Alpine
Biathlon
Cross-Country
Nor.Combined
Ski Jumping
Speed Skating
Fantasy
Home
Events & Results
Ranking
Hall of Fame
Calendar
Main
Complete
World Cup
Championships
Alpen Cup
Australia New Zealand Cup
Balkan Cup
Eastern Europe Cup
Far East Cup
Nor-Am Cup
Scandinavian Cup
Slavic Cup
South America Cup
US Super Tour
Long-distance
National Championships
2009/2010
---
2024/2025
2023/2024
2022/2023
2021/2022
2020/2021
2019/2020
2018/2019
2017/2018
2016/2017
2015/2016
2014/2015
2013/2014
2012/2013
2011/2012
2010/2011
2009/2010
2008/2009
2007/2008
2006/2007
2005/2006
2004/2005
2003/2004
2002/2003
2001/2002
2000/2001
1999/2000
1998/1999
1997/1998
1996/1997
1995/1996
1994/1995
1993/1994
1992/1993
1991/1992
1990/1991
1989/1990
1988/1989
1987/1988
1986/1987
1985/1986
1984/1985
1983/1984
1982/1983
1981/1982
1980/1981
1979/1980
1978/1979
1977/1978
1976/1977
1975/1976
1974/1975
1973/1974
1972/1973
1971/1972
1970/1971
1969/1970
1968/1969
1967/1968
1966/1967
1965/1966
1964/1965
1963/1964
1962/1963
1961/1962
1960/1961
1959/1960
1958/1959
1957/1958
1956/1957
1955/1956
1954/1955
1953/1954
1952/1953
1951/1952
1950/1951
1949/1950
1948/1949
1947/1948
1946/1947
1945/1946
1939/1940
1938/1939
1937/1938
1936/1937
1935/1936
1934/1935
1933/1934
1932/1933
1931/1932
1930/1931
1929/1930
1928/1929
1927/1928
1926/1927
1925/1926
1924/1925
1923/1924
1922/1923
1921/1922
1920/1921
1919/1920
1918/1919
1917/1918
1916/1917
1915/1916
1914/1915
1913/1914
1912/1913
1911/1912
1910/1911
1909/1910
1907/1908
1906/1907
1905/1906
1903/1904
1902/1903
1901/1902
1900/1901
1899/1900
Men
Women
Date
Host
Discipline
Result
21.11
Beitostølen
15 km F
R. Hafsås
V. Vittoz
M. Heikkinen
22.11
Beitostølen
4x10 km Relay
Norway
Russia
Germany
28.11
Ruka - Kuusamo
Sprint C
O. Hattestad
Ã. Pettersen
N. Kriukov
29.11
Ruka - Kuusamo
15 km C
P. Northug
M. Vylegzhanin
A. Legkov
05.12
Düsseldorf
Sprint F
A. Petukhov
A. Gløersen
E. Brandsdal
06.12
Düsseldorf
Team Sprint F
Russia
Norway
Sweden
12.12
Davos
15 km F
M. Heikkinen
M. Hellner
M. Manificat
13.12
Davos
Sprint F
J. Dahl
P. Northug
A. Petukhov
19.12
Rogla
Sprint C
P. Northug
T. Angerer
J. Modin
20.12
Rogla
30 km C Mass Start
P. Northug
A. Legkov
M. Vylegzhanin
01.01
TDS
Oberhof
3.75 km F Prolog
P. Northug
M. Hellner
A. Teichmann
02.01
TDS
Oberhof
15 km C Handicap
P. Northug
M. Vylegzhanin
M. Heikkinen
03.01
TDS
Oberhof
Sprint C
E. Rønning
P. Northug
A. Teichmann
04.01
TDS
Praha
Sprint F
E. Jönsson
M. Hellner
S. Østensen
06.01
TDS
Cortina-Toblach/Dobbiaco
35 km F Handicap
P. Northug
D. Cologna
M. Hellner
07.01
TDS
Toblach / Dobbiaco
10 km C
D. Rickardsson
L. Bauer
P. Northug
09.01
TDS
Val di Fiemme
20 km C Mass Start
L. Bauer
P. Northug
A. Teichmann
10.01
TDS
Val di Fiemme
10 km F Handicap
L. Bauer
M. Hellner
J. Gaillard
10.01
TDS
Tour de Ski
Stage Race
L. Bauer
P. Northug
D. Cologna
16.01
Otepää
15 km C
L. Bauer
A. Veerpalu
J. Mae
17.01
Otepää
Sprint C
E. Jönsson
O. Hattestad
N. Kriukov
22.01
Rybinsk
Sprint F
N. Morilov
A. Petukhov
N. Kriukov
23.01
Rybinsk
Duathlon 15+15 km
A. Zhmurko
I. Chernousov
S. Shiriaev
24.01
Rybinsk
Team Sprint F
Russia
Italy
Germany
05.02
Canmore, AB
15 km F
G. Di Centa
P. Piller Cottrer
D. Cologna
06.02
Canmore, AB
Sprint C
E. Jönsson
J. Dahl
D. Cologna
15.02
OWG
Whistler, BC
15 km F
D. Cologna
P. Piller Cottrer
L. Bauer
17.02
OWG
Whistler, BC
Sprint C
N. Kriukov
A. Panzhinskiy
P. Northug
20.02
OWG
Whistler, BC
Duathlon 15+15 km
M. Hellner
T. Angerer
J. Olsson
22.02
OWG
Whistler, BC
Team Sprint F
Norway
Germany
Russia
24.02
OWG
Whistler, BC
4x10 km Relay
Sweden
Norway
Czechia
28.02
OWG
Whistler, BC
50 km C Mass Start
P. Northug
A. Teichmann
J. Olsson
06.03
Lahti
Duathlon 15+15 km
M. Manificat
L. Bauer
I. Chernousov
07.03
Lahti
4x10 km Relay
Norway
Germany
11.03
Drammen
Sprint C
E. Jönsson
P. Northug
A. Newell
13.03
Holmenkollen
50 km F Mass Start
P. Northug
P. Piller Cottrer
V. Vittoz
14.03
Holmenkollen
Sprint F
A. Gløersen
A. Petukhov
M. Hellner
17.03
WCF
Stockholm
Sprint C
N. Kriukov
P. Northug
E. Jönsson
19.03
WCF
Falun
3,3 km C Prolog
D. Cologna
M. Larsson
M. Vylegzhanin
20.03
WCF
Falun
Duathlon 10+10 km
P. Northug
T. Angerer
L. Bauer
21.03
WCF
Falun
15 km F Handicap
M. Manificat
M. Vylegzhanin
V. Vittoz
21.03
WCF
World Cup Final
Stage Race
P. Northug
M. Manificat
M. Hellner