Sign in Sign up

Langdorf-Arbersee

Result Startlist

No # Name Born Nation Time Shooting Misses
1 84 Matvey Eliseev 1993 Russia 27:40.0 27:40.0 0+0 0
2 12 Yury Shopin 1993 Russia + 28.5 28:08.5 1+0 1
3 44 Petr Pashchenko 1991 Russia + 34.0 28:14.0 1+0 1
4 10 Philipp Horn 1994 Germany + 53.0 28:33.0 0+1 1
5 28 Aliaksandr Darozhka 1991 Belarus + 54.9 28:34.9 1+1 2
6 32 Fabien Claude 1994 France + 01:09.4 28:49.4 1+2 3
7 8 Lorenz Waeger 1991 Austria + 01:14.1 28:54.1 0+0 0
8 17 Steffen Bartscher 1992 Germany + 01:17.3 28:57.3 1+0 1
8 93 Aleksandr Pechenkin 1991 Russia + 01:17.3 28:57.3 1+1 2
10 54 Matthias Bischl 1988 Germany + 01:37.3 29:17.3 0+2 2
11 75 Ruslan Tkalenko 1992 Ukraine + 01:38.0 29:18.0 0+2 2
12 23 Matej Krupcik 1992 Czech Republic + 01:38.5 29:18.5 0+1 1
13 66 Fabian Hoerl 1992 Austria + 01:40.3 29:20.3 0+0 0
14 21 Thomas Bormolini 1991 Italy + 01:40.4 29:20.4 2+1 3
15 95 Vegard Gjermundshaug 1992 Norway + 01:43.7 29:23.7 0+1 1
16 88 Michael Reiter 1988 Austria + 01:43.9 29:23.9 1+1 2
17 98 Michael Willeitner 1990 Germany + 01:48.0 29:28.0 0+0 0
18 65 Friedrich Pinter 1978 Austria + 01:48.3 29:28.3 0+3 3
19 26 Tobias Eberhard 1985 Austria + 01:57.0 29:37.0 1+0 1
20 27 Anton Sinapov 1993 Bulgaria + 01:57.1 29:37.1 0+0 0
21 9 Semen Suchilov 1992 Russia + 01:58.5 29:38.5 1+2 3
22 49 Yuri Liadov 1987 Belarus + 01:59.7 29:39.7 2+1 3
23 42 Florian Graf 1988 Germany + 01:59.8 29:39.8 0+1 1
24 1 In-Bok Lee 1984 South Korea + 02:01.5 29:41.5 0+0 0
24 63 Pietro Dutto 1989 Italy + 02:01.5 29:41.5 1+0 1
26 96 Tomas Vojik 1993 Czech Republic + 02:10.3 29:50.3 1+0 1
27 34 Ivan Joller 1983 Switzerland + 02:10.7 29:50.7 0+1 1
28 30 Andreas Dahlø Wærnes 1990 Norway + 02:12.7 29:52.7 0+3 3
29 78 Vit Janov 1987 Czech Republic + 02:13.0 29:53.0 2+0 2
30 70 Matthias Dorfer 1993 Germany + 02:21.6 30:01.6 0+0 0
31 36 Timofei Lapshin 1988 Russia + 02:22.0 30:02.0 1+2 3
32 92 Baptiste Jouty 1991 France + 02:24.1 30:04.1 0+1 1
33 53 Aristide Begue 1994 France + 02:24.2 30:04.2 1+0 1
34 43 Scott Perras 1983 Canada + 02:26.1 30:06.1 1+2 3
35 16 Florent Claude 1991 France + 02:38.6 30:18.6 2+1 3
36 56 Max Durtschi 1991 USA + 02:41.2 30:21.2 1+1 2
37 99 Thomas Haumer 1992 Austria + 02:42.9 30:22.9 0+1 1
38 59 Artem Tyshchenko 1993 Ukraine + 02:43.7 30:23.7 1+1 2
39 46 Yuki Nakajima 1988 Japan + 02:44.7 30:24.7 1+1 2
40 57 Andriy Dotsenko 1994 Ukraine + 02:58.1 30:38.1 3+0 3
41 48 Kristoffer Langøien Skjelvik 1991 Norway + 02:58.3 30:38.3 1+1 2
42 101 Patrick Johnson 1989 USA + 02:58.8 30:38.8 1+0 1
43 77 Marius Ungureanu 1994 Romania + 03:01.6 30:41.6 1+0 1
44 20 Martin Remmelg 1989 Estonia + 03:04.6 30:44.6 1+2 3
45 29 Tsukasa Kobonoki 1991 Japan + 03:07.5 30:47.5 2+0 2
46 55 Denis Serban 1991 Romania + 03:07.6 30:47.6 0+0 0
47 85 Erling Aalvik 1992 Norway + 03:07.9 30:47.9 1+1 2
48 86 Carsen Campbell 1994 Canada + 03:11.7 30:51.7 0+0 0
49 33 Dmytro Rusinov 1990 Ukraine + 03:12.6 30:52.6 3+2 5
50 89 Wynn Roberts 1988 USA + 03:30.3 31:10.3 2+0 2
51 19 Aleksandrs Patrijuks 1993 Latvia + 03:31.4 31:11.4 3+0 3
52 62 Seonhoe Heo 1993 South Korea + 03:32.0 31:12.0 0+1 1
53 37 Damir Rastic 1988 Serbia + 03:37.8 31:17.8 0+2 2
54 67 Xavier Guidetti 1994 Italy + 03:43.2 31:23.2 2+1 3
55 80 Vetle Ravnsborg Gurigard 1990 Norway + 03:48.3 31:28.3 0+0 0
56 61 Johan Talihärm 1994 Estonia + 03:49.5 31:29.5 4+1 5
57 90 Jaan Koolmeister 1992 Estonia + 03:51.2 31:31.2 0+0 0
58 35 Matti Hakala 1984 Finland + 03:59.2 31:39.2 2+1 3
59 102 Marian Marcel Danila 1991 Romania + 04:02.8 31:42.8 0+2 2
60 41 Roberts Slotins 1991 Latvia + 04:06.0 31:46.0 2+2 4
61 91 Eno Vahtra 1990 Estonia + 04:06.3 31:46.3 2+2 4
62 31 Alexandr Trifonov 1986 Kazakhstan + 04:08.0 31:48.0 1+2 3
63 73 Ryo Tsunoda 1990 Japan + 04:10.6 31:50.6 1+1 2
64 18 Matthew Hudec 1994 Canada + 04:14.8 31:54.8 0+2 2
64 7 Andrzej Nedza-Kubiniec 1991 Poland + 04:14.8 31:54.8 1+2 3
66 74 Severin Dietrich 1994 Switzerland + 04:31.7 32:11.7 2+0 2
67 79 Emir Hrkalovic 1991 Serbia + 04:32.8 32:12.8 0+0 0
68 45 Apostolos Angelis 1993 Greece + 04:33.6 32:13.6 1+1 2
69 25 Casey Smith 1992 USA + 04:34.2 32:14.2 3+0 3
70 60 Filip Petrovic 1995 Croatia + 04:37.8 32:17.8 1+2 3
71 76 Clement Dumont 1993 France + 04:41.3 32:21.3 1+1 2
72 6 Thierry Langer 1991 Belgium + 04:44.3 32:24.3 2+0 2
73 40 Dimitar Partalov 1990 Bulgaria + 04:48.9 32:28.9 0+3 3
74 81 Su-Young Lee 1989 South Korea + 04:51.6 32:31.6 2+1 3
75 82 Ahmet Ustuntas 1990 Turkey + 04:52.9 32:32.9 0+1 1
76 64 Lukas Kristejn 1989 Czech Republic + 04:55.9 32:35.9 2+0 2
77 38 Artiom Serdiukov 1996 Lithuania + 05:00.2 32:40.2 0+1 1
78 3 Henrich Lonsky 1993 Slovakia + 05:20.0 33:00.0 0+3 3
79 2 Dejan Krsmanovic 1986 Serbia + 05:26.7 33:06.7 2+1 3
80 51 Antti Repo 1994 Finland + 05:27.8 33:07.8 2+2 4
81 4 Stefan Gavrila 1989 Romania + 05:33.1 33:13.1 4+3 7
82 69 Radoslav Aleksandrov 1996 Lithuania + 06:36.8 34:16.8 1+2 3
83 52 Karoly Gombos 1981 Hungary + 06:42.5 34:22.5 1+2 3
84 14 Bence Banszki 1993 Hungary + 06:51.7 34:31.7 0+0 0
85 11 Mehmet Ustuntas 1995 Turkey + 06:58.6 34:38.6 0+0 0
86 13 Dimitrios Kyriazis 1994 Greece + 06:59.5 34:39.5 0+1 1
87 72 Balazs Gond 1987 Hungary + 07:04.0 34:44.0 1+1 2
88 15 Daniel Walker 1994 Australia + 07:36.4 35:16.4 2+1 3
89 87 Kleanthis Karamichas 1988 Greece + 07:41.4 35:21.4 0+1 1
90 47 Nemanja Kosarac 1989 Bosnia&Herzegovina + 07:50.1 35:30.1 2+1 3
91 94 Jasper MacKenzie 1992 Canada + 08:03.3 35:43.3 3+2 5
92 71 Stanislav Angelkov 1995 Bulgaria + 09:03.7 36:43.7 2+2 4
93 39 Omer Tilki 1996 Turkey + 10:59.5 38:39.5 2+3 5
94 5 Sote Andreeski 1993 Macedonia + 11:54.6 39:34.6 3+3 6
95 83 Velche Miloshevski 1996 Macedonia + 12:28.2 40:08.2 3+1 4
96 58 Pavle Korunoski 1991 Macedonia + 14:05.9 41:45.9 3+1 4
DNS 100 Vitaliy Trush 1996 Ukraine 0
DNS 24 Kresimir Crnkovic 1995 Croatia 0
DNS 50 Eligius Tambornino 1986 Switzerland 0
DNS 97 Kenneth Schoepfer 1994 Switzerland 0
DNF 22 Sarunas Jukna 1995 Lithuania 0+2 2
DNF 68 Toms Praultis 1989 Latvia 1+2 3

Info

What IBU Cup
Discipline 10 km Sprint
Host Langdorf-Arbersee
Nation Germany
Date Thursday 21.Jan 2016
Calendar 2015/2016