Login

Minsk-Raubichi

Result Startlist

No # Name Born Nation Time Shooting Misses
1 39 Matvey Eliseev 1993 Russia 23:46.4 23:46.4 1+0 1
2 38 Andrejs Rastorgujevs 1988 Latvia + 04.1 23:50.5 0+1 1
3 8 Aleksander Fjeld Andersen 1997 Norway + 25.5 24:11.9 0+1 1
4 7 Vytautas Strolia 1992 Lithuania + 26.3 24:12.7 0+1 1
5 43 Sergey Bocharnikov 1988 Belarus + 27.5 24:13.9 1+0 1
6 46 Roman Rees 1993 Germany + 30.8 24:17.2 0+0 0
7 33 Anton Smolski 1996 Belarus + 36.7 24:23.1 1+1 2
8 50 Said Karimulla Khalili 1998 Russia + 38.8 24:25.2 0+1 1
9 10 Kirill Streltsov 1996 Russia + 43.8 24:30.2 0+1 1
10 29 Lucas Fratzscher 1994 Germany + 52.7 24:39.1 1+0 1
11 67 Nikita Porshnev 1996 Russia + 54.7 24:41.1 0+1 1
12 56 Sturla Holm Lægreid 1997 Norway + 56.0 24:42.4 1+0 1
13 13 Michal Sima 1992 Slovakia + 59.3 24:45.7 0+0 0
14 49 Vladimir Iliev 1987 Bulgaria + 01:00.5 24:46.9 1+1 2
15 68 Sindre Pettersen 1996 Norway + 01:01.5 24:47.9 0+3 3
16 82 Anton Sinapov 1993 Bulgaria + 01:05.7 24:52.1 0+1 1
17 63 Dominic Schmuck 1996 Germany + 01:10.7 24:57.1 0+1 1
18 4 Martin Perrillat Bottonet 1997 France + 01:11.7 24:58.1 1+0 1
19 27 Emilien Claude 1999 France + 01:13.4 24:59.8 0+1 1
20 98 Sivert Guttorm Bakken 1998 Norway + 01:14.7 25:01.1 0+1 1
21 74 Simon Bartko 1996 Slovakia + 01:16.3 25:02.7 0+1 1
22 102 Sergey Semenov 1988 Ukraine + 01:16.4 25:02.8 0+1 1
23 69 Thierry Chenal 1992 Italy + 01:28.7 25:15.1 1+0 1
24 2 Eligius Tambornino 1986 Switzerland + 01:30.7 25:17.1 0+1 1
25 22 Dumitru Cornel Puchianu 1989 Romania + 01:33.7 25:20.1 1+1 2
26 30 Max Durtschi 1991 USA + 01:33.9 25:20.3 0+1 1
27 77 Vasilii Tomshin 1997 Russia + 01:35.0 25:21.4 0+2 2
28 87 Eduard Latypov 1994 Russia + 01:35.6 25:22.0 0+3 3
29 28 Gabriel Stegmayr 1988 Sweden + 01:35.9 25:22.3 0+1 1
30 25 David Komatz 1991 Austria + 01:36.7 25:23.1 1+0 1
31 79 Milan Zemlicka 1996 Czech Republic + 01:36.8 25:23.2 1+0 1
32 20 Adam Vaclavik 1994 Czech Republic + 01:37.7 25:24.1 0+2 2
33 3 Ruslan Tkalenko 1992 Ukraine + 01:40.5 25:26.9 1+1 2
33 83 Maksim Varabei 1995 Belarus + 01:40.5 25:26.9 2+2 4
35 48 Martin Otcenas 1987 Slovakia + 01:41.2 25:27.6 1+1 2
36 41 Tomas Kaukenas 1990 Lithuania + 01:41.7 25:28.1 1+1 2
37 26 Tomas Krupcik 1988 Czech Republic + 01:42.5 25:28.9 1+1 2
38 85 Dimitar Gerdzhikov 1992 Bulgaria + 01:44.8 25:31.2 0+2 2
39 116 Danilo Riethmueller 1999 Germany + 01:46.4 25:32.8 0+2 2
40 59 Sebastian Stalder 1998 Switzerland + 01:47.1 25:33.5 0+1 1
41 18 Vladislav Kireyev 2000 Kazakhstan + 01:47.2 25:33.6 1+1 2
42 23 Sindre Fjellheim Jorde 1996 Norway + 01:50.0 25:36.4 1+2 3
42 5 Justus Strelow 1996 Germany + 01:50.0 25:36.4 0+2 2
44 105 Florian Hollandt 1995 Germany + 01:52.9 25:39.3 2+0 2
45 17 Oskar Brandt 1995 Sweden + 01:53.4 25:39.8 1+0 1
46 96 Patrick Jakob 1996 Austria + 01:55.9 25:42.3 1+0 1
47 24 Kalev Ermits 1992 Estonia + 01:57.3 25:43.7 1+3 4
48 14 Viktar Kryuko 1995 Belarus + 01:57.8 25:44.2 1+2 3
49 73 Sebastien Mahon 1999 France + 01:59.7 25:46.1 1+0 1
50 40 Apostolos Angelis 1993 Greece + 02:00.9 25:47.3 2+1 3
51 100 Vitezslav Hornig 1999 Czech Republic + 02:02.6 25:49.0 0+1 1
52 31 Krasimir Anev 1987 Bulgaria + 02:07.0 25:53.4 0+2 2
53 53 Edgars Mise 1998 Latvia + 02:09.2 25:55.6 0+0 0
54 109 Giuseppe Montello 1992 Italy + 02:09.8 25:56.2 0+3 3
55 54 Andrzej Nedza-Kubiniec 1991 Poland + 02:10.6 25:57.0 1+2 3
56 101 Martin Jäger 1987 Switzerland + 02:15.2 26:01.6 1+2 3
57 80 Raman Yaliotnau 1993 Belarus + 02:15.3 26:01.7 0+3 3
58 58 Jaakko Ranta 1997 Finland + 02:18.8 26:05.2 1+1 2
59 12 Mihail Usov 1996 Moldova + 02:18.9 26:05.3 1+2 3
60 72 Tobias Eberhard 1985 Austria + 02:19.9 26:06.3 2+0 2
61 36 Endre Strømsheim 1997 Norway + 02:22.9 26:09.3 4+1 5
62 64 Denis Serban 1991 Romania + 02:23.3 26:09.7 0+2 2
63 111 Bogdan Tsymbal 1997 Ukraine + 02:26.7 26:13.1 0+1 1
64 16 Harald Lemmerer 1991 Austria + 02:27.6 26:14.0 2+1 3
65 52 Tom Lahaye-Goffart 1996 Belgium + 02:28.2 26:14.6 1+0 1
66 120 Matej Baloga 1997 Slovakia + 02:28.9 26:15.3 1+1 2
67 32 Lukasz Szczurek 1988 Poland + 02:37.0 26:23.4 0+3 3
68 47 Kresimir Crnkovic 1995 Croatia + 02:38.4 26:24.8 1+3 4
69 1 Daniele Cappellari 1997 Italy + 02:43.6 26:30.0 1+1 2
70 84 Tomasz Jakiela 1996 Poland + 02:44.6 26:31.0 0+1 1
71 106 Saverio Zini 1994 Italy + 02:47.9 26:34.3 1+2 3
72 95 Otto Invenius 2000 Finland + 02:49.3 26:35.7 0+1 1
73 45 Damir Rastic 1988 Serbia + 02:58.8 26:45.2 1+2 3
74 92 Tomas Hasilla 1990 Slovakia + 03:02.3 26:48.7 1+0 1
75 55 Pavel Magazeev 1988 Russia + 03:02.5 26:48.9 3+1 4
76 110 Alexandre Dupuis 1995 Canada + 03:05.3 26:51.7 0+0 0
77 108 Peter Brunner 1991 Austria + 03:06.0 26:52.4 0+2 2
78 114 Roberts Slotins 1991 Latvia + 03:11.5 26:57.9 1+2 3
79 86 Raleigh Goessling 1991 USA + 03:12.9 26:59.3 2+2 4
80 42 Grzegorz Guzik 1991 Poland + 03:13.2 26:59.6 4+1 5
80 71 Linas Banys 1998 Lithuania + 03:13.3 26:59.7 3+0 3
82 9 Wenqiang Wang 1995 China + 03:14.5 27:00.9 1+2 3
83 6 Heikki Laitinen 1994 Finland + 03:15.2 27:01.6 2+2 4
84 119 Yahor Kazarynau 1997 Belarus + 03:17.7 27:04.1 4+3 7
85 66 Trevor Kiers 1997 Canada + 03:18.2 27:04.6 2+2 4
86 121 Emil Nykvist 1997 Sweden + 03:23.7 27:10.1 1+1 2
87 61 Anton Dudchenko 1996 Ukraine + 03:25.6 27:12.0 1+3 4
88 81 Oskar Ohlsson 1998 Sweden + 03:29.7 27:16.1 2+2 4
89 65 Alex Howe 1989 USA + 03:29.9 27:16.3 3+1 4
90 60 Danil Beletskiy 1997 Kazakhstan + 03:32.6 27:19.0 1+2 3
91 11 Carsen Campbell 1994 Canada + 03:33.9 27:20.3 1+1 2
92 122 Mikulas Karlik 1999 Czech Republic + 03:40.3 27:26.7 2+3 5
93 104 Cesar Beauvais 2000 Belgium + 03:45.4 27:31.8 0+1 1
94 88 Aleksandrs Patrijuks 1993 Latvia + 03:46.9 27:33.3 0+4 4
95 91 Malte Stefansson 2000 Sweden + 03:48.9 27:35.3 2+2 4
96 107 Bekentay Turlubekov 1998 Kazakhstan + 03:51.0 27:37.4 2+0 2
97 34 Joscha Burkhalter 1996 Switzerland + 03:56.9 27:43.3 3+3 6
98 94 Dastan Deldesh 1998 Kazakhstan + 04:09.0 27:55.4 3+0 3
99 19 Roberto Piqueras Garcia 1990 Spain + 04:16.5 28:02.9 2+2 4
100 76 Lukas Jakeliunas 1992 Lithuania + 04:17.0 28:03.4 2+1 3
101 15 Travis Cooper 1996 USA + 04:23.0 28:09.4 3+2 5
102 112 Luke Brown 1995 USA + 04:24.7 28:11.1 2+4 6
103 113 Sandro Bovisi 1997 Switzerland + 04:38.1 28:24.5 1+2 3
104 78 Soma Gyallai 1997 Hungary + 04:49.5 28:35.9 0+3 3
105 44 Vinny Fountain 1991 Great Britain + 05:00.8 28:47.2 1+4 5
106 117 Mateusz Janik 1995 Poland + 05:02.3 28:48.7 3+2 5
107 75 Joosep Perv 2001 Estonia + 05:21.0 29:07.4 0+3 3
108 103 Andrei Usov 1994 Moldova + 05:30.1 29:16.5 2+3 5
109 21 Bilguun Altankhuyag 2000 Mongolia + 05:37.9 29:24.3 1+2 3
110 97 Mart Vsivtsev 1999 Estonia + 05:44.6 29:31.0 1+1 2
111 51 David Panyik 1995 Hungary + 06:06.8 29:53.2 2+3 5
112 62 Dzenis Avdic 1995 Serbia + 06:20.5 30:06.9 2+1 3
113 99 Adam Büki 1995 Hungary + 07:16.4 31:02.8 4+2 6
114 93 Rokas Suslavicius 1990 Lithuania + 07:22.6 31:09.0 2+1 3
115 37 Zana Oztunc 1997 Turkey + 07:25.9 31:12.3 1+2 3
116 35 Jens Hulgaard 1989 Denmark + 07:39.0 31:25.4 1+4 5
117 70 Nikolaos Tsourekas 1999 Greece + 07:56.8 31:43.2 1+1 2
118 89 Ajlan Rastic 1993 Serbia + 10:08.7 33:55.1 0+3 3
DNS 115 Blagoy Todev 2001 Bulgaria
DNS 118 Karol Dombrovski 1991 Lithuania
DNS 57 Pjotr Dielen 2000 Belgium
DNF 90 Matthew Strum 1995 Canada 0+- 0

Info

What European Championship
Discipline 10 km Sprint
Host Minsk-Raubichi
Nation Belarus
Date Saturday 29.Feb 2020
Calendar 2019/2020