Login

Oberstdorf

Result Startlist

Pos # Name Born Nation Time
1 40 Hans Christer Holund 1989 Norway 33:48.7 33:48.7
2 38 Simen Hegstad Krüger 1993 Norway 34:08.9 + 20.2
3 10 Harald Østberg Amundsen 1998 Norway 34:24.3 + 35.6
4 22 Alexander Bolshunov 1996 Russia 34:32.4 + 43.7
5 30 Artem Maltsev 1993 Russia 34:39.4 + 50.7
6 28 Sjur Røthe 1988 Norway 34:44.0 + 55.3
7 19 Martin Johnsrud Sundby 1984 Norway 34:44.6 + 55.9
8 20 Jens Burman 1994 Sweden 34:45.6 + 56.9
9 8 William Poromaa 2000 Sweden 34:51.4 + 01:02.7
10 36 Andrew Musgrave 1990 Great Britain 34:55.0 + 01:06.3
11 24 Ivan Yakimushkin 1996 Russia 34:56.2 + 01:07.5
12 26 Andrey Melnichenko 1992 Russia 35:00.8 + 01:12.1
13 34 Dario Cologna 1986 Switzerland 35:01.9 + 01:13.2
14 46 Clement Parisse 1993 France 35:03.4 + 01:14.7
15 12 Irineu Esteve Altimiras 1996 Andorra 35:07.7 + 01:19.0
16 32 Maurice Manificat 1986 France 35:12.9 + 01:24.2
17 16 Perttu Hyvärinen 1991 Finland 35:13.1 + 01:24.4
18 48 Iivo Niskanen 1992 Finland 35:13.6 + 01:24.9
19 7 Naoto Baba 1996 Japan 35:21.1 + 01:32.4
20 5 Jason Rüesch 1994 Switzerland 35:41.5 + 01:52.8
21 42 Hugo Lapalus 1998 France 35:43.2 + 01:54.5
22 15 Adrien Backscheider 1992 France 35:44.8 + 01:56.1
23 18 Jonas Dobler 1991 Germany 35:46.5 + 01:57.8
24 4 Friedrich Moch 2000 Germany 35:50.7 + 02:02.0
25 3 Beda Klee 1996 Switzerland 35:50.9 + 02:02.2
26 44 Florian Notz 1992 Germany 36:03.7 + 02:15.0
27 39 Scott Patterson 1992 USA 36:10.7 + 02:22.0
28 47 Markus Vuorela 1996 Finland 36:19.0 + 02:30.3
28 50 Lucas Bögl 1990 Germany 36:19.0 + 02:30.3
30 55 Russell Kennedy 1991 Canada 36:22.8 + 02:34.1
31 63 Simeon Hamilton 1987 USA 36:22.9 + 02:34.2
32 31 Dominik Bury 1996 Poland 36:30.9 + 02:42.2
33 43 Imanol Rojo 1990 Spain 36:34.5 + 02:45.8
34 58 David Norris 1990 USA 36:36.3 + 02:47.6
35 13 Michal Novak 1996 Czech Republic 36:39.8 + 02:51.1
36 41 Paul Constantin Pepene 1988 Romania 36:42.7 + 02:54.0
37 45 Karl-Johan Westberg 1992 Sweden 36:43.5 + 02:54.8
38 9 Björn Sandström 1995 Sweden 36:44.4 + 02:55.7
39 73 Takatsugu Uda 1991 Japan 36:45.7 + 02:57.0
40 35 Hiroyuki Miyazawa 1991 Japan 36:49.0 + 03:00.3
41 1 Thomas Hjalmar Westgård 1995 Ireland 36:49.5 + 03:00.8
42 27 Mika Vermeulen 1999 Austria 37:11.8 + 03:23.1
43 51 Petr Knop 1994 Czech Republic 37:15.0 + 03:26.3
44 60 Keishin Yoshida 1987 Japan 37:15.5 + 03:26.8
45 11 Andrew Young 1992 Great Britain 37:29.2 + 03:40.5
46 52 Adam Fellner 1993 Czech Republic 37:30.0 + 03:41.3
47 72 Mikayel Mikayelyan 1999 Armenia 37:39.9 + 03:51.2
47 89 Kaarel Kasper Korge 1996 Estonia 37:39.9 + 03:51.2
49 53 Yevgeniy Velichko 1987 Kazakhstan 37:42.9 + 03:54.2
50 56 Philippe Boucher 1997 Canada 37:48.9 + 04:00.2
51 14 Gus Schumacher 2000 USA 37:51.0 + 04:02.3
52 64 Remi Drolet 2000 Canada 37:51.4 + 04:02.7
53 49 Vitaliy Pukhkalo 1992 Kazakhstan 37:53.4 + 04:04.7
54 17 Roman Furger 1990 Switzerland 38:01.8 + 04:13.1
55 54 Jonas Bestak 1995 Czech Republic 38:06.4 + 04:17.7
56 66 Alvar Johannes Alev 1993 Estonia 38:08.4 + 04:19.7
57 21 Petrica Hogiu 1991 Romania 38:11.4 + 04:22.7
58 97 Kresimir Crnkovic 1995 Croatia 38:12.1 + 04:23.4
59 23 Snorri Einarsson 1986 Iceland 38:13.0 + 04:24.3
60 78 Benjamin Crv 1996 Slovenia 38:13.9 + 04:25.2
61 57 Raimo Vigants 1999 Latvia 38:22.3 + 04:33.6
62 95 James Clugnet 1996 Great Britain 38:37.4 + 04:48.7
63 29 Olzhas Klimin 1996 Kazakhstan 38:40.3 + 04:51.6
64 59 Jan Koristek 1996 Slovakia 38:41.3 + 04:52.6
65 87 Indulis Bikse 1995 Latvia 38:50.3 + 05:01.6
66 65 Martin Himma 1999 Estonia 38:57.5 + 05:08.8
67 77 Graham Ritchie 1998 Canada 39:04.0 + 05:15.3
68 98 Franco Dal Farra 2000 Argentina 39:19.6 + 05:30.9
69 62 Nail Bashmakov 1995 Kazakhstan 39:20.3 + 05:31.6
70 82 Simeon Deyanov 1994 Bulgaria 39:28.0 + 05:39.3
71 106 Mark Chanloung 1995 Thailand 39:34.0 + 05:45.3
72 93 Seve De Campo 1998 Australia 39:41.6 + 05:52.9
73 90 Thibaut De Marre 1998 Belgium 39:45.3 + 05:56.6
74 70 Mateusz Haratyk 1998 Poland 39:50.5 + 06:01.8
75 69 Eun-Ho Kim 1996 South Korea 39:53.8 + 06:05.1
76 83 Vili Crv 1999 Slovenia 39:54.9 + 06:06.2
77 74 Apostolos Angelis 1993 Greece 40:15.0 + 06:26.3
78 111 Martin Troels Møller 1980 Denmark 40:22.1 + 06:33.4
79 76 Ruslan Perekhoda 1987 Ukraine 40:22.3 + 06:33.6
80 67 Strahinja Eric 2000 Bosnia&Herzegovina 40:27.9 + 06:39.2
81 102 Philip Bellingham 1991 Australia 40:29.4 + 06:40.7
82 86 Kacper Antolec 1996 Poland 40:34.2 + 06:45.5
83 79 Jong-Won Jeong 1992 South Korea 40:58.3 + 07:09.6
84 81 Min-Woo Kim 1998 South Korea 41:17.0 + 07:28.3
85 84 Tadevos Poghosyan 1993 Armenia 41:17.1 + 07:28.4
86 92 Aleksandar Ognyanov 2002 Bulgaria 41:29.9 + 07:41.2
87 71 Ömer Ayçiçek 1995 Turkey 41:31.2 + 07:42.5
88 80 Yusuf Emre Firat 2000 Turkey 41:45.7 + 07:57.0
89 96 Todor Malchov 2001 Bulgaria 41:50.8 + 08:02.1
90 104 Niks Saulitis 2001 Latvia 41:58.8 + 08:10.1
91 68 Hamza Dursun 1994 Turkey 41:59.3 + 08:10.6
92 99 Daniel Peshkov 2002 Bulgaria 42:04.3 + 08:15.6
93 88 Dmytro Drahun 1997 Ukraine 42:09.5 + 08:20.8
94 105 Mark Pollock 1992 Australia 42:10.0 + 08:21.3
95 61 Raul Mihai Popa 1997 Romania 42:16.8 + 08:28.1
96 101 Albert Jonsson 1997 Iceland 42:28.1 + 08:39.4
97 107 Lauris Kaparkalejs 2003 Latvia 42:38.6 + 08:49.9
98 85 Amed Oglago 1998 Turkey 42:41.9 + 08:53.2
99 108 Achbadrakh Batmunkh 1994 Mongolia 42:48.3 + 08:59.6
100 110 Joachim Weel Rosbo 1997 Denmark 42:54.1 + 09:05.4
101 75 Milos Milosavljevic 1995 Serbia 43:15.9 + 09:27.2
102 91 Milos Colic 1999 Bosnia&Herzegovina 44:50.8 + 11:02.1
DNS 100 Marko Skender 2001 Croatia
DNS 2 Stefano Gardener 1990 Italy
DNS 25 Davide Graz 2000 Italy
DNS 37 Mirco Bertolina 1991 Italy
DNS 6 Giandomenico Salvadori 1992 Italy
DNF 103 Georgios Anastasiadis 2004 Greece
DNF 109 Titouan Serot 1999 Belgium
DNF 33 Joni Mäki 1995 Finland
DNF 94 Nikolaos Tsourekas 1999 Greece

Info

What WSC 2021
Discipline 15 km F
Host Oberstdorf
Nation Germany
Date Wednesday 3.Mar 2021
Calendar 2020/2021