Sign in Sign up

Altenberg

Result Startlist

No # Name Born Nation Time Shooting Misses
1 33 Dmitri Yaroshenko 1976 Russia 25:16.0 25:16.0 0+0 0
2 13 Hans Martin Gjedrem 1980 Norway + 29.5 25:45.5 2+0 2
3 34 Frederic Jean 1983 France + 31.6 25:47.6 0+1 1
4 20 Jon Kristian Svaland 1979 Norway + 31.9 25:47.9 1+1 2
5 9 Simon Eder 1983 Austria + 32.8 25:48.8 0+0 0
6 38 Steve Renner 1984 Germany + 47.8 26:03.8 1+0 1
7 26 Lois Habert 1983 France + 49.0 26:05.0 0+1 1
8 12 Christoph Knie 1984 Germany + 49.5 26:05.5 0+1 1
9 42 Alexei Soloviev 1981 Russia + 56.0 26:12.0 1+1 2
10 7 Yann Debayle 1981 France + 01:09.6 26:25.6 0+2 2
11 15 Haakon Andersen 1978 Norway + 01:20.3 26:36.3 0+2 2
12 21 Sven Kretzschmar 1979 Germany + 01:21.6 26:37.6 1+1 2
13 35 Klemen Lauseger 1982 Slovenia + 01:24.3 26:40.3 2+1 3
14 32 Anstein Mykland 1974 Norway + 01:29.3 26:45.3 2+0 2
15 55 Andrei Prokunin 1978 Russia + 01:29.8 26:45.8 1+2 3
16 49 Julien Ughetto 1981 France + 01:42.0 26:58.0 1+1 2
17 56 Vincent Porret 1984 France + 01:48.2 27:04.2 1+1 2
18 53 Tor Halvor Bj°rnstad 1978 Norway + 01:58.6 27:14.6 1+4 5
19 22 Martin Mesotitsch 1983 Austria + 02:03.5 27:19.5 1+2 3
20 40 Jaroslav Soukup 1982 Czech Republic + 02:07.9 27:23.9 3+1 4
21 27 Mika Kaljunen 1979 Finland + 02:22.3 27:38.3 1+0 1
22 43 Gints Rozenbergs 1983 Latvia + 02:27.6 27:43.6 1+1 2
23 8 Andreas Zihlmann 1979 Switzerland + 02:29.6 27:45.6 1+2 3
24 31 Robert Wick 1984 Germany + 02:36.9 27:52.9 1+3 4
25 58 Ales Lejsek 1982 Czech Republic + 02:38.8 27:54.8 0+1 1
26 36 Ivan Joller 1983 Switzerland + 02:45.5 28:01.5 1+2 3
27 54 Danilo Kodela 1979 Slovenia + 02:49.2 28:05.2 3+1 4
28 14 Petr Graclik 1978 Czech Republic + 02:53.0 28:09.0 1+2 3
29 19 Janis Pleiksnis 1982 Latvia + 02:57.0 28:13.0 0+2 2
30 3 Alexey Trusov 1983 Russia + 02:58.4 28:14.4 1+1 2
31 60 Marcel Lorenc 1984 Germany + 03:00.9 28:16.9 1+1 2
32 18 Petr Garabik 1970 Czech Republic + 03:04.5 28:20.5 1+2 3
33 44 Tanguy Roche 1984 France + 03:06.6 28:22.6 0+1 1
34 17 Martin Ponikvar 1980 Slovenia + 03:07.2 28:23.2 1+3 4
35 47 Claudio B÷ckli 1984 Switzerland + 03:07.4 28:23.4 1+3 4
36 16 Ville Toivonen 1983 Finland + 03:11.3 28:27.3 0+3 3
37 6 Fabian Mund 1980 Germany + 03:13.2 28:29.2 2+1 3
38 39 Vasja Rupnik 1977 Slovenia + 03:19.7 28:35.7 5+3 8
39 37 Hans Erasmus 1983 Canada + 03:37.5 28:53.5 0+2 2
40 51 Bernhard Eder 1984 Austria + 03:49.4 29:05.4 2+2 4
41 24 Krzysztof Uklejewicz 1984 Poland + 03:59.9 29:15.9 0+2 2
42 57 David Johns 1982 Canada + 04:14.6 29:30.6 1+2 3
43 52 Kauri Koiv 1983 Estonia + 04:36.6 29:52.6 2+3 5
44 10 Stanislaw Kepka 1984 Poland + 04:55.9 30:11.9 1+4 5
45 48 Tapio Pukki 1983 Finland + 05:05.9 30:21.9 0+3 3
46 46 Pawel Lasek 1984 Poland + 05:35.8 30:51.8 0+3 3
47 25 Gjorgji Icoski 1984 Macedonia + 06:15.4 31:31.4 0+1 1
48 30 Scott Perras 1983 Canada + 06:55.8 32:11.8 5+3 8
49 23 Alari Remmelg 1984 Estonia + 07:33.6 32:49.6 3+1 4
50 2 Jose Damian Barcos 1981 Argentina + 07:41.0 32:57.0 1+0 1
51 28 Sergiu Balan 1987 Moldova + 07:42.6 32:58.6 1+3 4
52 11 Ilie Bria 1989 Moldova + 08:10.2 33:26.2 3+2 5
53 29 Matyas Hollo 1977 Hungary + 08:19.4 33:35.4 1+5 6
54 4 Istvan Muskatal 1986 Hungary + 10:09.2 35:25.2 4+2 6
55 50 Karoly Gombos 1981 Hungary + 10:18.1 35:34.1 4+5 9
56 61 Igor Ilieski 1989 Macedonia + 10:52.5 36:08.5 3+3 6
57 45 Borce Jovanoski 1986 Macedonia + 12:56.8 38:12.8 5+3 8
DNS 41 Daniel Graf 1981 Germany 0
DNS 5 Vitalii Pertzev 1982 Belarus 0
DNS 59 John Ola Ulset 1980 Norway 0
DNF 1 Darko Damjanovski 1981 Macedonia -+- 0

Info

What IBU Cup
Discipline 10 km Sprint
Host Altenberg
Nation Germany
Date Saturday 14.Jan 2006
Calendar 2005/2006