Sign in Sign up

Antholz-Anterselva

Result Startlist

No # Name Born Nation Time Shooting Misses
1 27 Johannes Thingnes Bø 1993 Norway 23:53.9 23:53.9 0+1 1
2 70 Erlend Bjøntegaard 1990 Norway + 17.5 24:11.4 0+0 0
3 54 Antonin Guigonnat 1991 France + 20.2 24:14.1 0+1 1
4 12 Martin Fourcade 1988 France + 21.3 24:15.2 0+0 0
5 24 Simon Eder 1983 Austria + 23.9 24:17.8 0+1 1
6 17 Simon Desthieux 1991 France + 33.5 24:27.4 1+1 2
7 6 Quentin Fillon Maillet 1992 France + 33.7 24:27.6 2+0 2
8 14 Lukas Hofer 1989 Italy + 42.0 24:35.9 0+1 1
9 29 Arnd Peiffer 1987 Germany + 43.9 24:37.8 0+2 2
10 23 Dominik Windisch 1989 Italy + 45.5 24:39.4 0+1 1
11 42 Artem Pryma 1987 Ukraine + 47.0 24:40.9 0+0 0
12 20 Julian Eberhard 1986 Austria + 48.9 24:42.8 2+1 3
13 53 Michal Krcmar 1991 Czech Republic + 51.2 24:45.1 1+0 1
14 81 Martin Jäger 1987 Switzerland + 51.4 24:45.3 0+1 1
15 107 Lars Helge Birkeland 1988 Norway + 56.0 24:49.9 0+0 0
16 19 Tarjei Bø 1988 Norway + 58.4 24:52.3 1+1 2
17 11 Andrejs Rastorgujevs 1988 Latvia + 01:02.9 24:56.8 1+0 1
18 13 Roman Yeremin 1997 Kazakhstan + 01:03.7 24:57.6 0+0 0
19 9 Dmytro Pidruchnyi 1991 Ukraine + 01:06.1 25:00.0 1+0 1
20 35 Scott Gow 1990 Canada + 01:06.6 25:00.5 0+0 0
21 2 Evgeniy Garanichev 1988 Russia + 01:15.1 25:09.0 0+2 2
22 79 Roman Rees 1993 Germany + 01:16.0 25:09.9 0+0 0
23 85 Tomas Krupcik 1988 Czech Republic + 01:17.9 25:11.8 0+1 1
24 67 Tobias Eberhard 1985 Austria + 01:20.1 25:14.0 1+0 1
25 40 Emilien Jacquelin 1995 France + 01:20.8 25:14.7 1+1 2
26 26 Alexander Loginov 1992 Russia + 01:22.3 25:16.2 1+2 3
27 45 Vladimir Iliev 1987 Bulgaria + 01:23.6 25:17.5 2+0 2
28 47 Felix Leitner 1996 Austria + 01:23.8 25:17.7 0+0 0
29 93 Philipp Nawrath 1993 Germany + 01:27.6 25:21.5 0+1 1
30 64 Alexander Povarnitsyn 1994 Russia + 01:29.3 25:23.2 0+1 1
31 10 Erik Lesser 1988 Germany + 01:30.4 25:24.3 1+1 2
32 7 Ondrej Moravec 1984 Czech Republic + 01:30.8 25:24.7 0+0 0
33 80 Simon Fourcade 1984 France + 01:31.9 25:25.8 0+1 1
34 52 Jesper Nelin 1992 Sweden + 01:32.1 25:26.0 1+1 2
35 1 Benjamin Weger 1989 Switzerland + 01:34.7 25:28.6 1+0 1
36 34 Mario Dolder 1990 Switzerland + 01:35.7 25:29.6 1+0 1
37 49 Henrik L'Abée-Lund 1986 Norway + 01:36.2 25:30.1 1+1 2
38 69 Roland Lessing 1978 Estonia + 01:40.0 25:33.9 1+0 1
39 51 Matvey Eliseev 1993 Russia + 01:41.1 25:35.0 1+2 3
40 59 Jake Brown 1992 USA + 01:42.4 25:36.3 1+0 1
41 16 Tero Seppälä 1996 Finland + 01:45.8 25:39.7 0+2 2
42 87 Anton Sinapov 1993 Bulgaria + 01:49.8 25:43.7 0+1 1
43 43 Martin Ponsiluoma 1995 Sweden + 01:51.2 25:45.1 0+1 1
44 46 Thomas Bormolini 1991 Italy + 01:51.4 25:45.3 0+0 0
45 21 Klemen Bauer 1986 Slovenia + 01:51.8 25:45.7 2+1 3
46 3 Krasimir Anev 1987 Bulgaria + 01:53.6 25:47.5 1+0 1
47 62 Tomas Hasilla 1990 Slovakia + 01:54.8 25:48.7 1+1 2
48 66 Jules Burnotte 1995 Canada + 01:55.9 25:49.8 1+1 2
49 56 Johannes Kühn 1991 Germany + 01:56.4 25:50.3 3+1 4
50 88 Michal Sima 1992 Slovakia + 01:56.5 25:50.4 1+0 1
51 5 Florent Claude 1991 France + 02:01.1 25:55.0 1+1 2
52 41 Dmitry Malyshko 1987 Russia + 02:02.7 25:56.6 1+2 3
53 30 Vetle Sjåstad Christiansen 1992 Norway + 02:03.5 25:57.4 1+3 4
54 95 Anton Smolski 1996 Belarus + 02:05.0 25:58.9 0+0 0
55 39 Sean Doherty 1995 USA + 02:06.2 26:00.1 2+1 3
56 38 Vladimir Chepelin 1988 Belarus + 02:07.9 26:01.8 1+1 2
57 106 Rene Zahkna 1994 Estonia + 02:08.1 26:02.0 0+1 1
58 31 Benedikt Doll 1990 Germany + 02:08.7 26:02.6 2+3 5
59 22 Raman Yaliotnau 1993 Belarus + 02:08.9 26:02.8 2+0 2
60 15 Torstein Stenersen 1988 Sweden + 02:09.0 26:02.9 0+0 0
61 18 Christian Gow 1993 Canada + 02:13.4 26:07.3 1+2 3
62 97 Max Durtschi 1991 USA + 02:13.8 26:07.7 0+1 1
63 4 Dominik Landertinger 1988 Austria + 02:18.6 26:12.5 1+3 4
64 32 Grzegorz Guzik 1991 Poland + 02:23.2 26:17.1 1+2 3
65 50 Matej Kazar 1983 Slovakia + 02:26.6 26:20.5 2+1 3
66 55 Jeremy Finello 1992 Switzerland + 02:28.4 26:22.3 1+1 2
67 25 Karol Dombrovski 1991 Lithuania + 02:29.0 26:22.9 0+2 2
68 8 Martin Otcenas 1987 Slovakia + 02:30.5 26:24.4 3+0 3
69 98 Ruslan Tkalenko 1992 Ukraine + 02:34.9 26:28.8 0+1 1
70 60 George Buta 1993 Romania + 02:35.9 26:29.8 0+1 1
70 63 Vytautas Strolia 1992 Lithuania + 02:35.9 26:29.8 1+2 3
72 44 Kalev Ermits 1992 Estonia + 02:36.2 26:30.1 1+1 2
73 28 Leif Nordgren 1989 USA + 02:43.1 26:37.0 2+1 3
74 89 Daniele Cappellari 1997 Italy + 02:43.2 26:37.1 0+1 1
75 58 Kosuke Ozaki 1992 Japan + 02:45.5 26:39.4 0+1 1
76 77 Aleksandrs Patrijuks 1993 Latvia + 02:51.5 26:45.4 0+2 2
77 99 Rok Trsan 1992 Slovenia + 02:53.2 26:47.1 1+0 1
78 105 Eligius Tambornino 1986 Switzerland + 02:56.5 26:50.4 1+2 3
79 103 Adam Vaclavik 1994 Czech Republic + 02:56.8 26:50.7 0+4 4
79 86 Damir Rastic 1988 Serbia + 02:56.8 26:50.7 0+2 2
81 83 Thierry Langer 1991 Belgium + 02:58.8 26:52.7 0+2 2
82 96 Tomas Kaukenas 1990 Lithuania + 03:07.6 27:01.5 0+1 1
83 57 Sergey Bocharnikov 1988 Belarus + 03:08.8 27:02.7 1+2 3
84 73 Andrzej Nedza-Kubiniec 1991 Poland + 03:09.2 27:03.1 0+1 1
85 71 Mihail Usov 1996 Moldova + 03:11.0 27:04.9 2+1 3
86 84 Cornel Puchianu 1989 Romania + 03:18.8 27:12.7 1+2 3
87 76 Yonggyu Kim 1993 South Korea + 03:21.6 27:15.5 1+0 1
88 78 Timur Kuts 1995 Kazakhstan + 03:22.9 27:16.8 0+0 0
89 48 Miha Dovzan 1994 Slovenia + 03:23.3 27:17.2 2+1 3
90 74 Artem Tyshchenko 1993 Ukraine + 03:23.5 27:17.4 1+1 2
91 65 Mitja Drinovec 1996 Slovenia + 03:25.5 27:19.4 2+1 3
92 33 Tsukasa Kobonoki 1991 Japan + 03:30.1 27:24.0 1+3 4
93 92 Lukasz Szczurek 1988 Poland + 03:37.3 27:31.2 2+2 4
94 90 Denis Serban 1991 Romania + 03:39.6 27:33.5 0+0 0
95 82 Giuseppe Montello 1992 Italy + 03:41.9 27:35.8 2+1 3
96 102 Wenqiang Wang 1995 China + 03:44.1 27:38.0 1+1 2
97 101 Aidan Millar 1995 Canada + 03:46.7 27:40.6 2+2 4
98 100 Eduard Latypov 1994 Russia + 03:49.4 27:43.3 2+3 5
99 68 Jinle Tang 1989 China + 04:47.8 28:41.7 4+1 5
100 72 Apostolos Angelis 1993 Greece + 05:13.8 29:07.7 3+3 6
101 108 Roberts Slotins 1991 Latvia + 06:07.7 30:01.6 2+4 6
102 91 Petr Yermolenko 1997 Kazakhstan + 06:40.2 30:34.1 2+3 5
DNS 104 Dimitar Gerdzhikov 1992 Bulgaria
DNS 37 Tuomas Gronman 1991 Finland
DNS 61 Peppe Femling 1992 Sweden
DNS 75 Olli Hiidensalo 1991 Finland
DNS 94 Sebastian Samuelsson 1997 Sweden
DNF 36 Timofei Lapshin 1988 Russia 2+2 4

Info

What World Cup
Discipline 10 km Sprint
Host Antholz-Anterselva
Nation Italy
Date Friday 25.Jan 2019
Calendar 2018/2019