Login

Annecy-Grand Bornand

Result Startlist

No # Name Born Nation Time Shooting Misses
1 16 Benedikt Doll 1990 Germany 23:22.1 23:22.1 0+0 0
2 13 Tarjei Bø 1988 Norway + 09.4 23:31.5 0+0 0
3 48 Quentin Fillon Maillet 1992 France + 11.3 23:33.4 0+0 0
4 34 Johannes Thingnes Bø 1993 Norway + 14.8 23:36.9 1+1 2
5 7 Erlend Bjøntegaard 1990 Norway + 15.0 23:37.1 0+0 0
6 45 Johannes Dale 1997 Norway + 26.7 23:48.8 0+0 0
7 18 Dominik Windisch 1989 Italy + 28.0 23:50.1 0+0 0
8 8 Simon Desthieux 1991 France + 36.4 23:58.5 0+1 1
9 4 Lukas Hofer 1989 Italy + 37.1 23:59.2 1+0 1
10 12 Julian Eberhard 1986 Austria + 40.5 24:02.6 1+1 2
11 30 Alexander Loginov 1992 Russia + 44.8 24:06.9 0+0 0
12 9 Martin Fourcade 1988 France + 46.9 24:09.0 0+2 2
13 36 Vetle Sjåstad Christiansen 1992 Norway + 52.4 24:14.5 1+0 1
14 28 Johannes Kühn 1991 Germany + 54.5 24:16.6 0+2 2
15 17 Martin Ponsiluoma 1995 Sweden + 57.6 24:19.7 0+1 1
16 35 Jakub Stvrtecky 1998 Czech Republic + 58.8 24:20.9 0+0 0
17 25 Michal Krcmar 1991 Czech Republic + 59.5 24:21.6 1+0 1
18 1 Dmytro Pidruchnyi 1991 Ukraine + 01:03.0 24:25.1 1+1 2
19 15 Timofei Lapshin 1988 Russia + 01:04.3 24:26.4 0+0 0
20 19 Emilien Jacquelin 1995 France + 01:06.0 24:28.1 0+2 2
21 47 Arnd Peiffer 1987 Germany + 01:10.3 24:32.4 0+1 1
22 23 Vladimir Iliev 1987 Bulgaria + 01:11.2 24:33.3 1+0 1
23 21 Florent Claude 1991 Belgium + 01:11.3 24:33.4 0+1 1
24 85 Nikita Porshnev 1996 Russia + 01:12.1 24:34.2 0+0 0
25 24 Philipp Horn 1994 Germany + 01:13.0 24:35.1 2+0 2
26 37 Simon Eder 1983 Austria + 01:15.6 24:37.7 0+0 0
27 6 Sebastian Samuelsson 1997 Sweden + 01:15.7 24:37.8 1+1 2
28 31 Matvey Eliseev 1993 Russia + 01:16.4 24:38.5 1+0 1
29 20 Sergey Bocharnikov 1988 Belarus + 01:17.6 24:39.7 0+0 0
29 33 Evgeniy Garanichev 1988 Russia + 01:17.6 24:39.7 0+0 0
31 40 Anton Dudchenko 1996 Ukraine + 01:17.9 24:40.0 0+0 0
32 83 Simon Schempp 1988 Germany + 01:19.5 24:41.6 1+0 1
33 2 Tero Seppälä 1996 Finland + 01:21.6 24:43.7 1+1 2
34 26 Artem Pryma 1987 Ukraine + 01:27.1 24:49.2 0+2 2
35 46 Fabien Claude 1994 France + 01:28.8 24:50.9 1+1 2
36 3 Andrejs Rastorgujevs 1988 Latvia + 01:28.9 24:51.0 2+0 2
37 68 Adam Vaclavik 1994 Czech Republic + 01:31.3 24:53.4 1+0 1
38 59 Leif Nordgren 1989 USA + 01:36.4 24:58.5 0+1 1
39 54 Ruslan Tkalenko 1992 Ukraine + 01:36.8 24:58.9 1+0 1
40 11 Sean Doherty 1995 USA + 01:37.6 24:59.7 1+0 1
41 51 Dmitry Malyshko 1987 Russia + 01:38.9 25:01.0 1+0 1
42 62 Jesper Nelin 1992 Sweden + 01:42.0 25:04.1 1+2 3
43 42 Torstein Stenersen 1988 Sweden + 01:44.1 25:06.2 1+0 1
44 27 Klemen Bauer 1986 Slovenia + 01:44.7 25:06.8 0+1 1
45 32 Fangming Cheng 1994 China + 01:46.3 25:08.4 1+0 1
46 89 Mikita Labastau 1997 Belarus + 01:48.6 25:10.7 0+0 0
47 64 Rok Trsan 1992 Slovenia + 01:50.5 25:12.6 0+0 0
48 50 Mario Dolder 1990 Switzerland + 01:51.6 25:13.7 1+0 1
49 22 Felix Leitner 1996 Austria + 01:53.2 25:15.3 1+1 2
50 41 Miha Dovzan 1994 Slovenia + 01:56.1 25:18.2 0+0 0
51 84 Tuomas Harjula 1998 Finland + 01:59.5 25:21.6 0+0 0
52 67 Dominik Landertinger 1988 Austria + 02:00.8 25:22.9 0+1 1
53 93 Joscha Burkhalter 1996 Switzerland + 02:01.0 25:23.1 0+0 0
54 58 Grzegorz Guzik 1991 Poland + 02:01.6 25:23.7 0+0 0
55 69 Eduard Latypov 1994 Russia + 02:05.5 25:27.6 1+0 1
56 86 Peppe Femling 1992 Sweden + 02:06.2 25:28.3 1+1 2
57 77 Serafin Wiestner 1990 Switzerland + 02:07.3 25:29.4 2+0 2
58 10 Benjamin Weger 1989 Switzerland + 02:09.1 25:31.2 2+1 3
59 49 Antonin Guigonnat 1991 France + 02:09.8 25:31.9 2+2 4
60 43 Thomas Bormolini 1991 Italy + 02:11.2 25:33.3 1+2 3
61 87 Jake Brown 1992 USA + 02:15.0 25:37.1 1+1 2
62 73 Mikito Tachizaki 1988 Japan + 02:16.3 25:38.4 0+1 1
63 79 Kalev Ermits 1992 Estonia + 02:18.0 25:40.1 0+2 2
64 61 Maksim Varabei 1995 Belarus + 02:23.4 25:45.5 1+2 3
65 39 Tomas Kaukenas 1990 Lithuania + 02:25.1 25:47.2 0+0 0
66 57 Jules Burnotte 1995 Canada + 02:27.2 25:49.3 1+3 4
67 82 Roman Yeremin 1997 Kazakhstan + 02:29.4 25:51.5 2+2 4
68 72 Olli Hiidensalo 1991 Finland + 02:32.8 25:54.9 1+2 3
69 92 Artem Tyshchenko 1993 Ukraine + 02:34.3 25:56.4 1+0 1
70 101 George Buta 1993 Romania + 02:34.7 25:56.8 0+1 1
71 98 Vitezslav Hornig 1999 Czech Republic + 02:35.8 25:57.9 1+1 2
72 88 Tobias Eberhard 1985 Austria + 02:38.9 26:01.0 1+1 2
73 76 Anton Sinapov 1993 Bulgaria + 02:40.0 26:02.1 0+2 2
74 80 Martin Otcenas 1987 Slovakia + 02:40.4 26:02.5 2+0 2
75 29 Vytautas Strolia 1992 Lithuania + 02:40.8 26:02.9 0+3 3
76 63 Karol Dombrovski 1991 Lithuania + 02:42.9 26:05.0 0+1 1
77 53 Rene Zahkna 1994 Estonia + 02:43.0 26:05.1 0+1 1
78 38 Raman Yaliotnau 1993 Belarus + 02:45.1 26:07.2 3+1 4
79 56 Alex Howe 1989 USA + 02:46.0 26:08.1 2+0 2
80 78 Simon Bartko 1996 Slovakia + 02:46.7 26:08.8 2+0 2
81 81 Xingyuan Yan 1996 China + 02:49.3 26:11.4 0+2 2
82 102 Erik Lesser 1988 Germany + 02:53.0 26:15.1 1+2 3
83 70 Kosuke Ozaki 1992 Japan + 02:53.6 26:15.7 1+1 2
84 14 Jakov Fak 1987 Slovenia + 02:59.4 26:21.5 1+2 3
85 65 Anton Pantov 1991 Kazakhstan + 03:01.7 26:23.8 1+0 1
86 60 Fredrik Gjesbakk 1992 Norway + 03:02.0 26:24.1 3+1 4
87 71 Lukasz Szczurek 1988 Poland + 03:11.6 26:33.7 1+1 2
88 5 Scott Gow 1990 Canada + 03:14.7 26:36.8 1+3 4
89 44 Thierry Langer 1991 Belgium + 03:34.4 26:56.5 0+1 1
90 52 Aleksandrs Patrijuks 1993 Latvia + 03:35.8 26:57.9 1+1 2
91 74 Cornel Puchianu 1989 Romania + 03:39.4 27:01.5 3+2 5
92 100 Robert Heldna 1999 Estonia + 03:49.1 27:11.2 0+0 0
93 55 Apostolos Angelis 1993 Greece + 03:51.5 27:13.6 1+3 4
94 103 Vladislav Vitenko 1995 Kazakhstan + 04:01.3 27:23.4 2+2 4
95 91 Tomas Hasilla 1990 Slovakia + 04:02.8 27:24.9 1+2 3
96 94 Roberts Slotins 1991 Latvia + 04:17.6 27:39.7 2+1 3
97 96 Raido Ränkel 1990 Estonia + 04:31.5 27:53.6 4+4 8
98 66 Yonggyu Kim 1993 South Korea + 05:05.8 28:27.9 1+3 4
99 97 Andrzej Nedza-Kubiniec 1991 Poland + 05:21.8 28:43.9 3+2 5
100 95 Shohei Kodama 1981 Japan + 05:55.8 29:17.9 2+5 7
DNS 75 Christian Gow 1993 Canada
DNS 90 Dimitar Gerdzhikov 1992 Bulgaria
DNS 99 Aidan Millar 1995 Canada

Info

What World Cup
Discipline 10 km Sprint
Host Annecy-Grand Bornand
Nation France
Date Thursday 19.Dec 2019
Calendar 2019/2020