Login

Oberstdorf

Results Startlist

# SJ-pos CC-pos Name Born Nation Time
1 226 Jarl Magnus Riiber 1997 Norway 26:30.7 26:30.7
2 131 Jens Lurås Oftebro 2000 Norway 26:36.7 + 06.0
3 319 Franz-Josef Rehrl 1993 Austria 26:38.7 + 08.0
4 1412 Jørgen Graabak 1991 Norway 27:14.5 + 43.8
5 169 Fabian Rießle 1990 Germany 27:15.4 + 44.7
6 921 Martin Fritz 1994 Austria 27:16.1 + 45.4
7 430 Espen Bjørnstad 1993 Norway 27:17.8 + 47.1
8 232 Ilkka Herola 1995 Finland 27:18.2 + 47.5
9 624 Manuel Faißt 1993 Germany 27:20.0 + 49.3
10 529 Akito Watabe 1988 Japan 27:22.7 + 52.0
11 1222 Laurent Muhlethaler 1997 France 27:29.0 + 58.3
12 187 Magnus Krog 1987 Norway 27:30.5 + 59.8
13 216 Lukas Klapfer 1985 Austria 27:33.5 + 01:02.8
14 199 Johannes Lamparter 2001 Austria 27:35.4 + 01:04.7
15 1127 Hideaki Nagai 1983 Japan 27:35.4 + 01:04.7
16 1518 Ryota Yamamoto 1997 Japan 27:38.8 + 01:08.1
17 228 Espen Andersen 1993 Norway 27:44.1 + 01:13.4
18 311 Vinzenz Geiger 1997 Germany 27:50.4 + 01:19.7
19 733 Einar Lurås Oftebro 1998 Norway 28:00.8 + 01:30.1
20 1728 Yoshito Watabe 1991 Japan 28:10.0 + 01:39.3
21 2515 Philipp Orter 1994 Austria 28:17.8 + 01:47.1
22 2811 Lukas Greiderer 1993 Austria 28:17.9 + 01:47.2
23 1334 Szczepan Kupczak 1992 Poland 28:18.0 + 01:47.3
24 2423 Antoine Gérard 1995 France 28:28.8 + 01:58.1
25 1039 Kristjan Ilves 1996 Estonia 28:34.2 + 02:03.5
26 2625 Thomas Wolfgang Jöbstl 1995 Austria 28:43.1 + 02:12.4
27 354 Johannes Rydzek 1991 Germany 28:46.8 + 02:16.1
28 3020 Jan Vytrval 1998 Czech Republic 28:47.1 + 02:16.4
29 345 Eric Frenzel 1988 Germany 28:51.5 + 02:20.8
30 383 Alessandro Pittin 1990 Italy 29:08.6 + 02:37.9
31 2932 Terence Weber 1996 Germany 29:17.7 + 02:47.0
32 2038 Martin Hahn 1997 Germany 29:27.9 + 02:57.2
33 3235 Julian Schmid 1999 Germany 30:02.2 + 03:31.5
34 3916 Eero Hirvonen 1996 Finland 30:04.1 + 03:33.4
35 4217 Samuel Costa 1992 Italy 30:20.5 + 03:49.8
36 2742 Kasper Moen Flatla 1999 Norway 30:37.4 + 04:06.7
37 4513 Raffaele Buzzi 1995 Italy 31:16.3 + 04:45.6
38 4037 David Mach 2000 Germany 31:22.1 + 04:51.4
39 4436 Jared Shumate 1999 USA 31:50.6 + 05:19.9
40 3643 Ben Loomis 1998 USA 31:52.7 + 05:22.0
41 4714 Lukas Runggaldier 1987 Italy 31:54.2 + 05:23.5
42 3344 Go Yamamoto 1995 Japan 32:04.0 + 05:33.3
43 4141 Wojciech Marusarz 1993 Poland 32:04.6 + 05:33.9
44 4340 Petr Sablatura 2001 Czech Republic 32:17.1 + 05:46.4
45 3746 Nathaniel Mah 1995 Canada 34:05.0 + 07:34.3
46 4645 Jasper Good 1996 USA 34:30.6 + 07:59.9
DSQ Ondřej Pažout 1998 Czech Republic
DSQ Alexander Pashaev 1997 Russia
DSQ Je-Un Park 1993 South Korea
DNS 8 Bernhard Gruber 1982 Austria

Info

What World Cup
Discipline Gundersen HS140/10km
Host Oberstdorf
Nation Germany
Date Sunday 26.Jan, 2020
Calendar 2019/2020