Log in Sign up

Idre

Result Startlist

No # Name Born Nation Time4 Shooting Misses
1 16 Simon Hallenbarter 1979 Switzerland 26:35.3 26:35 0+0 0
2 15 Rustam Valiullin 1976 Belarus 26:43.5 + 08 1+0 1
3 87 Hans Martin Gjedrem 1980 Norway 26:55.8 + 20 0+2 2
4 71 Matthias Simmen 1972 Switzerland 26:58.7 + 23 0+1 1
5 10 Stian Nåvik 1985 Norway 27:05.9 + 30 0+1 1
6 39 Rune Brattsveen 1984 Norway 27:12.1 + 36 1+1 2
7 45 Pavol Hurajt 1978 Slovakia 27:20.0 + 44 0+0 0
8 26 Sergey Novikov 1979 Belarus 27:27.5 + 52 0+1 1
9 100 Stian Eckhoff 1979 Norway 27:30.2 + 54 1+2 3
10 121 Jon Kristian Svaland 1979 Norway 27:31.3 + 55 0+0 0
11 30 Edgars Piksons 1983 Latvia 27:34.6 + 59 0+1 1
12 103 Daniel Böhm 1986 Germany 27:34.9 + 59 0+2 2
13 5 Anton Shipulin 1987 Russia 27:36.4 + 01:01 0+1 1
14 58 Sergei Rozhkov 1972 Russia 27:39.8 + 01:04 1+1 2
15 37 Sondre Eieland 1985 Norway 27:41.8 + 01:06 0+1 1
16 3 Carsten Pump 1976 Germany 27:45.2 + 01:09 1+1 2
17 62 Sergey Bashkirov 1977 Russia 27:47.2 + 01:11 1+0 1
18 47 Thomas Frei 1980 Switzerland 27:49.3 + 01:13 1+1 2
19 124 Claudio Böckli 1984 Switzerland 27:50.5 + 01:15 0+0 0
20 82 Kauri Koiv 1983 Estonia 27:53.1 + 01:17 0+1 1
21 52 Tobias Reiter 1985 Germany 27:53.3 + 01:17 1+0 1
22 44 Evgeny Abramenko 1987 Belarus 27:56.5 + 01:21 1+0 1
23 56 Arnd Peiffer 1987 Germany 27:59.9 + 01:24 2+2 4
24 1 Florian Graf 1988 Germany 28:02.7 + 01:27 0+1 1
25 80 Artem Ushakov 1983 Russia 28:11.3 + 01:35 0+1 1
26 72 Vitaliy Kilchytskyy 1988 Ukraine 28:19.9 + 01:44 0+2 2
27 20 Anton Yunak 1985 Ukraine 28:21.6 + 01:46 0+1 1
28 92 Fredrik Lindström 1989 Sweden 28:28.4 + 01:53 1+2 3
29 41 Vladimir Iliev 1987 Bulgaria 28:30.0 + 01:54 0+1 1
30 73 Pavel Suchanek 1985 Czech Republic 28:30.8 + 01:55 2+0 2
31 119 Christoph Knie 1984 Germany 28:31.0 + 01:55 3+0 3
32 97 Sergey Semenov 1988 Ukraine 28:31.9 + 01:56 2+1 3
33 85 Vit Janov 1987 Czech Republic 28:37.8 + 02:02 1+1 2
34 27 Krasimir Anev 1987 Bulgaria 28:38.6 + 02:03 1+0 1
35 68 Adam Kwak 1986 Poland 28:40.5 + 02:05 1+1 2
36 110 Igor Tabola 1987 Belarus 28:43.8 + 02:08 0+2 2
37 24 Indrek Tobreluts 1976 Estonia 28:48.3 + 02:12 0+4 4
38 11 Henrik Jun. Forsberg 1990 Sweden 28:49.5 + 02:14 1+0 1
39 86 Vladimir Miklashevsky 1983 Belarus 28:51.5 + 02:16 1+1 2
40 109 Pavel Korostelev 1978 Russia 28:51.8 + 02:16 1+2 3
41 48 Johnny Gode 1986 Sweden 28:52.0 + 02:16 0+1 1
42 42 Oleksandr Kolos 1986 Ukraine 28:54.3 + 02:18 0+3 3
43 93 Ivan Joller 1983 Switzerland 28:56.5 + 02:21 2+1 3
44 33 Janis Berzins 1982 Latvia 28:58.5 + 02:23 2+0 2
45 60 Lee-Steve Jackson 1980 Great Britain 28:58.6 + 02:23 0+1 1
46 88 Yan Savitskiy 1987 Kazakhstan 29:05.9 + 02:30 1+1 2
47 84 Sebastian Wredenberg 1986 Sweden 29:07.0 + 02:31 0+0 0
48 50 Martten Kaldvee 1986 Estonia 29:07.7 + 02:32 0+2 2
49 70 Christofer Eriksson 1989 Sweden 29:12.4 + 02:37 1+1 2
50 35 Dag Erik Kokkin 1987 Norway 29:12.5 + 02:37 2+2 4
51 65 Alexandr Syman 1977 Belarus 29:13.4 + 02:38 3+1 4
52 36 Ted Armgren 1988 Sweden 29:13.5 + 02:38 2+1 3
53 34 Petr Hradecky 1985 Czech Republic 29:14.9 + 02:39 1+2 3
54 6 Lukasz Szczurek 1988 Poland 29:16.1 + 02:40 2+1 3
55 21 Alexandr Chervyhkov 1980 Kazakhstan 29:16.4 + 02:41 0+3 3
56 46 Kaspars Dumbris 1985 Latvia 29:17.8 + 02:42 0+2 2
57 22 Michail Kletcherov 1982 Bulgaria 29:18.2 + 02:42 0+0 0
58 96 Robert Wick 1984 Germany 29:20.0 + 02:44 1+3 4
59 13 Sergey Naumik 1985 Kazakhstan 29:22.0 + 02:46 2+2 4
60 64 Athanassios Tsakiris 1965 Greece 29:32.7 + 02:57 0+1 1
61 55 Kristaps Libietis 1982 Latvia 29:40.0 + 03:04 0+2 2
62 106 Vladimir Zatula 1979 Kazakhstan 29:51.0 + 03:15 0+1 1
63 40 Dias Keneshev 1985 Kazakhstan 29:55.0 + 03:19 0+2 2
64 81 Gints Rozenbergs 1983 Latvia 29:59.6 + 03:24 0+2 2
65 53 Nejc Kordis 1988 Slovenia 30:01.4 + 03:26 1+1 2
66 95 Pontus Olsson 1988 Sweden 30:01.9 + 03:26 3+1 4
67 25 Tony Person 1989 Sweden 30:05.1 + 03:29 0+1 1
68 102 Janis Pleiksnis 1982 Latvia 30:15.8 + 03:40 2+0 2
69 104 Artem Gusev 1982 Russia 30:18.3 + 03:42 1+1 2
70 57 Alexandr Shesler 1985 Kazakhstan 30:21.3 + 03:45 2+2 4
71 38 Je-Uk Jun 1987 South Korea 30:22.1 + 03:46 0+1 1
72 116 Vitaliy Sokolyuk 1990 Ukraine 30:23.4 + 03:48 1+1 2
73 8 Herbert Cool 1985 Netherlands 30:24.4 + 03:49 1+1 2
74 77 Nikolay Braichenko 1986 Kazakhstan 30:25.3 + 03:49 1+2 3
75 79 Tomasz Puda 1986 Poland 30:27.7 + 03:52 1+1 2
76 66 Simon Kocevar 1990 Slovenia 30:37.3 + 04:01 0+2 2
77 54 Janne Kantanen 1983 Finland 30:49.7 + 04:14 2+2 4
78 120 Michal Lepies 1987 Slovakia 30:54.9 + 04:19 1+1 2
79 74 Matti Hakala 1984 Finland 31:04.5 + 04:29 1+2 3
80 12 Mikael Persson 1989 Sweden 31:06.4 + 04:31 0+3 3
81 31 Matej Kordez 1989 Slovenia 31:10.3 + 04:34 2+1 3
82 90 Ville Toivonen 1983 Finland 31:13.0 + 04:37 2+2 4
83 43 Karoly Gombos 1981 Hungary 31:13.2 + 04:37 1+2 3
84 2 Alexei Korobeynikov 1978 Ukraine 31:20.5 + 04:45 3+1 4
85 105 Gatis Praulitis 1986 Latvia 31:35.4 + 05:00 3+1 4
86 99 Martin Otcenas 1987 Slovakia 31:40.2 + 05:04 1+2 3
87 17 Ziga Petek 1990 Slovenia 31:42.2 + 05:06 0+2 2
88 89 Imre Tagscherer 1972 Hungary 31:44.1 + 05:08 3+1 4
89 78 Martin Bogdanov 1986 Bulgaria 31:47.3 + 05:11 1+2 3
90 49 Milanko Petrovic 1988 Serbia 31:55.5 + 05:20 3+2 5
91 111 Miroslav Kenanov 1988 Bulgaria 31:58.0 + 05:22 0+3 3
92 123 Fredrik Schaerström 1988 Sweden 32:27.8 + 05:52 0+4 4
93 98 Lucien Sloof 1990 Netherlands 32:33.8 + 05:58 0+2 2
94 113 Hannes Kerro 1990 Sweden 32:40.0 + 06:04 2+3 5
95 19 Kyung-Hee Han 1985 South Korea 32:43.5 + 06:08 1+4 5
96 29 Tuomas Saily 1985 Finland 32:57.3 + 06:21 3+3 6
97 91 Kevin Kane 1983 Great Britain 32:59.5 + 06:24 1+3 4
98 69 Darko Damjanovski 1981 Macedonia 33:13.1 + 06:37 2+2 4
99 67 Joel Sloof 1988 Netherlands 33:13.6 + 06:38 0+2 2
100 23 Simon Allanson 1985 Great Britain 33:13.8 + 06:38 1+3 4
101 4 Mikko Prusi 1986 Finland 33:30.6 + 06:55 2+5 7
102 94 Marcel Laponder 1978 Great Britain 33:37.0 + 07:01 0+3 3
103 32 Damir Rastic 1988 Serbia 33:37.9 + 07:02 3+2 5
104 51 Pete Beyer 1987 Great Britain 33:44.4 + 07:09 2+4 6
105 75 Anze Povirk 1991 Slovenia 33:56.9 + 07:21 2+2 4
106 114 Ales Gregoric 1985 Slovenia 33:57.2 + 07:21 1+2 3
107 14 Istvan Muskatal 1986 Hungary 34:00.0 + 07:24 2+2 4
108 122 Juha Ketola 1980 Finland 34:05.0 + 07:29 3+3 6
109 83 Nemanja Kosarac 1989 Bosnia&Herzegovina 34:10.7 + 07:35 3+2 5
110 112 Siim Ala 1987 Estonia 34:17.8 + 07:42 2+2 4
111 9 Gjorgji Icoski 1984 Macedonia 34:26.4 + 07:51 3+2 5
112 117 Miro Cosic 1983 Bosnia&Herzegovina 34:51.0 + 08:15 1+1 2
113 7 Djordje Petrovic 1991 Bosnia&Herzegovina 35:05.3 + 08:30 0+1 1
114 101 Kwangro Lee 1991 South Korea 35:13.1 + 08:37 2+1 3
115 59 Leandro Ribela 1980 Brazil 35:19.5 + 08:44 1+3 4
116 118 Edin Hodzic 1986 Serbia 35:29.5 + 08:54 4+4 8
117 76 Nikola Jeremic 1986 Serbia 36:03.0 + 09:27 5+2 7
118 108 Jannick Molenaar 1991 Netherlands 37:40.0 + 11:04 1+4 5
119 107 Craig Driffill 1989 Great Britain 44:50.3 + 18:15 5+5 10
DNS 115 Jakob Börjesson 1976 Sweden 0
DNS 28 Robert Chudley 1985 Great Britain 0
DNS 63 Kristian Kristoffersen 1988 Greenland 0
DNF 18 Priit Viks 1982 Estonia 0+- 0
DNF 61 Aleksandar Petrovic 1989 Bosnia&Herzegovina -+- 0
What IBU Cup
Discipline 10 km Sprint
Host Idre
Nation Sweden
Date Saturday 29.Nov 2008
Calendar 2008/2009