Login

Östersund

Result Startlist

No # Name Born Nation Time Shooting Misses
1 6 Denise Herrmann 1988 Germany 31:45.9 31:45.9 0+0+2+0 2
2 9 Tiril Eckhoff 1990 Norway + 31.4 32:17.3 0+0+2+0 2
3 3 Laura Dahlmeier 1993 Germany + 31.6 32:17.5 0+0+1+0 1
4 25 Marte Olsbu Røiseland 1990 Norway + 01:35.0 33:20.9 2+0+1+1 4
5 4 Hanna Öberg 1995 Sweden + 01:35.0 33:20.9 1+1+1+2 5
6 1 Anastasiya Kuzmina 1984 Slovakia + 01:41.3 33:27.2 2+2+2+1 7
7 5 Mona Brorsson 1990 Sweden + 01:47.2 33:33.1 0+0+0+4 4
8 2 Ingrid Landmark Tandrevold 1996 Norway + 02:01.2 33:47.1 0+1+2+1 4
9 24 Evgeniya Pavlova 1993 Russia + 02:14.3 34:00.2 0+0+0+1 1
10 21 Lisa Vittozzi 1995 Italy + 02:32.2 34:18.1 3+3+0+0 6
11 43 Anna Magnusson 1995 Sweden + 02:33.6 34:19.5 0+0+1+0 1
12 11 Clare Egan 1987 USA + 02:44.3 34:30.2 2+0+0+3 5
13 7 Marketa Davidova 1997 Czech Republic + 02:45.0 34:30.9 2+1+1+2 6
14 53 Lena Häcki 1995 Switzerland + 02:50.1 34:36.0 1+0+1+1 3
15 28 Anastasiya Merkushyna 1995 Ukraine + 02:51.7 34:37.6 0+2+2+0 4
16 38 Veronika Vitkova 1988 Czech Republic + 03:01.5 34:47.4 0+1+0+1 2
17 12 Kaisa Mäkäräinen 1983 Finland + 03:03.0 34:48.9 2+2+1+2 7
18 23 Celia Aymonier 1991 France + 03:05.5 34:51.4 3+2+1+0 6
19 8 Ekaterina Yurlova-Percht 1985 Russia + 03:07.8 34:53.7 1+1+2+3 7
20 10 Dorothea Wierer 1990 Italy + 03:09.3 34:55.2 1+4+0+3 8
21 42 Linn Persson 1994 Sweden + 03:18.3 35:04.2 0+2+0+1 3
22 40 Franziska Hildebrand 1987 Germany + 03:20.7 35:06.6 1+1+0+0 2
23 17 Baiba Bendika 1991 Latvia + 03:22.4 35:08.3 1+1+2+1 5
24 57 Susan Dunklee 1986 USA + 03:27.6 35:13.5 2+0+0+1 3
25 31 Svetlana Mironova 1994 Russia + 03:27.9 35:13.8 1+0+2+3 6
26 39 Fuyuko Tachizaki 1989 Japan + 03:36.4 35:22.3 1+2+0+0 3
27 16 Franziska Preuss 1994 Germany + 03:47.7 35:33.6 2+4+1+0 7
28 50 Tuuli Tomingas 1995 Estonia + 03:52.9 35:38.8 1+0+0+1 2
29 19 Elisa Gasparin 1991 Switzerland + 03:53.2 35:39.1 1+0+1+3 5
30 14 Sari Maeda 1990 Japan + 03:57.4 35:43.3 2+1+2+0 5
31 37 Yan Zhang 1992 China + 04:16.4 36:02.3 0+0+0+1 1
32 15 Joanne Reid 1992 USA + 04:24.2 36:10.1 3+2+1+0 6
33 26 Iryna Kryuko 1991 Belarus + 04:24.8 36:10.7 1+0+1+4 6
34 20 Johanna Talihärm 1993 Estonia + 04:35.5 36:21.4 2+1+1+2 6
35 13 Dzinara Alimbekava 1996 Belarus + 04:36.6 36:22.5 2+3+1+1 7
36 46 Kamila Zuk 1997 Poland + 04:41.6 36:27.5 2+1+2+0 5
37 33 Ivona Fialkova 1994 Slovakia + 04:52.6 36:38.5 1+2+0+4 7
38 29 Valj Semerenko 1986 Ukraine + 04:56.8 36:42.7 3+1+1+1 6
39 35 Federica Sanfilippo 1990 Italy + 05:04.7 36:50.6 1+1+2+1 5
40 49 Katharina Innerhofer 1991 Austria + 05:12.1 36:58.0 1+0+2+3 6
41 59 Eva Kristejn Puskarčíková 1991 Czech Republic + 05:16.4 37:02.3 2+0+0+2 4
42 47 Sarah Beaudry 1994 Canada + 05:23.5 37:09.4 2+1+1+0 4
43 30 Selina Gasparin 1984 Switzerland + 05:28.1 37:14.0 0+0+4+4 8
44 36 Elena Kruchinkina 1995 Belarus + 05:31.3 37:17.2 2+2+2+2 8
45 44 Irina Starykh 1987 Russia + 05:35.6 37:21.5 1+1+0+2 4
46 56 Magdalena Gwizdon 1979 Poland + 05:36.7 37:22.6 0+2+1+2 5
47 55 Julia Schwaiger 1996 Austria + 05:41.4 37:27.3 0+1+3+0 4
48 52 Nicole Gontier 1991 Italy + 05:49.7 37:35.6 1+2+3+2 8
49 45 Venla Lehtonen 1995 Finland + 06:00.3 37:46.2 0+2+2+0 4
50 22 Irina Kruchinkina 1995 Belarus + 06:40.3 38:26.2 3+3+2+3 11
51 27 Natalija Kocergina 1985 Lithuania + 07:09.2 38:55.1 1+2+2+3 8
52 41 Jialin Tang 1991 China + 07:44.8 39:30.7 1+4+2+2 9
DNS 32 Anais Chevalier-Bouchet 1993 France
DNS 34 Monika Hojnisz-Staręga 1991 Poland
DNS 48 Paulina Fialkova 1992 Slovakia
DNS 54 Yuliia Dzhima 1990 Ukraine
DNS 60 Justine Braisaz-Bouchet 1996 France
DNF 18 Rosanna Crawford 1988 Canada Lapped 3+4+3+- 10
DNF 51 Emma Lunder 1991 Canada Lapped 2+5+0+- 7
DNF 58 Megan Bankes 1997 Canada Lapped 1+4+4+- 9

Info

What WSC 2019
Discipline 10 km Pursuit
Host Östersund
Nation Sweden
Date Sunday 10.Mar 2019
Calendar 2018/2019