Login

Obertilliach

Result Startlist

No # Name Born Nation Time Shooting Misses
1 18 Aleksander Fjeld Andersen 1997 Norway 25:45.8 25:45.8 0+0 0
2 5 Paul Schommer 1992 USA + 19.5 26:05.3 0+0 0
3 36 Philipp Nawrath 1993 Germany + 40.1 26:25.9 0+0 0
4 22 Alexander Povarnitsyn 1994 Russia + 51.0 26:36.8 0+0 0
5 25 Bogdan Tsymbal 1997 Ukraine + 54.8 26:40.6 0+0 0
6 3 Tomas Krupcik 1988 Czech Republic + 01:05.5 26:51.3 0+1 1
7 13 Martin Perrillat Bottonet 1997 France + 01:15.5 27:01.3 0+0 0
8 23 Vasilii Tomshin 1997 Russia + 01:20.4 27:06.2 0+1 1
9 34 Lucas Fratzscher 1994 Germany + 01:27.1 27:12.9 0+1 1
10 17 Tom Lahaye-Goffart 1996 Belgium + 01:39.6 27:25.4 0+0 0
11 65 Sindre Fjellheim Jorde 1996 Norway + 01:41.6 27:27.4 1+1 2
12 1 Jaakko Ranta 1997 Finland + 01:48.3 27:34.1 1+1 2
13 44 Aristide Begue 1994 France + 01:50.5 27:36.3 1+0 1
14 37 Andriy Dotsenko 1994 Ukraine + 01:51.4 27:37.2 0+2 2
15 46 Thierry Chenal 1992 Italy + 02:05.5 27:51.3 1+0 1
16 39 Anton Smolski 1996 Belarus + 02:06.7 27:52.5 0+2 2
17 67 Daniele Cappellari 1997 Italy + 02:10.5 27:56.3 0+0 0
18 47 Viktar Kryuko 1995 Belarus + 02:12.4 27:58.2 0+0 0
19 70 Kirill Streltsov 1996 Russia + 02:24.1 28:09.9 1+1 2
20 14 Florin-Catalin Buta 1998 Romania + 02:24.2 28:10.0 0+0 0
21 72 Ilnaz Mukhamedzianov 1997 Russia + 02:32.8 28:18.6 0+0 0
22 61 Martin Jäger 1987 Switzerland + 02:38.6 28:24.4 1+1 2
23 114 Taras Lesiuk 1996 Ukraine + 02:38.7 28:24.5 0+1 1
24 7 Håvard Bogetveit 1992 Norway + 02:38.8 28:24.6 4+2 6
25 86 Milan Zemlicka 1996 Czech Republic + 02:39.4 28:25.2 0+1 1
26 63 Michal Sima 1992 Slovakia + 02:42.2 28:28.0 0+1 1
27 6 Matej Baloga 1997 Slovakia + 02:47.9 28:33.7 0+3 3
28 87 Dominic Schmuck 1996 Germany + 02:55.7 28:41.5 0+1 1
29 12 Patrick Jakob 1996 Austria + 02:57.0 28:42.8 2+2 4
30 98 Sivert Guttorm Bakken 1998 Norway + 03:00.5 28:46.3 1+0 1
31 20 Matthew Strum 1995 Canada + 03:02.4 28:48.2 1+0 1
32 49 Saverio Zini 1994 Italy + 03:03.0 28:48.8 2+0 2
33 53 David Komatz 1991 Austria + 03:03.9 28:49.7 0+1 1
34 62 Emilien Claude 1999 France + 03:05.4 28:51.2 2+1 3
35 73 Malte Stefansson 2000 Sweden + 03:07.4 28:53.2 0+1 1
36 126 Rudy Zini 1988 Italy + 03:08.9 28:54.7 0+0 0
37 107 Martin Bourgeois Republique 1999 France + 03:16.0 29:01.8 0+1 1
38 29 Nico Salutt 1998 Switzerland + 03:18.2 29:04.0 1+2 3
39 55 Yahor Kazarynau 1997 Belarus + 03:19.0 29:04.8 2+2 4
40 21 Timur Kuts 1995 Kazakhstan + 03:22.0 29:07.8 0+2 2
41 118 Ruslan Bryhadyr 1997 Ukraine + 03:22.7 29:08.5 0+1 1
42 8 Oskar Brandt 1995 Sweden + 03:23.5 29:09.3 1+1 2
43 11 Mateusz Janik 1995 Poland + 03:23.9 29:09.7 1+4 5
44 45 Said Karimulla Khalili 1998 Russia + 03:32.4 29:18.2 2+2 4
45 129 Mikulas Karlik 1999 Czech Republic + 03:40.3 29:26.1 0+3 3
46 104 Andrei Viukhin 1999 Russia + 03:40.8 29:26.6 1+1 2
47 9 Xuezhi Li 1991 China + 03:45.6 29:31.4 0+3 3
48 35 Edgars Mise 1998 Latvia + 03:48.7 29:34.5 1+2 3
49 127 Joni Mustonen 1994 Finland + 03:59.8 29:45.6 1+2 3
50 78 Trevor Kiers 1997 Canada + 03:60.0 29:45.8 1+1 2
51 84 Danil Beletskiy 1997 Kazakhstan + 04:02.7 29:48.5 0+1 1
52 51 Kresimir Crnkovic 1995 Croatia + 04:03.5 29:49.3 3+2 5
53 41 Sebastian Stalder 1998 Switzerland + 04:04.1 29:49.9 1+2 3
54 113 Mattia Nicase 1997 Italy + 04:06.3 29:52.1 2+0 2
55 56 George Marian Coltea 2000 Romania + 04:08.4 29:54.2 1+1 2
56 105 Marcin Szwajnos 1997 Poland + 04:10.3 29:56.1 1+1 2
57 42 Danilo Riethmueller 1999 Germany + 04:13.0 29:58.8 1+1 2
58 102 Dzmitry Lazouski 1998 Belarus + 04:13.2 29:59.0 1+3 4
59 109 Nikolaus Leitinger 1993 Austria + 04:14.2 30:00.0 0+1 1
60 123 Sebastian Trixl 1997 Austria + 04:18.8 30:04.6 1+1 2
61 100 Ondrej Hosek 1995 Czech Republic + 04:19.1 30:04.9 1+0 1
62 57 Tomasz Jakiela 1996 Poland + 04:23.6 30:09.4 2+3 5
63 101 Denis Serban 1991 Romania + 04:23.9 30:09.7 0+2 2
64 66 Vitaliy Trush 1996 Ukraine + 04:24.7 30:10.5 0+4 4
65 112 David Zobel 1996 Germany + 04:25.7 30:11.5 0+4 4
66 110 Eligius Tambornino 1986 Switzerland + 04:25.8 30:11.6 0+3 3
67 94 Oskar Ohlsson 1998 Sweden + 04:26.7 30:12.5 1+2 3
68 24 Vinny Fountain 1991 Great Britain + 04:27.9 30:13.7 1+2 3
69 74 Peter Brunner 1991 Austria + 04:29.7 30:15.5 2+1 3
70 95 Cesar Beauvais 2000 Belgium + 04:32.9 30:18.7 1+1 2
71 31 Damir Rastic 1988 Serbia + 04:36.8 30:22.6 2+1 3
72 90 Carsen Campbell 1994 Canada + 04:41.7 30:27.5 0+1 1
72 91 Sergey Sirik 1994 Kazakhstan + 04:41.7 30:27.5 1+0 1
74 10 Milos Colic 1999 Bosnia&Herzegovina + 04:41.9 30:27.7 3+1 4
75 108 Jinle Tang 1989 China + 04:44.1 30:29.9 0+1 1
76 76 Heikki Laitinen 1994 Finland + 04:45.3 30:31.1 1+3 4
77 32 Jokubas Mackine 2000 Lithuania + 04:47.8 30:33.6 2+2 4
78 68 Max Durtschi 1991 USA + 04:52.4 30:38.2 1+2 3
79 88 Rudis Balodis 1999 Latvia + 04:56.4 30:42.2 1+0 1
80 99 Kazuki Baisho 1995 Japan + 04:56.6 30:42.4 2+3 5
81 48 Roberto Piqueras Garcia 1990 Spain + 04:57.3 30:43.1 0+2 2
82 117 Tuukka Invenius 1997 Finland + 04:58.4 30:44.2 3+1 4
83 121 Adam Runnalls 1998 Canada + 04:60.0 30:45.8 3+1 4
84 125 Marco Gross 1995 Germany + 05:02.1 30:47.9 1+0 1
85 97 Tomas Sklenarik 1999 Slovakia + 05:07.9 30:53.7 0+1 1
86 30 Vladimir Oryashkov 1996 Bulgaria + 05:11.8 30:57.6 1+2 3
86 4 Mart Vsivtsev 1999 Estonia + 05:11.8 30:57.6 0+1 1
88 106 Travis Cooper 1996 USA + 05:23.2 31:09.0 2+0 2
89 93 Kirils Matjuhins 2001 Latvia + 05:31.4 31:17.2 2+1 3
90 50 Seonhoe Heo 1993 South Korea + 05:48.5 31:34.3 1+2 3
91 128 Tadeusz Nedza Kubiniec 1997 Poland + 05:49.6 31:35.4 2+1 3
92 81 Maksim Fomin 2000 Lithuania + 05:51.8 31:37.6 2+2 4
93 85 Suyoung Lee 1989 South Korea + 06:13.2 31:59.0 0+5 5
94 54 Koya Takahata 1998 Japan + 06:13.7 31:59.5 0+3 3
95 69 Zana Oztunc 1997 Turkey + 06:17.4 32:03.2 0+1 1
96 80 Pjotr Dielen 2000 Belgium + 06:18.1 32:03.9 0+2 2
97 43 Stavre Jada 1998 North Macedonia + 06:24.9 32:10.7 3+1 4
98 103 Lukas Jakeliunas 1992 Lithuania + 06:30.9 32:16.7 2+2 4
99 77 Juri Uha 1997 Estonia + 06:34.1 32:19.9 0+1 1
100 130 Dastan Deldesh 1998 Kazakhstan + 06:34.5 32:20.3 1+2 3
101 119 Adelin Miodrag Duicu 1999 Romania + 06:41.8 32:27.6 3+2 5
102 33 Andraz Rihtarsic 1999 Slovenia + 06:50.4 32:36.2 1+3 4
103 52 Nikolaos Tsourekas 1999 Greece + 07:00.2 32:46.0 0+3 3
104 19 Bilguun Altankhuyag 2000 Mongolia + 07:00.4 32:46.2 2+1 3
105 82 Petar Velchev 1998 Bulgaria + 07:09.0 32:54.8 0+0 0
106 38 David Panyik 1995 Hungary + 07:17.8 33:03.6 2+3 5
107 16 Jens Hulgaard 1989 Denmark + 07:36.5 33:22.3 1+4 5
108 89 Jun-Bok Lee 1993 South Korea + 07:47.3 33:33.1 2+1 3
109 75 Ryu Yamamoto 1999 Japan + 08:07.6 33:53.4 2+3 5
110 15 Axel Ciuffo 1988 Argentina + 08:08.6 33:54.4 1+1 2
111 92 Blagoy Todev 2001 Bulgaria + 08:22.8 34:08.6 3+2 5
112 28 Mehmet Ustuntas 1995 Turkey + 08:37.9 34:23.7 2+2 4
113 120 Jongmin Lee 1999 South Korea + 08:52.0 34:37.8 1+2 3
114 115 Adam Büki 1995 Hungary + 08:57.2 34:43.0 2+4 6
115 64 Soma Gyallai 1997 Hungary + 08:58.4 34:44.2 0+4 4
116 111 Hans Kristen Rootalu 1996 Estonia + 09:09.0 34:54.8 1+1 2
117 71 Adiyajargal Tseren-Ochir 2000 Mongolia + 09:34.0 35:19.8 2+4 6
118 2 Jeremy Flanagan 1995 Australia + 09:40.5 35:26.3 1+3 4
119 58 Adam Peacock 1992 Great Britain + 09:49.9 35:35.7 1+2 3
120 27 Fabrizio Ribas Bourguignon 1976 Brazil + 10:10.1 35:55.9 1+2 3
121 122 Henning Sjökvist 1998 Sweden + 10:20.2 36:06.0 0+2 2
122 59 Jacob Weel Rosbo 2000 Denmark + 10:34.0 36:19.8 4+3 7
123 26 Brian Kennedy 1990 Ireland + 10:51.5 36:37.3 1+3 4
124 96 Halil Ibrahim Yilmaz 1997 Turkey + 11:15.2 37:01.0 3+3 6
125 79 Omer Hodzic 1998 Serbia + 11:37.4 37:23.2 1+1 2
126 116 Ajlan Rastic 1993 Serbia + 12:29.6 38:15.4 2+2 4
127 60 Nurbek Doolatov 2000 Kyrgyzstan + 13:36.1 39:21.9 4+3 7
DNS 124 Sandro Bovisi 1997 Switzerland
DNS 40 Sergey Semenov 1988 Ukraine
DNS 83 Zhenyu Zhu 1999 China

Info

What IBU Cup
Discipline 10 km Sprint
Host Obertilliach
Nation Austria
Date Friday 20.Dec 2019
Calendar 2019/2020