastorgujevs 1988 Latvia + 53.5 23:51.5 1+1 2
18 47 Johannes Dale 1997 Norway + 54.2 23:52.2 0+2 2
19 36 Scott Gow 1990 Canada + 56.5 23:54.5 0+0 0
20 1 Martin Ponsiluoma 1995 Sweden + 57.0 23:55.0 1+0 1
21 49 Lukas Hofer 1989 Italy + 57.3 23:55.3 1+1 2
22 14 Anton Smolski 1996 Belarus + 57.8 23:55.8 0+1 1
23 3 Alexander Loginov 1992 Russia + 59.5 23:57.5 1+0 1
24 37 Vetle Sjåstad Christiansen 1992 Norway + 59.6 23:57.6 1+0 1
25 34 Vladimir Iliev 1987 Bulgaria + 01:01.8 23:59.8 0+1 1
26 22 Tero Seppälä 1996 Finland + 01:07.5 24:05.5 0+0 0
27 18 Florent Claude 1991 Belgium + 01:08.8 24:06.8 0+0 0
28 21 Simon Eder 1983 Austria + 01:09.8 24:07.8 0+1 1
29 40 Sean Doherty 1995 USA + 01:12.0 24:10.0 0+1 1
30 6 Felix Leitner 1996 Austria + 01:12.5 24:10.5 1+0 1
31 4 Christian Gow 1993 Canada + 01:12.7 24:10.7 0+1 1
32 2 Jesper Nelin 1992 Sweden + 01:16.5 24:14.5 1+1 2
33 62 Martin Jäger 1987 Switzerland + 01:17.8 24:15.8 1+0 1
34 17 Matvey Eliseev 1993 Russia + 01:20.8 24:18.8 2+0 2
35 99 Artem Tyshchenko 1993 Ukraine + 01:25.6 24:23.6 0+0 0
36 27 Benjamin Weger 1989 Switzerland + 01:28.2 24:26.2 0+1 1
37 35 Evgeniy Garanichev 1988 Russia + 01:30.2 24:28.2 0+1 1
38 13 Tsukasa Kobonoki 1991 Japan + 01:30.5 24:28.5 1+0 1
39 91 Michal Krcmar 1991 Czech Republic + 01:30.6 24:28.6 1+1 2
40 101 Simon Bartko 1996 Slovakia + 01:30.9 24:28.9 0+1 1
41 16 Dominik Windisch 1989 Italy + 01:31.2 24:29.2 0+2 2
42 87 Rok Trsan 1992 Slovenia + 01:33.5 24:31.5 0+0 0
43 85 Adam Runnalls 1998 Canada + 01:35.2 24:33.2 0+1 1
44 52 Artem Pryma 1987 Ukraine + 01:35.5 24:33.5 1+0 1
45 65 Jakub Stvrtecky 1998 Czech Republic + 01:36.8 24:34.8 0+2 2
46 41 Maksim Varabei 1995 Belarus + 01:41.8 24:39.8 0+2 2
47 95 Ondrej Moravec 1984 Czech Republic + 01:41.9 24:39.9 1+1 2
48 53 Tuomas Harjula 1998 Finland + 01:42.2 24:40.2 0+0 0
49 83 Didier Bionaz 2000 Italy + 01:42.6 24:40.6 0+2 2
50 98 Dzmitry Lazouski 1998 Belarus + 01:42.8 24:40.8 0+1 1
51 56 Fabien Claude 1994 France + 01:43.0 24:41.0 2+1 3
52 104 Leif Nordgren 1989 USA + 01:44.4 24:42.4 0+1 1
53 92 Philipp Nawrath 1993 Germany + 01:44.7 24:42.7 2+0 2
54 32 Sergey Bocharnikov 1988 Belarus + 01:46.1 24:44.1 1+1 2
55 8 Miha Dovzan 1994 Slovenia + 01:46.4 24:44.4 0+1 1
56 102 Tommaso Giacomel 2000 Italy + 01:47.8 24:45.8 1+2 3
57 77 Mikito Tachizaki 1988 Japan + 01:52.1 24:50.1 0+1 1
58 44 Thomas Bormolini 1991 Italy + 01:53.0 24:51.0 1+1 2
59 72 Rene Zahkna 1994 Estonia + 01:55.4 24:53.4 0+0 0
60 38 Thierry Langer 1991 Belgium + 01:58.6 24:56.6 1+1 2
61 58 Roman Rees 1993 Germany + 01:59.1 24:57.1 1+1 2
62 11 Bogdan Tsymbal 1997 Ukraine + 02:00.0 24:58.0 1+1 2
63 74 Anton Dudchenko 1996 Ukraine + 02:00.3 24:58.3 1+1 2
63 81 Mikita Labastau 1997 Belarus + 02:00.3 24:58.3 1+0 1
65 97 Kirill Streltsov 1996 Russia + 02:02.5 25:00.5 1+1 2
66 78 Mihail Usov 1996 Moldova + 02:03.7 25:01.7 1+1 2
67 66 Kresimir Crnkovic 1995 Croatia + 02:04.6 25:02.6 1+2 3
68 39 David Komatz 1991 Austria + 02:06.1 25:04.1 0+2 2
69 59 Klemen Bauer 1986 Slovenia + 02:10.6 25:08.6 0+2 2
70 46 Michal Sima 1992 Slovakia + 02:20.9 25:18.9 1+1 2
71 43 Pavel Magazeev 1988 Russia + 02:21.8 25:19.8 2+1 3
72 48 Vytautas Strolia 1992 Lithuania + 02:22.2 25:20.2 2+1 3
73 86 Anton Sinapov 1993 Bulgaria + 02:22.7 25:20.7 0+3 3
74 88 Aleksandrs Patrijuks 1993 Latvia + 02:24.2 25:22.2 1+1 2
74 89 George Buta 1993 Romania + 02:24.2 25:22.2 2+1 3
76 80 Gabriel Stegmayr 1988 Sweden + 02:30.0 25:28.0 1+0 1
77 96 Raido Ränkel 1990 Estonia + 02:30.3 25:28.3 0+2 2
78 73 Tomas Kaukenas 1990 Lithuania + 02:32.1 25:30.1 1+2 3
79 24 Karol Dombrovski 1991 Lithuania + 02:32.9 25:30.9 0+2 2
80 55 Adam Vaclavik 1994 Czech Republic + 02:39.6 25:37.6 3+1 4
81 60 Harald Lemmerer 1991 Austria + 02:40.6 25:38.6 1+2 3
82 103 Patrick Jakob 1996 Austria + 02:42.7 25:40.7 0+1 1
83 30 Alexandr Mukhin 1998 Kazakhstan + 02:45.5 25:43.5 2+1 3
84 54 Peppe Femling 1992 Sweden + 02:46.3 25:44.3 1+1 2
85 64 Tomas Hasilla 1990 Slovakia + 02:47.5 25:45.5 2+1 3
85 82 Jaakko Ranta 1997 Finland + 02:47.5 25:45.5 1+2 3
87 57 Jeremy Finello 1992 Switzerland + 02:49.4 25:47.4 3+3 6
88 28 Milan Zemlicka 1996 Czech Republic + 02:53.6 25:51.6 3+0 3
89 20 Paul Schommer 1992 USA + 02:58.2 25:56.2 1+3 4
90 90 Linas Banys 1998 Lithuania + 02:59.2 25:57.2 0+2 2
91 9 Grzegorz Guzik 1991 Poland + 03:04.9 26:02.9 1+2 3
92 84 Tomasz Jakiela 1996 Poland + 03:13.5 26:11.5 1+1 2
93 76 Jake Brown 1992 USA + 03:13.6 26:11.6 0+1 1
94 105 Trevor Kiers 1997 Canada + 03:15.4 26:13.4 2+1 3
95 100 Roberts Slotins 1991 Latvia + 03:15.7 26:13.7 3+1 4
96 50 Dumitru Cornel Puchianu 1989 Romania + 03:15.9 26:13.9 3+2 5
97 69 Damir Rastic 1988 Serbia + 03:19.9 26:17.9 1+2 3
98 93 Andrzej Nedza-Kubiniec 1991 Poland + 03:26.2 26:24.2 1+2 3
99 75 Tom Lahaye-Goffart 1996 Belgium + 03:35.4 26:33.4 2+1 3
100 67 Dimitar Gerdzhikov 1992 Bulgaria + 04:01.0 26:59.0 2+3 5
101 68 Danil Beletskiy 1997 Kazakhstan + 04:07.2 27:05.2 1+3 4
102 61 Yonggyu Kim 1993 South Korea + 04:12.8 27:10.8 1+2 3
103 71 Marcin Szwajnos 1997 Poland + 04:37.5 27:35.5 0+2 2
104 94 Vladimir Oryashkov 1996 Bulgaria + 04:41.9 27:39.9 1+3 4
DNF 63 Johannes Kühn 1991 Germany 1+5 6

Info

What World Cup
Discipline 10 km Sprint
Host Nove Mesto
Nation Czech Republic
Date Saturday 6.Mar 2021
Calendar 2020/2021