Sign in Sign up

Östersund

Result Startlist

No # Name Born Nation Time Shooting Misses
1 28 Johannes Thingnes Bø 1993 Norway 24:37.6 24:37.6 0+1 1
2 36 Alexander Loginov 1992 Russia + 13.7 24:51.3 0+0 0
3 17 Quentin Fillon Maillet 1992 France + 16.5 24:54.1 0+0 0
4 25 Dmytro Pidruchnyi 1991 Ukraine + 16.8 24:54.4 0+0 0
5 32 Simon Desthieux 1991 France + 24.8 25:02.4 0+0 0
6 57 Martin Fourcade 1988 France + 32.5 25:10.1 0+0 0
7 67 Erlend Bjøntegaard 1990 Norway + 34.8 25:12.4 0+0 0
8 30 Erik Lesser 1988 Germany + 44.7 25:22.3 0+0 0
9 39 Arnd Peiffer 1987 Germany + 47.3 25:24.9 0+1 1
10 48 Benjamin Weger 1989 Switzerland + 49.8 25:27.4 0+0 0
11 65 Benedikt Doll 1990 Germany + 56.2 25:33.8 0+2 2
12 3 Philipp Nawrath 1993 Germany + 01:04.6 25:42.2 0+1 1
13 9 Tarjei Bø 1988 Norway + 01:05.5 25:43.1 0+2 2
14 7 Andrejs Rastorgujevs 1988 Latvia + 01:11.9 25:49.5 0+1 1
15 15 Simon Eder 1983 Austria + 01:14.8 25:52.4 0+0 0
16 19 Julian Eberhard 1986 Austria + 01:21.5 25:59.1 1+1 2
17 27 Jakov Fak 1987 Slovenia + 01:21.7 25:59.3 0+1 1
17 38 Klemen Bauer 1986 Slovenia + 01:21.7 25:59.3 0+0 0
19 4 Evgeniy Garanichev 1988 Russia + 01:23.0 26:00.6 1+0 1
20 37 Antonin Guigonnat 1991 France + 01:24.2 26:01.8 0+1 1
21 1 Dominik Landertinger 1988 Austria + 01:25.1 26:02.7 0+1 1
22 10 Sean Doherty 1995 USA + 01:32.1 26:09.7 0+0 0
23 69 Johannes Kühn 1991 Germany + 01:32.7 26:10.3 1+2 3
24 5 Emilien Jacquelin 1995 France + 01:33.5 26:11.1 1+0 1
25 29 Olli Hiidensalo 1991 Finland + 01:34.6 26:12.2 0+0 0
26 53 Vytautas Strolia 1992 Lithuania + 01:37.5 26:15.1 0+0 0
27 18 Dominik Windisch 1989 Italy + 01:39.8 26:17.4 1+2 3
28 62 Krasimir Anev 1987 Bulgaria + 01:42.3 26:19.9 1+0 1
29 33 Sebastian Samuelsson 1997 Sweden + 01:44.0 26:21.6 0+3 3
30 74 Tomas Krupcik 1988 Czech Republic + 01:48.7 26:26.3 1+0 1
31 13 Vetle Sjåstad Christiansen 1992 Norway + 01:49.1 26:26.7 1+1 2
32 46 Jeremy Finello 1992 Switzerland + 01:50.0 26:27.6 1+0 1
33 77 Dmitry Malyshko 1987 Russia + 01:50.9 26:28.5 2+0 2
34 41 Leif Nordgren 1989 USA + 01:51.5 26:29.1 0+0 0
35 90 Tero Seppälä 1996 Finland + 01:55.8 26:33.4 2+0 2
36 63 Felix Leitner 1996 Austria + 01:56.5 26:34.1 0+1 1
37 101 Tuomas Gronman 1991 Finland + 01:57.7 26:35.3 0+0 0
38 22 Vladimir Iliev 1987 Bulgaria + 01:59.6 26:37.2 1+2 3
39 80 Tomas Hasilla 1990 Slovakia + 01:59.8 26:37.4 0+0 0
40 8 Vladimir Chepelin 1988 Belarus + 02:01.4 26:39.0 0+2 2
41 86 Jesper Nelin 1992 Sweden + 02:02.0 26:39.6 1+1 2
42 66 Ruslan Tkalenko 1992 Ukraine + 02:02.4 26:40.0 0+1 1
43 35 Thomas Bormolini 1991 Italy + 02:08.0 26:45.6 1+0 1
44 24 Michal Krcmar 1991 Czech Republic + 02:08.6 26:46.2 1+1 2
45 92 Martin Jäger 1987 Switzerland + 02:09.7 26:47.3 0+2 2
46 21 Serafin Wiestner 1990 Switzerland + 02:11.1 26:48.7 0+2 2
47 11 Roman Yeremin 1997 Kazakhstan + 02:13.1 26:50.7 1+0 1
48 91 Tsukasa Kobonoki 1991 Japan + 02:16.1 26:53.7 1+0 1
49 14 Matej Kazar 1983 Slovakia + 02:17.5 26:55.1 0+1 1
50 2 Scott Gow 1990 Canada + 02:18.2 26:55.8 1+0 1
51 60 Matvey Eliseev 1993 Russia + 02:21.1 26:58.7 1+0 1
52 23 Lukas Hofer 1989 Italy + 02:21.4 26:59.0 3+2 5
53 68 George Buta 1993 Romania + 02:29.2 27:06.8 0+0 0
54 45 Martin Otcenas 1987 Slovakia + 02:32.7 27:10.3 1+0 1
55 93 Tomas Kaukenas 1990 Lithuania + 02:35.2 27:12.8 0+0 0
56 104 Dimitar Gerdzhikov 1992 Bulgaria + 02:37.5 27:15.1 1+1 2
57 6 Grzegorz Guzik 1991 Poland + 02:39.1 27:16.7 0+2 2
58 88 Jake Brown 1992 USA + 02:41.0 27:18.6 0+3 3
59 61 Kosuke Ozaki 1992 Japan + 02:41.1 27:18.7 1+1 2
60 16 Mikito Tachizaki 1988 Japan + 02:42.3 27:19.9 0+0 0
61 70 Aidan Millar 1995 Canada + 02:43.5 27:21.1 1+0 1
62 78 Miha Dovzan 1994 Slovenia + 02:44.7 27:22.3 1+1 2
63 20 Karol Dombrovski 1991 Lithuania + 02:45.3 27:22.9 1+1 2
64 47 Mihail Usov 1996 Moldova + 02:47.3 27:24.9 1+0 1
65 94 Jakub Stvrtecky 1998 Czech Republic + 02:48.1 27:25.7 2+1 3
66 102 Fredrik Lindström 1989 Sweden + 02:49.6 27:27.2 1+2 3
67 34 Kalev Ermits 1992 Estonia + 02:49.8 27:27.4 2+1 3
68 26 Rene Zahkna 1994 Estonia + 02:52.8 27:30.4 1+1 2
69 55 Raman Yaliotnau 1993 Belarus + 03:02.1 27:39.7 2+1 3
70 59 Lukasz Szczurek 1988 Poland + 03:04.0 27:41.6 0+2 2
71 42 Florent Claude 1991 France + 03:06.0 27:43.6 1+2 3
72 83 Anton Sinapov 1993 Bulgaria + 03:07.8 27:45.4 1+2 3
73 103 Sergey Bocharnikov 1988 Belarus + 03:10.3 27:47.9 2+1 3
74 98 Raul Antonio Flore 1997 Romania + 03:14.5 27:52.1 0+0 0
75 89 Giuseppe Montello 1992 Italy + 03:15.9 27:53.5 1+2 3
76 97 Jules Burnotte 1995 Canada + 03:18.1 27:55.7 2+0 2
77 73 Anton Smolski 1996 Belarus + 03:18.2 27:55.8 1+2 3
78 40 Timur Kuts 1995 Kazakhstan + 03:19.2 27:56.8 0+0 0
79 50 Timofei Lapshin 1988 Russia + 03:19.7 27:57.3 2+2 4
80 72 Roland Lessing 1978 Estonia + 03:20.3 27:57.9 0+2 2
81 85 Artem Tyshchenko 1993 Ukraine + 03:21.3 27:58.9 0+2 2
82 87 Andrzej Nedza-Kubiniec 1991 Poland + 03:26.8 28:04.4 1+1 2
83 31 Damir Rastic 1988 Serbia + 03:29.1 28:06.7 2+1 3
84 58 Christian Gow 1993 Canada + 03:32.5 28:10.1 2+2 4
85 99 Mitja Drinovec 1996 Slovenia + 03:37.8 28:15.4 1+3 4
86 12 Peppe Femling 1992 Sweden + 03:40.5 28:18.1 2+3 5
87 75 Roberts Slotins 1991 Latvia + 03:41.5 28:19.1 1+1 2
88 51 Cornel Puchianu 1989 Romania + 04:01.9 28:39.5 2+2 4
89 82 Thierry Langer 1991 Belgium + 04:02.2 28:39.8 2+1 3
90 49 Apostolos Angelis 1993 Greece + 04:05.0 28:42.6 1+2 3
91 64 Aleksandrs Patrijuks 1993 Latvia + 04:08.7 28:46.3 3+1 4
92 44 Ondrej Moravec 1984 Czech Republic + 04:09.4 28:47.0 1+2 3
93 95 Max Durtschi 1991 USA + 04:10.8 28:48.4 1+3 4
94 96 Vitaliy Trush 1996 Ukraine + 04:15.5 28:53.1 1+2 3
95 71 Wenqiang Wang 1995 China + 04:16.7 28:54.3 2+2 4
96 76 Dujin Choi 1995 South Korea + 04:35.4 29:13.0 2+0 2
97 52 Stavre Jada 1998 Macedonia + 05:40.9 30:18.5 2+2 4
98 79 Petr Yermolenko 1997 Kazakhstan + 05:50.1 30:27.7 2+2 4
99 56 Xingyuan Yan 1996 China + 05:50.3 30:27.9 3+3 6
100 100 Suyoung Lee 1989 South Korea + 06:04.8 30:42.4 0+2 2
101 43 Roberto Piqueras Garcia 1990 Spain + 06:52.2 31:29.8 2+2 4
102 54 David Panyik 1995 Hungary + 07:23.6 32:01.2 1+3 4
103 84 Soma Gyallai 1997 Hungary + 07:39.6 32:17.2 1+4 5
DNF 81 Milanko Petrovic 1988 Serbia 4+- 4

Info

What WSC 2019
Discipline 10 km Sprint
Host Östersund
Nation Sweden
Date Saturday 9.Mar 2019
Calendar 2018/2019