Alpine
Biathlon
Cross-Country
Nor.Combined
Ski Jumping
Speed Skating
Fantasy
Home
Events & Results
Ranking
Hall of Fame
Sprint Classic - Almaty
Cross-Country, Universiade, Thursday 2.Feb 2017, Kazakhstan
History
Results
Startlist
Show more
Pos
BiB
Name
Born
Nation
Time
1
10
Lyuft
Ivan
1998
Kazakhstan
2
5
Frolov
Vladimir
1994
Russia
3
11
Berezin
Egor
1992
Russia
4
6
Klimin
Olzhas
1996
Kazakhstan
5
9
Gavrilov
Yuriy
1991
Russia
6
4
Malyshev
Alexandr
1989
Kazakhstan
7
19
Tarasov
Roman
1993
Russia
8
21
Uda
Akihito
1995
Japan
9
7
Rypl
Miroslav
1992
Czechia
10
8
Rakhimbayev
Daulet
1992
Kazakhstan
11
20
Voranau
Aliaksandr
1990
Belarus
12
3
Bjerkrheim
Kjetil Andre
1993
Norway
13
13
Krasovskyi
Oleksii
1994
Ukraine
14
14
Lytnev
Sergey
1996
Russia
15
16
Rostovtsev
Dmitriy
1993
Russia
16
22
Sulek
Miroslav
1993
Slovakia
17
23
Mikayelyan
Sergey
1992
Armenia
18
24
Morin
Alexis
1993
Canada
19
25
Saladkou
Aliaksandr
1992
Belarus
20
29
Antolec
Kacper
1996
Poland
21
2
Bortsov
Konstantin
1995
Kazakhstan
22
15
Sato
Tomoki
1993
Japan
23
17
Winker
Christian
1996
Germany
24
18
Psenicka
Jakub
1991
Czechia
25
30
Grav
Jørgen
1992
Norway
26
1
Schwartz
Louis
1995
France
27
12
Fujinoki
Hikari
1993
Japan
28
26
Hammer
Simon
1994
Switzerland
29
27
Dursun
Hamza
1994
Turkey
30
28
Hammer
Reto
1992
Switzerland
31
-
Chuchuganov
Yordan
1996
Bulgaria
32
-
Lazorak
Volodymyr
1994
Ukraine
33
-
Bril
Dawid
1994
Poland
34
-
Chychykau
Aleh
1996
Belarus
35
-
Suzuki
Takahiro
1993
Japan
36
-
Nicollier
Philippe
1994
Switzerland
37
-
Dumas
William
1996
Canada
38
-
Rucki
Bartlomiej
1995
Poland
39
-
Lee
Geon-Yong
1993
South Korea
40
-
Yaremenko
Kostyantyn
1994
Ukraine
41
-
Hulbak
Ole
1994
Norway
42
-
Friedrich
Christian
1997
Germany
43
-
Pradziad
Andrzej
1994
Poland
44
-
Becchis
Emanuele
1993
Italy
44
-
Yakimenka
Dzmitry
1994
Belarus
46
-
Baasansuren
Amarsanaa
1994
Mongolia
47
-
Marchenko
Andriy
1994
Ukraine
48
-
Michalovsky
Rudolf
1992
Slovakia
49
-
Jakeliunas
Lukas
1992
Lithuania
50
-
Cascagnette
Jordan
1991
Canada
51
-
Alraun
Fabian
1991
Germany
52
-
Alraun
Tobias
1997
Germany
53
-
Chelenko
Oleksandr
1995
Ukraine
54
-
Bang Pederson
Bendik
1992
Norway
55
-
Baba
Naoto
1996
Japan
56
-
Vincent
Mason
1995
USA
57
-
Shields
Gavin
1994
Canada
58
-
Batmunkh
Achbadrakh
1994
Mongolia
59
-
Carlet
Alessandro
1995
Italy
60
-
Riseth
Jonas
1994
Norway
61
-
Thompson
Conor
1994
Canada
62
-
Zharkymbaev
Tariel
1996
Kyrgyzstan
63
-
Montgomery
Nick
1993
Australia
64
-
Ayçiçek
Ömer
1995
Turkey
65
-
Lee
Jae-Bong
1994
South Korea
66
-
Drahun
Dmytro
1997
Ukraine
67
-
Hollman
Mitchell
1996
USA
68
-
Du
Yunpengfei
1995
China
69
-
Wolfenden
Imran
1996
USA
70
-
Urtnasan
Batjargal
1989
Mongolia
71
-
Nie
Han
1995
China
72
-
Geisen
Kevin
1996
USA
73
-
Cho
Young-Chan
1995
South Korea
74
-
Hanson
Leif
1995
USA
75
-
Stanek
Nejc
1994
Slovenia
76
-
Wiswell
Sam
1994
USA
77
-
Tian
Jun
1992
China
DNS
-
Malyshev
Sergey
1994
Kazakhstan
DNS
-
Pouye
Alexandre
1993
France
DNS
-
Antos
Jakub
1994
Czechia
DNS
-
Fellner
Adam
1993
Czechia
DNS
-
Pomeroy
Carrington
1993
Canada