Log in Sign up

Obertilliach

Result Startlist

No # Name Born Nation Time4 Shooting Misses
1 16 Carsten Pump 1976 Germany 54:50.6 54:50 1+0+0+0 1
2 75 Alexei Kobelev 1971 Russia 45:43.0 + -10:52 0+1+0+0 1
3 46 Simon Eder 1983 Austria 56:50.1 + 01:59 1+0+0+0 1
4 13 Hans Prösch 1978 Norway 56:58.9 + 02:08 0+0+0+0 0
5 68 Maxim Tchoudov 1982 Russia 57:14.1 + 02:23 0+1+0+1 2
6 41 Dag Bjørndalen 1970 Norway 57:22.4 + 02:31 0+1+0+0 1
7 4 Michael Rösch 1983 Germany 57:24.9 + 02:34 1+1+0+0 2
8 36 Gaël Poiree 1978 France 58:00.7 + 03:10 1+1+0+0 2
9 49 Hans Achorner 1975 Austria 58:21.1 + 03:30 0+0+0+2 2
10 47 Ivan Tcherezov 1980 Russia 58:26.0 + 03:35 1+2+0+1 4
11 39 Jörn Wollschläger 1978 Germany 58:26.6 + 03:35 0+3+1+0 4
12 42 Alexei Soloviev 1981 Russia 58:41.8 + 03:51 2+1+1+0 4
13 9 Alexandre Aubert 1979 France 58:43.5 + 03:52 0+2+0+2 4
14 82 Syver Berg-Domaas 1979 Norway 58:46.3 + 03:55 0+1+0+1 2
15 89 Serguei Rousinov 1971 Russia 59:11.2 + 04:20 0+1+2+0 3
16 12 Jürg Kunz 1982 Switzerland 59:12.4 + 04:21 0+0+0+0 0
17 58 Hans Martin Gjedrem 1980 Norway 59:23.0 + 04:32 1+2+1+0 4
18 22 Magne Thorleiv Rønning 1982 Norway 59:23.6 + 04:32 1+3+0+0 4
19 8 Ivan Romanin 1978 Italy 59:38.3 + 04:47 0+0+1+2 3
20 10 Sergey Sadovnikov 1982 Belarus 59:39.5 + 04:48 0+0+3+1 4
21 54 Sebastian Zeno 1982 France 59:41.9 + 04:51 0+1+0+1 2
22 88 Vitaly Chernychev 1981 Belarus 59:43.5 + 04:52 1+0+0+1 2
23 56 Fabian Mund 1980 Germany 59:44.7 + 04:54 1+1+0+0 2
24 69 Marco Morgenstern 1972 Germany 1:00:07.2 + 05:16 1+0+1+1 3
25 62 Yuri Bradanini 1980 Italy 1:00:12.1 + 05:21 1+0+1+0 2
26 31 Roland Zwahlen 1977 Switzerland 1:00:26.2 + 05:35 0+2+0+3 5
27 34 Curdin Eichholzer 1980 Switzerland 1:00:30.6 + 05:39 0+1+1+1 3
28 64 Alexey Churine 1980 Russia 1:00:39.2 + 05:48 0+1+2+1 4
29 66 Dmitri Yaroshenko 1976 Russia 1:00:40.6 + 05:49 0+3+0+2 5
30 27 Alexander Os 1980 Norway 1:00:47.2 + 05:56 2+0+2+1 5
31 33 Klemen Lauseger 1982 Slovenia 1:00:52.1 + 06:01 2+0+1+1 4
32 35 Andrei Prokunin 1978 Russia 1:01:29.0 + 06:38 0+2+1+4 7
33 72 Christian de Lorenzi 1981 Italy 1:01:30.6 + 06:39 1+0+1+2 4
34 90 Pavel Makarov 1980 Russia 1:01:33.0 + 06:42 0+0+1+2 3
35 24 Vitaliy Rudenchyk 1982 Bulgaria 1::1:51.8 + 05:10 1+2+0+2 5
36 48 Jaroslav Soukup 1982 Czech Republic 1:01:58.6 + 07:07 1+1+2+0 4
37 26 Vitalii Pertzev 1982 Belarus 1:02:01.5 + 07:10 1+0+2+2 5
38 50 Michal Piecha 1979 Poland 1:02:02.0 + 07:11 0+0+1+1 2
39 79 Vladimir Beresnev 1977 Russia 1:02:19.0 + 07:28 3+0+2+0 5
40 60 Daniel Niederberger 1973 Switzerland 1:02:41.1 + 07:50 0+2+0+2 4
41 2 Klaus Höllrigl 1980 Italy 1:02:47.6 + 07:56 1+3+1+2 7
42 15 Chengye Zhang 1982 China 1:03:09.4 + 08:18 1+3+1+1 6
43 70 Tatsumi Kasahara 1977 Japan 1:03:13.4 + 08:22 2+0+2+2 6
44 73 Janis Pleiksnis 1982 Latvia 1:03:21.2 + 08:30 1+0+1+1 3
45 76 Jesko Fischer 1975 Germany 1:03:23.1 + 08:32 1+2+2+0 5
46 87 Ales Lejsek 1982 Czech Republic 1:03:38.7 + 08:48 1+0+0+1 2
47 11 Vladimir Grigorev 1978 Russia 1:04:07.6 + 09:16 1+2+2+2 7
48 29 Tomonori Endo 1977 Japan 1:04:07.8 + 09:17 0+1+2+2 5
49 55 Jacob Beste 1979 USA 1:04:25.3 + 09:34 2+2+1+1 6
50 85 Kristaps Libietis 1982 Latvia 1:04:26.6 + 09:35 0+3+0+1 4
51 37 Patrick Oberegger 1978 Italy 1:04:27.0 + 09:36 2+4+1+2 9
52 83 Patrick Favre 1972 Italy 1:04:57.2 + 10:06 2+0+4+2 8
53 38 Christian Hofer 1979 Italy 1:04:59.0 + 10:08 3+2+1+2 8
54 28 Zoltan Tagscherer 1976 Hungary 1:05:05.2 + 10:14 0+3+0+1 4
55 25 Sven Kretzschmar 1979 Germany 1:05:06.2 + 10:15 2+3+2+2 9
56 61 Jiri Faltus 1981 Czech Republic 1:05:23.3 + 10:32 0+3+0+2 5
57 71 Alexei Karevski 1977 Kazakhstan 1:05:25.8 + 10:35 2+0+2+2 6
58 80 Sunao Noto 1977 Japan 1:05:35.8 + 10:45 1+2+2+2 7
59 53 Herbert Cool 1985 Netherlands 1:06:20.4 + 11:29 0+2+0+1 3
60 78 Lukasz Matysek 1982 Poland 1:06:47.6 + 11:56 2+1+2+1 6
61 81 Daniel Huber 1978 Austria 1:07:14.7 + 12:24 1+3+1+2 7
62 7 Vladimir Zatula 1979 Kazakhstan 1:07:15.3 + 12:24 2+3+3+1 9
63 18 Sergey Dashkevich 1982 Belarus 1:07:17.4 + 12:26 1+2+2+1 6
64 63 Sylwester Kulig 1981 Poland 1:07:53.7 + 13:03 0+4+1+0 5
65 52 Erden Abdrakhmanov 1976 Kazakhstan 1:08:01.9 + 13:11 0+4+2+3 9
66 23 Jan Doubek 1979 Czech Republic 1:08:14.3 + 13:23 3+1+1+2 7
67 51 Stavros Christoforidis 1974 Greece 1:08:38.9 + 13:48 2+1+1+3 7
68 77 Andrei Khramushin 1978 Kazakhstan 1:08:41.8 + 13:51 2+4+3+0 9
69 32 Kurt Sumner 1973 Great Britain 1:08:47.1 + 13:56 5+2+1+1 9
70 21 Shinya Saito 1980 Japan 1:08:47.7 + 13:57 2+4+1+3 10
71 14 Carl Carrier 1972 Great Britain 1:09:49.2 + 14:58 1+1+1+2 5
72 86 Markus Neumaier 1982 Germany 1:10:12.6 + 15:22 4+1+2+0 7
73 3 Bojan Minic 1979 Bosnia&Herzegovina 1:10:36.3 + 15:45 0+4+1+1 6
74 43 Benjamin Kamilewicz 1976 USA 1:10:44.5 + 15:53 1+1+2+3 7
75 65 Matyas Hollo 1977 Hungary 1:11:26.9 + 16:36 1+0+2+2 5
76 59 Luis Alberto Hernando 1977 Spain 1:11:41.8 + 16:51 1+5+0+3 9
77 40 Intars Spalvins 1980 Latvia 1:12:27.5 + 17:36 3+1+2+3 9
78 84 Mark Matheny 1977 USA 1:12:34.2 + 17:43 2+1+1+2 6
79 1 Marco Antonio Zuniga Fernandez 1978 Chile 1:13:03.7 + 18:13 2+2+2+0 6
80 20 Modesto Alvarez 1975 Spain 1:14:05.2 + 19:14 2+3+3+2 10
81 45 Teofilo Pino 1979 Chile 1:18:46.2 + 23:55 2+3+4+3 12
82 67 Pavle Kruljac 1986 Croatia 1:18:46.2 + 23:55 2+3+4+3 12
83 5 Aleksandar Milenkovic 1967 Serbia 1:20:03.2 + 25:12 4+3+3+5 15
84 30 Blazimir Crnkovic 1987 Croatia 1:21:19.5 + 26:28 3+2+4+2 11
85 6 Gergo Komjati 1980 Hungary 1:22:48.4 + 27:57 0+3+2+4 9
DNS 17 Andreas Esletzbichler 1980 Austria 0
DNS 57 Manfred Maureder 1971 Austria 0
DNF 19 Robert Petrovic 1983 Croatia 0+2+3+- 5
DNF 44 Bojan Samardzija 1985 Bosnia&Herzegovina 2+0+-+- 2
DNF 74 Mario Denoth 1980 Switzerland 0+4+-+- 4
What IBU Cup
Discipline 20 km Normal
Host Obertilliach
Nation Austria
Date Friday 19.Dec 2003
Calendar 2003/2004