Login

Östersund

Result Startlist

No # Name Born Nation Time Shooting Misses
1 4 Lukas Hofer 1989 Italy 22:27.1 22:27.1 0+0 0
2 27 Sebastian Samuelsson 1997 Sweden + 04.0 22:31.1 0+0 0
3 17 Tarjei Bø 1988 Norway + 14.4 22:41.5 0+0 0
4 46 Simon Desthieux 1991 France + 22.4 22:49.5 0+0 0
5 53 Quentin Fillon Maillet 1992 France + 28.6 22:55.7 0+1 1
6 12 Sturla Holm Lægreid 1997 Norway + 31.9 22:59.0 0+0 0
7 1 Johannes Thingnes Bø 1993 Norway + 46.1 23:13.2 2+0 2
8 42 Johannes Dale 1997 Norway + 50.7 23:17.8 1+1 2
9 11 Vladimir Iliev 1987 Bulgaria + 55.1 23:22.2 1+0 1
10 37 Roman Rees 1993 Germany + 57.6 23:24.7 0+0 0
11 71 Evgeniy Garanichev 1988 Russia + 01:01.8 23:28.9 0+0 0
12 60 Vetle Sjåstad Christiansen 1992 Norway + 01:04.5 23:31.6 1+0 1
13 25 Simon Eder 1983 Austria + 01:05.0 23:32.1 0+0 0
14 10 Martin Ponsiluoma 1995 Sweden + 01:07.4 23:34.5 0+2 2
15 49 Thierry Langer 1991 Belgium + 01:10.5 23:37.6 0+0 0
16 64 Aleksander Fjeld Andersen 1997 Norway + 01:12.7 23:39.8 0+1 1
17 9 Anton Smolski 1996 Belarus + 01:13.5 23:40.6 1+0 1
18 15 Michal Krcmar 1991 Czech Republic + 01:15.2 23:42.3 0+1 1
19 28 Jakub Stvrtecky 1998 Czech Republic + 01:16.6 23:43.7 1+0 1
20 23 Felix Leitner 1996 Austria + 01:18.3 23:45.4 0+1 1
21 20 Matvey Eliseev 1993 Russia + 01:18.7 23:45.8 1+0 1
22 19 Jake Brown 1992 USA + 01:20.2 23:47.3 0+1 1
23 39 Eduard Latypov 1994 Russia + 01:22.8 23:49.9 2+0 2
24 58 Emilien Jacquelin 1995 France + 01:22.9 23:50.0 0+2 2
25 50 Scott Gow 1990 Canada + 01:23.2 23:50.3 0+0 0
26 34 Alexander Loginov 1992 Russia + 01:25.2 23:52.3 0+1 1
27 6 Dominik Windisch 1989 Italy + 01:25.5 23:52.6 1+0 1
28 30 Tsukasa Kobonoki 1991 Japan + 01:27.1 23:54.2 0+0 0
29 36 Benjamin Weger 1989 Switzerland + 01:28.5 23:55.6 1+0 1
30 35 Alexandr Mukhin 1998 Kazakhstan + 01:29.1 23:56.2 0+0 0
31 32 Benedikt Doll 1990 Germany + 01:29.4 23:56.5 1+2 3
32 29 Jakov Fak 1987 Slovenia + 01:30.1 23:57.2 1+0 1
33 7 Erik Lesser 1988 Germany + 01:30.5 23:57.6 2+0 2
34 2 Dmytro Pidruchnyi 1991 Ukraine + 01:35.8 24:02.9 1+1 2
35 48 David Komatz 1991 Austria + 01:40.3 24:07.4 0+0 0
36 18 Jesper Nelin 1992 Sweden + 01:40.8 24:07.9 1+2 3
37 52 Jeremy Finello 1992 Switzerland + 01:46.5 24:13.6 1+2 3
37 67 Justus Strelow 1996 Germany + 01:46.5 24:13.6 1+0 1
39 3 Sergey Bocharnikov 1988 Belarus + 01:47.0 24:14.1 0+1 1
40 45 Maksim Varabei 1995 Belarus + 01:48.7 24:15.8 0+1 1
41 79 Antonin Guigonnat 1991 France + 01:52.1 24:19.2 0+2 2
42 83 Philipp Nawrath 1993 Germany + 01:52.6 24:19.7 0+3 3
43 51 Peppe Femling 1992 Sweden + 01:52.8 24:19.9 1+1 2
44 8 Florent Claude 1991 Belgium + 01:53.7 24:20.8 1+0 1
45 21 Tero Seppälä 1996 Finland + 01:55.6 24:22.7 2+0 2
46 44 Thomas Bormolini 1991 Italy + 02:00.7 24:27.8 0+2 2
47 86 Fabien Claude 1994 France + 02:02.9 24:30.0 1+2 3
48 61 Anton Dudchenko 1996 Ukraine + 02:04.3 24:31.4 0+1 1
49 75 Anton Sinapov 1993 Bulgaria + 02:04.4 24:31.5 1+1 2
50 59 Bogdan Tsymbal 1997 Ukraine + 02:05.2 24:32.3 1+0 1
51 66 Mikulas Karlik 1999 Czech Republic + 02:06.3 24:33.4 1+1 2
52 95 David Zobel 1996 Germany + 02:07.6 24:34.7 1+1 2
53 33 Miha Dovzan 1994 Slovenia + 02:13.7 24:40.8 0+1 1
54 81 George Buta 1993 Romania + 02:16.1 24:43.2 1+0 1
55 92 Tommaso Giacomel 2000 Italy + 02:16.7 24:43.8 1+2 3
56 41 Mihail Usov 1996 Moldova + 02:19.8 24:46.9 1+1 2
57 90 Artem Tyshchenko 1993 Ukraine + 02:20.3 24:47.4 0+0 0
58 102 Filip Fjeld Andersen 1999 Norway + 02:21.9 24:49.0 1+2 3
59 55 Endre Strømsheim 1997 Norway + 02:26.4 24:53.5 1+1 2
60 57 Rok Trsan 1992 Slovenia + 02:26.5 24:53.6 0+1 1
61 69 Dzmitry Lazouski 1998 Belarus + 02:27.3 24:54.4 0+1 1
62 80 Gabriel Stegmayr 1988 Sweden + 02:27.6 24:54.7 0+1 1
63 88 Martin Jäger 1987 Switzerland + 02:28.7 24:55.8 0+2 2
64 97 Kirill Streltsov 1996 Russia + 02:29.8 24:56.9 0+1 1
65 40 Sean Doherty 1995 USA + 02:32.2 24:59.3 2+1 3
66 13 Vytautas Strolia 1992 Lithuania + 02:35.3 25:02.4 1+2 3
67 5 Emilien Claude 1999 France + 02:35.4 25:02.5 1+1 2
68 56 Said Karimulla Khalili 1998 Russia + 02:36.9 25:04.0 1+2 3
69 82 Alex Cisar 2000 Slovenia + 02:37.6 25:04.7 1+0 1
70 62 Vladislav Kireyev 2000 Kazakhstan + 02:39.0 25:06.1 0+1 1
71 85 Simon Bartko 1996 Slovakia + 02:40.8 25:07.9 1+2 3
72 74 Harald Lemmerer 1991 Austria + 02:41.1 25:08.2 1+2 3
73 22 Christian Gow 1993 Canada + 02:45.9 25:13.0 1+1 2
74 43 Philipp Horn 1994 Germany + 02:46.3 25:13.4 3+1 4
75 24 Michal Sima 1992 Slovakia + 02:48.4 25:15.5 1+1 2
76 93 Eric Perrot 2001 France + 02:48.5 25:15.6 0+3 3
77 89 Tomas Hasilla 1990 Slovakia + 02:48.7 25:15.8 0+1 1
78 26 Rene Zahkna 1994 Estonia + 02:49.1 25:16.2 1+1 2
79 38 Vitezslav Hornig 1999 Czech Republic + 02:56.2 25:23.3 0+1 1
80 100 Adam Vaclavik 1994 Czech Republic + 02:57.3 25:24.4 2+1 3
81 84 Tomas Kaukenas 1990 Lithuania + 03:06.1 25:33.2 1+1 2
82 77 Didier Bionaz 2000 Italy + 03:07.0 25:34.1 2+1 3
83 14 Artem Pryma 1987 Ukraine + 03:07.3 25:34.4 2+2 4
84 73 Heikki Laitinen 1994 Finland + 03:12.1 25:39.2 1+2 3
85 101 Raul Antonio Flore 1997 Romania + 03:14.3 25:41.4 2+0 2
86 87 Blagoy Todev 2001 Bulgaria + 03:15.8 25:42.9 1+1 2
87 63 Niklas Hartweg 2000 Switzerland + 03:17.6 25:44.7 0+4 4
88 47 Tuomas Harjula 1998 Finland + 03:20.5 25:47.6 1+1 2
89 68 Leif Nordgren 1989 USA + 03:20.7 25:47.8 2+1 3
90 54 Karol Dombrovski 1991 Lithuania + 03:23.3 25:50.4 1+2 3
91 72 Mikito Tachizaki 1988 Japan + 03:24.0 25:51.1 1+1 2
92 96 Linas Banys 1998 Lithuania + 03:28.4 25:55.5 0+2 2
93 16 Johannes Kühn 1991 Germany + 03:36.5 26:03.6 4+4 8
94 65 Aleksandrs Patrijuks 1993 Latvia + 03:37.4 26:04.5 1+3 4
95 99 Paul Schommer 1992 USA + 03:40.3 26:07.4 2+1 3
96 78 Kristo Siimer 1999 Estonia + 03:46.5 26:13.6 3+1 4
97 98 Robert Heldna 1999 Estonia + 03:47.5 26:14.6 0+2 2
98 31 Pavel Magazeev 1988 Russia + 04:13.0 26:40.1 3+2 5
99 70 Edgars Mise 1998 Latvia + 04:30.7 26:57.8 2+0 2
100 76 Cesar Beauvais 2000 Belgium + 04:59.5 27:26.6 2+2 4
DNS 91 Roberts Slotins 1991 Latvia
DNS 94 Mikita Labastau 1997 Belarus

Info

What World Cup
Discipline 10 km Sprint
Host Östersund
Nation Sweden
Date Friday 19.Mar 2021
Calendar 2020/2021