Login

Steinbach-Hallenberg

Result Startlist

Pos # Name Born Nation Time
1 85 Sandra Ringwald 1990 Germany 14:13.0 14:13.0
2 95 Nicole Fessel 1983 Germany 14:17.7 + 04.7
3 86 Antonia Fräbel 1997 Germany 14:25.1 + 12.1
4 80 Katherine Sauerbrey 1997 Germany 14:32.8 + 19.8
5 94 Victoria Carl 1995 Germany 14:40.7 + 27.7
6 93 Julia Belger 1994 Germany 14:41.2 + 28.2
7 91 Elisabeth Schicho 1991 Germany 14:46.6 + 33.6
8 88 Theresa Eichhorn 1992 Germany 14:47.5 + 34.5
9 82 Hanna Kolb 1991 Germany 14:54.3 + 41.3
10 84 Pia Fink 1995 Germany 15:03.7 + 50.7
11 90 Lucia Joas 1991 Germany 15:10.7 + 57.7
12 87 Eva Wolf 1993 Germany 15:15.9 + 01:02.9
13 92 Monique Siegel 1989 Germany 15:16.3 + 01:03.3
14 79 Coletta Rydzek 1997 Germany 15:17.8 + 01:04.8
15 89 Laura Gimmler 1993 Germany 15:23.7 + 01:10.7
16 83 Sofie Krehl 1995 Germany 15:26.9 + 01:13.9
17 81 Nadine Herrmann 1995 Germany 15:32.2 + 01:19.2
18 78 Anne Winkler 1994 Germany 15:47.2 + 01:34.2
19 98 Hannah Ellgass 1998 SV Eglofs 15:48.8 + 01:35.8
20 74 Jenny Mann 1996 Germany 15:50.3 + 01:37.3
21 111 Lena Bächle 1999 SV Oberteisendorf 15:55.8 + 01:42.8
22 101 Katharina Baum 1998 SZ Brend 16:09.6 + 01:56.6
23 110 Marie Herklotz 1999 SG Holzhau 16:11.1 + 01:58.1
24 75 Jana Klaiber 1997 SC Enzklösterle 16:11.5 + 01:58.5
24 76 Urszula Letocha 1994 Poland 16:11.5 + 01:58.5
26 105 Simone Willibald 1999 SC Bad Tölz 16:15.1 + 02:02.1
27 96 Celine Mayer 1998 Germany 16:24.1 + 02:11.1
28 104 Anna-Maria Dietze 1999 Germany 16:31.0 + 02:18.0
29 102 Annika Fichter 1998 SV St. Georgen 16:35.0 + 02:22.0
30 77 Lisa Dotzauer 1997 VSC Klingenthal 16:36.7 + 02:23.7
31 114 Johanna Knoepfle 1999 SC Langenordnach 16:45.2 + 02:32.2
32 122 Anne Gundelwein 1999 SV 90 Gräfenroda E.V. 16:47.7 + 02:34.7
33 125 Rebecca Färber 1999 SWV Goldlauter Heidersbach 16:48.8 + 02:35.8
34 99 Mara Niedling 1998 SWV Goldlauter 16:53.8 + 02:40.8
35 100 Alexandra Danner 1999 SC Lenggries 16:54.8 + 02:41.8
36 97 Franziska Willibald 1998 SC Bad Tölz 17:04.9 + 02:51.9
37 112 Lea Heckmair 1999 SC Oberstdorf 17:08.4 + 02:55.4
38 109 Kim Hager 1999 SC Gefrees 17:08.7 + 02:55.7
39 115 Angelina Franke 1999 WSC Erzgebirge Oberwiesenthal 17:09.4 + 02:56.4
40 117 Katharina Puff 1999 SC Bayrischzell 17:11.1 + 02:58.1
41 119 Anja König 1999 SC Ruhpolding 17:11.2 + 02:58.2
42 71 Mia Serratore 1996 Big Thunder Nordic Ski Club 17:14.7 + 03:01.7
43 127 Sophia Schrenk 1999 SKG Gersfeld 17:15.9 + 03:02.9
44 118 Mina Thannheimer 1999 SC Oberstdorf 17:24.5 + 03:11.5
45 128 Sophia Scherm 1999 SC Fischen 17:30.9 + 03:17.9
46 106 Celine Riess 1998 TV 1862 Gefrees 17:36.5 + 03:23.5
47 113 Lisa Schafroth 1999 SC Oberstaufen 17:40.0 + 03:27.0
48 69 Katharina Lang 1996 SC Bodenmal 17:49.5 + 03:36.5
49 126 Anabel Marie Wilke 1999 SC Usseln 17:50.0 + 03:37.0
50 116 Charlotte Kuepper 1999 SK Wunderthausen 17:50.1 + 03:37.1
51 70 Delphine Duvernay Tardif 1996 Monterski 17:55.4 + 03:42.4
52 103 Melina Schoettes 1998 SC Oberhundem 18:00.8 + 03:47.8
53 72 Laura Leclair 1997 Chelsea Nordiq 18:24.0 + 04:11.0
54 123 Franziska Ochsenreiter 1999 SC Scheidegg 18:29.4 + 04:16.4
55 120 Nina Voelckel 1999 TSV Retterode 18:36.0 + 04:23.0
56 124 Selina Sachs 1999 WSV Oberwarmensteinach 18:39.0 + 04:26.0
57 121 Katharina Brutscher 1999 SC Oberstdorf 18:58.2 + 04:45.2
58 107 Anna Goodwin 0999 Hollyburn Cross Country Ski Club 19:06.4 + 04:53.4
59 108 Camila de Torres Curth 1999 Cab 20:00.7 + 05:47.7
60 129 Juliana Dienst 1999 SK Wunderthausen 20:41.4 + 06:28.4
DNF 73 Lisa Scheufele 1995 SC Traunstein

Info

What National Championship
Discipline 5 km C
Host Steinbach-Hallenberg
Nation Germany
Date Saturday 30.Jan 2016
Calendar 2015/2016