Log in Sign up

Idre

Result Startlist

No # Name Born Nation Time4 Shooting Misses
1 38 Carsten Pump 1976 Germany 28:02.4 28:02 0+0 0
2 87 Rune Brattsveen 1984 Norway 28:07.5 + 05 0+0 0
3 106 Stian Eckhoff 1979 Norway 28:19.5 + 17 0+1 1
4 71 Arnd Peiffer 1987 Germany 28:22.1 + 19 0+1 1
5 74 Hans Martin Gjedrem 1980 Norway 28:32.6 + 30 1+1 2
6 46 Fredrik Lindström 1989 Sweden 28:52.0 + 49 0+1 1
7 20 Sergei Rozhkov 1972 Russia 28:57.3 + 54 1+1 2
8 91 Christoph Knie 1984 Germany 29:03.7 + 01:01 0+2 2
9 15 Anton Shipulin 1987 Russia 29:16.0 + 01:13 1+0 1
10 33 Tobias Reiter 1985 Germany 29:24.2 + 01:21 0+0 0
11 48 Artem Gusev 1982 Russia 29:24.5 + 01:22 1+0 1
12 67 Artem Ushakov 1983 Russia 29:30.5 + 01:28 0+0 0
13 85 Daniel Böhm 1986 Germany 29:31.0 + 01:28 0+2 2
14 19 Vitaliy Kilchytskyy 1988 Ukraine 29:35.2 + 01:32 0+0 0
15 81 Jon Kristian Svaland 1979 Norway 29:35.7 + 01:33 0+1 1
16 84 Alexandr Chervyhkov 1980 Kazakhstan 29:56.2 + 01:53 0+1 1
17 49 Ilmars Bricis 1970 Latvia 29:57.8 + 01:55 0+1 1
18 30 Oleksandr Kolos 1986 Ukraine 30:01.2 + 01:58 0+1 1
19 34 Pavel Suchanek 1985 Czech Republic 30:03.7 + 02:01 1+1 2
20 73 Krasimir Anev 1987 Bulgaria 30:07.3 + 02:04 0+1 1
21 55 Priit Viks 1982 Estonia 30:10.1 + 02:07 1+1 2
22 36 Dag Erik Kokkin 1987 Norway 30:15.5 + 02:13 1+2 3
23 60 Sergey Semenov 1988 Ukraine 30:24.0 + 02:21 2+1 3
24 52 Stian Nåvik 1985 Norway 30:24.9 + 02:22 2+0 2
25 77 Vit Janov 1987 Czech Republic 30:31.2 + 02:28 1+1 2
26 6 Robert Wick 1984 Germany 30:33.2 + 02:30 2+2 4
27 43 Ted Armgren 1988 Sweden 30:34.6 + 02:32 3+0 3
28 9 Janis Pleiksnis 1982 Latvia 30:41.9 + 02:39 1+0 1
29 5 Anton Yunak 1985 Ukraine 30:52.4 + 02:50 1+1 2
30 3 Pontus Olsson 1988 Sweden 30:54.3 + 02:51 1+1 2
31 41 Igor Tabola 1987 Belarus 30:54.5 + 02:52 1+2 3
32 2 Sondre Eieland 1985 Norway 30:57.5 + 02:55 1+2 3
33 21 Dias Keneshev 1985 Kazakhstan 30:59.0 + 02:56 2+0 2
34 47 Vladimir Iliev 1987 Bulgaria 30:59.8 + 02:57 3+0 3
35 56 Sergey Bashkirov 1977 Russia 31:01.2 + 02:58 2+1 3
36 75 Janne Kantanen 1983 Finland 31:03.1 + 03:00 2+0 2
37 66 Gints Rozenbergs 1983 Latvia 31:09.1 + 03:06 1+0 1
38 16 Tony Person 1989 Sweden 31:11.8 + 03:09 0+0 0
39 31 Michail Kletcherov 1982 Bulgaria 31:20.8 + 03:18 1+2 3
40 25 Petr Hradecky 1985 Czech Republic 31:21.0 + 03:18 3+1 4
41 29 Sergey Naumik 1985 Kazakhstan 31:25.0 + 03:22 0+2 2
42 63 Alexei Korobeynikov 1978 Ukraine 31:31.8 + 03:29 2+2 4
43 51 Athanassios Tsakiris 1965 Greece 31:32.0 + 03:29 2+1 3
44 13 Martten Kaldvee 1986 Estonia 31:42.8 + 03:40 1+2 3
45 100 Florian Graf 1988 Germany 31:46.4 + 03:44 2+2 4
46 94 Pavel Korostelev 1978 Russia 31:46.7 + 03:44 2+2 4
47 35 Yan Savitskiy 1987 Kazakhstan 31:48.6 + 03:46 0+3 3
48 86 Christofer Eriksson 1989 Sweden 31:49.9 + 03:47 0+2 2
49 90 Mikael Persson 1989 Sweden 32:02.8 + 04:00 0+1 1
50 76 Je-Uk Jun 1987 South Korea 32:09.0 + 04:06 0+0 0
51 24 Herbert Cool 1985 Netherlands 32:21.6 + 04:19 1+1 2
52 82 Vladimir Zatula 1979 Kazakhstan 32:37.2 + 04:34 0+1 1
53 28 Simon Kocevar 1990 Slovenia 32:41.2 + 04:38 2+1 3
54 54 Nejc Kordis 1988 Slovenia 32:44.8 + 04:42 1+1 2
55 69 Sebastian Wredenberg 1986 Sweden 32:59.9 + 04:57 3+1 4
56 50 Ville Toivonen 1983 Finland 33:04.6 + 05:02 1+3 4
57 18 Martin Bogdanov 1986 Bulgaria 33:10.4 + 05:08 3+1 4
58 8 Tuomas Saily 1985 Finland 33:12.8 + 05:10 3+0 3
59 79 Henrik Jun. Forsberg 1990 Sweden 33:14.5 + 05:12 1+2 3
60 99 Alexandr Issachenko 1986 Kazakhstan 33:16.5 + 05:14 1+4 5
61 62 Joel Sloof 1988 Netherlands 33:25.7 + 05:23 0+0 0
62 40 Michal Lepies 1987 Slovakia 33:28.3 + 05:25 1+3 4
63 44 Matti Hakala 1984 Finland 33:33.5 + 05:31 1+2 3
64 89 Gatis Praulitis 1986 Latvia 33:43.3 + 05:40 2+1 3
65 10 Matej Kordez 1989 Slovenia 33:43.4 + 05:41 2+2 4
66 7 Ziga Petek 1990 Slovenia 34:20.6 + 06:18 2+1 3
67 32 Lucien Sloof 1990 Netherlands 34:24.5 + 06:22 0+1 1
68 83 Kevin Kane 1983 Great Britain 34:24.6 + 06:22 0+3 3
69 102 Miroslav Kenanov 1988 Bulgaria 34:26.2 + 06:23 2+2 4
70 93 Ales Gregoric 1985 Slovenia 34:27.5 + 06:25 0+1 1
71 14 Milanko Petrovic 1988 Serbia 34:34.1 + 06:31 0+3 3
72 61 Imre Tagscherer 1972 Hungary 34:38.0 + 06:35 3+2 5
73 78 Anze Povirk 1991 Slovenia 34:39.3 + 06:36 1+1 2
74 103 Siim Ala 1987 Estonia 34:45.1 + 06:42 0+2 2
75 53 Kyung-Hee Han 1985 South Korea 34:49.4 + 06:47 2+2 4
76 57 Marcel Laponder 1978 Great Britain 34:49.5 + 06:47 1+3 4
77 45 Gjorgji Icoski 1984 Macedonia 35:06.0 + 07:03 1+1 2
78 26 Mikko Prusi 1986 Finland 35:10.1 + 07:07 2+3 5
79 92 Pete Beyer 1987 Great Britain 35:16.8 + 07:14 2+1 3
80 58 Karoly Gombos 1981 Hungary 35:24.7 + 07:22 3+2 5
81 42 Simon Allanson 1985 Great Britain 35:38.7 + 07:36 1+2 3
82 23 Kwangro Lee 1991 South Korea 36:06.1 + 08:03 1+1 2
83 88 Juha Ketola 1980 Finland 36:34.8 + 08:32 3+4 7
84 59 Damir Rastic 1988 Serbia 36:46.4 + 08:44 3+4 7
85 1 Darko Damjanovski 1981 Macedonia 36:55.4 + 08:53 3+4 7
86 95 Jannick Molenaar 1991 Netherlands 37:40.5 + 09:38 0+2 2
87 70 Leandro Ribela 1980 Brazil 37:52.2 + 09:49 2+2 4
88 96 Robert Chudley 1985 Great Britain 37:54.0 + 09:51 2+3 5
89 65 Nemanja Kosarac 1989 Bosnia&Herzegovina 38:02.8 + 10:00 3+3 6
90 12 Istvan Muskatal 1986 Hungary 38:06.9 + 10:04 3+2 5
91 37 Aleksandar Petrovic 1989 Bosnia&Herzegovina 39:03.5 + 11:01 1+2 3
92 105 Nikola Jeremic 1986 Serbia 39:10.0 + 11:07 3+3 6
93 11 Djordje Petrovic 1991 Bosnia&Herzegovina 39:39.7 + 11:37 2+1 3
94 27 Craig Driffill 1989 Great Britain 39:56.1 + 11:53 3+2 5
DNS 17 Kauri Koiv 1983 Estonia 0
DNS 22 Fredrik Schaerström 1988 Sweden 0
DNS 39 Johnny Gode 1986 Sweden 0
DNS 64 Indrek Tobreluts 1976 Estonia 0
DNS 72 Martin Otcenas 1987 Slovakia 0
DNS 97 Vitaliy Sokolyuk 1990 Ukraine 0
DNS 98 Jakob Börjesson 1976 Sweden 0
DNF 101 Miro Cosic 1983 Bosnia&Herzegovina 4+- 4
DNF 104 Hannes Kerro 1990 Sweden 2+- 2
DNF 4 Alexandr Shesler 1985 Kazakhstan 5+- 5
DNF 68 Lee-Steve Jackson 1980 Great Britain -+- 0
DNF 80 Edin Hodzic 1986 Serbia 4+3 7
What IBU Cup
Discipline 10 km Sprint
Host Idre
Nation Sweden
Date Sunday 30.Nov 2008
Calendar 2008/2009