Sign in Sign up

Åre

Result Startlist

# S.nr Name Born Nation Time 1st Run 2nd Run Skis
1 2 Mikaela Shiffrin 1995 USA 1:57.05 57.2359.82 Atomic
2 4 Anna Swenn-Larsson 1991 Sweden 1:57.63 57.191:00.44 Head
3 6 Petra Vlhova 1995 Slovakia 1:58.08 57.541:00.54 Rossignol
4 1 Katharina Liensberger 1997 Austria 1:58.48 57.351:01.13 Rossignol
5 7 Frida Hansdotter 1985 Sweden 1:59.44 57.641:01.80 Rossignol
6 8 Laurence St-Germain 1994 Canada 1:59.65 58.601:01.05 Rossignol
7 19 Katharina Huber 1995 Austria 1:59.85 58.661:01.19 Atomic
8 10 Katharina Truppe 1996 Austria 1:59.98 58.931:01.05 Fischer
9 5 Bernadette Schild 1990 Austria 2:00.46 59.201:01.26 Head
10 11 Erin Mielzynski 1990 Canada 2:00.59 58.991:01.60 Rossignol
11 18 Lena Duerr 1991 Germany 2:01.30 59.831:01.47 Head
12 16 Roni Remme 1996 Canada 2:01.38 59.361:02.02 Head
13 9 Nastasia Noens 1988 France 2:01.53 59.911:01.62 Salomon
14 25 Charlotta Saefvenberg 1994 Sweden 2:02.19 1:00.211:01.98 Rossignol
15 17 Aline Danioth 1998 Switzerland 2:02.22 1:00.151:02.07 Stoeckli
16 24 Maren Skjøld 1993 Norway 2:02.27 1:00.871:01.40 Voelkl
17 3 Wendy Holdener 1993 Switzerland 2:02.31 57.081:05.23 Head
18 21 Paula Moltzan 1994 USA 2:02.51 1:00.461:02.05 Rossignol
19 39 Adriana Jelinkova 1995 Netherlands 2:02.52 1:01.451:01.07 Atomic
20 14 Chiara Costazza 1984 Italy 2:02.73 1:00.361:02.37 Dynastar
21 36 Gabriela Capova 1993 Czech Republic 2:03.05 1:00.601:02.45 Croc Ski
22 43 Amelia Smart 1998 Canada 2:03.34 1:01.581:01.76 Atomic
23 34 Mireia Gutierrez 1988 Andorra 2:03.37 1:01.701:01.67 Fischer
24 42 Charlotte Guest 1993 Great Britain 2:03.45 1:01.821:01.63 -
25 38 Maria Shkanova 1989 Belarus 2:04.03 1:01.521:02.51 Croc Ski
26 45 Ekaterina Tkachenko 1995 Russia 2:05.16 1:02.641:02.52 Atomic
27 23 Marusa Ferk 1988 Slovenia 2:05.90 1:02.091:03.81 Salomon
28 49 Nevena Ignjatovic 1990 Serbia 2:06.03 1:02.941:03.09 Head
29 37 Kristine Gjelsten Haugen 1992 Norway 2:06.83 1:02.281:04.55 Rossignol
30 47 Andrea Komsic 1996 Croatia 2:07.06 1:04.001:03.06 Atomic
31 30 Nella Korpio 1999 Finland 2:07.19 1:02.911:04.28 Atomic
32 55 Kim Vanreusel 1998 Belgium 2:08.45 1:03.761:04.69 Salomon
33 46 Ksenia Alopina 1992 Russia 2:08.48 1:03.191:05.29 Rossignol
34 41 Nina O'Brien 1997 USA 2:09.67 1:01.451:08.22 Rossignol
35 57 Freydis Halla Einarsdottir 1994 Iceland 2:14.93 1:05.641:09.29 -
36 60 Nuunu Chemnitz Berthelsen 1996 Denmark 2:18.00 1:08.131:09.87 -
37 63 Vanina Guerillot 2002 Portugal 2:18.46 1:07.821:10.64 Atomic
38 67 Maria Finnbogadottir 2000 Iceland 2:18.88 1:08.821:10.06 -
39 65 Andrea Bjork Birkisdottir 1998 Iceland 2:19.91 1:09.551:10.36 -
40 62 Mialitiana Clerc 2001 Madagascar 2:20.25 1:08.961:11.29 -
41 68 Anastasiya Shepilenko 2000 Ukraine 2:20.55 1:09.221:11.33 -
42 69 Ieva Januskeviciute 1994 Lithuania 2:20.87 1:09.621:11.25 -
43 64 Tess Arbez 1997 Ireland 2:24.92 1:11.571:13.35 -
44 80 Katalin Dorultan 2001 Hungary 2:26.51 1:12.231:14.28 -
45 74 Sophia Ralli 1988 Greece 2:27.72 1:12.891:14.83 -
46 85 Atefeh Ahmadi 2000 Iran 2:32.01 1:15.351:16.66 -
47 84 Mariann Mimi Maroty 1998 Hungary 2:33.50 1:16.961:16.54 -
48 82 Forough Abbasi 1993 Iran 2:40.07 1:20.791:19.28 -
49 90 Jackie Chamoun 1991 Lebanon 2:44.42 1:23.311:21.11 -
50 94 Sara Zeidan 2001 Lebanon 2:45.51 1:22.711:22.80 -
51 96 Adea Kollqaku 1997 Kosovo 3:10.67 1:37.361:33.31 -
52 97 Celine Marti 1979 Haiti 3:33.99 1:46.281:47.71 -
DNF(2) 12 Kristin Lysdahl 1996 Norway 59.51- Rossignol
DNF(2) 15 Christina Geiger 1990 Germany 58.59- Rossignol
DNF(2) 26 Ana Bucik 1993 Slovenia 1:00.25- Salomon
DNF(2) 28 Lara Della Mea 1999 Italy 1:01.14- Salomon
DNF(2) 54 Lelde Gasuna 1990 Latvia 1:05.95- -
DNF(2) 56 Marjolein Decroix 1992 Belgium 1:06.08- -
DSQ 22 Meta Hrovat 1998 Slovenia -- Salomon
DSQ 73 Elise Pellegrin 1991 Malta -- -
DSQ 93 Carlie Maria Iskandar 1999 Lebanon -- -
DNS 33 Martina Dubovska 1992 Czech Republic 1:02.80- Voelkl
DNS 87 Marjan Kalhor 1988 Iran 1:22.41- -
DNF 78 Ornella Oettl Reyes 1991 Peru -- -
DNF 77 Petra Veljkovic 2001 Serbia -- -
DNF 76 Sejla Merdanovic 1997 Bosnia&Herzegovina -- -
DNF 75 Maja Tadic 2000 Bosnia&Herzegovina -- -
DNF 72 Fanying Kong 1996 China -- -
DNF 71 Victoria Boljesic 2000 Serbia -- -
DNF 70 Olha Knysh 1995 Ukraine -- -
DNF 79 Yueming Ni 1995 China -- -
DNF 81 Tianhui Zhu 1994 China -- -
DNF 83 Mariya Grigorova 1996 Kazakhstan -- -
DNF 86 Aristi Kyritsi 1999 Greece -- -
DNF 88 Anastasia Mantsiou 1998 Greece -- -
DNF 89 Sadaf Savehshemshaki 1995 Iran -- -
DNF 91 Silouani Kostits Pasiali 2001 Greece -- -
DNF 92 Andriani Pieri 1998 Cyprus -- -
DNF 95 Fiona Rusta 1996 Kosovo -- -
DNF 66 Holmfridur Dora Fridgeirsdottir 1998 Iceland -- -
DNF 61 Nino Tsiklauri 1993 Georgia -- -
DNF 20 Mina Fürst Holtmann 1995 Norway -- Voelkl
DNF 27 Ylva Staalnacke 1992 Sweden -- Voelkl
DNF 29 Elena Stoffel 1996 Switzerland -- Dynastar
DNF 31 Josephine Forni 1994 France -- Rossignol
DNF 32 Marlene Schmotz 1994 Germany -- Fischer
DNF 35 Sakurako Mukogawa 1992 Japan -- Head
DNF 40 Neja Dvornik 2001 Slovenia -- Stoeckli
DNF 44 Anastasia Gornostaeva 1999 Russia -- -
DNF 48 Piera Hudson 1996 New Zealand -- Rossignol
DNF 50 Riikka Honkanen 1998 Finland -- Atomic
DNF 51 Nuria Pau 1994 Spain -- -
DNF 52 Erika Pykalainen 2001 Finland -- Atomic
DNF 53 Agnese Aboltina 1996 Latvia -- -
DNF 58 Evelina Gasuna 1997 Latvia -- -
DNF 59 Liene Bondare 1996 Latvia -- -
DNF 13 Irene Curtoni 1985 Italy -- Rossignol

Info

What WSC 2019
Discipline Slalom
Hill Åre
Nation Sweden
Date Saturday 16.Feb, 2019
Calendar 2018/2019