Login

Ruhpolding

Result Startlist

No # Name Born Nation Time Shooting Misses
1 18 Martin Fourcade 1988 France 22:41.5 22:41.5 0+0 0
2 13 Quentin Fillon Maillet 1992 France + 03.1 22:44.6 0+0 0
3 15 Benedikt Doll 1990 Germany + 12.0 22:53.5 0+0 0
4 37 Vetle Sjåstad Christiansen 1992 Norway + 22.2 23:03.7 0+1 1
5 31 Simon Desthieux 1991 France + 23.5 23:05.0 0+1 1
5 47 Fabien Claude 1994 France + 23.5 23:05.0 1+0 1
7 77 Philipp Nawrath 1993 Germany + 24.6 23:06.1 0+0 0
8 25 Artem Pryma 1987 Ukraine + 27.3 23:08.8 0+0 0
9 8 Johannes Kühn 1991 Germany + 32.0 23:13.5 0+1 1
10 6 Dmytro Pidruchnyi 1991 Ukraine + 34.8 23:16.3 0+0 0
11 14 Alexander Loginov 1992 Russia + 44.4 23:25.9 0+0 0
12 45 Emilien Jacquelin 1995 France + 45.2 23:26.7 0+1 1
13 70 Antonin Guigonnat 1991 France + 46.9 23:28.4 0+1 1
14 12 Jakov Fak 1987 Slovenia + 47.2 23:28.7 0+0 0
15 48 Sebastian Samuelsson 1997 Sweden + 49.2 23:30.7 1+0 1
16 32 Andrejs Rastorgujevs 1988 Latvia + 50.5 23:32.0 0+1 1
17 29 Matvey Eliseev 1993 Russia + 51.0 23:32.5 0+1 1
18 24 Julian Eberhard 1986 Austria + 58.4 23:39.9 3+0 3
19 105 Roman Rees 1993 Germany + 58.5 23:40.0 0+0 0
20 35 Erlend Bjøntegaard 1990 Norway + 01:02.2 23:43.7 0+2 2
21 16 Sean Doherty 1995 USA + 01:02.8 23:44.3 1+0 1
22 34 Arnd Peiffer 1987 Germany + 01:05.0 23:46.5 0+2 2
23 19 Raman Yaliotnau 1993 Belarus + 01:07.2 23:48.7 1+0 1
24 53 Philipp Horn 1994 Germany + 01:09.5 23:51.0 1+1 2
25 11 Dominik Windisch 1989 Italy + 01:10.3 23:51.8 1+1 2
26 26 Vytautas Strolia 1992 Lithuania + 01:10.4 23:51.9 0+0 0
27 1 Johannes Dale 1997 Norway + 01:11.9 23:53.4 0+2 2
28 33 Tarjei Bø 1988 Norway + 01:12.2 23:53.7 1+2 3
29 38 Thierry Langer 1991 Belgium + 01:14.6 23:56.1 0+0 0
30 22 Ondrej Moravec 1984 Czech Republic + 01:19.7 24:01.2 0+1 1
31 49 Jakub Stvrtecky 1998 Czech Republic + 01:22.1 24:03.6 1+0 1
32 40 Thomas Bormolini 1991 Italy + 01:26.5 24:08.0 0+0 0
33 17 Benjamin Weger 1989 Switzerland + 01:27.3 24:08.8 0+1 1
34 21 Florent Claude 1991 Belgium + 01:30.8 24:12.3 0+1 1
35 52 Klemen Bauer 1986 Slovenia + 01:31.2 24:12.7 0+1 1
36 65 Sergey Semenov 1988 Ukraine + 01:32.1 24:13.6 0+0 0
37 39 Anton Dudchenko 1996 Ukraine + 01:32.6 24:14.1 0+0 0
38 54 Dominik Landertinger 1988 Austria + 01:33.2 24:14.7 0+0 0
38 74 Peppe Femling 1992 Sweden + 01:33.2 24:14.7 0+0 0
38 9 Michal Krcmar 1991 Czech Republic + 01:33.2 24:14.7 0+2 2
41 60 Lars Helge Birkeland 1988 Norway + 01:34.5 24:16.0 0+1 1
42 55 Serafin Wiestner 1990 Switzerland + 01:35.4 24:16.9 0+1 1
43 58 Rok Trsan 1992 Slovenia + 01:38.6 24:20.1 0+0 0
43 95 Mikita Labastau 1997 Belarus + 01:38.6 24:20.1 0+0 0
45 30 Jesper Nelin 1992 Sweden + 01:41.1 24:22.6 1+1 2
46 51 Aleksander Fjeld Andersen 1997 Norway + 01:42.7 24:24.2 0+3 3
47 76 Jules Burnotte 1995 Canada + 01:43.6 24:25.1 0+2 2
48 80 Anton Smolski 1996 Belarus + 01:43.8 24:25.3 1+1 2
49 50 Felix Leitner 1996 Austria + 01:47.1 24:28.6 0+1 1
50 10 Tero Seppälä 1996 Finland + 01:47.3 24:28.8 2+1 3
51 79 Christian Gow 1993 Canada + 01:48.7 24:30.2 1+0 1
52 28 Timofei Lapshin 1988 Russia + 01:50.0 24:31.5 2+1 3
53 3 Evgeniy Garanichev 1988 Russia + 01:52.1 24:33.6 0+2 2
54 93 Dimitar Gerdzhikov 1992 Bulgaria + 01:53.1 24:34.6 0+0 0
55 59 Eduard Latypov 1994 Russia + 01:58.7 24:40.2 1+1 2
56 85 Kalev Ermits 1992 Estonia + 01:59.6 24:41.1 1+0 1
57 7 Mario Dolder 1990 Switzerland + 02:00.8 24:42.3 0+2 2
58 108 Jake Brown 1992 USA + 02:02.2 24:43.7 2+0 2
59 46 Leif Nordgren 1989 USA + 02:03.8 24:45.3 2+1 3
60 23 Scott Gow 1990 Canada + 02:04.9 24:46.4 1+2 3
61 44 Krasimir Anev 1987 Bulgaria + 02:05.6 24:47.1 2+0 2
62 68 Mikito Tachizaki 1988 Japan + 02:07.2 24:48.7 0+1 1
63 83 George Buta 1993 Romania + 02:07.3 24:48.8 0+0 0
64 84 Anton Pantov 1991 Kazakhstan + 02:07.9 24:49.4 0+0 0
65 57 Paul Schommer 1992 USA + 02:09.2 24:50.7 0+2 2
66 97 Tomas Hasilla 1990 Slovakia + 02:09.7 24:51.2 0+0 0
67 20 Fangming Cheng 1994 China + 02:10.2 24:51.7 1+2 3
68 110 Said Karimulla Khalili 1998 Russia + 02:11.3 24:52.8 0+1 1
69 86 Anton Sinapov 1993 Bulgaria + 02:12.0 24:53.5 1+1 2
70 41 Nikita Porshnev 1996 Russia + 02:12.7 24:54.2 0+2 2
71 75 Apostolos Angelis 1993 Greece + 02:14.2 24:55.7 0+1 1
72 36 Vladimir Iliev 1987 Bulgaria + 02:14.8 24:56.3 1+2 3
73 4 Martin Ponsiluoma 1995 Sweden + 02:15.6 24:57.1 3+1 4
74 100 David Komatz 1991 Austria + 02:17.1 24:58.6 0+0 0
75 5 Lukas Hofer 1989 Italy + 02:19.2 25:00.7 1+3 4
76 2 Simon Eder 1983 Austria + 02:20.5 25:02.0 0+3 3
76 81 Michal Slesingr 1983 Czech Republic + 02:20.5 25:02.0 0+2 2
78 94 Michal Sima 1992 Slovakia + 02:26.7 25:08.2 0+0 0
79 104 Andrzej Nedza-Kubiniec 1991 Poland + 02:29.7 25:11.2 0+0 0
80 63 Olli Hiidensalo 1991 Finland + 02:32.2 25:13.7 1+1 2
81 72 Martin Otcenas 1987 Slovakia + 02:33.0 25:14.5 1+1 2
82 107 Cornel Puchianu 1989 Romania + 02:33.6 25:15.1 0+2 2
83 102 Edgars Mise 1998 Latvia + 02:36.2 25:17.7 0+0 0
84 69 Joscha Burkhalter 1996 Switzerland + 02:36.3 25:17.8 0+1 1
85 43 Sergey Bocharnikov 1988 Belarus + 02:37.4 25:18.9 2+1 3
86 64 Tobias Eberhard 1985 Austria + 02:38.1 25:19.6 0+1 1
87 42 Karol Dombrovski 1991 Lithuania + 02:39.1 25:20.6 0+1 1
88 103 Bogdan Tsymbal 1997 Ukraine + 02:40.6 25:22.1 1+1 2
89 82 Rene Zahkna 1994 Estonia + 02:41.5 25:23.0 0+1 1
90 87 Grzegorz Guzik 1991 Poland + 02:41.9 25:23.4 0+2 2
91 73 Lukasz Szczurek 1988 Poland + 02:44.0 25:25.5 1+1 2
92 109 Jeremy Finello 1992 Switzerland + 02:44.9 25:26.4 1+1 2
93 61 Kresimir Crnkovic 1995 Croatia + 02:46.7 25:28.2 1+2 3
94 27 Roman Yeremin 1997 Kazakhstan + 02:48.8 25:30.3 3+2 5
95 56 Tomas Kaukenas 1990 Lithuania + 02:53.3 25:34.8 0+1 1
96 90 Kristo Siimer 1999 Estonia + 02:58.4 25:39.9 1+1 2
98 89 Kosuke Ozaki 1992 Japan + 03:06.4 25:47.9 1+2 3
99 67 Aleksandrs Patrijuks 1993 Latvia + 03:06.6 25:48.1 2+0 2
100 98 Aidan Millar 1995 Canada + 03:16.4 25:57.9 1+2 3
101 91 Raido Ränkel 1990 Estonia + 03:18.9 26:00.4 2+3 5
102 66 Damir Rastic 1988 Serbia + 03:23.1 26:04.6 1+2 3
103 106 Torstein Stenersen 1988 Sweden + 03:31.3 26:12.8 2+1 3
104 78 Simon Bartko 1996 Slovakia + 03:45.8 26:27.3 2+3 5
105 96 Tuomas Harjula 1998 Finland + 03:48.0 26:29.5 0+3 3
106 111 Miha Dovzan 1994 Slovenia + 03:51.8 26:33.3 0+2 2
107 88 Xingyuan Yan 1996 China + 03:57.6 26:39.1 3+1 4
108 92 Kazuki Baisho 1995 Japan + 04:00.5 26:42.0 2+3 5
109 71 Daniele Cappellari 1997 Italy + 04:05.0 26:46.5 2+2 4
110 62 Suyoung Lee 1989 South Korea + 04:06.3 26:47.8 2+1 3
111 99 Vladislav Vitenko 1995 Kazakhstan + 04:16.2 26:57.7 2+4 6

Info

What World Cup
Discipline 10 km Sprint
Host Ruhpolding
Nation Germany
Date Thursday 16.Jan 2020
Calendar 2019/2020