Login

Oberstdorf

Result Startlist

Pos # Name Born Nation Time
1 3 Emil Iversen 1991 Norway 2:10:52.9 2:10:52.9
2 1 Alexander Bolshunov 1996 Russia 2:10:53.6 + 00.7
3 9 Simen Hegstad Krüger 1993 Norway 2:11:01.1 + 08.2
4 10 Hans Christer Holund 1989 Norway 2:11:01.5 + 08.6
5 19 Jens Burman 1994 Sweden 2:11:18.5 + 25.6
6 14 Iivo Niskanen 1992 Finland 2:11:24.3 + 31.4
7 8 Andrew Musgrave 1990 Great Britain 2:11:36.4 + 43.5
8 11 Pål Golberg 1990 Norway 2:11:51.6 + 58.7
9 5 Dario Cologna 1986 Switzerland 2:11:52.0 + 59.1
10 33 Scott Patterson 1992 USA 2:12:17.6 + 01:24.7
11 27 Jason Rüesch 1994 Switzerland 2:12:31.1 + 01:38.2
12 18 William Poromaa 2000 Sweden 2:12:40.1 + 01:47.2
13 13 Clement Parisse 1993 France 2:12:46.0 + 01:53.1
14 6 Alexey Chervotkin 1995 Russia 2:12:55.2 + 02:02.3
15 7 Ilia Semikov 1993 Russia 2:13:19.7 + 02:26.8
16 45 David Norris 1990 USA 2:13:20.8 + 02:27.9
17 17 Jonas Dobler 1991 Germany 2:13:39.3 + 02:46.4
18 32 Imanol Rojo 1990 Spain 2:13:44.9 + 02:52.0
19 2 Evgeniy Belov 1990 Russia 2:13:49.2 + 02:56.3
20 28 Friedrich Moch 2000 Germany 2:13:49.7 + 02:56.8
21 35 Candide Pralong 1990 Switzerland 2:14:04.9 + 03:12.0
22 23 Jonas Baumann 1990 Switzerland 2:14:47.4 + 03:54.5
23 47 Keishin Yoshida 1987 Japan 2:14:52.7 + 03:59.8
24 21 Michal Novak 1996 Czech Republic 2:15:02.3 + 04:09.4
25 30 Thomas Hjalmar Westgård 1995 Ireland 2:15:13.6 + 04:20.7
26 4 Maurice Manificat 1986 France 2:15:27.8 + 04:34.9
27 37 Antoine Cyr 1998 Canada 2:15:31.2 + 04:38.3
28 43 Russell Kennedy 1991 Canada 2:15:45.6 + 04:52.7
29 16 Gus Schumacher 2000 USA 2:15:51.3 + 04:58.4
30 26 Björn Sandström 1995 Sweden 2:16:03.1 + 05:10.2
31 49 Remi Drolet 2000 Canada 2:17:05.7 + 06:12.8
32 20 Perttu Hyvärinen 1991 Finland 2:17:24.0 + 06:31.1
33 15 Lucas Bögl 1990 Germany 2:17:50.1 + 06:57.2
34 22 Irineu Esteve Altimiras 1996 Andorra 2:18:02.2 + 07:09.3
35 57 Kaarel Kasper Korge 1996 Estonia 2:18:09.5 + 07:16.6
36 38 Lauri Lepistö 1996 Finland 2:18:52.3 + 07:59.4
37 36 Hunter Wonders 1998 USA 2:19:21.2 + 08:28.3
38 34 Dominik Bury 1996 Poland 2:19:44.5 + 08:51.6
39 29 Janosch Brugger 1997 Germany 2:19:54.4 + 09:01.5
40 24 Jean Marc Gaillard 1980 France 2:19:56.1 + 09:03.2
41 39 Petr Knop 1994 Czech Republic 2:20:33.5 + 09:40.6
42 52 Takatsugu Uda 1991 Japan 2:20:53.9 + 10:01.0
43 46 Juho Mikkonen 1990 Finland 2:21:25.8 + 10:32.9
44 25 Johan Häggström 1992 Sweden 2:25:08.8 + 14:15.9
45 48 Nail Bashmakov 1995 Kazakhstan 2:25:24.9 + 14:32.0
46 51 Mateusz Haratyk 1998 Poland 2:25:58.4 + 15:05.5
47 59 Philip Bellingham 1991 Australia 2:27:18.6 + 16:25.7
48 40 Adam Fellner 1993 Czech Republic 2:27:45.7 + 16:52.8
49 56 Indulis Bikse 1995 Latvia Lapped + Lapped
50 55 Kacper Antolec 1996 Poland Lapped + Lapped
51 58 Franco Dal Farra 2000 Argentina Lapped + Lapped
52 50 Eun-Ho Kim 1996 South Korea Lapped + Lapped
53 53 Min-Woo Kim 1998 South Korea Lapped + Lapped
DSQ 12 Johannes Høsflot Klæbo 1996 Norway
DNS 41 Yevgeniy Velichko 1987 Kazakhstan
DNS 42 Jonas Bestak 1995 Czech Republic
DNF 31 Vitaliy Pukhkalo 1992 Kazakhstan
DNF 44 Philippe Boucher 1997 Canada
DNF 54 Marko Kilp 1993 Estonia

Info

What WSC 2021
Discipline 50 km C Mass Start
Host Oberstdorf
Nation Germany
Date Sunday 7.Mar 2021
Calendar 2020/2021