Alpine
Biathlon
Cross-Country
Nor.Combined
Ski Jumping
Speed Skating
Fantasy
Home
Events & Results
Ranking
Hall of Fame
Sprint Classic - Sapporo
Cross-Country, World Championship, Thursday 22.Feb 2007, Japan
History
Results
Startlist
Show more
Pos
BiB
Name
Born
Nation
Time
1
7
Svartedal
Jens Arne
1976
Norway
2
5
Larsson
Mats
1980
Sweden
3
4
Rønning
Eldar
1982
Norway
4
6
Lind
Björn
1978
Sweden
5
1
Newell
Andrew
1983
USA
6
3
Jönsson
Emil
1985
Sweden
7
2
Hjelmeset
Odd-Bjørn
1971
Norway
8
9
Rotchev
Vassili
1980
Russia
9
12
Strandvall
Matias
1985
Finland
10
13
Krezelok
Janusz
1974
Poland
11
11
Lassila
Kalle
1985
Finland
12
16
Miranda
Cyril
1985
France
13
17
Pyykönen
Lauri
1978
Finland
14
30
Wenzl
Josef
1984
Germany
15
10
Devjatiarov Jr.
Mikhail
1985
Russia
16
19
Kozisek
Dusan
1983
Czechia
17
23
Poltoranin
Alexey
1987
Kazakhstan
18
24
Hetland
Tor Arne
1974
Norway
19
25
Chebotko
Nikolay
1982
Kazakhstan
20
14
Morilov
Nikolay
1986
Russia
21
15
Koos
Torin
1980
USA
22
18
Myhlback
Petter
1976
Sweden
23
21
Frasnelli
Loris
1979
Italy
24
29
Simonlatser
Timo
1986
Estonia
25
20
Onda
Yuichi
1980
Japan
26
22
Cherepanov
Sergey
1986
Kazakhstan
27
26
Stöggl
Thomas
1977
Austria
28
27
Kreczmer
Maciej
1981
Poland
29
28
Narusk
Priit
1977
Estonia
30
-
Crooks
Sean
1983
Canada
31
-
Cook
Chris
1980
USA
32
-
Yamagishi
Osamu
1979
Japan
33
-
Eigenmann
Christoph
1979
Switzerland
34
-
Putsko
Olexander
1981
Ukraine
35
-
Leybyuk
Roman
1977
Ukraine
36
-
Otcenas
Martin
1987
Slovakia
37
-
Murray
Paul
1977
Australia
38
-
Kershaw
Devon
1982
Canada
39
-
Kuhn
Stefan
1979
Canada
40
-
Wurm
Harald
1984
Austria
41
-
Xia
Wan
1981
China
42
-
Fafalis
Lefteris
1976
Greece
43
-
Stockinger
Martin
1984
Austria
44
-
Brodar
Nejc
1982
Slovenia
45
-
Gumenyak
Mikhail
1980
Ukraine
46
-
Kraas
Oliver
1975
South Africa
47
-
Flora
Lars
1978
USA
48
-
Qinghai
Sun
1988
China
49
-
Sim
Ben
1985
Australia
50
-
Ivanou
Aliaksei
1980
Belarus
51
-
Soulie
Francois
1978
Andorra
52
-
Tagscherer
Zoltan
1976
Hungary
53
-
Shtun
Vitaliy
1986
Ukraine
54
-
Antal
Zsolt
1972
Romania
55
-
Kim
Hak-Jin
1990
South Korea
56
-
Kuzmin
Daniel
1978
Israel
57
-
Tsinzov
Veselin
1986
Bulgaria
58
-
Wenyou
Bian
1985
China
59
-
Oğlago
Sebahattin
1984
Turkey
60
-
Peters
Kari
1985
Luxembourg
61
-
Tagscherer
Imre
1972
Hungary
62
-
Kizilarslan
Muhammet
1986
Turkey
63
-
Widmer
Philip
1983
Canada
64
-
Songtao
Wang
1985
China
65
-
Hollo
Matyas
1977
Hungary
66
-
Cseke
Csaba
1974
Hungary
67
-
Sargsyan
Hovhannes
1987
Armenia
68
-
Sahradyan
Karapet
1986
Armenia
69
-
Moschovakos
Grigoris
1978
Greece
70
-
Soghoyan
Mayis
1985
Armenia
71
-
Kalofyris
Nikos
1970
Greece
72
-
Melikyan
Armen
1989
Armenia
73
-
Eason
Alan
1970
Great Britain
74
-
Teklemariam
Robel Zemichael
1974
Ethiopia
75
-
Freitas
Helio
1969
Brazil
76
-
Morrish
Rory
1968
Ireland
77
-
Silva
Danny
1973
Portugal
78
-
Boit
Philip
1971
Kenya
DSQ
-
Darragon
Roddy
1983
France
DSQ
-
Kümmel
Peeter
1982
Estonia
DSQ
-
Pasini
Renato
1977
Italy
DSQ
-
Shiriaev
Sergey
1983
Russia
DSQ
8
Kochevoy
Yevgeniy
1984
Kazakhstan