Login

Nové Město na Moravě

Result Startlist

Pos # Name Born Nation Time
1 1 Alexander Bolshunov 1996 Russia 37:01.3 37:01.3
2 7 Johannes Høsflot Klæbo 1996 Norway 37:48.0 + 46.7
3 8 Simen Hegstad Krüger 1993 Norway 37:48.5 + 47.2
4 3 Sjur Røthe 1988 Norway 37:49.0 + 47.7
5 2 Iivo Niskanen 1992 Finland 37:57.5 + 56.2
6 4 Andrey Melnichenko 1992 Russia 38:33.6 + 01:32.3
7 6 Perttu Hyvärinen 1991 Finland 38:44.9 + 01:43.6
8 10 Didrik Tønseth 1991 Norway 38:45.0 + 01:43.7
9 5 Jean Marc Gaillard 1980 France 38:47.9 + 01:46.6
10 16 Francesco De Fabiani 1993 Italy 39:27.5 + 02:26.2
11 13 Clement Parisse 1993 France 39:32.0 + 02:30.7
12 18 Ristomatti Hakola 1991 Finland 39:32.8 + 02:31.5
13 20 Andrey Larkov 1989 Russia 39:33.3 + 02:32.0
14 15 Artem Maltsev 1993 Russia 39:34.1 + 02:32.8
15 14 Adrien Backscheider 1992 France 39:34.9 + 02:33.6
16 17 Florian Notz 1992 Germany 39:35.4 + 02:34.1
17 12 Irineu Esteve Altimiras 1996 Andorra 39:37.2 + 02:35.9
18 11 Hugo Lapalus 1998 France 39:47.4 + 02:46.1
19 33 Calle Halfvarsson 1989 Sweden 39:56.7 + 02:55.4
20 9 Alexey Chervotkin 1995 Russia 39:56.9 + 02:55.6
21 21 Jonas Dobler 1991 Germany 40:03.1 + 03:01.8
22 25 Daniel Rickardsson 1982 Sweden 40:04.9 + 03:03.6
23 24 Alexander Bessmertnykh 1986 Russia 40:06.8 + 03:05.5
24 28 Valentin Chauvin 1995 France 40:27.8 + 03:26.5
25 31 Giandomenico Salvadori 1992 Italy 40:38.5 + 03:37.2
26 22 Beda Klee 1996 Switzerland 40:39.5 + 03:38.2
27 19 Andrew Young 1992 United Kingdom 40:40.0 + 03:38.7
28 34 Jonas Baumann 1990 Switzerland 40:40.6 + 03:39.3
29 23 Gjøran Tefre 1994 Norway 40:42.3 + 03:41.0
30 27 David Norris 1990 USA 40:45.1 + 03:43.8
31 49 Ermil Vokuev 1992 Russia 40:47.4 + 03:46.1
32 41 Dietmar Nöckler 1988 Italy 41:01.6 + 04:00.3
33 36 Dominik Bury 1996 Poland 41:15.0 + 04:13.7
34 29 Jens Burman 1994 Sweden 41:16.6 + 04:15.3
35 26 Imanol Rojo 1990 Spain 41:18.5 + 04:17.2
36 37 Paul Constantin Pepene 1988 Romania 41:29.1 + 04:27.8
37 46 Thomas Wick 1991 Germany 41:40.7 + 04:39.4
38 40 Petr Knop 1994 Czech Republic 41:46.6 + 04:45.3
39 39 Adam Fellner 1993 Czech Republic 41:58.1 + 04:56.8
40 44 William Poromaa 2000 Sweden 42:05.2 + 05:03.9
41 64 Emil Iversen 1991 Norway 42:08.6 + 05:07.3
42 45 Vitaliy Pukhkalo 1992 Kazakhstan 42:13.9 + 05:12.6
43 30 Jules Chappaz 1999 France 42:20.0 + 05:18.7
44 48 Thomas Hjalmar Westgård 1995 Ireland 42:25.7 + 05:24.4
45 32 Naoto Baba 1996 Japan 42:34.4 + 05:33.1
46 51 Markus Vuorela 1996 Finland 42:55.0 + 05:53.7
47 42 Janosch Brugger 1997 Germany 43:06.6 + 06:05.3
48 50 Roman Furger 1990 Switzerland 43:23.1 + 06:21.8
49 58 Livio Bieler 1993 Switzerland 43:28.0 + 06:26.7
50 53 Fredrik Andersson 1998 Sweden 43:37.0 + 06:35.7
51 47 Hiroyuki Miyazawa 1991 Japan 43:44.0 + 06:42.7
52 62 Jonas Eriksson 1997 Sweden 43:49.4 + 06:48.1
53 52 Jan Koristek 1996 Slovakia 43:58.8 + 06:57.5
54 54 Yevgeniy Velichko 1987 Kazakhstan 44:12.5 + 07:11.2
55 60 Miroslav Rypl 1992 Czech Republic 44:13.2 + 07:11.9
56 57 Tomas Kalivoda 1998 Czech Republic 44:21.0 + 07:19.7
57 55 Jincai Shang 1993 China 44:29.0 + 07:27.7
58 61 Jonas Bestak 1995 Czech Republic 44:55.4 + 07:54.1
59 66 Mateusz Haratyk 1998 Poland 45:00.9 + 07:59.6
60 71 Andreas Katz 1988 Germany 45:13.5 + 08:12.2
61 63 Aleksandr Terentev 1999 Russia 45:19.5 + 08:18.2
62 65 Vladimir Kozlovsky 1999 Czech Republic 45:19.8 + 08:18.5
63 69 Olzhas Klimin 1996 Kazakhstan 45:29.7 + 08:28.4
64 68 Ian Torchia 1996 USA 45:58.8 + 08:57.5
65 67 Konstantin Bortsov 1995 Kazakhstan 46:11.2 + 09:09.9
66 72 Tomas Lukes 2000 Czech Republic 46:38.8 + 09:37.5
67 74 Michal Skowron 1998 Poland 47:36.6 + 10:35.3
68 75 Oleksii Krasovskyi 1994 Ukraine 48:15.3 + 11:14.0
69 73 Ludek Seller 1995 Czech Republic Lapped + Lapped
70 77 Tomas Dufek 2000 Czech Republic Lapped + Lapped
71 56 Entemake Maowulietibieke 1996 China Lapped + Lapped
72 70 Petrica Hogiu 1991 Romania Lapped + Lapped
73 76 Yan Kostruba 1999 Ukraine Lapped + Lapped
DNS 38 Keishin Yoshida 1987 Japan
DNS 43 Lucas Bögl 1990 Germany
DNS 59 Asset Dyussenov 1997 Kazakhstan
DNF 35 Snorri Einarsson 1986 Iceland

Info

What World Cup
Discipline 15 km C Pursuit
Host Nové Město na Moravě
Nation Czech Republic
Date Sunday 19.Jan 2020
Calendar 2019/2020