Sign in Sign up

Ruhpolding

Result Startlist

No # Name Born Nation Time Shooting Misses
1 51 Johannes Thingnes Bø 1993 Norway 22:56.3 22:56.3 0+1 1
2 4 Tarjei Bø 1988 Norway + 07.9 23:04.2 0+0 0
3 38 Benedikt Doll 1990 Germany + 10.5 23:06.8 0+1 1
4 11 Martin Fourcade 1988 France + 15.9 23:12.2 0+0 0
5 26 Alexander Loginov 1992 Russia + 26.1 23:22.4 1+0 1
6 21 Lukas Hofer 1989 Italy + 33.2 23:29.5 1+0 1
7 48 Johannes Kühn 1991 Germany + 39.4 23:35.7 0+1 1
8 7 Simon Eder 1983 Austria + 42.7 23:39.0 0+0 0
9 43 Emilien Jacquelin 1995 France + 46.3 23:42.6 1+0 1
10 46 Sebastian Samuelsson 1997 Sweden + 47.0 23:43.3 0+0 0
11 47 Benjamin Weger 1989 Switzerland + 51.0 23:47.3 0+0 0
12 39 Vetle Sjåstad Christiansen 1992 Norway + 51.6 23:47.9 0+1 1
13 17 Andrejs Rastorgujevs 1988 Latvia + 51.9 23:48.2 1+0 1
14 50 Krasimir Anev 1987 Bulgaria + 52.5 23:48.8 0+0 0
15 18 Simon Desthieux 1991 France + 52.9 23:49.2 1+1 2
16 41 Dominik Landertinger 1988 Austria + 53.1 23:49.4 0+1 1
17 54 Matvey Eliseev 1993 Russia + 57.8 23:54.1 1+0 1
18 32 Quentin Fillon Maillet 1992 France + 59.7 23:56.0 0+1 1
19 9 Julian Eberhard 1986 Austria + 01:01.2 23:57.5 2+0 2
20 20 Dmytro Pidruchnyi 1991 Ukraine + 01:03.3 23:59.6 0+1 1
21 68 Lars Helge Birkeland 1988 Norway + 01:04.9 24:01.2 0+1 1
22 10 Arnd Peiffer 1987 Germany + 01:08.4 24:04.7 1+1 2
23 55 Sean Doherty 1995 USA + 01:10.2 24:06.5 1+0 1
24 81 Simon Fourcade 1984 France + 01:10.6 24:06.9 0+0 0
25 52 Michal Krcmar 1991 Czech Republic + 01:10.9 24:07.2 0+0 0
26 103 Sergey Bocharnikov 1988 Belarus + 01:11.4 24:07.7 0+0 0
27 8 Henrik L'Abée-Lund 1986 Norway + 01:14.7 24:11.0 0+1 1
28 15 Roman Yeremin 1997 Kazakhstan + 01:15.4 24:11.7 0+1 1
29 29 Evgeniy Garanichev 1988 Russia + 01:16.0 24:12.3 0+1 1
30 92 Philipp Nawrath 1993 Germany + 01:17.5 24:13.8 0+1 1
31 12 Ondrej Moravec 1984 Czech Republic + 01:19.7 24:16.0 0+0 0
32 76 Roman Rees 1993 Germany + 01:20.9 24:17.2 0+0 0
33 45 Jeremy Finello 1992 Switzerland + 01:21.8 24:18.1 0+0 0
34 40 Martin Ponsiluoma 1995 Sweden + 01:22.4 24:18.7 1+1 2
34 83 Tsukasa Kobonoki 1991 Japan + 01:22.4 24:18.7 0+0 0
36 49 Thomas Bormolini 1991 Italy + 01:23.7 24:20.0 0+1 1
37 24 Antonin Guigonnat 1991 France + 01:25.1 24:21.4 0+2 2
38 57 Florent Claude 1991 France + 01:25.7 24:22.0 1+0 1
39 27 Jesper Nelin 1992 Sweden + 01:31.5 24:27.8 0+1 1
40 25 Raman Yaliotnau 1993 Belarus + 01:33.4 24:29.7 1+1 2
41 19 Giuseppe Montello 1992 Italy + 01:34.6 24:30.9 2+0 2
42 75 Scott Gow 1990 Canada + 01:36.0 24:32.3 0+1 1
43 1 Philipp Horn 1994 Germany + 01:38.0 24:34.3 0+1 1
44 96 Jakub Stvrtecky 1998 Czech Republic + 01:38.1 24:34.4 0+0 0
45 33 Artem Pryma 1987 Ukraine + 01:39.2 24:35.5 1+1 2
46 89 Roland Lessing 1978 Estonia + 01:39.6 24:35.9 0+0 0
47 77 Jake Brown 1992 USA + 01:40.8 24:37.1 0+0 0
48 13 Erlend Bjøntegaard 1990 Norway + 01:42.1 24:38.4 1+1 2
49 84 Maxim Tsvetkov 1992 Russia + 01:42.4 24:38.7 0+0 0
50 28 Dmitry Malyshko 1987 Russia + 01:45.3 24:41.6 1+1 2
50 30 Leif Nordgren 1989 USA + 01:45.3 24:41.6 0+0 0
52 59 Anton Smolski 1996 Belarus + 01:45.9 24:42.2 0+1 1
53 108 Artem Tyshchenko 1993 Ukraine + 01:49.2 24:45.5 0+0 0
54 73 Dimitar Gerdzhikov 1992 Bulgaria + 01:49.4 24:45.7 1+1 2
55 87 Tobias Eberhard 1985 Austria + 01:50.8 24:47.1 0+2 2
56 42 Christian Gow 1993 Canada + 01:52.7 24:49.0 0+1 1
57 44 Martin Otcenas 1987 Slovakia + 01:53.1 24:49.4 0+2 2
58 85 Olli Hiidensalo 1991 Finland + 01:54.4 24:50.7 0+1 1
59 91 Kosuke Ozaki 1992 Japan + 01:54.6 24:50.9 0+1 1
60 62 Rene Zahkna 1994 Estonia + 01:55.7 24:52.0 1+0 1
61 56 Jakov Fak 1987 Slovenia + 01:56.3 24:52.6 2+0 2
62 65 Mitja Drinovec 1996 Slovenia + 01:57.8 24:54.1 0+1 1
63 53 Vladimir Chepelin 1988 Belarus + 01:59.1 24:55.4 0+2 2
64 35 Tero Seppälä 1996 Finland + 01:59.2 24:55.5 1+1 2
65 31 Klemen Bauer 1986 Slovenia + 01:59.7 24:56.0 1+1 2
66 6 Grzegorz Guzik 1991 Poland + 02:00.3 24:56.6 1+0 1
67 5 Jules Burnotte 1995 Canada + 02:01.5 24:57.8 1+0 1
68 3 Dominik Windisch 1989 Italy + 02:02.7 24:59.0 1+3 4
69 64 Torstein Stenersen 1988 Sweden + 02:03.3 24:59.6 2+0 2
70 66 Aleksandrs Patrijuks 1993 Latvia + 02:05.2 25:01.5 1+0 1
71 63 Michal Sima 1992 Slovakia + 02:09.0 25:05.3 0+1 1
71 74 George Buta 1993 Romania + 02:09.0 25:05.3 0+1 1
73 98 Anton Sinapov 1993 Bulgaria + 02:09.1 25:05.4 2+1 3
74 79 Sergey Semenov 1988 Ukraine + 02:09.8 25:06.1 1+1 2
75 37 Miha Dovzan 1994 Slovenia + 02:13.8 25:10.1 2+1 3
76 71 Vytautas Strolia 1992 Lithuania + 02:13.8 25:10.1 2+1 3
77 80 Tomas Krupcik 1988 Czech Republic + 02:14.0 25:10.3 2+0 2
78 58 Thierry Chenal 1992 Italy + 02:16.5 25:12.8 0+1 1
79 14 Matej Kazar 1983 Slovakia + 02:18.1 25:14.4 1+0 1
80 22 Serafin Wiestner 1990 Switzerland + 02:19.0 25:15.3 1+2 3
81 106 Simon Bartko 1996 Slovakia + 02:19.7 25:16.0 1+1 2
82 16 Vladimir Iliev 1987 Bulgaria + 02:22.4 25:18.7 3+1 4
83 2 Felix Leitner 1996 Austria + 02:32.2 25:28.5 0+2 2
84 60 Michael Rösch 1983 Germany + 02:36.2 25:32.5 1+1 2
85 107 Andrzej Nedza-Kubiniec 1991 Poland + 02:37.8 25:34.1 0+1 1
86 67 Lukasz Szczurek 1988 Poland + 02:43.2 25:39.5 1+1 2
87 104 Patrick Braunhofer 1998 Italy + 02:44.7 25:41.0 0+1 1
88 109 Wenqiang Wang 1995 China + 02:44.9 25:41.2 1+0 1
89 100 Linas Banys 1998 Lithuania + 02:46.0 25:42.3 1+0 1
90 86 Cornel Puchianu 1989 Romania + 02:51.4 25:47.7 2+2 4
91 34 Karol Dombrovski 1991 Lithuania + 02:52.6 25:48.9 1+2 3
92 110 Peppe Femling 1992 Sweden + 02:58.0 25:54.3 1+2 3
93 99 Jaakko Ranta 1997 Finland + 02:58.2 25:54.5 0+2 2
94 69 Yonggyu Kim 1993 South Korea + 03:01.0 25:57.3 0+0 0
95 61 Mihail Usov 1996 Moldova + 03:03.9 26:00.2 2+1 3
96 97 Martin Jäger 1987 Switzerland + 03:07.9 26:04.2 3+2 5
97 102 Semen Suchilov 1992 Russia + 03:08.5 26:04.8 3+0 3
98 23 Tuomas Gronman 1991 Finland + 03:09.8 26:06.1 1+2 3
99 82 Mario Dolder 1990 Switzerland + 03:15.6 26:11.9 2+3 5
100 90 Rok Trsan 1992 Slovenia + 03:21.1 26:17.4 2+0 2
101 36 Kalev Ermits 1992 Estonia + 03:22.3 26:18.6 1+3 4
102 95 Aidan Millar 1995 Canada + 03:26.4 26:22.7 1+2 3
103 94 Max Durtschi 1991 USA + 03:29.0 26:25.3 2+2 4
104 78 Damir Rastic 1988 Serbia + 03:30.4 26:26.7 2+2 4
105 93 Timur Kuts 1995 Kazakhstan + 03:36.1 26:32.4 1+1 2
106 101 Raul Antonio Flore 1997 Romania + 04:03.9 27:00.2 2+1 3
107 111 Dujin Choi 1995 South Korea + 04:08.0 27:04.3 0+0 0
108 70 Jinle Tang 1989 China + 04:19.6 27:15.9 0+3 3
109 72 Apostolos Angelis 1993 Greece + 04:46.1 27:42.4 2+4 6
110 105 Daumants Lusa 1992 Latvia + 04:46.6 27:42.9 1+1 2
111 88 Petr Yermolenko 1997 Kazakhstan + 05:01.1 27:57.4 2+1 3

Info

What World Cup
Discipline 10 km Sprint
Host Ruhpolding
Nation Germany
Date Thursday 17.Jan 2019
Calendar 2018/2019