Login

Dresden

Result Startlist

Pos # Name Born Nation Time
1 1-1 Renaud Jay 1991 France 14:30.6 14:30.6
1 1-2 Lucas Chanavat 1994 France 14:30.6 14:30.6
2 21-1 Marcus Grate 1996 Sweden 14:30.7 + 00.1
2 21-2 Johan Häggström 1992 Sweden 14:30.7 + 00.1
3 4-1 Andrey Krasnov 1994 Russia 14:30.8 + 00.2
3 4-2 Gleb Retivykh 1991 Russia 14:30.8 + 00.2
4 17-1 Håvard Solås Taugbøl 1993 Norway 14:31.2 + 00.6
4 17-2 Sindre Bjørnestad Skar 1992 Norway 14:31.2 + 00.6
5 5-1 Pål Trøan Aune 1992 Norway 14:31.5 + 00.9
5 5-2 Eirik Brandsdal 1986 Norway 14:31.5 + 00.9
6 3-1 Stefan Zelger 1995 Italy 14:37.2 + 06.6
6 3-2 Federico Pellegrino 1990 Italy 14:37.2 + 06.6
7 2-1 Valentin Chauvin 1995 France 14:37.5 + 06.9
7 2-2 Richard Jouve 1994 France 14:37.5 + 06.9
8 19-1 James Clugnet 1996 United Kingdom 14:37.7 + 07.1
8 19-2 Andrew Young 1992 United Kingdom 14:37.7 + 07.1
9 7-1 Erwan Käser 1992 Switzerland 14:37.8 + 07.2
9 7-2 Roman Schaad 1993 Switzerland 14:37.8 + 07.2
10 10-1 Luka Markun 1998 Slovenia 14:37.8 + 07.2
10 10-2 Miha Simenc 1995 Slovenia 14:37.8 + 07.2
11 20-1 Oskar Svensson 1995 Sweden Semifinal + Semifinal
11 20-2 Teodor Peterson 1988 Sweden Semifinal + Semifinal
12 23-1 Janik Riebli 1998 Switzerland Semifinal + Semifinal
12 23-2 Jovian Hediger 1990 Switzerland Semifinal + Semifinal
13 16-1 Ristomatti Hakola 1991 Finland Semifinal + Semifinal
13 16-2 Joni Mäki 1995 Finland Semifinal + Semifinal
14 25-1 Graham Ritchie 1998 Canada Semifinal + Semifinal
14 25-2 Bob Thompson 1991 Canada Semifinal + Semifinal
15 9-1 Benjamin Moser 1997 Austria Semifinal + Semifinal
15 9-2 Tobias Habenicht 1993 Austria Semifinal + Semifinal
16 22-1 Lauri Vuorinen 1995 Finland Semifinal + Semifinal
16 22-2 Verneri Suhonen 1997 Finland Semifinal + Semifinal
17 11-1 Anian Sossau 2000 Germany Semifinal + Semifinal
17 11-2 Max Olex 1989 Germany Semifinal + Semifinal
18 28-1 Entemake Maowulietibieke 1996 China Semifinal + Semifinal
18 28-2 Sun Qinghai 1988 China Semifinal + Semifinal
19 12-1 Marko Kilp 1993 Estonia Semifinal + Semifinal
19 12-2 Henri Roos 1998 Estonia Semifinal + Semifinal
20 26-1 Pierre Grall-Johnson 1999 Canada Semifinal + Semifinal
20 26-2 Antoine Cyr 1998 Canada Semifinal + Semifinal
21 27-1 James Clinton Schoonmaker 2000 USA Semifinal + Semifinal
21 27-2 Kevin Bolger 1993 USA Semifinal + Semifinal
22 8-1 Mateusz Haratyk 1998 Poland Semifinal + Semifinal
22 8-2 Maciej Starega 1990 Poland Semifinal + Semifinal
23 18-1 Aleksandr Terentev 1999 Russia Semifinal + Semifinal
23 18-2 Andrey Sobakarev 1996 Russia Semifinal + Semifinal
24 6-1 Maicol Rastelli 1991 Italy Semifinal + Semifinal
24 6-2 Michael Hellweger 1996 Italy Semifinal + Semifinal
25 24-1 Ludek Seller 1995 Czech Republic Semifinal + Semifinal
25 24-2 Ondrej Cerny 1999 Czech Republic Semifinal + Semifinal
26 14-1 Lukas Mrkonjic 1999 Austria Semifinal + Semifinal
26 14-2 Michael Föttinger 1997 Austria Semifinal + Semifinal
27 29-1 Philip Bellingham 1991 Australia Semifinal + Semifinal
27 29-2 Seve De Campo 1998 Australia Semifinal + Semifinal
28 15-1 Maxim Cervinka 2000 Germany Semifinal + Semifinal
28 15-2 Jonas Schroeter 2000 Germany Semifinal + Semifinal
29 30-1 Kuerbanjiang Wuerkaixi 2000 China Semifinal + Semifinal
29 30-2 Meng Wei 1996 China Semifinal + Semifinal
30 13-1 Yan Kostruba 1999 Ukraine Semifinal + Semifinal
30 13-2 Oleksii Krasovskyi 1994 Ukraine Semifinal + Semifinal
31 31-1 Jaunius Drusys 1995 Lithuania Semifinal + Semifinal
31 31-2 Stepan Terentjev 1996 Lithuania Semifinal + Semifinal

Info

What World Cup
Discipline Team Sprint F
Host Dresden
Nation Germany
Date Sunday 12.Jan 2020
Calendar 2019/2020