Sign in Sign up

Obertilliach

Result Startlist

No # Name Born Nation Time4 Shooting Misses
1 58 Alexey Churine 1980 Russia 26:51.9 26:51 0+0 0
2 7 Alexandre Aubert 1979 France 26:53.0 + 01 0+1 1
3 40 Carsten Pump 1976 Germany 27:01.0 + 09 1+1 2
4 39 Alexander Os 1980 Norway 27:09.3 + 17 1+1 2
5 76 Alexei Kobelev 1971 Russia 27:12.5 + 20 0+1 1
6 3 Sergey Sadovnikov 1982 Belarus 27:13.8 + 21 0+1 1
7 23 Simon Eder 1983 Austria 27:14.2 + 22 0+1 1
8 65 Alexei Soloviev 1981 Russia 27:20.2 + 28 1+1 2
9 62 Maxim Tchoudov 1982 Russia 27:27.5 + 35 1+1 2
10 27 Hans Prösch 1978 Norway 27:31.0 + 39 0+1 1
11 80 Hans Martin Gjedrem 1980 Norway 27:38.3 + 46 1+1 2
12 56 Klemen Lauseger 1982 Slovenia 27:47.7 + 55 1+1 2
13 8 Vladimir Beresnev 1977 Russia 27:48.1 + 56 0+1 1
14 102 Vitaly Chernychev 1981 Belarus 27:53.0 + 01:01 0+0 0
14 30 Hans Achorner 1975 Austria 27:53.0 + 01:01 1+1 2
16 24 Sven Kretzschmar 1979 Germany 27:54.6 + 01:02 0+2 2
17 10 Dag Bjørndalen 1970 Norway 27:55.5 + 01:03 1+1 2
18 31 Magne Thorleiv Rønning 1982 Norway 27:59.9 + 01:08 2+1 3
19 64 Michael Rösch 1983 Germany 28:01.8 + 01:09 0+3 3
20 90 Syver Berg-Domaas 1979 Norway 28:02.6 + 01:10 0+2 2
21 16 Fabian Mund 1980 Germany 28:03.9 + 01:12 1+0 1
21 46 Vitalii Pertzev 1982 Belarus 28:03.9 + 01:12 1+1 2
23 26 Roland Zwahlen 1977 Switzerland 28:04.3 + 01:12 0+2 2
24 55 Andrei Prokunin 1978 Russia 28:04.8 + 01:12 2+2 4
25 95 Serguei Rousinov 1971 Russia 28:04.8 + 01:12 2+2 4
26 34 Jaroslav Soukup 1982 Czech Republic 28:22.8 + 01:30 1+1 2
27 25 Jiri Faltus 1981 Czech Republic 28:28.5 + 01:36 0+1 1
28 103 Pavel Makarov 1980 Russia 28:29.1 + 01:37 1+1 2
29 93 Jesko Fischer 1975 Germany 28:30.2 + 01:38 1+2 3
30 48 Jörn Wollschläger 1978 Germany 28:32.3 + 01:40 2+3 5
31 15 Klaus Höllrigl 1980 Italy 28:35.1 + 01:43 2+1 3
32 69 Ivan Romanin 1978 Italy 28:36.8 + 01:44 2+1 3
33 82 Yuri Bradanini 1980 Italy 28:37.6 + 01:45 2+0 2
34 53 Gaël Poiree 1978 France 28:40.9 + 01:49 1+2 3
35 74 Daniel Niederberger 1973 Switzerland 28:42.7 + 01:50 0+1 1
36 101 Vladimir Grigorev 1978 Russia 28:42.8 + 01:50 2+3 5
37 81 Michal Piecha 1979 Poland 28:47.5 + 01:55 0+2 2
38 37 Ivan Tcherezov 1980 Russia 28:48.5 + 01:56 2+3 5
39 4 Vitaliy Rudenchyk 1982 Bulgaria 28:51.2 + 01:59 3+1 4
40 77 Sebastian Zeno 1982 France 28:52.2 + 02:00 1+1 2
41 87 Dmitri Yaroshenko 1976 Russia 28:52.4 + 02:00 2+3 5
42 38 Christian de Lorenzi 1981 Italy 28:54.6 + 02:02 1+2 3
43 36 Jacob Beste 1979 USA 28:55.7 + 02:03 1+1 2
44 21 Chengye Zhang 1982 China 29:05.8 + 02:13 1+3 4
45 57 Erden Abdrakhmanov 1976 Kazakhstan 29:14.8 + 02:22 0+2 2
46 61 Kristaps Libietis 1982 Latvia 29:15.3 + 02:23 1+0 1
47 19 Vladimir Zatula 1979 Kazakhstan 29:19.9 + 02:28 3+0 3
48 47 Patrick Oberegger 1978 Italy 29:23.7 + 02:31 2+4 6
49 88 Tatsumi Kasahara 1977 Japan 29:38.0 + 02:46 2+2 4
50 59 Curdin Eichholzer 1980 Switzerland 29:43.1 + 02:51 2+1 3
51 86 Alexei Karevski 1977 Kazakhstan 29:45.4 + 02:53 1+1 2
52 92 Jan Doubek 1979 Czech Republic 29:48.3 + 02:56 0+1 1
53 70 Sunao Noto 1977 Japan 29:53.9 + 03:02 2+2 4
54 96 Patrick Favre 1972 Italy 29:55.4 + 03:03 1+4 5
55 6 Sergey Dashkevich 1982 Belarus 29:59.3 + 03:07 1+1 2
56 63 Andrei Khramushin 1978 Kazakhstan 30:23.0 + 03:31 3+2 5
57 91 Markus Neumaier 1982 Germany 30:23.6 + 03:31 2+1 3
58 52 Shinya Saito 1980 Japan 30:41.2 + 03:49 2+2 4
59 72 Daniel Huber 1978 Austria 30:43.4 + 03:51 2+3 5
60 68 Intars Spalvins 1980 Latvia 30:52.8 + 04:00 1+2 3
61 44 Sylwester Kulig 1981 Poland 31:02.6 + 04:10 2+1 3
62 50 Stavros Christoforidis 1974 Greece 31:04.5 + 04:12 2+2 4
63 35 Kurt Sumner 1973 Great Britain 31:14.2 + 04:22 3+2 5
64 32 Zoltan Tagscherer 1976 Hungary 31:28.9 + 04:37 2+4 6
65 51 Luis Alberto Hernando 1977 Spain 31:31.8 + 04:39 1+1 2
66 60 Jürg Kunz 1982 Switzerland 31:37.5 + 04:45 4+1 5
67 5 Janis Pleiksnis 1982 Latvia 31:45.4 + 04:53 3+2 5
68 71 Ales Lejsek 1982 Czech Republic 31:51.0 + 04:59 4+2 6
69 84 Benjamin Kamilewicz 1976 USA 32:05.7 + 05:13 2+2 4
70 97 Mark Matheny 1977 USA 32:10.8 + 05:18 2+1 3
71 67 Modesto Alvarez 1975 Spain 32:14.5 + 05:22 0+5 5
72 9 Tomonori Endo 1977 Japan 32:17.3 + 05:25 3+3 6
73 41 Claudiu Suciu 1985 Romania 32:22.5 + 05:30 3+2 5
74 42 Øystein Slettemark 1967 Greenland 32:25.7 + 05:33 2+3 5
75 17 Carl Carrier 1972 Great Britain 32:32.8 + 05:40 2+2 4
76 1 Bojan Minic 1979 Bosnia&Herzegovina 32:53.2 + 06:01 2+1 3
77 18 Aleksandar Milenkovic 1967 Serbia 32:57.7 + 06:05 2+5 7
78 66 Teofilo Pino 1979 Chile 32:59.7 + 06:07 0+1 1
79 49 Marco Antonio Zuniga Fernandez 1978 Chile 33:15.6 + 06:23 1+3 4
80 11 Bojan Samardzija 1985 Bosnia&Herzegovina 33:24.5 + 06:32 0+4 4
81 43 Ricardo Anibal Oscare 1975 Argentina 33:46.9 + 06:55 1+4 5
82 73 Andreas Sarantis 1983 Greece 33:50.1 + 06:58 1+1 2
83 75 Matyas Hollo 1977 Hungary 34:10.7 + 07:18 2+4 6
84 85 Pavle Kruljac 1986 Croatia 34:11.6 + 07:19 3+2 5
85 99 Georgi Kassabov 1978 Bulgaria 34:16.5 + 07:24 0+2 2
86 94 Jose Ramon Navarro Perez 1971 Spain 34:39.3 + 07:47 2+4 6
87 22 Edin Hodzic 1986 Serbia 34:49.9 + 07:58 4+3 7
88 14 Robert Petrovic 1983 Croatia 34:57.6 + 08:05 2+0 2
89 29 Francisco Navarro 1978 Spain 35:01.9 + 08:10 1+4 5
90 54 Sebastian Beltrame 1983 Argentina 35:48.5 + 08:56 1+1 2
91 45 Blazimir Crnkovic 1987 Croatia 36:06.7 + 09:14 5+2 7
92 13 Gergo Komjati 1980 Hungary 36:36.8 + 09:44 2+3 5
93 79 Admir Hodzic 1985 Serbia 36:46.2 + 09:54 2+4 6
94 98 Kyriakos Xanthis 1984 Greece 38:07.1 + 11:15 4+3 7
95 2 Jose Damian Barcos 1981 Argentina 41:03.2 + 14:11 3+4 7
DSQ 12 Lukasz Matysek 1982 Poland 31:21.8 4+2 6
DSQ 83 Marco Morgenstern 1972 Germany 27:07.0 1+0 1
DNS 100 Mario Denoth 1980 Switzerland 0
DNS 28 Christian Hofer 1979 Italy 0
DNS 78 Stephane Gay 1978 Switzerland 0
DNS 89 Manfred Maureder 1971 Austria 0
DNF 20 Grigorios Moschovakos 1978 Greece 4+- 4
DNF 33 Nikola Jeremic 1986 Serbia 4+5 9
What IBU Cup
Discipline 10 km Sprint
Host Obertilliach
Nation Austria
Date Saturday 20.Dec 2003
Calendar 2003/2004