Login

Minsk-Raubichi

Result Startlist

No # Name Born Nation Time Shooting Misses
1 4 Elisabeth Högberg 1986 Sweden 22:39.6 22:39.6 1+0 1
2 25 Ida Lien 1997 Norway + 14.4 22:54.0 0+0 0
3 29 Iryna Kryuko 1991 Belarus + 15.9 22:55.5 0+1 1
4 45 Kristina Reztsova 1996 Russia + 20.2 22:59.8 0+0 0
5 1 Åsne Skrede 2000 Norway + 29.5 23:09.1 0+1 1
6 34 Anastasiya Merkushyna 1995 Ukraine + 44.7 23:24.3 0+1 1
7 5 Valj Semerenko 1986 Ukraine + 49.3 23:28.9 0+2 2
8 19 Stefanie Scherer 1998 Germany + 58.5 23:38.1 0+0 0
9 10 Karoline Erdal 1997 Norway + 58.7 23:38.3 0+0 0
10 30 Chloe Chevalier 1995 France + 01:01.3 23:40.9 1+1 2
11 50 Elena Kruchinkina 1995 Belarus + 01:03.5 23:43.1 1+2 3
12 69 Caroline Colombo 1996 France + 01:03.7 23:43.3 0+1 1
13 24 Johanna Talihärm 1993 Estonia + 01:03.8 23:43.4 0+1 1
14 95 Irina Kruchinkina 1995 Belarus + 01:04.4 23:44.0 0+1 1
15 39 Kamila Zuk 1997 Poland + 01:04.9 23:44.5 1+1 2
16 68 Felicia Lindqvist 1995 Sweden + 01:08.7 23:48.3 0+0 0
17 36 Maren Hammerschmidt 1989 Germany + 01:15.7 23:55.3 0+1 1
18 31 Ingela Andersson 1991 Sweden + 01:16.0 23:55.6 0+2 2
19 18 Emma Nilsson 1993 Sweden + 01:19.6 23:59.2 1+1 2
20 21 Dunja Zdouc 1994 Austria + 01:21.3 24:00.9 1+1 2
21 27 Dzinara Alimbekava 1996 Belarus + 01:33.0 24:12.6 0+2 2
22 67 Ekaterina Glazyrina 1987 Russia + 01:34.9 24:14.5 1+1 2
23 71 Uliana Kaisheva 1994 Russia + 01:36.1 24:15.7 1+0 1
24 92 Emilie Kalkenberg 1997 Norway + 01:37.0 24:16.6 0+1 1
25 106 Marion Deigentesch 1995 Germany + 01:44.6 24:24.2 0+0 0
26 60 Hanna Sola 1996 Belarus + 01:45.3 24:24.9 2+2 4
27 72 Anastasiia Porshneva 1994 Russia + 01:50.0 24:29.6 1+1 2
28 33 Yuliya Zhuravok 1994 Ukraine + 01:51.6 24:31.2 0+1 1
29 6 Terezia Poliakova 1989 Slovakia + 01:57.7 24:37.3 0+0 0
30 42 Gilonne Guigonnat 1998 France + 01:58.8 24:38.4 0+1 1
31 66 Vita Semerenko 1986 Ukraine + 02:00.3 24:39.9 1+2 3
32 9 Venla Lehtonen 1995 Finland + 02:00.4 24:40.0 0+0 0
33 74 Natalie Jurcova 1997 Czech Republic + 02:01.8 24:41.4 0+0 0
34 101 Tereza Vinklarkova 1998 Czech Republic + 02:03.6 24:43.2 0+0 0
35 52 Tereza Vobornikova 2000 Czech Republic + 02:12.3 24:51.9 2+1 3
36 48 Susanna Meinen 1992 Switzerland + 02:15.5 24:55.1 1+1 2
37 8 Tamara Steiner 1997 Austria + 02:16.8 24:56.4 0+1 1
38 35 Natalija Kocergina 1985 Lithuania + 02:17.7 24:57.3 1+2 3
38 47 Anna Weidel 1996 Germany + 02:17.7 24:57.3 0+0 0
40 20 Vanessa Voigt 1997 Germany + 02:19.8 24:59.4 0+2 2
41 82 Victoria Slivko 1994 Russia + 02:21.4 25:01.0 1+1 2
42 15 Anna Tkadlecova 1996 Czech Republic + 02:21.5 25:01.1 1+1 2
43 37 Yan Zhang 1992 China + 02:21.9 25:01.5 1+1 2
44 96 Anna Maka 1992 Poland + 02:22.0 25:01.6 0+2 2
45 62 Alina Kolomiyets 1991 Kazakhstan + 02:22.4 25:02.0 0+1 1
46 85 Simone Kupfner 1996 Austria + 02:22.8 25:02.4 1+0 1
47 16 Tuuli Tomingas 1995 Estonia + 02:23.6 25:03.2 0+0 0
48 78 Lyudmila Akhatova 1997 Kazakhstan + 02:25.9 25:05.5 0+1 1
49 90 Adelina Sabitava 1997 Belarus + 02:26.8 25:06.4 1+1 2
50 103 Marthe Krakstad Johansen 1999 Norway + 02:27.3 25:06.9 0+1 1
51 44 Jenny Enodd 1996 Norway + 02:29.1 25:08.7 0+3 3
52 51 Nicole Gontier 1991 Italy + 02:37.2 25:16.8 2+2 4
53 12 Milena Todorova 1998 Bulgaria + 02:42.7 25:22.3 3+1 4
54 99 Dafinka Koeva 1990 Bulgaria + 02:49.2 25:28.8 0+0 0
55 40 Baiba Bendika 1991 Latvia + 02:52.4 25:32.0 3+3 6
56 105 Darya Blashko 1996 Belarus + 02:56.5 25:36.1 0+1 1
57 54 Jenny Fellman 1997 Finland + 02:56.7 25:36.3 0+2 2
58 63 Kinga Zblyut 1995 Poland + 02:59.1 25:38.7 2+2 4
59 41 Valeriia Vasnetcova 1997 Russia + 03:00.2 25:39.8 3+1 4
60 75 Maria Zdravkova 1998 Bulgaria + 03:05.9 25:45.5 0+1 1
61 104 Amanda Lundström 1999 Sweden + 03:06.2 25:45.8 1+1 2
62 26 Irene Lardschneider 1998 Italy + 03:11.8 25:51.4 2+1 3
63 73 Camille Bened 2000 France + 03:17.6 25:57.2 1+2 3
64 2 Alexia Runggaldier 1991 Italy + 03:20.2 25:59.8 2+1 3
65 14 Irene Cadurisch 1991 Switzerland + 03:20.4 26:00.0 0+1 1
66 65 Gabriele Lescinskaite 1996 Lithuania + 03:21.8 26:01.4 0+2 2
67 64 Ramona Dueringer 1989 Austria + 03:25.0 26:04.6 2+1 3
68 102 Ladina Meier-Ruge 1992 Switzerland + 03:25.4 26:05.0 0+0 0
69 49 Kadri Lehtla 1985 Estonia + 03:28.6 26:08.2 1+1 2
70 61 Zhaohan Zhang 1995 China + 03:30.9 26:10.5 1+2 3
71 55 Veronika Machyniakova 1997 Slovakia + 03:31.9 26:11.5 0+1 1
72 11 Amanda Lightfoot 1987 United Kingdom + 03:33.0 26:12.6 1+1 2
73 43 Alla Ghilenko 1992 Moldova + 03:37.0 26:16.6 1+1 2
73 83 Hongru Chen 1999 China + 03:37.0 26:16.6 1+0 1
75 81 Anna Hedstrom 1997 Sweden + 03:47.8 26:27.4 3+2 5
76 17 Ana Larisa Cotrus 1997 Romania + 03:48.5 26:28.1 1+1 2
77 57 Daniela Kadeva 1994 Bulgaria + 03:49.5 26:29.1 0+3 3
78 80 Magdalena Gwizdon 1979 Poland + 03:52.7 26:32.3 2+2 4
79 32 Deedra Irwin 1992 USA + 03:53.0 26:32.6 0+3 3
80 87 Hallie Grossman 1993 USA + 04:06.4 26:46.0 1+3 4
81 89 Sanna Markkanen 1990 Finland + 04:13.7 26:53.3 0+1 1
82 88 Sophia Schneider 1997 Germany + 04:18.8 26:58.4 2+4 6
83 22 Jillian Wei-Lin Colebourn 1995 Australia + 04:18.9 26:58.5 2+1 3
84 100 Yevgeniya Krassikova 1998 Kazakhstan + 04:44.8 27:24.4 0+0 0
85 38 Nika Blazenic 1996 Croatia + 04:53.1 27:32.7 2+2 4
86 97 Fabienne Hartweger 1992 Austria + 04:53.9 27:33.5 3+3 6
87 76 Sabine Di Lallo 1994 Switzerland + 04:55.9 27:35.5 1+2 3
88 53 Ieva Puce 1999 Latvia + 04:56.1 27:35.7 1+1 2
89 98 Aneta Smerciakova 1997 Slovakia + 05:08.5 27:48.1 2+2 4
90 86 Julija Matvijenko 1997 Latvia + 05:13.0 27:52.6 1+1 2
91 58 Alina Stremous 1995 Moldova + 05:14.7 27:54.3 2+1 3
92 79 Henrieta Horvatova 1999 Slovakia + 05:17.2 27:56.8 0+3 3
93 59 Eniko Marton 1999 Romania + 06:01.1 28:40.7 0+3 3
94 84 Grete Gaim 1993 Estonia + 06:04.3 28:43.9 2+3 5
95 77 Darya Sepandj 1997 Canada + 06:22.3 29:01.9 1+3 4
96 23 Ariuntungalag Enkhbayar 1997 Mongolia + 06:29.2 29:08.8 2+3 5
97 3 Sara Ponya 1999 Hungary + 06:30.0 29:09.6 1+1 2
98 28 Viktoriya Katayeva 1999 Kazakhstan + 06:59.6 29:39.2 2+0 2
99 107 Sarah Beaudry 1994 Canada + 07:00.9 29:40.5 2+3 5
100 13 Gulsah Aga 1999 Turkey + 07:24.5 30:04.1 1+2 3
101 94 Annija Keita Sabule 1997 Latvia + 07:40.1 30:19.7 0+2 2
102 56 Kelly Kjorlien 1992 USA + 08:06.6 30:46.2 1+2 3
103 70 Berna Yilmaz 1998 Turkey + 08:47.8 31:27.4 1+2 3
DNS 46 Anika Kozica 1997 Croatia
DNS 91 Yuliia Dzhima 1990 Ukraine
DNS 93 Regina Oja 1996 Estonia
DNF 7 Georgia Nimpiti 1997 Greece 5+- 5

Info

What European Championship
Discipline 7.5 km Sprint
Host Minsk-Raubichi
Nation Belarus
Date Saturday 29.Feb 2020
Calendar 2019/2020