Sign in Sign up

Oberhof

Result Startlist

No # Name Born Nation Time Shooting Misses
1 42 Tomasz Sikora 1973 Poland 28:13.3 28:13.3 0+0 0
2 62 Ole Einar Bjørndalen 1974 Norway + 16.2 28:29.5 2+1 3
3 61 Emil Hegle Svendsen 1985 Norway + 16.7 28:30.0 1+1 2
4 50 Michael Greis 1976 Germany + 23.1 28:36.4 1+1 2
5 60 Mattias Nilsson Jr. 1982 Sweden + 26.5 28:39.8 1+0 1
6 54 Dmitri Yaroshenko 1976 Russia + 33.6 28:46.9 0+2 2
7 71 Zdenek Vitek 1977 Czech Republic + 35.7 28:49.0 0+1 1
8 55 Maxim Tchoudov 1982 Russia + 39.1 28:52.4 0+3 3
9 47 Alexei Aidarov 1974 Ukraine + 40.5 28:53.8 0+1 1
10 88 Frode Andresen 1973 Norway + 41.9 28:55.2 1+2 3
11 79 Vincent Defrasne 1977 France + 42.4 28:55.7 0+2 2
12 83 Lois Habert 1983 France + 45.3 28:58.6 0+1 1
13 48 Chengye Zhang 1982 China + 48.7 29:02.0 2+1 3
14 22 Magnus Jonsson 1982 Sweden + 01:04.1 29:17.4 2+1 3
15 43 Michael Rösch 1983 Germany + 01:04.7 29:18.0 1+1 2
16 57 Daniel Mesotitsch 1976 Austria + 01:06.8 29:20.1 0+2 2
17 69 Matthias Simmen 1972 Switzerland + 01:06.9 29:20.2 2+0 2
18 4 Timo Antila 1980 Finland + 01:11.4 29:24.7 0+0 0
19 87 Carl Johan Bergman 1978 Sweden + 01:12.5 29:25.8 2+2 4
20 68 Nikolay Kruglov Jr. 1981 Russia + 01:13.5 29:26.8 1+2 3
21 44 Björn Ferry 1978 Sweden + 01:17.1 29:30.4 0+2 2
22 41 Rune Brattsveen 1984 Norway + 01:18.2 29:31.5 1+1 2
23 59 Krzysztof Plywacyk 1983 Poland + 01:19.6 29:32.9 1+0 1
24 72 Simon Hallenbarter 1979 Switzerland + 01:23.3 29:36.6 1+1 2
25 76 Ferreol Cannard 1978 France + 01:24.1 29:37.4 0+1 1
26 39 Vyacheslav Derkach 1976 Ukraine + 01:27.2 29:40.5 0+1 1
27 65 Daniel Graf 1981 Germany + 01:29.7 29:43.0 1+2 3
28 53 Simon Fourcade 1984 France + 01:29.9 29:43.2 1+1 2
29 15 Andrei Prokunin 1978 Russia + 01:35.6 29:48.9 2+3 5
30 82 Christoph Stephan 1986 Germany + 01:37.3 29:50.6 2+1 3
31 7 Gregor Brvar 1983 Slovenia + 01:38.6 29:51.9 1+0 1
32 21 Thomas Frei 1980 Switzerland + 01:38.8 29:52.1 1+2 3
33 74 Qing Zhang 1980 China + 01:40.5 29:53.8 0+2 2
34 12 Alexandr Syman 1977 Belarus + 01:44.4 29:57.7 0+1 1
34 51 Andreas Birnbacher 1981 Germany + 01:44.4 29:57.7 3+1 4
36 58 Julien Robert 1974 France + 01:47.3 30:00.6 2+0 2
37 56 Halvard Hanevold 1969 Norway + 01:54.4 30:07.7 3+1 4
38 40 Carsten Pump 1976 Germany + 01:56.8 30:10.1 1+3 4
39 67 Alexander Os 1980 Norway + 01:58.2 30:11.5 2+2 4
40 35 Robin Clegg 1977 Canada + 02:06.7 30:20.0 3+0 3
41 66 Ivan Tcherezov 1980 Russia + 02:07.3 30:20.6 2+0 2
42 5 Kauri Koiv 1983 Estonia + 02:10.9 30:24.2 2+0 2
43 89 Christoph Sumann 1976 Austria + 02:13.0 30:26.3 2+1 3
44 38 Michal Slesingr 1983 Czech Republic + 02:13.6 30:26.9 1+1 2
45 36 Sergey Novikov 1979 Belarus + 02:19.1 30:32.4 1+1 2
46 2 Lowell Bailey 1981 USA + 02:20.1 30:33.4 0+0 0
47 14 Andriy Deryzemlya 1977 Ukraine + 02:22.2 30:35.5 1+2 3
48 75 Roman Dostal 1970 Czech Republic + 02:24.6 30:37.9 1+2 3
49 73 Rustam Valiullin 1976 Belarus + 02:24.9 30:38.2 1+4 5
50 26 Ye Tian 1982 China + 02:27.9 30:41.2 1+2 3
51 49 Andrei Makoveev 1982 Russia + 02:28.1 30:41.4 3+2 5
52 84 Ondrej Moravec 1984 Czech Republic + 02:28.8 30:42.1 1+1 2
53 10 David Ekholm 1979 Sweden + 02:30.2 30:43.5 2+0 2
54 34 Jarkko Kauppinen 1982 Finland + 02:36.7 30:50.0 2+1 3
55 11 Hans Martin Gjedrem 1980 Norway + 02:41.3 30:54.6 3+3 6
56 20 Priit Viks 1982 Estonia + 02:45.6 30:58.9 1+2 3
57 63 Alexander Wolf 1978 Germany + 02:45.7 30:59.0 2+0 2
58 6 Peter Dokl 1985 Slovenia + 02:51.2 31:04.5 1+1 2
59 85 Vincent Jay 1985 France + 02:52.2 31:05.5 1+3 4
60 33 Tobias Eberhard 1985 Austria + 02:56.9 31:10.2 4+1 5
60 45 Tomas Holubec 1976 Czech Republic + 02:56.9 31:10.2 1+0 1
62 86 Klemen Bauer 1986 Slovenia + 02:57.2 31:10.5 3+2 5
63 70 Christian de Lorenzi 1981 Italy + 02:60.0 31:13.3 2+3 5
64 24 Vitaliy Rudenchyk 1982 Bulgaria + 03:05.5 31:18.8 2+1 3
65 94 Jakov Fak 1987 Slovenia + 03:14.3 31:27.6 0+1 1
66 30 Long Ren 1988 China + 03:20.8 31:34.1 1+4 5
67 52 Alexey Churine 1980 Russia + 03:23.2 31:36.5 1+1 2
68 31 Rene Laurent Vuillermoz 1977 Italy + 03:29.7 31:43.0 3+2 5
69 25 Alexandr Chervyhkov 1980 Kazakhstan + 03:31.8 31:45.1 2+1 3
70 3 Vincent Porret 1984 France + 03:32.0 31:45.3 0+3 3
71 13 Oleg Berezhnoy 1984 Ukraine + 03:35.1 31:48.4 1+1 2
72 32 Ludwig Gredler 1967 Austria + 03:36.9 31:50.2 2+3 5
73 90 Jay Hakkinen 1977 USA + 03:39.7 31:53.0 0+3 3
74 64 Serguei Sednev 1983 Ukraine + 03:56.8 32:10.1 2+4 6
75 28 Julian Eberhard 1986 Austria + 04:09.8 32:23.1 1+4 5
76 1 Jeremy Teela 1976 USA + 04:10.4 32:23.7 3+1 4
77 16 Karel Viigipuu 1986 Estonia + 04:13.4 32:26.7 1+2 3
78 92 In-Bok Lee 1984 South Korea + 04:15.9 32:29.2 1+1 2
79 27 Matej Kazar 1983 Slovakia + 04:19.0 32:32.3 4+2 6
80 9 Vasiliy Shetalin 1982 Russia + 04:20.3 32:33.6 2+2 4
81 78 Jaroslav Soukup 1982 Czech Republic + 04:21.6 32:34.9 4+2 6
82 93 Hidenori Isa 1976 Japan + 04:26.1 32:39.4 3+1 4
83 8 Kaspars Dumbris 1985 Latvia + 04:30.0 32:43.3 1+3 4
84 23 Michail Kletcherov 1982 Bulgaria + 04:32.1 32:45.4 3+2 5
85 100 Herbert Cool 1985 Netherlands + 04:36.4 32:49.7 1+2 3
86 29 Kristaps Libietis 1982 Latvia + 04:37.9 32:51.2 2+1 3
87 18 Edgars Piksons 1983 Latvia + 04:56.6 33:09.9 2+2 4
88 37 Tapio Pukki 1983 Finland + 05:06.0 33:19.3 1+2 3
89 19 Dusan Simocko 1983 Slovakia + 05:09.7 33:23.0 1+3 4
90 98 Lee-Steve Jackson 1980 Great Britain + 05:10.7 33:24.0 2+4 6
91 17 Miroslav Matiasko 1982 Slovakia + 05:14.0 33:27.3 0+4 4
92 102 Øystein Slettemark 1967 Greenland + 05:22.3 33:35.6 3+1 4
93 97 Imre Tagscherer 1972 Hungary + 06:03.0 34:16.3 4+1 5
94 99 Pascal Langer 1977 Belgium + 06:43.7 34:57.0 2+1 3
95 91 Mark Raymond 1979 Australia + 07:33.9 35:47.2 0+4 4
96 96 Efstathios Kiourkenidis 1990 Greece + 08:11.9 36:25.2 1+3 4
97 95 Gjorgji Icoski 1984 Macedonia + 10:14.3 38:27.6 3+3 6
DNS 46 Simon Eder 1983 Austria 0
DNS 77 Christian Martinelli 1983 Italy 0
DNS 80 Markus Windisch 1984 Italy 0
DNS 81 Mattia Cola 1984 Italy 0
DNF 101 Damir Rastic 1988 Serbia 3+5 8

Info

What World Cup
Discipline 10 km Sprint
Host Oberhof
Nation Germany
Date Saturday 5.Jan 2008
Calendar 2007/2008