Alpine
Biathlon
Cross-Country
Nor.Combined
Ski Jumping
Speed Skating
Fantasy
Home
Events & Results
Ranking
Hall of Fame
Sprint Free - Liberec
Cross-Country, World Championship, Tuesday 24.Feb 2009, Czechia
History
Results
Startlist
Show more
Pos
BiB
Name
Born
Nation
Time
1
6
Hattestad
Ola Vigen
1982
Norway
2
1
Kjølstad
Johan
1983
Norway
3
4
Morilov
Nikolay
1986
Russia
4
10
Cologna
Dario
1986
Switzerland
5
18
Hellner
Marcus
1985
Sweden
6
14
Razym
Ales
1986
Czechia
7
15
Saarepuu
Anti
1983
Estonia
8
13
Scola
Fulvio
1982
Italy
9
3
Petukhov
Alexey
1983
Russia
10
23
Miranda
Cyril
1985
France
11
29
Rotchev
Vassili
1980
Russia
12
2
Newell
Andrew
1983
USA
13
5
Jönsson
Emil
1985
Sweden
14
9
Pasini
Renato
1977
Italy
15
20
Dahl
John Kristian
1981
Norway
16
24
Chebotko
Nikolay
1982
Kazakhstan
17
16
Pasini
Fabio
1980
Italy
18
17
Lassila
Kalle
1985
Finland
19
21
Göring
Franz
1984
Germany
20
22
Svartedal
Jens Arne
1976
Norway
21
7
Tambornino
Eligius
1986
Switzerland
22
8
Hetland
Tor Arne
1974
Norway
23
11
Zorzi
Cristian
1972
Italy
24
12
Strandvall
Matias
1985
Finland
25
26
Kümmel
Peeter
1982
Estonia
26
19
Wenzl
Josef
1984
Germany
27
25
Onda
Yuichi
1980
Japan
28
27
Harvey
Alex
1988
Canada
29
28
Fredriksson
Thobias
1975
Sweden
30
30
Widmer
Philip
1983
Canada
31
-
Leccardi
Valerio
1984
Switzerland
32
-
Reichelt
Tom
1982
Germany
33
-
Jylhä
Martti
1987
Finland
34
-
Krezelok
Janusz
1974
Poland
35
-
Jäger
Martin
1987
Switzerland
36
-
Ambrosetti
Damien
1984
France
37
-
Cook
Chris
1980
USA
38
-
Darragon
Roddy
1983
France
39
-
Simonlatser
Timo
1986
Estonia
40
-
Karneyenka
Leanid
1987
Belarus
41
-
Kozisek
Dusan
1983
Czechia
42
-
Gafarov
Anton
1987
Russia
43
-
Koos
Torin
1980
USA
44
-
Kuzzy
Garrott
1982
USA
45
-
Poltoranin
Alexey
1987
Kazakhstan
46
-
Narusk
Priit
1977
Estonia
47
-
Hirner
Manuel
1985
Austria
48
-
Crooks
Sean
1983
Canada
49
-
Vaiciulis
Modestas
1989
Lithuania
50
-
Kreczmer
Maciej
1981
Poland
51
-
Shtun
Vitaliy
1986
Ukraine
52
-
Malak
Michal
1980
Slovakia
53
-
Lasutkin
Alexander
1983
Belarus
54
-
Wurm
Harald
1984
Austria
55
-
Kuzmenko
Sergej
1986
Belarus
56
-
Tsinzov
Veselin
1986
Bulgaria
57
-
Murray
Paul
1977
Australia
58
-
Van Der Ploeg
Mark
1985
Australia
59
-
Novoselski
Aleksei
1985
Lithuania
60
-
Strolia
Mantas
1986
Lithuania
61
-
Lind
Björn
1978
Sweden
62
-
Skvaridlo
Davorin
1979
Slovakia
63
-
Cherepanov
Sergey
1986
Kazakhstan
64
-
Mock
Andrew
1982
Australia
65
-
Musgrave
Andrew
1990
Great Britain
66
-
Wenlong
Xu
1987
China
67
-
Paipals
Jainas
1983
Latvia
68
-
Velichko
Yevgeniy
1987
Kazakhstan
69
-
Tagscherer
Zoltan
1976
Hungary
70
-
Maluhins
Olegs
1969
Latvia
71
-
Sørensen
Sebastian
1984
Denmark
72
-
Kalnups
Aigars
1986
Latvia
73
-
Gumenyak
Mikhail
1980
Ukraine
74
-
Grimmer
Nick
1983
Australia
75
-
Stockinger
Martin
1984
Austria
76
-
Kraas
Oliver
1975
South Africa
77
-
Peters
Kari
1985
Luxembourg
78
-
Mølgaard
Asgar Fischer
1983
Denmark
79
-
Pepene
Paul Constantin
1988
Romania
80
-
Lee
Jun-Gil
1985
South Korea
81
-
Gombos
Karoly
1981
Hungary
82
-
Kappas
Dimitiros
1989
Greece
83
-
Kuzmin
Daniel
1978
Israel
84
-
Pinzaru
Victor
1992
Moldova
85
-
Barbagiannis
Athanassios
1987
Greece
86
-
Rojin
Artim
1986
Kyrgyzstan
87
-
Tagscherer
Imre
1972
Hungary
88
-
Liepins
Arvis
1990
Latvia
89
-
Yusufuoglu
Ömer
1990
Turkey
90
-
Velichkov
Lyuben
1990
Bulgaria
91
-
Szabo
Milan
1990
Hungary
92
-
Sargsyan
Hovhannes
1987
Armenia
93
-
Kontak
Filip
1990
Croatia
94
-
Burgov
Ivan
1986
Bulgaria
95
-
Platt
Simon James
1989
Great Britain
96
-
Gkounko
Alexis
1975
Greece
97
-
Mølgaard
Lasse
1986
Denmark
98
-
Young
Andrew
1992
Great Britain
99
-
Buric
Andrej
1989
Croatia
100
-
Balan
Sergiu
1987
Moldova
101
-
Oğlago
Sebahattin
1984
Turkey
102
-
Grigoryan
Argam
1990
Armenia
103
-
Standen
Alexander
1990
Great Britain
104
-
Perisic
Njegos
1991
Bosnia&Herzegovina
105
-
Mikayelyan
Sergey
1992
Armenia
106
-
Barron
Peter-James
1989
Ireland
107
-
Khash Erdene
Khurelbataar
1983
Mongolia
108
-
Anglem
Nat
1973
New Zealand
109
-
Garibovic
Amar
1991
Serbia
110
-
Starcevic
Mladen
1991
Bosnia&Herzegovina
111
-
Lannes
Carlos
1979
Argentina
112
-
Smrkovic
Rejhan
1991
Serbia
113
-
Lizdek
Velibor
1991
Bosnia&Herzegovina
114
-
Lundup
Tashi
1984
India
115
-
Plakalovic
Mladen
1991
Bosnia&Herzegovina
116
-
Stojanoski
Dejan
1990
North Macedonia
117
-
Ribela
Leandro
1980
Brazil
118
-
Dizdarevic
Sanjin
1990
Serbia
119
-
Falconer
Benjamin Keith
1980
New Zealand
120
-
Filipov
Vlatko
1991
North Macedonia
121
-
Bünger
Troels
1982
Denmark
122
-
Dorjgotov
Tumur
1989
Mongolia
123
-
Markoski
Ljube
1990
North Macedonia
124
-
Bentoumi
Noureddine Maurice
1972
Algeria
125
-
Dorji
Angchok
1984
India
126
-
Carcelen
Roberto
1970
Peru
127
-
Sherpa
Dachhiri
1969
Nepal
128
-
Poghosyan
Tadevos
1993
Armenia
129
-
Andreski
Sote
1993
North Macedonia
130
-
Silva
Danny
1973
Portugal
131
-
Boit
Philip
1971
Kenya
132
-
Baena
Cesar
1986
Venezuela
DNS
-
Ruiz
Diego
1977
Spain
DNS
-
Vilarrubla
Vicenc
1981
Spain
DNS
-
Fafalis
Lefteris
1976
Greece