Sign in Sign up

Åre

Result Startlist

# S.nr Name Born Nation Time 1st Run 2nd Run Skis
1 3 Marcel Hirscher 1989 Austria 2:05.86 1:00.601:05.26 Atomic
2 5 Michael Matt 1993 Austria 2:06.51 1:01.951:04.56 Rossignol
3 6 Marco Schwarz 1995 Austria 2:06.62 1:01.821:04.80 Atomic
4 4 Alexis Pinturault 1991 France 2:06.79 1:01.161:05.63 Head
5 9 Ramon Zenhaeusern 1992 Switzerland 2:06.82 1:02.921:03.90 Rossignol
6 8 Manuel Feller 1992 Austria 2:06.90 1:01.981:04.92 Atomic
7 1 Clement Noel 1997 France 2:06.95 1:02.781:04.17 Dynastar
8 2 Henrik Kristoffersen 1994 Norway 2:06.98 1:02.301:04.68 Rossignol
9 14 David Ryding 1986 Great Britain 2:07.03 1:03.721:03.31 Dynastar
10 18 Stefano Gross 1986 Italy 2:07.33 1:02.961:04.37 Voelkl
11 15 Christian Hirschbuehl 1990 Austria 2:07.36 1:02.821:04.54 Rossignol
12 17 Sebastian Foss-Solevåg 1991 Norway 2:07.53 1:03.321:04.21 Voelkl
13 10 Andre Myhrer 1983 Sweden 2:07.55 1:02.881:04.67 Head
14 13 Loic Meillard 1996 Switzerland 2:07.80 1:02.671:05.13 Rossignol
15 30 Alexander Khoroshilov 1984 Russia 2:07.85 1:03.561:04.29 Fischer
16 16 Victor Muffat-Jeandet 1989 France 2:08.09 1:03.671:04.42 Salomon
17 46 Zan Kranjec 1992 Slovenia 2:08.14 1:05.001:03.14 Rossignol
18 12 Manfred Mölgg 1982 Italy 2:08.25 1:03.621:04.63 Fischer
19 34 Alex Vinatzer 1999 Italy 2:08.31 1:05.211:03.10 Nordica
20 28 Mattias Hargin 1985 Sweden 2:08.39 1:04.961:03.43 Head
21 23 Elias Kolega 1996 Croatia 2:08.42 1:04.071:04.35 Atomic
22 22 Giuliano Razzoli 1984 Italy 2:08.45 1:03.251:05.20 Voelkl
23 26 Jonathan Nordbotten 1989 Norway 2:09.36 1:04.621:04.74 Head
24 33 Simon Fournier 1997 Canada 2:09.42 1:04.491:04.93 -
25 51 Anton Tremmel 1994 Germany 2:09.78 1:05.041:04.74 Nordica
26 45 Filip Zubcic 1993 Croatia 2:10.11 1:05.241:04.87 Atomic
27 42 Juan Del Campo 1994 Spain 2:11.00 1:05.231:05.77 Nordica
28 32 Linus Strasser 1992 Germany 2:11.61 1:05.581:06.03 Rossignol
29 37 Tanguy Nef 1996 Switzerland 2:11.64 1:05.301:06.34 Fischer
30 49 Jens Henttinen 1993 Finland 2:12.46 1:05.931:06.53 Croc Ski
31 47 Pavel Trikhichev 1992 Russia 2:12.51 1:05.681:06.83 Rossignol
32 29 Matej Vidovic 1993 Croatia 2:13.60 1:05.861:07.74 Head
33 54 Jakob Spik 1994 Slovenia 2:15.06 1:05.671:09.39 Nordica
34 44 Matej Falat 1993 Slovakia 2:15.72 1:06.701:09.02 Croc Ski
35 76 Alec Scott 1997 Australia 2:18.01 1:09.611:08.40 -
36 64 Max van Rossum 1998 Netherlands 2:18.28 1:09.541:08.74 -
37 56 Zak Vinter 1998 Great Britain 2:19.27 1:09.211:10.06 -
38 67 Miks Zvejnieks 1995 Latvia 2:20.01 1:08.341:11.67 -
39 80 Itamar Biran 1998 Israel 2:20.12 1:09.051:11.07 -
40 25 Leif Kristian Nestvold-Haugen 1987 Norway 2:21.02 1:03.621:17.40 Rossignol
41 55 Alejandro Puente Tasias 1994 Spain 2:23.18 1:07.381:15.80 -
42 83 Cormac Comerford 1996 Ireland 2:25.06 1:11.981:13.08 -
43 86 Andrej Drukarov 1999 Lithuania 2:26.01 1:12.881:13.13 -
44 89 Michael Poettoz 1998 Colombia 2:28.31 1:13.671:14.64 -
45 78 Alexandru Barbu 1987 Romania 2:31.50 1:15.021:16.48 -
46 93 Erjon Tola 1986 Albania 2:34.64 1:16.711:17.93 -
47 94 Yiannos Kouyoumdijan 1997 Cyprus 2:38.90 1:18.971:19.93 -
48 100 Ricardo Brancal 1996 Portugal 3:04.66 1:33.061:31.60 -
DNF(2) 27 Dominik Stehle 1986 Germany 1:03.91- Nordica
DNF(2) 60 Billy Major 1996 Great Britain 1:08.87- Atomic
DNF(2) 66 Axel Esteve 1994 Andorra 1:08.68- Fischer
DNF(2) 77 Daniel Paulus 1994 Czech Republic 1:09.05- -
DNF(2) 82 Yoan Todorov 1997 Bulgaria 1:08.48- Head
DNF(2) 96 Zakhar Kuchin 1997 Kazakhstan 1:16.69- -
DSQ 11 Felix Neureuther 1984 Germany 1:02.89- Nordica
DSQ 20 Julien Lizeroux 1979 France -- Salomon
DNS 99 Harutyun Harutyunyan 2000 Armenia -- -
DNS 19 Stefan Hadalin 1995 Slovenia 1:08.08- Rossignol
DNS 31 Adam Zampa 1990 Slovakia 1:14.26- Salomon
DNF 79 Casper Dyrbye Naested 1996 Denmark -- -
DNF 75 Antonio Ristevski 1989 Macedonia -- -
DNF 74 Simon Breitfuss Kammerlander 1992 Bolivia -- Voelkl
DNF 73 Strahinja Stanisic 1995 Serbia -- -
DNF 72 Sturla-Snaer Snorrason 1994 Iceland -- -
DNF 71 Ioannis Antoniou 1995 Greece -- -
DNF 70 Tormis Laine 2000 Estonia -- -
DNF 69 Marko Sljivic 1996 Bosnia&Herzegovina -- -
DNF 81 Lason Abramashvili 1988 Georgia -- -
DNF 84 Seyedmorteza Jafari 1992 Iran -- -
DNF 85 Matthieu Osch 1999 Luxembourg -- -
DNF 98 Connor Wilson 1996 South Africa -- -
DNF 97 Yangming Zhang 1994 China -- -
DNF 95 Evgeniy Timofeev 1994 Kyrgyzstan -- -
DNF 92 Kamiljon Tukhtaev 1997 Uzbekistan -- -
DNF 91 Daniil Chertsin 1997 Belarus -- -
DNF 90 Ivan Kovbasnyuk 1993 Ukraine -- -
DNF 88 Bence Nagy 1998 Hungary -- -
DNF 87 Eldar Salihovic 1999 Montenegro -- -
DNF 68 Sebastian Gastaldi 1991 Argentina -- -
DNF 65 Tom Verbeke 1997 Belgium -- -
DNF 63 Zaks Gedra 1998 Latvia -- -
DNF 41 Joaquim Salarich 1994 Spain -- Rossignol
DNF 40 Trevor Philp 1992 Canada -- Rossignol
DNF 39 Erik Read 1991 Canada -- Fischer
DNF 38 Kristoffer Jakobsen 1994 Sweden -- Fischer
DNF 36 Kamen Zlatkov 1997 Bulgaria -- Head
DNF 35 Laurie Taylor 1996 Great Britain -- -
DNF 24 Istok Rodes 1996 Croatia -- Atomic
DNF 21 Albert Popov 1997 Bulgaria -- Head
DNF 43 Ondrej Berndt 1988 Czech Republic -- Atomic
DNF 48 Joonas Rasanen 1989 Finland -- Croc Ski
DNF 62 Tomas Birkner de Miguel 1997 Argentina -- -
DNF 61 Aleksander Andrienko 1990 Russia -- Rossignol
DNF 59 Adam Barwood 1992 New Zealand -- Voelkl
DNF 58 Dries Van Den Broecke 1995 Belgium -- Croc Ski
DNF 57 Kai Alaerts 1989 Belgium -- -
DNF 53 Carl Jonsson 2000 Sweden -- -
DNF 52 Sam Maes 1998 Belgium -- Rossignol
DNF 50 Krystof Kryzl 1986 Czech Republic -- Fischer
DNF 7 Daniel Yule 1993 Switzerland -- Fischer

Info

What WSC 2019
Discipline Slalom
Hill Åre
Nation Sweden
Date Sunday 17.Feb, 2019
Calendar 2018/2019